Almanya Vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vize türlerinin başında gelmektedir. Sizler de Almanya’ya gitmek istiyorsanız İzmir Almanya vize başvurusu için en doğru adres Emprovize Danışmanlık olarak vize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza titizlikle yapmaktayız.

Yaptığımız bu titiz çalışmalar neticesinde Almanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için var gücümüzle çalışıyoruz.

almanya vizesi izmir

İzmir Almanya vize danışmanlık bünyesindeki uzman kadromuz ve yıllara dayanan tecrübemiz ile mutlu müşteri portföyünü her geçen gün arttırıyoruz. Bizler 2022 Almanya vize başvurusu için gerekli olan tüm evraklarınızı eksiksiz ve hatasız olarak tamamlamanıza yardımcı oluyoruz. Sizler de bu süreçte prosedür işler ile yorulmuyor ve Almanya hayalinize bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Bu yazımızda Schengen Vizesi ve Ulusal Almanya D tipi Vize Başvuru aşamalarını sizler için adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Almanya vize başvurusu nasıl yapılır, Almanya vize ücreti 2022,  Almanya vize için gerekli evraklar ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi Almanya vize konusu hakkında merak edilen tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bunun yanı sıra Almanya vizesi için başvuru koşulları nelerdir, Almanya turist vizesi nasıl alınır, Almanya öğrenci vizesi için gerekli evraklar nelerdir, Almanya aile akraba ziyaret vizesi, Almanya iş ticari vizesi ve ayrıca Almanya vizesi için bankada ne kadar param olmalı sorularının cevaplarını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca ek olarak Almanya çalışma vizesi, Almanya vize başvurusu için finansal gereklilikler hakkında bilgileri de derledik.  Almanya vizesi kaç günde çıkar sorusu da çok merak edildiği için makalemizde süreç hakkında ayrıntılı bilgileri ekledik.

Yazımızın son bölümünde Almanya vize ret sebepleri, Almanya vize reddi itiraz nasıl yapılır, Almanya vize reddi sonrası yeni başvuru yapabilir miyim ve itiraz süreci hakkında yapılması gerekenleri de derledik. Konu ile ilgili olabileceği için konsolosluk iletişim numaralarını da sizler ile paylaşıyoruz. Faydalı olmasını dileğiyle, keyifli okumalar dileriz.

Makalemizde yer alan tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2022 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabileceğinizi unutmayın. Çünkü bizim için her şeyden önemlisi müşteri memnuniyetidir.

almanya schengen vizesi nasıl alınır

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle Almanya vizesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız yapmanız gereken ilk şey; Almanya’ya hangi amaçla seyahat edeceğinizi belirlemek ve bunun için doğru vize başvurusunda bulunmaktır. Çünkü Almanya vizesi uzun süreli ve kısa süreli vize olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Almanya vizesi C tipi Schengen kapsamına girmektedir. Uzun süreli ise D tipi Ulusal vize sınıfında yer alır. Bu nedenle vize tipini doğru belirlemek çok önemlidir.

İlk olarak seyahat amacınıza en uygun doğru vize çeşidini tespit etmelisiniz. Almanya vizesi için gidiş amacınızı ve vize tipinizi belirledikten sonra sırada geldi gerekli olan evrakları hazırlamaya… Peki, Almanya vizesi için gerekli olan evraklar nelerdir? Almanya vizesi nasıl alınır?

Öncelikle belirtelim ki her ülkenin vize için istediği evraklar değişkenlik göstermektedir. Vize başvurusu için gereken güncel evrak listeleri ilgili ülkenin konsolosluğu tarafından belirlenir. Bizler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları olarak vize çeşidinize göre doğru ve güncel İzmir Almanya vize başvurusu için gereken evrak listesini hazırlama konusunda sizlere yardımcı olmaktayız.

Almanya vize başvurusu için gerekli olan evrakları toparlarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Başvuru sürecinde bir uzmandan bilgi almak vizenizin olumlu sonuçlanması açısından hayati önem taşır.

Vize başvurusu için bir uzman danışmanlığında gereken evrak listesi oluşturulur. Schengen veya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Konsolosluklar ile gerekli yazışmalar yapılır. Ardından Almanya vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir. IDATA Almanya Vize Başvuru Merkezi’nden randevu alınır. Randevu günü ve saatinde Almanya Konsolosluğu’nda eksiksiz evraklar ile hazır bir şekilde başvuru tamamlanır. En fazla 2 haftalık süreç içerisinde Almanya vize başvuru sonuçları açıklanır.

Almanya Vizesi Şartları?

2022 Almanya vize başvuru şartları temel olarak 3 başlık altında toplanır. Bu üç temel şart sağlandıktan sonra vize başvurusunun başarılı sonuçlanacağı düşünülebilir. Bu nedenle 3 şartın sağlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Almanya vizesi şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak,
 • Düzenli bir iş ve aile yaşantısının olması,
 • Türkiye’de düzenli bir gelir ve birikime sahip olmak,

Almanya vize başvurusunda gerekli olan ve olmazsa olmaz şartlardan birincisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.  İkinci şart ise Türkiye’de düzenli bir yaşantının olmasıdır. Bu yaşantıdan kasıt iş ve aile düzenidir. Başvurunun olumlu sonuçlanmasında üçüncü şart ve önemli kriterlerden biri de düzenli bir maaş ya da kira gelirinin olmasıdır. Burada amaç Almanya’ya gidebilmek ve vize alabilmek için maddi birikimin olduğunu ispatlamaktır. Almanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için tavsiye edilen en az 1 yıl çalışma süresinin dolmuş olması size avantaj sağlar.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabını doğru verebilmek için öncelikle Almanya vize başvurusu için evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde toplamak gerektiğini hatırlatmak isteriz. Hem evrakların eksiksiz tamamlanması hem de prosedür işleri ile yorulmamak adına vize danışmanlık bürolarından konu hakkında yardım almanızı özellikle tavsiye ederiz. İzmir’de Almanya vize başvurusu için Emprovize danışmanlık olarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

almanya vize başvurusu izmir

Almanya vize başvurusu için gerekli evraklar toplandıktan sonra başvuru formunun da doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Dosyanız tamamlandıktan sonra en hızlı şekilde vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi geçerse evraklarınız zaman aşımına uğrayabilir. Ve evrakların geçerlilik süresi kaybolur. Bu durumda evraklar yeniden toplanır ya da konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir.

IDATA Almanya Vize Başvuru Merkezi’nin verdiği randevu gününde Almanya Konsolosluğu’nda parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz durumunda evraklarınızı teslim ettikten sonra Almanya vize başvurusu tamamlanmış olur.

Almanya Schengen Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vize başvurusu IDATA vize başvuru merkezinden randevu alarak gerçekleşmektedir. Bunun için ıdata.com.tr internet sitesinden randevu işlemleri bölümünden online olarak randevu alınır. Bizler İzmir Almanya vize başvuru merkezi Emprovize danışmanlık olarak tüm vize randevu işlemleri ve evrak takibi konusunda yardımcı olmaktayız.

Almanya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Kısa süreli Almanya schengen vizesi ve uzun süreli (90 gün ve üzeri) eğitim vizesi başvurusu Türkiye genelinde IDATA başvuru merkezi üzerinden yapılır. Vize başvuruları direkt olarak konsolosluklar üzerinden yapılamaz. Sadece çalışma vizesi, oturum vizesi, aile birleşimi gibi vize kategorileri için konsolosluklar üzerinden başvuru yapılabilmektedir. IDATA başvuru merkezleri Türkiye genelinde birçok şehirde bulunmaktadır. Siz de İzmir Almanya başvurusu için bizimle iletişime geçtiğinizde İzmir IDATA başvuru merkezi üzerinden randevunuz alınacaktır.

Almanya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Vize başvuru formu doldurulması zorunlu olan evraklar arasında yer almaktadır. Almanya vize başvuru formuna ise Almanya konsolosluğu internet sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Daha fazla bilgi ve detay için

Almanya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Her ülkenin vize başvurusunda istediği evrakların farklı olabileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Almanya vize başvurusu 2022 güncel evrak listesi şu başlıklar altında toplanabilir;

 • Temel Evraklar
 • Seyahat Ve Ulaşım Aracı Evrakları
 • Seyahat Amacı Ve Konaklama Evrakları
 • Finansal Durum Evrakları
 • Çalışma Durumu Evrakları

Almanya vize başvurusu için gerekli olan temel evraklar; Pasaport, Almanya vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, Almanya vize talep dilekçesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi, muvafakatname (18 yaşından küçükler için)

Seyahat ve ulaşım aracını kanıtlayan evraklar; özel araç ile gidilecekse ruhsatın altına yazılmış detaylı seyahat rotası, araçtaki yolcuların listesi, şoförün ehliyeti ve aracın yeşil sigortası beyan edilmesi gerekir. Tur ile gidilecekse seyahat acentesinden alınmış ulaşım rezervasyon bilgileri, uçak ya da otobüs ile gidilecekse bilet rezervasyonları evraklara eklenmelidir.

Seyahat amacı ve konaklama evrakları seyahatin amacına göre değişkenlik göstermektedir. Turistik amaçlı bir gezi ise konaklanacak otel rezervasyon bilgileri, tur ile gidilecekse vize kiti gereklidir. Arkadaş ve aile amaçlı bir gezi ise davetiye mektubu orijinali ve 1 adet fotokopisi, davet eden kişinin Almanya pasaportu ve kimlik ya da oturum kart fotokopisi evraklara eklenmelidir.

İş amaçlı bir gezi ise Almanya’daki iş bağlantısının davetiye mektubu kopyası, davet eden kişinin pasaport, kimlik ve oturum izin kartı fotokopisi evraklara eklenmelidir.

Seyahat fuar amaçlı bir gezi ise kişilerin iş yerlerinden görev ve izin yazısı alması gerekir.  Bu yazı şirket antetli kağıda yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Aynı zamanda seyahat edecek kişinin iş yeri görev bilgisi, seyahat amacının anlatıldığı ve seyahat tarihlerinin net olarak belirtildiği bir dilekçe sunulmalıdır.

Finansal durum evrakları ise; son 3 aya ait finansal geliri gösteren banka hesap dökümü, aylık gelir dışında varsa hesapta bulunan birikim dökümü, kişiye ait tapu, ruhsat ve kira kontrat fotokopileri de evraklara eklenmelidir. Bu konuda kesinlikle unutulmaması gereken husus banka hesap dökümlerinin banka imzalı ve kaşeli olmasıdır. Ayrıca banka evraklarının vize başvuru tarihinden en fazla 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

Çalışma durumu evrakları ise; kişinin çalışma görev bilgisine ve çalıştığı sektöre göre değişkenlik gösterir.

 • İş verenler için gerekli evraklardan bazıları; son yıla ait vergi levhası, oda faaliyet belgesi (son 6 ay), imza beyannamesi, SGK Hizmet ve sicil dökümü gibi evraklardır.
 • Sigortalı çalışanlar için gerekli olan evraklar; iş yerinden alınmış görev ve izin yazısı, son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet ve tescil dökümü, şirkete ait vergi levhası.
 • Emekliler için gerekli evraklar; öncelikle emekliliği kanıtlayan belge ya da bankadan alınan emekliliği kanıtlayan diğer evraklar.
 • Kamu çalışanları için gerekli evraklar; öncelikle çalışılan kurumdan alınmış görev ve izin belgesi, son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü.
 • Öğrenciler için gerekli evraklar; 18 yaşından büyükler için e-devletten alınmış öğrenci belgesi, 18 yaşından küçük ise okuldan alınmış öğrenci belgesi ve izin yazısı. Ayrıca öğrencinin Almanya’ya seyahat edebilmesi için 1. Derece akrabasının sponsor olması gerekir. Bu akrabalar anne, baba, eş ya da çocuk olabilir. Sponsor olan kişiler gelir ve çalışma evraklarını dilekçe ile belirtmek zorundadır.

Almanya vizesi için genel olarak istenen belgeler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • İş gezisi içi şirket evrakları,
 • Kişiye ait finansal dokümanlar ve banka evrakları,
 • Almanya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf (Fotoğraf ölçüsü: 3.5 – 4.5 cm‘dir)

Yukarıdaki şartlar kişilerin özel durumu ya da seyahat sürelerine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; Almanya vizesi için bankada ne kadar para gösterilmesi gerektiği orada kalınacak süreye göre değişkenlik gösterir. Vize sürecinde uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak, olumlu sonuç almak için de daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle İzmir Almanya vize başvurusu ile ilgili aklınıza takılan tüm soru ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tüm evraklarınız tamam ve vize başvurunuz yapıldıysa akla gelen ilk soru Almanya vizesi kaç günde çıkar olmaktadır.  Yapılan vize başvurusu vize tipine göre farklı zamanlarda sonuçlanabilir. Örneğin Almanya Schengen vizesi kapsamındaki başvurular yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanırken Almanya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Sadece aciliyeti olan özel sağlık durumlarında vize başvurusu acil olarak işaretlenir ve 1 – 2 günde vize başvurusu sonuçlanabilir.

Detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar

Merak edilen bir diğer konu ise Almaya vizesi ücreti ne kadar sorusudur. Fiyatlar vize çeşidine ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün sayısı ya da başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre ücreti de değişecektir. Konsolosluk tarafından belirlenen Almanya vize ücreti birkaç kalemden oluşur. Bunlar; konsolosluk vize harç bedeli, IDATA koordinasyon ücreti, danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortası ücretleridir. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise vize ücretlerinin sadece Euro para birimi ile yapılmasıdır.

Almanya vize ücreti 2022 yılı için;

Almanya Konsolosluğu Vize Ücreti 2022
0 – 6 Yaş6 –12 Yaş12+ Yaş
T.C. Vatandaşı0 €0 €80 €
T.C. Vatandaşı Harici0 €40 €80 €
* Diğer0 €35 €35 €

*Diğer: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Kosova vatandaşları

2022 Almanya Schengen vize ücretleri şu şekildedir;

 • Schengen vize ücreti: 80 Euro
 • 6 – 12 yaş çocuk vize ücreti: 40 Euro
 • 0 – 6 yaş çocuk vize ücreti: 0 Euro

2022 Almanya vizesi harç ücretleri ise;

 • Almanya turistik vize ücreti: 80 Euro
 • Ticari vize ücreti: 80 Euro
 • Aile – akraba ziyaret vize ücreti: 80 Euro
 • Öğrenci vize ücreti: 80 Euro
 • Kültürel vize ücreti: 80 Euro

İDATA Koordinasyon ücreti ise 2022 yılı için 35 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret nakit veya kredi kartı ile tahsil edilebilmektedir.

iDATA Koordinasyon Ücreti 2022
0 – 6 Yaş6 + Yaş
0 TL35 € ( Nakit, €, KK )

Zorunlu seyahat sağlık sigortası ücreti yaş ve sağlık durumu gibi çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Bu ücret de 5 ile 30 Euro arasında olmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda çeviri masrafları da ortaya çıkmaktadır. Vize başvurularının olumsuz olması durumunda vize ücretleri iadesi yapılmaz. Danışmanlık ücreti ise vize çeşidine göre değişmektedir. Konu hakkında bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Almanya Turist Vizesi

Eğer Almanya’ya turistik amaçlı bir seyahat yapacaksanız başvuru yapmanız gereken vize kategorisi Almanya turist vizesidir. Bu gezinin faaliyetleri içerisinde Almanya’yı gezmek, görmek, müze ziyaretinde bulunmak, futbol maçı izlemek, iş görüşmesi yapmak ya da tur ile seyahat etmek gibi faaliyetler olabilir. Almanya turist vizesi başvurusunda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan bir tanesi de vize başvurunuz sonuçlanana kadar konaklama ön rezervasyonlarınızın aktif olması gerektiğidir. Ancak uçak ya da tur biletlerinin vize başvurusu onaylanmadan satın alınması tavsiye edilmez.

Almanya turist vizesi için gerekli evraklar;

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Otel, uçak ön rezervasyon bilgileri
 • Almanya schengen vize başvuru formu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 3 aya ait banka hesap özeti
 • 18 yaşından küçükler için her iki ebeveynden alınmış muvafakatname
 • Şahsi gelir evrakları
 • Seyahat sigortası

En çok başvurusu yapılan vize türü Almanya turistik vizesidir. Almanya vizesi için turist başvuruları C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. C tipi Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir. Bu nedenle turistik amaçlar ile 90 günden daha kısa süreli planlanan seyahatlerde Almanya turistik vizesi alınmalıdır.

Almanya turist vizesi çeşitleri şu şekildedir;

 • Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Aile ve akraba ziyareti için kısa süreli ziyaretlerde gereken C tipi Schengen vizesidir. Bu vize için Almanya’da bulunan aile ve akraba tarafından belediye onaylı davetiye mektubunun gönderilmesi gerekir. Sizi davet eden kişi bu davetiye mektubunun orijinalini size göndermelidir. Aynı zamanda davet eden kişinin pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi göndermesi de gerekmektedir.

 • Almanya Kültürel ve Sportif Gezi Vizesi

Festival, konser, konferans, yarışma ya da sportif etkinlik gibi kültürel aktiviteler için alınması gereken vize farklıdır. Bunun için kültürel ve sportif etkinlik vizesi alınması gerekmektedir. Bu vize için konser, konferans ya da sportif etkinliklere katılımcı olarak başvurabilirsiniz. Kültürel ve sportif gezi vizesini alabilmek için izleyici değil katılımcı olma şartı olduğunu hatırlatmak isteriz. Örneğin müze ziyareti ya da bir futbol maçı izlemeye gidecekseniz Almanya turistik vize başvurusu yapmanız gerekirken bir sporcu olarak yarışmalara katılacaksanız kültürel ve sportif gezi vizesi başvurusunda bulunmalısınız.

 • Almanya Ticari ve Fuar Vizesi

Kısa süreli şirketler arası ziyaret, fuara katılmak, stant kurmak ve ortaklar ile görüşme yapmak için ihtiyaç olan vize çeşidi Almanya ticari ve fuar vizesidir. Almanya ticari ve fuar vizesi başvurusu yapabilmeniz için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Almanya’da iş görüşmeleri yapmak,
 • Düzenlenecek fuarlara katılmak ya da stant kurmak,
 • Çalıştığınız firmaya eğitim vermek ya da firmadan eğitim almak,
 • Ürün satışı, kurulum ya da montajını yapmak,
 • İş ortakları ile toplantı yapmak.

Almanya ticari ve fuar vizesi için Almanya’da çalıştığınız firmadan bir davetiye mektubu almanız gerekmektedir. Bu mektupta seyahat amacınız açıklanmalı, seyahat tarihleriniz açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Fuarda stant açmak için fuar katılım davetiyesinin de evraklar arasında olması gerekmektedir.

 • Almanya Öğrenci Gezi Vizesi

Eğer Almanya’ya okul ile birlikte gidilecekse öğrenci gezi vizesine başvuru yapılmalıdır. Bunun için de yine davetiye mektubuna ihtiyaç vardır. Davetiye mektubu ile birlikte Almanya’da gezilecek okulların ve konaklama yerlerinin bilgileri de evraklar arasında mutlaka yer almalıdır. Aynı zamanda bu davetiye mektubu içerisine geziye katılacak tüm öğrenci ve öğretmenlerin isimleri de yazılmalıdır. Geziye katılacak öğrenciler 18 yaş altında ise anne ve babaları tarafından imzalanmış muvafakatname de alınmalıdır.

 • Almanya Sağlık ve Tedavi Vizesi

Sağlık ya da tedavi amaçlı Almanya vizesi için bu vize kategorisinde başvuru yapılmalıdır. Eğer bir sağlık sorununuz var ve Almanya’da tedavi görmek istiyorsanız sağlık ve tedavi vizesine başvurabilirsiniz. Başvuru öncesinde Almanya’daki hastane ya da doktorunuz tarafından tedaviye kabul edildiğinize dair belgeyi de vize başvurusunda istenen evraklar arasına eklemelisiniz. Tedavi esnasında refakatçiye ihtiyacınız olacaksa refakatçi isimleri de evraklar arasında yer almalıdır. Aynı zamanda sağlık sorununuz ile ilgili olarak Türkiye’deki sağlık kurumlarından aldığınız belgeler de imzalı ve kaşeli olarak dosyada yer almalıdır.

Almanya’da sağlık ve tedavi vizesini kendi tedaviniz için alabilirsiniz. Aynı zamanda Almanya’da sağlık sorunu yaşayan bir yakınınızı ziyaret etmek için de yine bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

 • Almanya Erasmus Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Erasmus eğitim ve öğrenci vizesinden yararlanmak için 90 günden kısa süreli dil kursu, sertifika ya da Erasmus programına katılım şartı aranmaktadır. 90 günden uzun süreli eğitim programları için turistik vize geçerli değildir. Böyle durumlar Almanya ulusal vize kapsamına girmektedir. Daha uzun süreli eğitim programları için Almanya ulusal D tipi vize alınması gerekir.

almanya vize izmir

Almanya D Tipi Vize Başvurusu

D tipi vize kategorisinde yer alan vizeler 90 gün üzeri kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen vizelerdir. Almanya D tipi vizeler ulusal vize kategorisinde yer alır.

D tipi ulusal vize çeşitleri şu şekildedir;

 • Almanya Çalışma Vizesi

Almanya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize Almanya çalışma vizesidir. Bu vizeyi almak için Almanya’da bir iş ortağı ile ya da bir şirket ile anlaşma sağlanmış olmalıdır.

 • Almanya İş Arama Vizesi

Almanya’da iş aramak için Almanca dil bilgisine sahip kişilerin alabileceği 6 aylık vizedir.

 • Almanya İş Kurma Vizesi

Kendi işini Almanya’da yapmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize çeşidi Almanya iş kurma vizesidir.

 • Almanya Erasmus ve Eğitim Vizesi

Eğitimine Almanya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla süreli dil okulu eğitimi alan öğrenciler için gereken vize Almanya eğitim vizesidir. Almanya’da 90 günden fazla Erasmus programlarına katılmak isteyen öğrenciler için gerekli olan vize de bu kategori dâhilinde yer alır.

 • Almanya Aile Birleşim Vizesi

Almanya vatandaşları ile evlenen ya da nişanlanan kişilerin sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vize Almanya aile birleşimi vizesidir.

 • Almanya Şoför Vizesi

Ticari bir şirket bünyesinde Almanya sınırları içerisinde yük taşımak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bir firmaya bağlı olarak çalışan kişilerin nakliye işleri için Almanya şoför vizesini alması gerekmektedir.

 • Almanya Geri Dönüş Vizesi

Uzun yıllar Almanya topraklarında yaşamış ve ikamet hakkı bulunan fakat bu hakkı kaybetmiş kişilerin yeniden Almanya’ya dönmek için alması gereken vizeye Almanya geri dönüş vizesi denir.

almanya is arama vizesi basvurusu icin guncel bilgi
almanya erasmus vizesi basvuru islemleri bilgi
almanya egitim vizesi ogrenci basvurulari yuksek lisans islemleri
almanya ticari vize nasıl alınır
almanya sofor vizesi basvurusu icin izmir vize danismanlik islemleri
almanya vize başvuru formu
almanya transit vize basvurusu
almanya aile ziyareti vizesi basvurusu ile akraba ziyareti
almanya vizesi nasil alinir basvuru yapmak icin gerekenler
almanya ticari vize basvurusu icin gerekenler
almanya turist vizesi basvurusu izmir danismanlik
almanya calisma vizesi
almanya aile birlesimi vizesi
geri donus vizesi
almanya d tipi ulusal vize

Almanya Vizesi Ret

Bütün evraklarınız tamamlandı ve vize başvurunuzu yaptınız. Sıra vizenizin onay sürecine geldi… Vize sonucu olumlu olabileceği gibi bazı durumlarda da Almanya vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir. Almanya vize başvurusu sonrasında olumlu ya da olumsuz sizlere bir mektup gelir. Ve sonuç olumsuz ise bu mektupta ret gerekçesi belirtilir. Böyle durumlarda tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. Ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız en geç 1 ay içerisinde itiraz etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Almanya Vizesi Red Nedenleri Nelerdir

Almanya vizesi ret nedenleri şu şekildedir;

 • Sahte veya tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmesi,
 • Almanya vizesi için istenen belgelerde eksik bulunması ya da gerekli şartların yerine getirilmemesi,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağı hesap dökümlerinin yetersiz olması,
 • Öngörülen seyahatin nedeni ve amacının kanıtlanamamış olması,
 • Schengen üye ülkelerinden herhangi birinde giriş yasağının olması,
 • Seyahat süreniz içerisinde, geri dönüşünüz için veya transit geçiş için yeterli maddi durum belgelerinin sunulamaması veya maddi yetersizlik,
 • Son 6 aylık süreç içerisinde Schengen ülkelerinden birinde 90 gün kalmış olmak,
 • Bir veya birden çok devlet, 562/2006 sayılı yönetmeliğin, 2. maddesinin 19. fıkrasında belirtildiği şekilde kamu düzeni, ulusal güvenlik, kamu sağlığı veya bir veya birden çok üye devlet uluslararası ilişkileri bakımından tehlike oluşturma kanaati,
 • Seyahat amacı ile sunulan seyahat belgelerinin inandırıcı bulunmaması,
 • Vize süresinin bitiminde üye devlet topraklarını terk edeceğinize inanmamaları da vize ret sebeplerinden biridir. (Göçmenlik riski gördükleri maddedir.)

Almanya Vizesi İçin Pasaport Takibi ve Vize Sonucunu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu yapıldıktan sonra sizlere vize sonucu sorgulama için bilgi fişi verilecektir. Bu bilgi fişi üzerinde yazılı olan referans numarası ile IDATA internet sayfası üzerinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.  Süreç tamamlandığında pasaportunuzu teslim alırken vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Almanya Vize Reddi İtiraz Nasıl Yapılır?

Öncelikle itiraz veya yeni başvuru işleminden önce vize ret sebebi öğrenilmelidir.  Sebep öğrenildikten sonra varsa eksik evraklar tamamlanması adına gerekli çalışma yapılmalıdır. Redde sebep olan madde tespit edilir ve gerekli evraklar yeniden düzenlenir. Son olarak itiraz edilerek yeni başvuru yapılır. Yeni başvuru için maksimum 1 ay süreniz olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Almanya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Eğer başvurunuz ret ile sonuçlanmış ve itirazda bulunmadıysanız yeni vize başvurusu yapabilirsiniz.  Ancak itiraz ettiyseniz ret sonucunun açıklanmasına kadar beklemeniz gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmeniz için alınması gereken vize çeşididir. Almanya schengen vizesi için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da oturum iznine sahip olmak,
 • Düzenli iş ve aile hayatına sahip olmak,
 • Belgelendirilebilir düzenli bir gelir olması ya da bankada birikime sahip olmak

Bu temel şartlar sağlandıktan sonra istenen diğer evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Almanya konsolosluğu tarafından alınan vize başvuru formu
 • Vize dilekçesi
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Uçak ve otel ön rezervasyon belgeleri
 • Seyahat sigortası
 • Aile bireylerinin nüfus kayıt örneği
 • 18 yaşından küçükler için her iki ebeveynden de alınmış muvafakatname
 • Bankadan alınmış ıslak imzalı hesap özeti
 • Davetiye ya da istek mektubu

Almanya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Schengen vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Schengen vizesi isteyen ülkeler şunlardır;

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Bununla birlikte Avrupa Birliğine dâhil olan fakat schengen bölgesinde yer almayan İrlanda, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Ayrıca Avrupa Birliği’ne üye olmayan ancak schengen bölgesinin ortak üyeleri olan İzlanda, Norveç ve İsviçre’ye schengen vizesi ile gidilebilmektedir.

Akla şu soru gelebilir; Almanya’nın vize istediği ve istemediği ülkeler hangileridir? Yukarıda bahsedilen ülkelerden Almanya vize istememektedir. Bu ülkeler dışında kalan ülkelerden Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler vize almakla yükümlüdür. Ülkemizden de Almanya’ya seyahat edecek kişilerin vize alması gerekmektedir. Ancak gri, yeşil ve siyah (diplomatik) pasaportu olan kişiler 6 ay içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz Almanya’ya gidebilmektedir.

Almanya Konsolosluğu Kapalı Günleri 2022

 • 01 Ocak Cumartesi Yeni Yıl
 • 15 Nisan Cuma Paskalya Cuması
 • 18 Nisan Pazartesi Paskalya Pazartesisi
 • 23 Nisan Cumartesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 01 Mayıs Pazar Emek ve Dayanışma Günü
 • 01 Mayıs Pazar Ramazan Bayramı Arifesi
 • 02 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı 1. Günü
 • 03 Mayıs Salı Ramazan Bayramı 2. Günü
 • 04 Mayıs Çarşamba Ramazan Bayramı 3. Günü
 • 19 Mayıs Perşembe Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 06 Haziran Pazartesi Pankot Yortusu
 • 08 Temmuz Cuma Kurban Bayramı Arifesi (13.00’den itibaren)
 • 09 Temmuz Cumartesi Kurban Bayramı 1. Günü
 • 10 Temmuz Pazar Kurban Bayramı 2. Günü
 • 11 Temmuz Pazartesi Kurban Bayramı 3. Günü
 • 12 Temmuz Salı Kurban Bayramı 4. Günü
 • 15 Temmuz Cuma Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos Salı Zafer Bayramı
 • 03 Ekim Pazartesi Alman Milli Günü
 • 28 Ekim Cuma Cumhuriyet Bayramı Arifesi (13.00’den itibaren)
 • 29 Ekim Cumartesi Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık Cumartesi Noel Arifesi
 • 25 Aralık Pazar 1. Noel Bayramı Günü
 • 26 Aralık Pazartesi 2. Noel Bayramı Günü
 • 31 Aralık Cumartesi Yılbaşı

Genel Bilgiler

Almanya Ankara Büyükelçiliği;

Telefon: 0(312) 455 53 30

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu;

Telefon: 0(534) 364 24 71

İzmir Almanya Başkonsolosluğu;

Telefon: (0232) 488 88 88

E-Posta: info@izmi.auswaertiges-amt.de

E-Posta: visa@izmi.diplo.de

Web Sitesi: https://tuerkei.diplo.de

Adres: Korutürk Mahallesi, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Balçova/İzmir

Almanya Vizesi Danışmanlık

İzmir Almanya vize başvuru merkezi Emprovize danışmanlık olarak tüm vize iş ve işlemlerinizde sizlere hizmet veriyoruz. Yıllara dayanan iş tecrübemiz, alanında uzman kadromuz ve önceliğimiz olan müşteri memnuniyeti ilkemiz ile tüm vize işlemleriniz için en doğru danışmanlık hizmetini sizlere sağlıyoruz. İzmir vize danışmanlık şirketi olarak sizleri hayallerinize bir adım daha yaklaştırırken bizler de hep bir adım ötesini hedefliyoruz.

İzmir Almanya vize başvurusu yapmak için Emprovize danışmanlığı tercih ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey istenilen resmi evrakları tamamlayıp bize göndermenizdir. Almanya vize başvurusu için gerekli olan tüm resmi yazışmaları ve dosya takibini en doğru şekilde yapıyoruz. Vize işlemlerinde sizleri evrak karmaşasından kurtarıyoruz.  Bunun yanı sıra seyahatiniz ile ilgili tüm ulaşım, konaklama ve sigorta işlemlerinizde de sizlere rehberlik ederek yardımcı oluyoruz. Sunduğumuz bu hizmetler sayesinde randevu almak ya da sıra beklemek gibi işlerle siz ilgilenmiyor sizin adınıza tüm bu işlemleri biz takip ediyoruz. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için dosyanızı ve evraklarınızı hatasız bir şekilde konsolosluğa ulaştırıyoruz.

Almanya vize başvurusu hakkında aklınıza takılan tüm soru ve merak edilen tüm konular için bizleri arayabilir ve ücretsiz bilgilendirme hizmetinden yararlanabilirsiniz.  Ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız. ‘’Almanya vize başvurusu hiç bu kadar kolay olmamıştı.’’ demek isteyen herkesi Emprovize danışmanlık merkezine bekliyoruz.