bulgaristan vizesi basvurusu islemleri bilgi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi başvurusu için gereken bilgiler vize işlemleri için özenle hazırlanmıştır. Yani Bulgaristan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken Bulgaristan vizesi işlemleri için tüm ayrıntılı bilgiyi sahip olacaksınız.

Bulgaristan vizesi alırken birçok seyahat acentası size danışmanlık hizmetinde bulunabilir. Fakat vize başvurularını kabul eden tek yetkili kurum VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezidir. Bu aracı kurumlardan hizmet almanızın mümkün olduğu ama başvuru gerçekleştirmesinin VFS Global Bulgaristan aracılığı ile yapıldığı anlamına gelmektedir. Bu açıklamayı yapmamızın sebebi birçok misafirimiz tarafından VFS Bulgar olarak iletişim talebinde bulunulmasıdır.

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini için yetkili merkezler belirleyebilmektedir. Bu sebeple yetkili bir merkez yerine Edirne Bulgaristan Konsolosluğu aracılığı ile vize başvuru sürecinizi yürütme imkanına da sahipsiniz.

Bulgaristan vizeli mi? Evet, Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo pasaporta sahipse vize almaları gerekmektedir. Fakat Yeşil ve Diplomatik pasaportunuz varsa Bulgaristan’a 180 günde 90 güne kadar seyahatleriniz için vizeli değildir.

Yani bordo pasaport sahipleri vize almak zorundayken diğer pasaport sahipleri kısa süreli ziyaretleri için vizeden muaftır.

Bulgaristan vizesi başvurusu yapılacağı zaman ihtiyaç olunan en önemli bilgi Bulgaristan vize ücreti 2021 yılı için ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca Bulgaristan vize ücreti ödenmesi ile beraber evrakların hazırlanması ve randevu işlemlerine geçilmelidir. Bulgaristan vize ücreti için güncel bilgileri makalemizin devamında ayrıntılı olarak bulacaksınız.

Ayrıca makalemizin devamında Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Aşama aşama açıklanmıştır. Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Konusunda merak ettiğiniz soruların hepsini tek tek yanıtlamaya özen gösterdik. Çünkü vize çeşidine göre vize başvuru süreci değişmektedir. Bu vize çeşitleri en çok tercih edilen Bulgaristan Transit vize ve Bulgaristan D vizesidir.

Bulgaristan d vizesi; Öğrenci vizesi, Çalışma vizesi ve Evlilik vizesidir. Yani uzun süreli kalışlarda Bulgaristan d vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize size ilgili ülkenin topraklarında geçici oturum izni sağlayan uzun süreli vizelerdendir. Bulgar D vizelerini sizin için ayrıntılı olarak açıkladık. Kapıda vize ile Bulgaristan’a girmek isteyen misafirlerimiz için Emprovize Vize Danışmanlık keyifle okuyabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücreti

bulgaristan vize ucreti

Bulgaristan vize ücreti 2021 yılı için toplam 94 Euro’dur. Yani Bulgaristan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bulgaristan vize ücreti 94 Euro olan toplam ücret haricinde hiç bir gider çıkmamaktadır.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2021:

Bulgaristan Vizesi ÜcretiBaşvuru HarçlarıEmprovize Danışman Hizmet BedeliToplam fiyat
Bulgaristan Turist Vizesi Ücreti95 EURO34 EURO129 EURO

Bulgar D vize için yapılan başvurularda ücretler farklılık göstermektedir. Eğer farklı bir kategoride başvuru yapacaksanız Emprovize uzmanları ile iletişime geçerek kendi vizenizi maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında ödenmesi gereken vize başvuru ücretleri talep edilen vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

Çocuklar için Bulgaristan Vizesi Ücreti: Bulgaristan Konsolosluğu 0-12 yaş aralığındaki çocuklardan (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Bulgaristan vizesi harç ücreti talep etmemektedir. Ancak başvuru sahibi kişiler yaşları fark etmeden Emprovize Vize Danışmanlık hizmet bedeli ve diğer masrafları karşılamakla yükümlüdür.

Bulgaristan Vize ücreti muafiyeti: Türkiye’de ikamet eden Makedonya ve Sırbistan vatandaşlığı olan kişilerin Bulgaristan’a seyahat etmeleri durumunda Bulgaristan vizesi harç bedelinden muaftırlar. Türkiye’den Bulgaristan vizesi başvurusu yapan Makedonya ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan vizesi başvurularında yalnızca Emprovize Vize Danışmanlık hizmet bedeli ödemektedir.

Diğer Bulgaristan vizesi muafiyeti: Türkiye’de ikamet eden Arnavutluk, Bosna, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan vatandaşları vatandaşı oldukları ülkenin biometrik pasaportuna sahip olmaları ile Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır

bulgaristan vizesi nasil alinir

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Öncelikle başvuruda bulunacak kişiler vize işlemlerinde kullanılacak evrakları eksiksiz olarak temin etmeleri gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında Bulgaristan Konsolosluğu’na ibraz etmelidir.  Seyahatle ilgili karar verici Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği’dir.

Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği yetki bölgeleri ayrımı vardır. Bu sebeple kendi bölgelerinde ikamet eden kişilerin Bulgaristan Vizesi işlemlerini yerine getirmektedir.

İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı; İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya Bölgelerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul edilmektedir.

Ankara Büyükelçili yetki alanı; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Kilis, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, tunceli, Şanlıurfa, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak’dır.

Edirne Başkonsolosluğu yetki alaın; Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli den yapılacak başvuruları Kabul etmektedir.

Bursa Konsolosluğu yetki alanı tüm Türkiye’dir. Yani Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herkes Bursa Konsolosluğu aracılığı ile Bulgaristan vizesi alabilir.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan seyahati yapacak için vize almak isteyen bordo pasaportlu vatandaşlarının; seyahat nedenlerine göre, almaları gereken vize çeşidini belirleyip, vize türüne göre kendilerinden talep edilen vize için gereken evrakları tamamladıktan sonra Bulgaristan Konsolosluklarına ya da danışmanlık hizmeti ile hiç bir konuda eksik bilginiz kalmadan Emprovize ekibi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? ve Bulgaristan vizesi almak zor mu? Soruları vize almak isteyen bordo pasaportlu vatandaşlarımızın en sık yönelttiği sorulardır. Umuyoruz açıklamalarımız kafanızdaki soruları gidermeye başlamıştır.

Bulgar Vizesi Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Deport yememiş olmak
 • Vize ihlali yapamış olmak
 • Gereken evrakları titizlikle hazırlamak
 • Randevu almak ve randevu saatinde ilgili konsolosluk veya büyükelçilikde bulunmak gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi başvurularında püf nokta Türkiye’ye bağlayı sebeplerin iyi bir şekilde ortaya koyulması gerekmektedir. Burada amaç konsoloslukların Türkiye’ye dönmeniz konusunda bir şüpheye sahip olmalarını engellemektedir. Çünkü bu konuda şüphe yaratmak vize başvurusunda doğrudan ret sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bulgaristan Transit Vizesi

bulgaristan transit vizesi

Bulgaristan Transit Vizesi, Bulgaristan üzerinden farklı bir ülkeye seyahat edildiğinde kullanılan bir vize türüdür.  Bulgaristan Transit Vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Bulgaristan’ı ziyaret ederek Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye geçme amacını taşır. Bulgaristan transit vizesi için önemli olan kısım seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor ise seyahat niyetini kanıtlayan evrakları (davetiye, hotel rezervasyonu veya uçak bileti gibi bilgileri içermeli) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport:Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve vize basımı için en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Esas gidilecek ülke ile ilgili belgeler: Başvuru işlemleri için seyahat edilecek ülke ile ilgili davetiye, konaklama belgesi, ulaşım belgeleri vb. gibi evrakların sunulması gerekir.
 • Finansal kanıt belgeleri: Başvuru sahibi seyahat boyunca masraflarını finanse edebildiğinizi kanıtlayan evrakları başvurusu için sunulmalıdır.
 • Mesleki durumunuzu gösteren belgeler:Vize başvurusunda bulunacak kişi, çalışan, işveren, ev hanımı, emekli vb. gibi mesleki durumuna uygun evraklar hazırlaması gereklidir.
 • Çalışılanların şirket belgeleri:(imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi vb.)
 • Muvafakatname belgesi:18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı, orjinal belge ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sonrası geri dönüşü kanıtlayan evraklar:Vize başvurusunda bulunacak kişi seyahati sonrasında Türkiye’ye ve işine geri döneceğini kanıtlayıcı belgeler sunmalıdır.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Bulgaristan kısa süreli vize türlerinden olan transit vizesi başvuruları, Bulgaristan Konsolosluklarına ve akredite olmuş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri transit vize evraklarını seyahat amacıyla orantılı olacak şekilde eksiksiz olarak sunulması beklenmektedir. Tüm Bulgaristan vize başvurularında zorunlu olan seyahat sağlık sigortaları, hizmet veren seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmekte veya kişiler doğrudan kendileri de yaptırabilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan’ı içermeli ve gerekiyorsa covid kapsamlı olarak tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde olmalıdır. Bulgaristan’da kısa süreli vize başvuruları seyahat edecek kişinin seyahat tarihine maksimum 3 ay kala yapılması gerekmektedir. Planlanan seyahat tarihine 15 günden daha kısa süre kala yapılan vize başvuruları yolculuk tarihine yetişmemektedir. Bulgaristan Konsolosluğu transit vize başvurusu süreleri için sorumluluğun kişilere ait olduğunu açıkça belirtmektedir. Misafirlerimizin bu konuda dikkatli davranmasını tavsiye ederiz.

Emprovize Vize Danışmanlık aracılığı ile yapılan başvurularda bu şekilde bir sorun yaşanamamaktadır. Çünkü alanında uzman vize danışmanlarımız süreci sizin için eksiksiz bir şekilde planlamaktadır.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan transit vize ücretleri, genel olarak konsolosluk harcı aracı kurumsa hizmet bedeli, seyahat sağlık sigortası ve eğer talep ederseniz Emprovize Vize Danışmanlık hizmet ücreti olacaktır. Gereken bu giderler toplamı Bulgaristan transit vize ücreti 2021 yılı için 94 Euro’dur.

Bulgaristan transit vize ücretinin içerisinde yer alan seyahat sağlık sigortasını zorunlu olarak yaptırmanız gerekmektedir. Fakat başka bir ülkeye geçiş için yapacağınız vize başvurunuzda bir seyahat sağlık sigortası yaptırdıysanız transit geçişinizde ek olarak Bulgaristan için ayrıca yaptırmanıza gerek yoktur.

Bulgaristan Transit Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan transit vize kısa süreli Bulgaristan c vizesi sınıfında olması sebebi ile vizenin sonuçlanma süresi 10 iş günüdür. Resmi tatilleri, covid-19 gibi pandemi şartları ve Bulgaristan Konsolosluğu’nda yaşanan yoğunluklar sebebi ile vize değerlendirme sürelerini uzayabilmektedir. Bulgaristan transit vize başvuruları VFS Bulgar temsilcilikler tarafından kabul edilir. Başvuru sahibi ikamet ettiği şehre göre hizmet veren konsolosluk birimi üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri de mümkündür. Konsolosluk vize bölümleri sunulan tüm evraklar toplu olarak değerlendirerek sonuçlandırır.

Ayrıca Bulgaristan şoför vizesi hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi

bulgaristan d vizesi basvurusu

Bulgaristan D vizesi Bulgaristan’da üç aydan daha uzun süreli yapılacak konaklamalar için alınması gereken oturum izni türüdür. Yani tüm pasaport sahipleri 90 günden fazla kalmak için oturma izni olan Bulgaristan d vizesi almaları zorunludur.

Bulgaristan’a aşağıda sıralanmış amaçlar için giden kişiler Bulgaristan D vizesine başvuru yapabilir.

 1. Bulgaristan yatırımcıları ve şirket kurmak isteyenler
  Bulgaristan’da şirket kurmak, ya da Türkiye’deki mevcut şirketi için şube açılışı yapacak olan T.C vatandaşları Bulgaristan D tipi vizesine başvurabilir.
 2. Bulgaristan’da çalışma isteyenler
  Bulgaristan’daki firmadan bir iş teklifi alan ya da Türkiye’deki şirkette sözleşmeli olarak nitelikli çalışan olan kişiler D tipi Bulgaristan vizesine başvurabilmektedir.
 3. Bulgaristan eğitim vizesi almak isteyenler
  Bulgaristan’daki üniversiteler ve eğitim süresi 3 ayı geçen dil okullarında öğrenim görmek isteyen kişiler D vizesi almak zorundadır.
 4. Emekliler olmuş göç isteğinde bulunanalar
  Emeklilik hayatını Bulgaristan’da geçirmek isteyip Türkiye Cumhuriyeti’nden emekli olmuş vatandaşlarımız Bulgaristan D tipi vizeye başvurabilirler.
 5. Bulgaristan aile birleşimi vizesi ile ilişkilisine katılmak isteyenler
  Birinci dereceden aile ferdi ya da dördüncü nesle kadar soydaşı olan Bulgaristan vatandaşı veya göçmeni olan kişiler Bulgaristan D vizesi alıp sonrasında vatandaşlık hakları için başvuru yapma hakkına sahip olabilirler.
 6. Sağlık tedavisi için uzun süreli kalacaklar
  Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıkların Bulgaristan’da tedavisi için D vizesine başvurabilirler. Fakat hastalıkları ve tedavi süreçleri hakkında kanıt sunmaları gerekmektedir.
 7. Bulgar vizesine sahip oturum mensupları
  Bulgaristan vatandaşlarının ilk dereceden yakınları Bulgaristan’a gerçekleştirecekleri seyahatler için Bulgaristan D vizesine başvurusu yapabilirler.
 8. Basım yayım ve medya mensupları da uzun süreli kalabilir
  Türkiye’de bir medya kuruluşunda çalışan ve iş gereği uzun süre Bulgaristan’da görev alan kişilerin Bulgaristan D tipi vizesi almaları gerekmektedir.

Eksik evrak beyan edilmesi veya yetkili merci mülakatlarında tatmin edici cevapların verilememesi sonucu vize başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden her aşamaya dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bulgaristan D vizesi başvurusu nasıl yapılır?

Bulgaristan D vizesi başvurusu için yapılması gereken ilk aşama vize türünün belirlenmesidir. Yani yapacağınız başvurunun amacı ne ise ilgili süreç izlenmelidir. Örneğin ikisi de Bulgar d vize kategorisinde olan Bulgaristan öğrenci vizesi ve Bulgaristan çalışma vizesi arasında ciddi fark vardır. Bu farklar bir uzman tarafından size aktarılabilir veya ciddi bir araştırma sürecinden sonra başvuru yapılmalıdır.

 1. Vize türünün belirlenmesi: Vize türünüzü belirleyin.
 2. Bulgaristan D Vize başvuru formunun doldurulması: Formları doldurunuz eğer form doldurma konusunda problem yaşıyorsanız uzmanlarımızla iletişime geçiniz. Sizin için Bulgaristan D vize talep formunun doldurulmuş örneği vereceklerdir. Yada biz de doldurabiliriz.
 3. Gidiş amacına uygun evraklar hazırlaması gerekmektedir.
 4. Bulgar Konsolosluğu’ndan randevusu alınır.
 5. Vize harcı ödemesi yapılır. Ödenen vize harcı başvuru evraklarına eklenir.
 6. Konsolosluk talep ederse yüz yüze görüşme sağlanır.
 7. Başvuru değerlendirme aşamasına geçilir.
 8. Başvuru sonucu tarafınıza bildirilir.

Dikkat: 18 yaş altı çocuklar ve dezavantajlı özel bireyler için Bulgaristan d vize başvurusu yasal temsilci ile yapılabilmektedir.

D vizesi başvuruları için Emprovize Vize Danışmanlık şirketi danışmanlık hizmeti vermektedir. İzmir merkezli seyahat acentamız tamamen kurumsal ve yasal süreç yürütmektedir. Aksi bir durum söz konusu olmaz veya teklif dahi edilemez. Hiçbir vize başvurusu garanti, kesin, %100 olarak verilemez. Çünkü vize kararı konsolosluğun elindedir. Bu şekilde yaklaşan kişi veya kurumlara itibar etmemeniz tavsiye edilir.

Emprovize Vize Danışmanlık son üç yılda yüzlerce Bulgaristan vizesi, binlerce Schengen vizesi almıştır. Bu süreçde doğru bir şekilde yol izlemenize ve sizi mutlu etmek için çabalıyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin en iyisi olmaktır. Markamızın bir ağırlığı olduğuna inanıyoruz.

Bulgar D vize başvurusu yapacak misafirlerimiz, Bulgar Konsolosluğu’nda gerçekleşecek yüz yüze görüşmeye şahsen katılmaları gerekmektedir. Bulgaristan Turist vizesi başvurusu yapacak misafirlerimizin şahsen gelmelerine gerek yoktur.

Bulgaristan D Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan D vize randevusu için Konsolosluklardan telefon aracılığı ile alınabilmektedir. Ayrıca randevu oluşturma gereksinimi olmadan Bulgar konsolosluğu vize kabul saatinde evraklar hazır bir dosya halinde teslim edilebilmektedir.

Aşağıda Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliğine ait iletişim bilgileri ve vize başvuru kabul saatleri verilmiştir.

Bulgaristan d vize randevusu için iletişim:

Yetkili TemsilcilikHafta içi başvuru kabul saatleriİletişim
Bulgaristan Bursa Konsolosluğu09:00 – 12:000224 245 5500 /5600
Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu09:00 – 12:000212 281 0114
Bulgaristan Edirne Konsolosluğu09:00 – 12:000284 214 0617
Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği09:00 – 13:000312 467 2071

Dikkat: Covid pandemisi sebebi ile vize başvurusu kabul saatleri konsoloslukların hizmet süreleri ile alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. Lütfen hizmet alacağınız konsolosluktan Bulgaristan D vize randevusu talebiniz hakkında ayrıca bilgi alınız. Aksi halde gecikmeler yaşayabilirsiniz. Emprovize Danışmanları size randevu saatleri ve günleri açısında yardımcı olacaktır. İletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar hangi amaçla Bulgaristan’a gidileceğine göre değişiklik göstermektedir. Tüm başvurularda istenilen ortak belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport
 • Bulgar D Vize Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf (2 adet)
 • Banka hesap dökümleri (günlük 30 Euro harcama tutarlı)
 • Sabıka Kaydı
 • Harç ödendi dekontu
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Yukarıdaki belgeler standart belgelerdir. Tüm d vize başvurularında bulunmalıdır. Bu belgelere ek olarak başvuru amacınıza göre değişen ekler mevcuttur. Bu duruma uygun Bulgaristan D vize başvurusu için gereken evrakları Emprovize Vize Danışmanlık uzmanlarından temin edebilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan d vize ücreti 2021 yılı için başvuru türüne göre değişkenlik göstermektedir. Vize türünüze göre adil ücret bilgilendirmesini kurumsal güven ile Emprovize uzmanlarından alabilirsiniz. Adaletsiz fiyatlandırmaya karşı olan kurumumuz tamamen tüketici yönlü maliyetlendirme yapmaktadır.

Emrpvoze den alacağınız tüm fiyatlara KDV dahildir.

İşlem gören dosyalar için para iadesi bulunmamaktadır.

Bulgaristan D vizesi ücreti kapsamında yapılan zorunlu seyahat sağlık sigortası 15 günlüktür.

Hiçbir ödeme vize başvurusunu garanti altına almamaktadır. Sizden bu şekilde ek ödeme ile sonuç garantisi vermeye çalışan kişi veya kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan D Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

D vize ücreti ödemek için şahsen yapılan başvuru ve aracılığımız ile yapılan başvuru arasında fark vardır. Şahsen yapılan başvurular için Bulgaristan d vize ücretini ilgili konsolosluk bankasına Euro cinsinden yatırılmasını ve dekontu başvuru dosyasına eklenmesi beklenmektedir. Aracılığımız ile yapılan başvurularda tüm ödemeler kişiler adına kurumumuzca yapılmaktadır.

Dikkat: Online bankacılık aracılığı ile para transferi sonrası alınan dekontların çıktıları konsolosluk aracılığı ile kabul edilmemektedir. İlgili konsolosluk çalışma bankasına doğrudan vezneden yatırılması ve ıslak imzalı, mühürlü dekont alınması gerekmektedir.

Bulgaristan D Vize Süresi Ne Kadar?

Bulgaristan D vizesi süresi Bulgaristan’a gidiş amacına ve başvurulan vize türüne göre değişmektedir. Uzun süreli veya kalıcı olarak Bulgaristan’a göç etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 6 ay geçerli olan Bulgaristan D vizesi verilmektedir. Bu geçici oturum izni anlamına gelmektedir. Geçici bir süreli çalışmak, öğrenim görmek, ya da ekonomik gerekçeler ile seyahat eden kişilere 1 yıl süre geçerli Bulgaristan D vizesi verilmektedir.

Aşağıdaki gidiş türüne göre Bulgaristan D tipi vize süreleri verilmektedir. Süreler kısadan uzuna doğru sıralanmaktadır.

Bulgaristan D Vize Süresi:

Gidiş AmacıD Tipi Vize Süresi
Çalışma vizesi ile gidenler6 Ay
Göç eden emekliler6 Ay
Yatırımlar ve Girişimciler1 Yıl
Eğitim için gidenler1 Yıl
Aile birleşimi vizesi süresi1 Yıl
Sağlık tedavisi için gidenler1 Yıl
Basın ve medya mensupları1 Yıl

Ayrıca aklınıza takılan sorular için blog makaleleri yayınladık. Doğrudan uzmanlarımıza ulaşarak da ek bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi İle Gidilecek Ülkeler

Bulgaristan D vizesi Schengen vizesi değildir. Bu sebeple Schengen alanında yer alan ülkelere gidilememektedir. Eğer multi özellikli taşıyorsa Bulgaristan D vizesi ile gidilebilecek ülkeler;

 1. Hırvatistan
 2. Romanya
 3. Karadağ’dır.

Bu ülkelere 180 günde 90 güne kadar vizesiz gidilebilir.

Bulgaristan D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan D vizesi belgelerin eksiksiz başvuru yapıldığı tarihten sonra 20 iş günü içerisinde çıkar. Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek belge ve bilgi talebi ile bu süre uzayabilmektedir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. bulgaristan vizesi icin gerekli evraklar listesiPasaport (Güncel)

Bulgaristan vize başvurularında kullanacaksanız pasaportunuz seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ay içinde geçerliliği devam etmesi gerekmektedir. Vizenizin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir. Boş sayfası yoksa pasaportunuzun yenilenmesi gerekmektedir.

 1. Biyometrik Fotoğraf

35×45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Yüz hatlarını net bir şekilde çıkmalıdır ve mimiksiz çekim yapılmalıdır. Biyometrik fotoğraf maksimum 1 yıl içerisinde çekilmesini tavsiye ederiz.

 1. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi, başvurularınızda beyan etmeniz gereken belgelerdedir. E-devletten barkodlu olarak kolayca temin edilmektedir.

 1. Banka Hesap Dökümü

Son 1 ay içerisinde alınmış seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayan belge olarak Bulgaristan turist vizesi başvurularına eklenmesi gerekmektedir. Bankada göstermeniz gereken ücreti merak ettiyseniz haftalık olarak 5.000 TL gibi düşünebilirsiniz. Örneğin 2 hafta kalacaksanız 10.000 TL tavsiye edilir.

 1. İkametgah Belgesi

İkametgah belgesi başvurularınıza eklemeniz gereken bir diğer belgedir. E-Devlet üzerinden kılaylıkla alınabilmektedir. Aldığınız belgeni barkodlu olmasına özen gösteriniz.

 1. Otel ve Ulaşım Aracı rezervasyonları

Zorunlu olmamakla beraber otel ve ulaşım aracı rezervasyonları yaptırılması tavsiye edilir. Emprovize Vize Danışmanlık bu işlemi sizin için gerçekleştirecektir.

 1. Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

-Emekli iseniz; emekli belgenizi eklemelisiniz.

-Şirket sahibi iseniz; imza sirküleri ve oda kayıt belgesi beyan edilmelidir.

-Şirket çalışanı iseniz; son 3 ayın maaş bordrosu ibraz edilmelidir.

-Öğrenci iseniz; güncel öğrenci belgesi ibraz edilmelidir.

-Reşit değilseniz;  Anne ve babasıyla birlikte seyahat edecek olsalar bile noter tasdikli, muvafakatname belgesi sunulması zorunludur.

Yukarıdaki belgeler Bulgaristan turist vizesi için gereken belgelerdir. Çünkü en çok tercih edilen başvuru türü turist vizesidir. Diğer vize türleri için ihtiyacınız olan evrak listesi uzmanlarımız aracılığı ile ücretsiz sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu İzmir

Bulgaristan Konsolosluğu İzmir üzerinden yapılan başvurularında temsilci konumundadır. Yani İzmir Bulgaristan Konsolosluğu vize süreçleri adına işlem gerçekleştirmemektedir. Bu sebeple Bulgaristan Vizesi başvurularında kişiler Ankara Büyükelçiliği sorumluluğundadır.

Tüm Türkiye’ye yetki alanı olan Bulgaristan Bursa Konsolosluğu üzerinden başvuru gerçekleştirebilir. Bulgar d tipi vizelerinde doğrudan kişilerin Ankra büyükelçiliğine başvuruya gitmeleri gerekmektedir. Emprovize kısa süreli kalışlar için ihtiyacınız olan bulgar turist vizesini kişiler gelmeden alabilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vize başvuru formu talep ettiğiniz vize türüne göre eksiksizce doldurmanız gerekmektedir. Yani Bulgaristan’a yapacağınız başvurular için Bulgaristan vize başvuru formu doldurulmasına ihtiyaç vardır. Bu form konsolosluğa başvuru esnasında teslim edilir. Konsolosluğun incelemesi ilgili belgeler eşliğinde yapılmaktadır.

Kişilerin Bulgaristan vize başvurularında doldurduğu formun üzerindeki tüm bilgilerden sorumlu Kabul edilmektedir. Bu sebeple yanlış veya eksik bilgi beyanı tamamen kişinin sorumluluğundadır. Sonuçlarına olumsuz bir şekilde katlanılabilmektedir.

Bulgar turist vizesi başvurularında gereken başvuru formu sizin adınızıa Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları aracılığı ile doldurlur.

Bulgaristan Kapıda Vize

Bulgaristan kapıda vize adında bir vizeye sahip değildir. Yani Bulgaristan’a günübirlik gezide bulunmak için Bulgaristan günübirlik vize olmadığı gibi Bulgaristan kapıda vize de yoktur. Bir çok kişi bulgaristan transi vizesi ile bu durumu karıştırmaktadır. Bulgaristan transit vize ile günübirlik Bulgar topraklarına girebilir ve 3. Ülkelere seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kapıda vize olmadığı gibi transtik vize ile de Bulgaristan’a kültürel gezide bulunamazsınızı.

Bulgaristan Schengen Vizesi

Bulgaristan Schengen vizesi süreci bir çok kişi tarafından kafa karışıklığı yaratmaktadır. Burada en iyi açıklama Bulgar Schengen vizesi kapsamında Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı Bulgar Schengen Vizesi hakkında yaptığı açıklama:

Bulgaristan ve Avrupa Birliği’nin Ortak Vize Politikası

1 Ocak 2007’den beri Bulgaristan Cumhuriyeti, Katılım Antlaşması’nın şartlarına tabi olarak Avrupa Birliği’nin Ortak Vize Politikasını uygulamaktadır.

Bulgaristan Cumhuriyeti ve Romanya’nın katılım koşullarına ilişkin Kanun’un 4. Maddesine göre, bu Kanunun Ek ІІ’sinde belirtilen Schengen müktesebatının hükümleri, katılım tarihinden itibaren Bulgaristan Cumhuriyeti’nde bağlayıcı ve uygulanabilir olacaktır ( 1 Ocak 2007), geri kalanı Konsey’in Bulgaristan’ın Schengen bölgesine katılımına ilişkin kararı tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Bulgaristan Schengen Vizesi Süreci

Schengen bölgesine katılmak ülkemizin önemli bir önceliğidir. Bulgar hükümeti, kilit ulusal önceliklerden biri olan Bulgaristan’ın Schengen bölgesine katılımını yerine getirme konusunda son derece kararlıdır. Bu amaçla siyasi ve uzman düzeyinde bakanlıklar ve kurumlar arasında iyi işleyen bir koordinasyon kurulmuştur.

Hazırlık sürecindeki çalışmalar, yüksek Schengen standartlarının karşılanmasına ve güvenilir dış sınırların güvence altına alınmasına odaklanmıştır.

Schengen kriterlerini karşılamak için Bulgaristan, ulusal yasayı Avrupa hukukuna derhal uyumlu hale getirmek, uluslararası anlaşma tabanımızı güncellemek, ilgili son teknoloji ürünü teknik ekipman ve altyapıyı sağlamak ve idari kapasiteyi geliştirmek için gerekli tüm önlemleri almıştır. bu sayede ülkemiz AB üye devletlerinin en iyi uygulamalarını kullanır.

Şu anda Bulgaristan yalnızca ulusal vize vermektedir. Bu vizeler, sahiplerine Schengen bölgesine girme hakkı vermez.

90 güne kadar Schengen vizesi sahipleri için vizesiz rejim

25 Ocak 2012 tarihinde Bulgaristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Bulgaristan Schengen vizesi bölgesine katılım tarihine kadar ülkemizin geçerli Schengen vizesi sahipleri için tek taraflı olarak vizesiz bir sistem uygulayacağına dair bir karar kabul etmiştir. Bulgaristan kısa süreli vizeye ihtiyaç duymadan, ilk giriş tarihinden itibaren herhangi bir altı aylık dönemde üç aydan fazla olmayan bir süre için Bulgaristan Cumhuriyeti’ne girme ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde ikamet etme hakkına sahip olacaklardır. Karar 31.01.2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Romanya, Kıbrıs ve Hırvatistan tarafından verilen geçerli vize ve oturma izni sahipleri için 90 güne kadar kalış süresi için vizesiz rejim hakkındaki açıklama:

03 Temmuz 2014 tarihinde Bulgaristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Bulgaristan’ın Schengen bölgesine katılım tarihine kadar ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen geçerli vize ve oturma izinleri sahipleri için tek taraflı olarak vizesiz bir sistem uygulayacağına dair bir karar kabul etmiştir. 90 güne kadar konaklama için Romanya, Kıbrıs ve Hırvat. Bulgaristan kısa süreli vizeye ihtiyaç duymadan herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 günden fazla olmamak üzere Bulgaristan Cumhuriyeti’ne girme ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde kalma hakkına sahip olacaklardır.

Yönetmelik (AB) 2018/1806

2007 yılında AB’ye katılım tarihinden bu yana Bulgaristan, Avrupa Parlamentosu ve 14. Kasım 2018, dış sınırları geçerken vatandaşları vizeye sahip olması gereken üçüncü ülkeler arasında Türkiye de vardır. Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’nın Türkiye hakkındaki 2018 yönetmeliği aşağıdaki gibidir.

‘’Bulgaristan Schengen Vizesi Anlaşmasını uygulayan Sözleşmenin veya Avrupa Birliğinin Üye Devletleri tarafından verilen geçerli umuma mahsus pasaport ve vizelere veya Schengen Anlaşmasını uygulayan Sözleşmeye Üye Devletler tarafından verilen oturma izinlerine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Avrupa Birliği, İsviçre veya Lihtenştayn, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girebilir ve transit geçişlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nden vize veya ikametgahı veren devlete olması durumunda 5 (beş) güne kadar vizesiz transit geçebilir. İzin, ayrıca bu devletten Türkiye Cumhuriyeti’ne transit geçiş durumunda. Türkiye vatandaşları, özel pasaport hamilleri vizeden muaf değildir.’’

Yani Schengen vizesine sahip olmanız Bulgaristan topraklarına girebileceğiniz anlamına geliyor. Fakat Bulgaristan Schengen vizesi vermemektedir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan vizesi 5 günde çıkar. Bu durum vize türüne göre değişmektedir. Örneğin Bulgaristan D tipi vize 20 iş gününde sonuçlanmaktadır. Süreler tamamen Konsolosluğun yoğunluğu, ek evrak talebi veya covid gibi olağan üstü durumlara göre esneklik gösterebilir. Bu sebepler ile uzayan vize sonuçlanma süresi değişkenlik gösterse de sabırlı bir şekilde beklemenizi tavsiye ederiz. Örneğin bulgar turist vizesi 5 günde çıkabilir fakat seyahat tarihinizden 10 gün önce bu vize başvurusunu yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede problem yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Turist Vizesi

bulgaristan turist vizesi basvurusu

Bulgaristan turist vizesi bordo pasaport sahiplerinin Bulgaristan’a seyahatleri için gereken vizedir. Yeşil pasaport sahipleri 180 günde 90 güne kadar vizeden muaf olmaları sebebi ile Bulgaristan turist vizesi almalarına gerek yoktur. Diplomatik ve Hizmet(gri) pasaport sahipleri 180 günde 30 güne kadar kısa süreli seyahatlerde vizeye tabi değildir.

Kısa süreli Bulgaristan ticari ve fuar vizesi de bu statüdedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Başvurusu Adımları 2021

 1. Vize başvuru evraklarınızı Emprovize’ye gönderin.

Yukarıda Bulgaristan vizesi için gereken evraklar başlığındaki evraklardır. İletişim bölümünden adresimizi bulabilirsiniz.

Türkiye’nin hangi şehrinde yaşadığınız fark etmeden evraklarınızı şahsen veya kargo ile İzmir ofisimize gönderebilirsiniz. Bu sayede Bulgaristan vizesi başvuru işlemleriniz başlatılabilir. Evraklarınız kontrol edilerek vize başvuru sürecinin tamamı uzmanlarımız tarafından yürütülür.

 1. Belgelerinizi kontrol edip geri dönüş yapacağız.

Turistik vize evraklarınız elimize ulaştığı anda uzmanlarımız kontrolleri gerçekleştirecektir. Belgeleriniz arasında eksik, yanlış, yıpranmış veya güncel tarihli olmayan belgeler varsa sizi hızlı bir şekilde telefonla ya da e-mail yoluyla haberdar edeceğiz. Eksik evraklarınızı tamamladıktan sonra vize başvuru işlemleriniz için belgeleriniz gerekli formlar eklenerek diplomatik yetkiliye sunacaklardır.

 1. Vize türüne göre görüşme

Bulgaristan vizesi için kısa süreli turist vizelerinde yüz yüze görüşme yoktur. Bulgar D tipi vize başvurusu için yetkili konsolosluk yüz yüze görüşme talep etmektedir.

 1. Bulgaristan vizesi ücretinizi ödemesi.

Bulgaristan vize ücretinizi dosyanızı gönderip kontrolü sağlanması ve dosyanızın bizler tarafından hazırlanması ardından yapabilirsiniz. Ödemeler Euro kuru baz alınarak yapılır çünkü tüm konsolosluk harçları Euro olarak ödenmektedir.

 1. Vize Başvurusu durum takibi.

Turistik vize başvurunuzu yaptıktan sonra uzmanlarımız dosyanızın durumunu takip etmeyi sürdürecekler. Doğrudan başvuru hakkında istediğiniz zaman bilgi talebinde bulunacağınız gibi tercih etmeniz halinde düzenli mesaj aracılığı ile bilgi de edinebilirsiniz. Sınırlar sizin talebinize göre çizilir. Vizeniz hakkında gelişmeler takip de bulunan uzmanlarımız aracılığı ile anında haberdar edilirsiniz.

 1. Pasaportunuzu size gönderiyoruz

Pasaportunuz konsolosluğun vize işlemesi ardından yetkili merkezimize gönderilmektedir. Pasaportunuzu teslim alır almaz size ek bilgilendirme yapıyor olacağız. Talep ederseniz merkezimizden teslim alabilirsiniz. Diğer bir seçenek teslim almamız ardından 1 iş günü içerisinde kargo ile tarafınıza ulaştırabilmekteyiz.

Pasaportunuzu bizden veya kargodan teslim aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey vizenizi kontrol etmektir. Eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız hızlıca tarafımıza dönüş yaparak sorunlarınızı çözüme kavuşturabiliriz. Bu uyarı yapılması gerektiği için yapılmaktadır. Çünkü Emprovize uzmanları pasaportunuzu teslim alması ile birlikte zaten bu kontrolleri yapacak ve ortaya bir problem çıkarsa çözüme kavuşturacaktır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vizesi ortalama olarak 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Eğer acil bir seyahate ihtiyacınız varsa bulgar acil vize konusunda uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Fakat misafirlerimize turist vizesi için ortalama 10 gün önce başvuru dosyalarını bize göndermelerini rica ediyoruz. Bu sayede hiçbir problem yaşamadan kolaylıkla vizenizi alabilirsiniz.

D tipi Bulgaristan vizeleri için bu süreler farklıdır. Bu konuya dikkat etmenizi önemle rica ederiz. Vize türünüz Bulgar turistik vizesi dışında bir statüde ise o halde uzmanlarımızdan yada sürekli güncellenen blog makalelerimizden doğru bilgiye sahip olabilirsiniz.

Emprovize Vize Danışmanlık sürekli güncel tutuğu resmi web sitesi üzerinden sizleri bilgilendirmektedir.

Bulgaristan Vize Sorgulama

Bulgaristan vize sorgulama işlemi online olarak yapılmamaktadır. Bu sebeple başvuru sürecinde bizleri tercih ederseniz Emprovize uzmanları aracılığı ile Bulgaristan vize sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uzmanlarımız sürekli başvuruları takip etmektedir ve düzenle kontrolleri yaparak size bilgilendiriyor olacaktır. Bu konuda endişe yaşamamanız için sizlerin yanındayız.

Bulgaristan Vizesi İzmir

Bulgaristan vizesini İzmir’den almak isterseniz merkezi İzmir’de olan TÜRSAB A Grubu belgeli seyahat acentamız yanınızda olacaktır. Tüm işlemler Bulgaristan vizesi İzmir’den almak istediğiniz belirtmeniz yeterlidir. Türkiye’nin tamamına vize işlemleri sunuyoruz ve danışmanlık vermekteyiz. Danışmanlık sürecimizi sizinle paylaşmaktan onur duyarız.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Vize Danışmanlık:

 1. Ücretsiz bilgilendirme.
 2. Vize için gereken evrak 2021
 3. Vize randevu alınması
 4. Evrakların hazırlanması
 5. Evrakların kontrolü
 6. Mülakatına hazırlık (d vize ise)
 7. Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu Bulgaristan vizesi başvurusu süreçleri dileriz.