cek cumhuriyeti vizesi basvurusu islemleri bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi yani Çekya Vizesi için güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza geldiğiniz için teşekkür ederiz. Çek Cumhuriyeti vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen schengen ülkelerindendir. Prag vize istiyor mu? Sorusu sıklıkla karşılaşılan sorular arasındadır. Çek Cumhuriyeti Vizesi olarak da bilinen Çekya vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Yani Çek Cumhuriyeti diğer adı ile Çekya, Prag’a gitmek istiyorsanız vize istemektedir.

Makalemizin devamında Çek Cumhuriyeti vizesi’nin nasıl alındığını ve Çek Cumhuriyeti vize şartlarını okuyabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi ve Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvurusu aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Çek Cumhuriyeti Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Çek Cumhuriyeti vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Çek Cumhuriyeti Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Çek Cumhuriyeti konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Çek Cumhuriyeti vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Çekya vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Çek Cumhuriyeti Schengen veya Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Çek Cumhuriyeti vizesi alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Şartları

Çek Cumhuriyeti vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar Çekya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Çekya Vize şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Çek Cumhuriyeti Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Çek Cumhuriyeti başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Çek Cumhuriyeti vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Global Vize Başvuru Merkezi ya da Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Çek Cumhuriyeti vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gereken Evraklar

Çek Cumhuriyeti Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Vize Başvuru formu,
 • Talep Dilekçesi
 • Geçerli pasaport,
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Çek Cumhuriyeti’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Çek Cumhuriyeti vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Çekya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, VFS Global koordinasyon ücreti, danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Çek Cumhuriyeti vize ücreti 2021 yılı için;

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi ücreti (12 yaş ve üstü için)80 EURO
Çek Cumhuriyeti Schengen Vize ücreti (6-11 yaş arası)40 EURO
Çek Cumhuriyeti Schengen Vize ücreti (0-5 yaş arası)Ücretsiz
Çek Cumhuriyeti VFS Global Kordinasyon Ücreti Dil Kursu Vize Ücreti20 EURO

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi

Çek Cumhuriyeti vizesi için Turist başvuruları Çek Cumhuriyeti C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi; Çek Cumhuriyeti’nden transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Çek Cumhuriyeti Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

Çekya D Tipi Vize Nedir?

Çek Cumhuriyeti D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Çek Cumhuriyeti Çalışma Vizesi; Çek Cumhuriyeti’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi; Çek Cumhuriyeti’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Çek Cumhuriyeti Eğitim Vizesi; Eğitimini Çek Cumhuriyeti’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Çek Cumhuriyetida eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Çek Cumhuriyeti Dil Okulu Vizesi; Çek Cumhuriyeti’nde alacağınız dil eğitimi için gereken vizedir.

Çek Cumhuriyeti Aile Birleşim Vizesi; Çek Cumhuriyeti vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Çek Cumhuriyeti’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize; Çekya’dan geçecek yolcuların transit işlemlerinde alması gereken vize iznidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Başladı Mı?

Çek Cumhuriyeti Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Çek Cumhuriyeti vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz.

Covid-19 pandemisinden ‘’Türk hükümetinin 26 Nisan 2021 tarihli duyurusuna uygun olarak, Türkiye’deki Vize Başvuru Merkezleri 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren kapalı kalacaktır. Vize Merkezlerine yapılan tüm randevular iptal edilecektir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler ve anlayışınız için teşekkür ederiz.’’ Şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Güncel bilgileri takip ediyoruz. Son durum hakkında uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Ret Almak

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ret Maddeleri

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

Çek Cumhuriyeti büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu:

Adres: Abdi İpekçi Cad. 71, 34367 Maçka, İstanbul

Telefon: +90 212 368 8035

E-posta: Consulate_Istanbul@mzv.cz

Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetki alanı:

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun konsolosluk bölgesi şu anda şu illerden oluşmaktadır: İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane , Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Danışmanlık İzmir

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Çek Cumhuriyeti vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Çek Cumhuriyeti’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Çekya kategorilerinde D tipi vize veya c tipi olan Schengen Vizesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişim kurarak bilgi almak için tıklayın.