Almanya eğitim vizesi, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin önem gösterdiği ve desteklediği yabancı uyruklu nitelikli meslek gruplarını tercih eden, Almanya’ya değer katacak öğrencilerin Almanya’da sıkı bir eğitim aldıktan sonra farklı iş kollarında yetiştirilmesine ayrıca öğrencilerinde kendilerini geliştirmesine ön ayak olmuştur. Özellikle sanayi alanında nitelikli eleman yetiştirmeye özen göstermektedir. Eğer sizin de hayaliniz ve kariyer planlarınız arasında Almanya’da eğitim almak ve orada kendinizi geliştirmek ve kariyer basamaklarınızı tek tek tırmanmak ise; başvuru yapmanız gereken vize tipi Ulusal D tipi Almanya eğitim vizesidir.

Eğitim vizesine başvuru yapmadan önce şunları belirlemeniz gereklidir. Eğer Almanya’da bir dil eğitim programına katılmak ve 90 günden fazla Almanya’da kalarak Dil eğitiminizi tamamlamak ise; kayıt kabul belgeniz ve kurs ödeme makbuzunuz ile birlikte asgari belgeleri temin ederek Almanya Ulusal D tipi vize kategorisine başvuru yapmak olacaktır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere eğer üniversite hayatınızı Almanya’da geçirmek veya yüksek lisans, doktora gibi eğitiminize Almanya’da devam etmek istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü yine Almanya D tipi ulusal eğitim vizesidir.

Almanya Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport(geçerliliği devam eden kullanılabilir),
 • Başvuru formu(d tipi vize ulusal başvuru formu),
 • 3 adet biometrik fotoğraf(35×45 milimetre, arka fonu beyaz),
 • Seyehat sağlık sigortası poliçesi(30.000 Euro teminatlı ve kovid-19 kapsamlı olmalıdır),
 • Motivasyon yazısı(niyet mektubu olarak da bilinir),
 • Özgeçmiş(Cv olarak da bilinir),
 • Eğitiminiz ile ilgili belgerler(aşağıda ayrıntılanmıştır).

Henüz herhangi bir üniversiteden kabul almadıysanız, bu üniversiteye başvuruda bulunabilmek için;

 • Lise diploması,
 • Lisede gördüğünüz derslerin not dökümü,
 • ÖSYM yerleştirme belgesi gerekmektedir.
 • Bu belgelerin mutlaka noter tarafından onaylanması ve Almanca tercüme ettirilmiş olması gereklidir.

Almanya Vizesi Öncesi Üniversite Eğitimi Almadıysanız Yapmanız Gerekenler

 • Üniversitelere başvuru sırasında ibraz ettiğiniz belgeleri konsolosluğa yapacağınız başvuru sırasında da ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler ise;
 • Lise mezuniyet diploması,
 • Ülkenizde yapılan üniversite sınavına girip başarı göstermiş olduğunuzu ve bu başarıya göre bir bölümü yerleştiğinizi gösterir belge,
 • Lise not dökümünüz,

Dikkat: Belgelerin yanınızda noter onaylı olması ve Almanca tercümelerinin de bulunması gerekmektedir.

Almanya Vizesi Başvurusu Öncesi Üniversitede Eğitim Görmeye Başladıysanız Yapmanız Gerekenler

Üniversiteye başvuru sırasında ibraz ettiğiniz belgeleri Konsolosluğu yapacağınız vize başvurusunda da ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler ise;

 • Üniversitenizin öğrenci işlerinden alacağınız güncel öğrenci belgesi,
 • Üniversite öğreniminiz sırasında aldığınız notları ve not ortalamanızı gösteren transkript,
 • Eğer daha önceden bir üniversite bitirdiyseniz buna ait diploma ve mezun olduğunuz lise diploması,
 • Lise not döküm belgesi olmaktadır.
 • İş tecrübeleri Hakkında Belgeler (Eğer daha önceden edindiğiniz iş tecrübesi veya staj varsa bunu gösterecek belgeler.)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Geçiminizi ve Öğrenim Masraflarınızı Ne İle Karşılayacağınıza Dair Belgeler (Almanya’da göreceğiniz öğrenim masraflarını karşılayabileceğinizi ve orada ilk bir yıl çalışmadan geçim sağlayabileceğinizi gösteren belgeler başvuru sırasında ibraz edilmelidir. Size sponsor olacak kişi 1. Derece akrabanız olmak zorundadır. Bu kişiler anne veya babanız olmakla birlikte sponsor olan kişinin 4 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri de konsolosluk tarafından istenmektedir.
 • Aynı zamanda bu kişi veya kişilerin size sponsor olduğuna dair bir dilekçe yazılıp, Almanca tercümesiyle ibraz edilmelidir. Böyle bir durumda Almanya’da bloke hesap hizmeti veren bir bankaya teminat ödemesi yapılmalıdır. ( deutsche bank veya iş bankası ) Bu bankaya yatırılacak miktar en az 8.640 Euro olmalıdır. Bu miktar Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nın yıllık burs miktarı olarak belirlenmiştir.)
 • Dil Yeterlilik Belgesi

Not: Belgelerin yanınızda noter onaylı olması ve Almanca tercümelerinin de bulunması gerekmektedir.

Almanya Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Eğitim vizesi kaç günde çıkar diyorsan bu süre ortalama 1 aydır. Kovid gibi istisnai durumlarda bu süreler uzayabilmektedir. Bu sebep ile başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 2 ay önce yapmanızda fayda vardır. Aksi halde sonuçlanma süresi açısından problem yaşayabilirsiniz. Hatta vizenizin okul başlangıcına yetişmeme ihtimali ve hak kaybına dahi sebep olabilmektedir. Çünkü vize başvuru evraklarının toplanması, çevirilerin yaptırılması ve randevu işlemleri ancak sonuçlanacaktır.

Almanya Eğitim Vizesi ile Neler Yapabilirim?

Almış olduğunuz Almanya eğitim vizesi ile öğrencilikten doğan oturum kartınız çıktıktan sonra, diğer Avrupa Ülkelerini seyahat edebilirsiniz. Kültürünü, tarihini ve diğer sebepler ile merak ettiğiniz şehirlere ait tüm yerleri görebilirsiniz. Ayrıca bazı eğitim vizeleri kısıtlı miktarda çalışma hakkı tanımaktadır. Bu sebeple kendi eğitim kapsamınızda uzman bir bilgi alarak çalışma imkanına ne ölçüde sahip olduğunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Almanya Eğitim Vizesi D tipi vize kapsamında değerlendirildiği için zorlu bir vizedir. Fakat kazandırdığı haklar bir Alman vatandaşından neredeyse farksızdır. Tüm sağlık ve ek sosyal hizmetlerden ikamet hakkına sahip bir kişi olarak faydalanabilirsiniz. Eğer konu hakkında merak ettiğiniz ek bir bilgi varsa İzmir merkezli Emprovize Vize Danışmanlık şirketi Türkiye’nin en iyi vize danışmanlık firması olmak için üst düzey bilgilendirme ile yanınızda olacaktır. Bize ulaşmanız yeterlidir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Almanca dil bilgisi gösterir sınav ”Test DAF” olmaktadır. Alman üniversiteleri bu sınavdan alacağınız en az 3 puanlık bir sonucu yeterli kabul etmektedir. Bazı prestijli üniversiteler bu seviyeyi yeterli saymaz ve sizden daha yüksek not yada başka bir sınavdan alacağınız başarı belgesini isteyecektir. Almanca eğitiminizi alacağınız kurum konusunda üniversitelerin bir sınırlandırması bulunmamaktadır.
 • Yapılan başvurunuz onaylandığı takdirde, okuldan almanız gereken kabul belgesi (Zulassungsbescheid) veya şartlı kabul belgenizi konsolosluğa başvuru esnasında ibraz etmeniz gerekmektedir.
 • Üniversite Kabulünüz geldikten sonra eğitiminiz için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu başvuruyu bir okula yerleştikten sonra en geç 1 sene içerisinde yapmanız gerekmektedir.
 • Motivasyon mektubu dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Alman yetkilileri motivasyon mektubunuza ayrıca önem vermektedir. Bu sebepten dolayı motivasyon mektubunuzda detaylı ve akıcı bir şekilde Almanya’da kendinize ne katacağınız, neden Almanya’da bir üniversitede eğitim almak istiyorsunuz ve okulunuz bitince Almanya’ya ne katacaksınız hedefleriniz nelerdir gibi önemli noktalara değinmeniz büyük önem taşımaktadır.
 • Diğer önemli husus bloke hesaptır. Almanya’da Deutsche Bank veya İş Bankası üzerinden Avrupa Birliği tarafından belirlenen yaşam standartlarında olmalıdır.
 • Almanya öğrenci vizenizi her yıl yenilemeniz gerektiğini hatırlatır uzman danışmanlarımız bu zorlu süreçte Emprovize ayrıcalığı ve desteği ile sizi hayalinize ulaştıracak.

Almanya Eğitim Vizesi Danışmanlık İzmir

 1. Vize için ön bilgilendirme yapmıyoruz: Misafirlerimizin seyahatleri için ihtiyacı olan bilgileri ve başvuru süreçleri hakkında ayrıntılı olarak sorularını ücretsiz şekilde cevaplıyoruz. Çünkü kafanızda soru işareti kalmaması bizim için önemlidir.
 2. Güncel başvuru için gerekli evraklar iletiyoruz: Misafirlerimizin için güncel olarak hazırlanmış Almanya Eğitim vizesi evrak listesi iletiyoruz. Özellikle sürekli güncellenen evraklar konusunda titiz davranmak gerekmektedir. Çünkü internet ortamında eksik ve güncel olmayan evrak listeleri olması sebebi ile bir çok kişi ret cevabı ile karşılaşmaktadır. Bunun yanı sıra hangi evrakı nereden nasıl alınması gerektiği konusunda ayrıntılı olarak açıklıyoruz.
 3. Evrakların denetimi: Toplanan evrakları tarafımızca teslim alarak vize işlemleri öncesi tüm denetimlerini yapıyoruz. Çünkü bir evrakın birden fazla türü olmasına rağmen Alman Konsolosluğu’nun talep ettiği format ile alınması gerekmekte ve eksiksiz olması gerekiyor. Bu sayede risksiz dosya hazırlamanıza yardımcı oluyoruz.
 4. Vize başvuru dosyası için gereken hazırlık: Misafirlerimizin kendi toplaması gereken özlük belgeleri ile bizlerin de hazırlaması gereken başvuru formları, rezervasyonlar ve zorunlu seyahat sağlık sigortası işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.
 5. Başvuru randevu alıyoruz: Evrak kontrolü ardından kişilerin randevularını alıyoruz. Fakat Almanya Konsolosluğu ve yetkili başvuru merkezlerine göre görev yetki bölgelerinin ayrımı bulunabilmektedir. İkamet ettikleri ile bağlı olan başvuru merkezi veya konsolosluklardan istenilen tarihe ve saate göre Almanya vizesi başvurusu randevusu alıyoruz.
 6. Vize görüşmesi hazırlığı için tam destek: Her vize türünde olmasa da özellikle D tipi vize işlemlerinde yüzyüze mülakatlar konsolosluklar tarafından talep ediliyor. Dolayısı ile bir çok misafirimiz konu hakkında tedirginliğe sahip. Merak etmeyin biz bu konuda tecrübeliyiz ve size sakince yardımcı olacağız. Bu sebeple misafirlerimizi girecekleri mülakatlar için ön hazırlık ve gerçekleştiriyoruz.
 7. Sonuç takip işlemleri için tam destek: Başvurunuzu yaptınız artık misafirlerimizin sonuçlanmasını takip etme zamanı geldi. Bu aşamada siz arkanıza yaslanıp sonucu heyecanla beklerken bizler sürekli başvuru takibi işlemi ile en kısa sürede sizleri bilgilendirmekteyiz. Pasaport ve vizenizi sizin adınıza teslim alabiliyoruz. Talepleriniz halinde gönderimini sağlıyoruz. Dünya’nın neresinde olursanız olun istediğiniz adrese gönderim sağlayabiliriz.

Biz Emprovize Vize Danışmanlık profesyonel çalışanları ile Almanya Vizesi başvurusu işlemlerinde misafirlerimizi memnun etmek en birinci görevimizdir. Tam yetkili seyahat acentelerimiz tüm başvuru merkezlerine kayıtlı olarak hizmet sunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TÜRSAB belgeli, güvenli, hızlı ve güler yüzle hizmetimizi denemekten memnun olacaksınız. İletişim bölümünden günün her saati acil işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz. Zamanınızın kıymetinin farkındayız. Yeterli tecrübe, güncel ve doğru bilgi Emprovize Vize Danışmanlık İzmir firmasında.