hirvatistan vizesi basvurusu islemleri

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların turistik seyahatleri için alması gereken bir vizedir. Fakat bu durumda istisnalar vardır. Bordo pasaport(umuma mahsus) sahipleri Hırvatistan vizesi almak zorundadır. Yeşil pasaport ve diplomatik pasaport sahipleri 180 günde 90 gün vizesi olarak seyahat edebilirler.

Kısa süreli kalış vizesi (C-vize) Hırvatistan Cumhuriyeti’ne transit geçiş veya 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan kalışlarda verilen izin belgesidir. Transit, turistik, is, özel veya diğer amaçlar için tek, iki veya çoklu giriş olarak verilmektedir. Geçerlilik süresi misafirin Hırvatistan’a yapacağı seyahat koşuluna bağlıdır ve beş yılı aşamamaktadır.

Hırvatistan vizesi başvurusu işlemlerini Türkiye’nin en iyi vize danışmanlık firması Emprovize ile gerçekleştirebilirsiniz. Uzman kadromuz tüm süreciniz planlayacak ve siz de seyahatinizin keyfini çıkaracaksınız.

Hırvatistan Vize İstiyor Mu?

hirvatistan vize istiyor mu

Hırvatistan vize istiyor mu? Sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Bu sorunun cevabı pasaportunuza göre değişmektedir. Bordo pasaportunuz varsa vize almak zorundasınız. Diğer pasaportlara turist seyahatleri için 90 günden kısa olmak şartı ile vize almak zorunda değildir. 2013 yılında Hırvatistan’ın Avrupa Birliğine katılımı ile koyulan bu şart şu anda uygulanmaya devam etmektedir.

Bazı ülkeler ile Hırvatistan arasında vize kolaylaştırma anlaşmaları vardır. Bu ülkelerden birisi Türkiye Cumhuriyeti değildir. Örneğin Romanya vizesi ile Hırvatistan’a girişi yapılabilmektedir. Ya da Schengen vizesine sahip bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hangi tür pasaporta sahip olursa olsun Hırvatistan’a giriş yapabilmektedir. Unutulmaması gereken Hırvatistan Schengen bölgesine kayıtlı bir ülke değildir. Fakat Avrupa Birliğine üyedir. Buradan anlayacağınız gibi Schengen Bölgesi ile Avrupa Birliği Bölgesi birbirinden farklıdır.

Hırvatistan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

hirvatistan vizesi ucreti ne kadar

Hırvatistan vize ücreti vize türüne göre değişmektedir.

Hırvatistan Vizesi Ücreti60 Euro
Hırvatistan Vize Ücreti (12 altı)Ücretsiz
Zorunlu Kurye Ücreti12 Euro
VFS Global Hırvatistan Vize Başvurusu Hizmet Bedeli27 Euro
Emprovize Vize Danışmanlık Hizmet Bedeli40 Euro

Her vize başvurusunda olduğu gibi Hırvatistan vize başvurusunda da zorunlu 30.000 TL teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları sizin için bu seyahat sağlık sigortasını yaptırmaktadırlar. Zorunlu seyahat sağlık sigortası ücreti yaşa ve kalış süresine bağlı olarak 5-30 Euro arasında değişmektedir. Zorunlu seyahat sağlık sigortası başvuru dosyasında bulunması gereklidir.

Vize sonucu ne olursa olsun alınan ücretlerin geri ödemesi yoktur. Bu sebep ile tam ve eksiksiz bir dosya ile Hırvatistan vizesi başvurusu yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi durumda ödemiş olduğunuz ücretler boşa gidebilir.

Hırvatistan Vize Başvurusu

hirvatistan vizesi basvurusu nasil yapilir bilgi

Hırvatistan vize başvurusu yapılmadan önce seyahat amacı doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Seyahat amacınız turistik, aile ve arkadaş ziyareti veya ticari ise yetkili seyahat acenteler aracılığıyla başvuru yapılabilir. Hırvatistan vizesi başvurusu konusunda yetkilendirilmiş bir çok şehirde mevcuttur. Bu sayede başvuru sahibi ikamet ettiği şehre bağlı en yakın başvuru merkezinden başvurusunu tamamlayabilir.

Hırvatistan vizesi almak isteyen kişiler şahsen başvuru yapması da mümkündür. Fakat şahsen başvuru yapan kişilerin çok dikkatli olması tavsiye edilir. Evraklar da en ufak bir hata olması vize talebinizi olumsuz olarak sonuçlandıracaktır. Bu şekilde bir problem yaşamamanız için makalemizin devamında başvuru aşamalarını vize danışmanlık uzmanlarımız tek tek açıklıyor.

Başvuru sahibinin evraklarını hazırladığı sırada dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi şehir farklarına göre başvuru merkezleri farklı evraklar talep edebilmektedir. Bu sebeple hangi şehirde ikamet ediyorsanız ilgili şehrin bağlı olduğu görev yetki bölgesi başvuru merkezi doğru tespit edilerek talep edilen doğru evrak listesi alınması çok önemlidir.

Hırvatistan Vizesi Başvuru Aşamaları

Hırvatistan vizesi başvuru aşamalarını 3 bölüme ayırmak anlaşılırlık açısından daha sağlıklı olacaktır.

 1. Başvuru Aşaması: Planlanan yolculuğun başlangıç tarihinden en erken 3 ay öncesinden yapılmalıdır. Hırvatistan Cumhuriyetine girmeden önce yabancıların yetkili diplomatik temsilciye vize için başvurmaları gerekir. Başvuruları doğrudan Hırvatistan Konsolosluğu kabul etmez. Hırvatistan vize başvurusu yetkili hizmet sağlayıcı VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezi üzerinden iletilir.
 2. Başvuru sahibinin varlığı: Ziyaretçinin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. İstisnai olarak geçerli sebeplerden dolayı şahsen başvuruda bulunması gerekmeyebilir, fakat eğer Hırvatistan Konsolosluğu olası isteği olduğu takdirde kişinin ziyaretini isteyebilir.
 3. İşlem: Başvuru, başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde karar verilecektir fakat bu süre geçerli sebeplerden dolayı 30 veya 60 güne kadar uzatılabilir. Başvuru, planlanan yolculuğa 15 günden az bir surede teslim edilirse, Hırvat makamları işlem süresinden sorumlu tutulamaz.

Tüm vize işlemleri bizler aracılığı ile yürütmek ve profesyonel bir vize danışmanlık almak isterseniz lütfen iletişime geçiniz. Misafirlerimize keyifli bir yolculuk sunmak ve Hırvatistan kapılarını açmaktan memnuniyet duyarız.

Hırvatistan Vizesi Davet Mektubu

Hırvatistan vizesi davet mektubu 2’ye ayrılır. Aile, Arkadaş veya akraba tarafından verilen davet mektubu ve ticari işletme tarafından verilen davet mektubudur. Her iki durumda da başvuruya sunulan davet mektubu orijinal ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Daveti gönderen kişinin bilgileri içermeli ve imzalaması zorunludur.

Davet mektubu içerisinde bulunması gereken bilgiler davet edenin şahsi bilgileri, davet amacı, hangi tarihler arasında ziyaret edileceği ve bu davetin gerekliliği açıklanmış olmalıdır. Ayrıca Hırvatistan Konsolosluğu davet eden kişiye doğrudan ulaşabilir ve bilgi teyidi sağlayabilmektedir. Bu konuda doğru bilgi vermek başvuran kişinin sorumluluğundadır.

Hırvatistan vatandaşı ile evli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eşlerine yapacakları ziyaret için evlilik cüzdanı ibrazı etmek zorundadır. Bu bir ilişki kanıtı olması sebebi ile yetkili makamlar talep etmektedir. Ayrıca vize danışmanlık firmaları davet mektuplarını kendileri çıkaramaz. Hırvat vizesi başvurusu sahipleri bağlantılı olduğu kişiler aracılığı ile davet mektubunu almalıdır.

Hırvatistan Schengen Vizesi ile Giriş Yapılır Mı?

hirvatistan schengen vizesi ile giris yapilir mi

Hırvatistan Schengen ülkelerinden birisi değildir. Fakat Schengen vizesi ile Hırvatistan’a giriş yapmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu Schengen vizesi sahipleri önce vizeyi aldığı ülkeye giriş yapmaları tavsiye edilmektedir. Aksi durumda tekrar vize talebinde bulunulduğunda problemle ile karşılaşabilirler. Vize kullanımı Schengen vizesi ihlalleri başlığı altında çizilmiştir. Vizeyi aldığınız ülkede kullanılmayan Schengen vizeleri tekrar başvuruda olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır. Lütfen bu konuda vize danışmanlık ekibimizin yönlendirmelerini uygulayınız.

Hırvatistan Vizesi İçin Gereken Evraklar

hirvatistan vizesi icin gereken evraklar

 • Vize başvuru formu

Vize başvuru formu doldurulur. Doldurduktan sonra formun çıktısı alınıp başvuru yapan kişi tarafından imzalanır (reşit olmayanlar için ebeveyni veya yasal vasi), ve diğer gerekli evraklar ile birlikte teslim edilir. Emprovize vize danışmanlık uzmanları bu formları sizin için dolduracaktır.

 

 • Pasaport

Son 10 yıl içinde verilmiş olması gerekmektedir; pasaportun bitiş tarihi, istenilen vizenin bitiş tarihini minimum üç ay aşmalıdır. En az iki boş sayfası olması gerekir. Geçerli olan pasaportun kullanılmış tüm sayfaların fotokopileri ve eğer varsa önceki pasaportlarında (kişisel bilgilerin, vize veya mühürlerin bulunduğu sayfalar) kopyaları verilmelidir.

 

 • Finansal Kanıtlar

Hırvatistan hükümeti turistik seyahat yapacak kişilerden kalış süresine bağlı olarak finansal yeterliliğin kanıtlanmasını beklemektedir. Bu finansal durum kalınacak her gün için 60 Euro olarak belirlenmiştir. Örneğin; 10 gün süreli Hırvatistan’a seyahat edecek bir kişinin banka hesabında minimum 600 Euro olması beklenmektedir. Ayrıca hayatın normal akışı değerlendirildiğinde kişilerin hesabındaki tüm para ile turistik seyahat yapılmayacağı kabul edilmesi sebebi ile hesabınızda daha yüksek bir bakiye bulunması tavsiye edilir.

 

 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

35 mm x45mm boyutlarında renkli, biyometrik ve arka fon beyaz (başvuru formuna yapıştırılmış). Kişinin doğal bir yüz ifadesiyle çekilmiş, gözlerinin açık ve ağızının kapalı olduğu bir fotoğraf. Dini yada sağlık nedenlerinden dolayı başının kapalı olduğu fotoğraflarda kişinin yanakları, çenesi ve alnı gözükmelidir.

 

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Sağlık nedenlerinden dolayı ülkeye geri donuş, acil tıbbi yardım ve / veya acil hastane yatışı gibi olası masraflarını karşılayacak, minimum 30 000 EUR teminat tutarı bulunmalıdır. Ziyaretçinin sigortası Hırvatistan’da kalış süresince geçerli kalmalıdır.

 • İkamet kanıtı

Geçici olarak başka ülkede ikamet eden ziyaretçiler ikamet izinlerini fotokopisini sunmalılar.

 

 • Ulaşım araçları ve ikamet edilen ülkeye geri dönme niyeti

Uçak, otobüs, ya da tekne; için dönüş bileti, eğer araçla seyahat edilecekse ruhsat ve ehliyet; kişi üçüncü bir ülkeye seyahat edecekse o zaman güzergah kanıtı (seyahat bileti, vb.).

 

 • Başvuru sahibi çalışan ise: işveren tarafından imzalı, kaşeli, adres ve telefon numarası görünen, antetli kağıda yazılmış izin belgesi. Son üç aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.(Barkodlu veya ıslak imza-kaşe olmalı)

 

 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise: şirketin imza sirküleri, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası eklenmelidir.

 

 • Başvuru sahibi çiftçi ise: Ziraat odasından çiftçi belgesi başvuruda sunulmalıdır.

 

 • Başvuru sahibi emekli ise: Emeklilik belgesi (emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü ve cüzdanı).

 

 • Başvuru sahibi öğrenci ise: öğrenci belgesi (Barkodlu veya ıslak imzalı kaşe olmalı.)

 

 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ve yalnız ya da ebeveynlerinden biri/yasal vasisi ile seyahat ediyorsa: Ebeveynleri/yasal vasisi tarafından imzalanmış noter onaylı (Hırvatça ya da İngilizceye tercüme edilmiş) muvafakatname, ebeveynlerin/yasal vasinin kimlik fotokopileri ile birlikte (bu durum, bekar olan ebeveyn ve tüm yasal yetki kendisinde olan ebeveynler için geçerli değildir).

Hırvatistan Vizesi İçin Gereken Fotoğraf Ölçüleri

hirvatistan vizesi icin gereken fotograf olculeri

Hırvatistan vizesi başvurusunda kullanılacak fotoğraf aşağıdaki şartlara uygun olmalıdır:

 • 6 Aydan eski olmayan yeni bir fotoğraf olmalıdır.
 • 3,5 x 4,5 boyutlarında olması gerekir.
 • Normal fotoğraf kağıdı kullanılmalıdır.
 • Renkli baskılı olması gerekmektedir.
 • Çene noktasından, saç başlangıcına 30-36 mm olacak şekilde tüm yüz çekilmelidir.
 • Gözler açık, ağız kapalı ve ifadesiz olarak çekilmelidir.
 • Dini ya da sağlık nedenlerinden dolayı başı kapalı ise, yanaklar, çene ve alın mutlaka görünecek şekilde olmalıdır.
 • Çocukların fotoğrafları yüzleri ve gözleri açık bir şekilde ve yalnız olarak çekilmelidir.

Yukarıdaki talimatlara uyulmaması halinde başvuru eksik olarak nitelendirilecektir. Ayrıca fotoğraflama işlemleri ücret karşılığında VFS Global Başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Emprovize Vize Danışmanlık firması bu süreçte sizi doğru yönlendirecektir.

Hırvatistan Vize Türleri

Hırvatistan vize türleri kalış amacınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan topraklarına girmek için en çok tercih ettiği vizeler; turistik, ticari ve transit vizelerdir. Aşağıda bu vizeler genel olarak açıklanmıştır.

Hırvatistan Turist Vizesi: Hırvatistan turist vizesi bordo pasaportlu vatandaşlarımızın alması gereken seyahat iznidir. Diğer pasaport hamilleri vizesi olarak 180 de 90 günlük seyahati için vize almalarına gerek yoktur, muafiyetleri vardır.

Hırvatistan Ticari Vize: Ekonomik bir aktivite ile Hırvat topraklarına ziyaret etmek isteyen kişilerin Hırvatistan ticari vize almaları gerekmektedir. Ticari vize kapsamı fuar katılımı, iş görüşmeleri ve toplantıları kapsamaktadır. Ticari davetiye ile başvuru yapılan bu vize oldukça sık tercih edilen Hırvat vizelerindendir.

Hırvatistan Transit Vizesi: Hırvatistan topraklarından farklı bir ülkeye geçiş veya aktarma yapacak kişilerin alması gereken izne Hırvatistan transit vize denir. Schengen vizesi sahiplerinin diğer vizelerde olduğu gibi transit vize almalarına gerek yoktur.

Diğer vize türleri hakkında vize danışmanlık hizmeti almak zorunda olmadan bilgilenmek isterseniz resmi web sitemiz veya Emprovize Vize Danışmanlık ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Danışmanlık

hirvatistan vizesi danismanlik firmasi

Hırvatistan vizesi başvurusu yapmak isteyen misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Tüm Hırvat vize çeşitlerinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Hırvatistan vize çeşitleri için ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız. Alanında uzman Emprovize Vize danışmanlık ekibi sizlere kurumsal bir hizmet sunar.

Hırvatistan dikkatle hazırlanılması gereken bir vize türüdür. Bu sebeple ayrıntılı ve profesyonel titizlik ile yürütülmesi gerekmektedir. Başvuru sürecinde Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları site bu tecrübeyi sağlayacaktır.

7 Adımda Vize Danışmanlık

Adım 1: Ücretsiz Ön Bilgilendirme.

Adım 2: Vize için gereken evrak 2021

Adım 3: Vize Randevu Alınması

Adım 4: Evrakların Hazırlanması

Adım 5: Evrakların Kontrolü

Adım 6: Vize Mülakatına Hazırlık

Adım 7: Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli vize başvuru süreci diler.