macaristan vizesi basvurusu islemleri bilgi

Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza geldiğiniz için teşekkür ederiz. Macaristan vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Macaristan Schengen Vizesi olarak da bilinen Macaristan vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir.

Makalemizin devamında Macaristan vizesi’nin nasıl alındığını ve Macaristan vize şartlarını okuyabilirsiniz. Macaristan Schengen Vizesi ve Macaristan D tipi vize başvurusu aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Macaristan vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Macaristan Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Macaristan Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Macaristan vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Macaristan vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Macaristan vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Macaristan Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Macaristan konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Macaristan vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Macaristan vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Macaristan vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Macaristan Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Macaristan vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Macaristan Schengen veya Macaristan D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Macaristan vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde AS-Vize Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Macaristan Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Macaristan vizesi alabilirsiniz.

Macaristan Vizesi Şartları

Macaristan vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Macaristan vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Macaristan Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Macaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Macaristan başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Macaristan vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Macaristan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

AS-Vize Vize Başvuru Merkezi ya da Macaristan Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Macaristan vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Macaristan schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Macaristan D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır. Bu sebeple seyahat tarihlerinizden en az 2 ay önce vize işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede vizenin sonuçlanma süresi hakkında çıkabilecek problemlere karşı tedbirli bir şekilde ilerlemiş olursunuz.

Macaristan Vizesi İçin Gereken Evraklar

Macaristan Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Macaristan vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Pasaport,
 • Başvuru formu
 • Seyahat sağlık poliçesi
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Niyet dilekçesi,
 • Varsa Macaristan’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Macaristan vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.

Macaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almaya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, As-Vize koordinasyon ücreti, danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Macaristan vize ücreti 2021 yılı için;

Macaristan Schengen Vizesi ücreti (12 yaş ve üstü için)80 EURO
Macaristan Schengen Vize ücreti (6-11 yaş arası)0 EURO
Macaristan Schengen Vize ücreti (0-5 yaş arası)0 EURO
Macaristan Schengen Vize Ücreti Yabancı Uyruklu Kişiler (0-11 yaş arası)40 EURO
Macaristan AS-Vize Kordinasyon Ücreti25 EURO

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Macaristan Turistik Vizesi

Macaristan vizesi için Turist başvuruları Macaristan C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Macaristan Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Macaristan Transit Vizesi; Macaristan’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Macaristan Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

D Tipi Vize Nedir?

Macaristan D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Macaristan Çalışma Vizesi; Macaristan’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Macaristan Şoför Vizesi; Macaristan’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Macaristan Eğitim Vizesi; Eğitimini Macaristan’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Macaristan Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Macaristanda eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Macaristan Dil Okulu Vizesi; Macaristan’da alacağınız dil eğitimi için gereken vizedir.

Macaristan Aile Birleşim Vizesi; Macaristan vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Macaristan’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Macaristan Vize Başvurusu Başladı Mı?

Macaristan Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Macaristan vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz.

Macaristan Konsolosluğu’nun vize başvuruları konusunda güncel açıklama;

‘’17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren “aşağıdaki şartlar dahilinde” sadece turistik ve aile arkadaş ziyareti amaçlı c tipi Macaristan schengen vize başvuruları kabul edilecektir.

Aşı tipi farketmeksizin (biontech ya da sınovac) 2 doz aşı olmuş kişiler, e-nabız sisteminde oluşturdukları aşı kartı ile turistik vize başvurusunda bulunabileceklerdir. E-nabız sisteminde aşı kartının İngilizcesi de oluşturulabilmekte olup başvuruda QR kodlu İngilizce çıktısı verilmelidir.

Vize sadece Macaristan’ı kapsayacak olup, alınan vize ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamayacaktır. Satın alınmış otel rezervasyonu ve satın alınmış uçak bileti zorunludur.”

Gelişmeleri web sitemiz yada Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Macaristan Vize Retti İşlemleri

Macaristan vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur. Aşağıdaki ret maddelerinde hangisi sebebi ile vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise lütfen uzmanlarımıza durumu açıkça anlatınız. Bu sayede eksiklikler giderilerek yeni başvuru yada itiraz sürecine girişilebilecektir.

Macaristan Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Macaristan Vizesi Danışmanlık İzmir

Macaristan vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Macaristan vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Macaristan’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Danışmanlık kapsamında;

 • Evrakların hazırlanması,
 • Tüm belgelerin kontrolü,
 • Randevuların alınması,
 • Yasal görüşme ve formların doldurulması,
 • Vize başvurusu mülakatına hazırlık,
 • Başvuru sonrası takip işlemleri dahildir.

Schengen Vizesi hakkında Macaristan’a gidecek yolcularımız için hazırladığımız ayrıntılı yazımızı lütfen okuyunuz. Aklınızdaki tüm soruları cevapladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca ek bilgiye ihitiyaç duymanız halinde bizimle iletişim kurabilmek için her zaman kapımız açık.