İspanya konsolosluğunun yaptığı açıklamaya göre yabancı uyrukları kişilerin Nie numarası alması gereken durumlar mevcuttur. N.I.E; İspanya Yabancı Kimlik Numarası olarak da anlaşılmalıdır. Yurt dışından uzun süreli kalış yani geçici ikamet için gelen yabancı ülke vatandaşları bu numarayı almalıdırlar. Çünkü resmi bir nüfus numarası gibi işlem gören nie sizlere bir çok farklı haktan yararlanmak için imkan tanır. İlgili işlemleri gerçekleştirmeniz açısından da zorunludur. Açıklamanın tamamı aşağıdaki gibidir;

N.I.E. – Yabancı Kimlik Numarası (Foreigners’ Identity Number)

20 Nisan tarihli ve 557/2011 tarihli Kraliyet Kararnamesi ile onaylanan, İspanya’daki yabancıların hak ve özgürlükleri ve sosyal entegrasyonuna ilişkin 4/2000 sayılı Organik Kanun Yönetmeliği’nin 206. Maddesi, ekonomik yönden İspanya ile ilişkisi olan yabancıların, mesleki veya sosyal çıkarlar, tanımlama amacıyla kişisel, benzersiz ve münhasır bir sıra numarası ile sağlanacaktır. İspanya ile ekonomik, profesyonel veya sosyal bağlantısı olan yabancılar bir NIE için şahsen başvurabilirler.

Sonuç olarak, İspanya ile ekonomik, mesleki veya sosyal çıkarlar için ilişkisi olan yabancılar, doğrudan veya yurtdışındaki İspanya Konsoloslukları aracılığıyla Polis Genel Müdürlüğüne Yabancı kimlik numarası için kişisel olarak başvurabilirler. Başvurular, yabancının ikamet ettiği ilçenin Konsolosluğuna şahsen veya usulüne uygun olarak akredite edilmiş bir temsilci aracılığıyla yapılmalıdır ve başvuruya pasaportun sahibinin bilgilerini içeren bir kopyası eşlik etmelidir (AB vatandaşları, kimlik kartının bir nüshasını sunmalıdır) ve başvuruyu haklı çıkaran ekonomik, mesleki veya sosyal menfaatleri kanıtlayarak.

İspanya vize başvurularında; İspanya Ankara Antlaşması, İspanya Eğitim, İspanya oturum izinleri için bazı durumlarda NIE numarası gerekmektedir. Uzun süreli İspanya oturum izni başvurularının bazılarında ek başvuru harçları ödenmesi gerekmektedir. Bu başvuru harçları ancak NIE numarası (N.I.E.) ile ödenmektedir.

Nie Numarası Nasıl Alınır?

Nie numarası almak isteyene kişilerin bazı formları eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Bu formlar nie başvuru formu ve harçlar formudur. Eğer geçmişte bu şekilde bir işlem yapmadıysanız profesyonel destek alınması önerilir. Çünkü yanlış yapılan tek bir işaretleme Nie kapsamını belirleyecektir.

Nie İçin Gereken Belgeler:

  • 790-012 Ücretlendirme formu online olarak doldurulmalıdır. Fiziksel ortamda doldurulan formlar kabul edilmemektedir. Barkodlu bir özgün çıktı alınarak başvuruya götürülmesi gerekmektedir.
  • EX-15 Formu online olarak doldurulacak barkodlu çıktısı alınacaktır.
  • Pasaport

Nie başvurusu için doldurulacak tüm formlar İspanyolca ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde başvuru sonrası Nie talebiniz olumsuz olarak değerlendirilebilir.

Nie Numarası Ne Sağlar?

  • Banka hesabı açmanız imkan sağlar,
  • İspanya’da gayrimenkul satın almak,
  • İspanya’da kendi işinizi kurmak,
  • Sosyal güvenlik sistemine kayıt olmanıza imkan verir,
  • Yasal olarak ülke topraklarında çalışmak,
  • Serbest olarak çalışmanıza olanak sağlar.

Ayrıca farklı bir ikamet amacınız varsa sizlere ayrıntılı bilgi vermek için hazırız. Nie işlemleri için uzman ekibimize bir telefon kadar yakınsınız.

Nie Numarası Ücreti Ne Kadar?

Nie numarası ücreti 9,50 Euro’dur. Başvuru esnasında şahsen tam miktar ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler 12 Dolar olarak da yapılabilmektedir. Bazı konsolosluk birimleri ödemeleri sadece dolar cinsinden aldığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple misafirlerimize ödemeye giderken yanlarında hem 10 Euro hem de 12 dolar bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü İspanya nie başvurusu yaparken bir sürpriz le karşılaşmak istemeyiz.

Ayrıca gerekli formların doldurulması ve Nie numarası için bilgi Emprovize Vize Danışmanlık hizmet bedeli 99 Euro’dur. Ayrıntılı bigli için bizlere ulaşmaktan çekinmeyiniz. Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.