letonya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz makalemize geldiğiniz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda Letonya vizesi hakkında aradığınız tüm cevapları bulacaksınız.

Letonya Schengen Vizesi olarak da bilinen Letonya vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Letonya vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerdendir.

Makalemizin devamında Letonya vizesi’nin nasıl alındığını ve Letonya vize şartlarını okuyabilirsiniz. Letonya D tipi vize başvurusu ve Letonya Schengen Vizesi aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Letonya vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Letonya Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Letonya Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Letonya vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Letonya vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Letonya vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Letonya Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Letonya konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Letonya Vize İstiyor Mu?

Letonya vize istiyor mu? Sorunuzun cevabı: Evet. Letonya vize istiyor. Çünkü Letonya, Schengen sistemine dahildir. Bordo Pasaportunuz varsa vize almak zorundasınız. Yeşil, Gri ve Diplomatik Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşulu vizeden muaftır. Çünkü ilgili pasaport özel kişi veya özel seyahat sebebi ile verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa topluluğu arasında imzalanan anlaşma gereği bu pasaportlar 90 gün süre ile Letonya’ya seyahat edebilecektir.

Letonya dil okuluna gitmek isteyen bir çok misafirimiz bu sorunun cevabını merak etmektedir. Yani pasaportunuz bordo ise evet, farklı bir renk ise kısa süreli olarak hayır. Tabi ki bu koşulda 90 gün kıstasını unutmamak gerekir. Çünkü 3 Ayı aşacak eğitim, aile birleşimi, iş kurma ve çalışma vizelerinde pasaport renginiz ne olursa olsun Letonya vizesi almak zorundasınız.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Letonya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Letonya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Letonya vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Letonya Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Letonya vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Letonya Schengen veya Letonya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Letonya vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Letonya Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Letonya vizesi alabilirsiniz.

Letonya Vize Şartları

Letonya vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Letonya vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Letonya Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Letonya başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Letonya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Letonya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Vize Başvuru Merkezi ya da Letonya Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Letonya vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Letonya Vizesi Ücreti

Letonya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize Danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Letonya vize ücreti 2021 yılı için;

Letonya Schengen Vize Ücreti 202180 EURO
Letonya Schengen 0-5 Yaş Arası Vize ve Hizmet Ücreti0 EURO
Letonya Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti40 EURO
Letonya Lisans Öğrencisi Vize Ücreti 202160 EURO
Letonya Yüksek Lisans Öğrencisi Vize Ücreti 20210 EURO
Letonya Erasmus Değişim Programı Vize Ücreti0 EURO
Letonya Erasmus + Gönüllü Çalışma Programı Vize Ücreti60 EURO
VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti25 EURO

Vize ücretine ek olarak VFS Global hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Letonya Vize başvurusunda bulunurken gerekli olan zorunlu seyahat sağlık sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine, covid kapsamına ve seyahat uzunluğuna göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz ön bilgi ve fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Letonya schengen vizesi kapsamındaki başvurular 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Letonya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 6-16 Hafta sonuçlanmaktadır.

Letonya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Letonya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Letonya vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Güncel Pasaport,
 • Tam doldurulmuş Schengen başvuru formu,
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Letonya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Letonya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
 • Uzun süreli Letonya Vizesi başvurularında apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri Letonya Konsoloslukları kabul etmeyecektir.

Her vize başvurusunun çeşidine göre ayrıntılı olarak hazırlanmış evrak listesini uzmanlarımızdan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Vize için gerekeli belgelerin nereden ve nasıl alınacağını tamamen doğru ve eksiksiz bilerek sağlıklı bir başvuru yapabilirsiniz. En çok karşılaşılan ret sebepleri eksik ve uygunsuz belgeler ile yapılan başvurulardan kaynaklanmaktadır.

Letonya Turistik Vizesi

Letonya vizesi için Turist başvuruları Letonya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Letonya Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Letonya Transit Vize; Letonya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Letonya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

Letonya Oturum İzni

Letonya oturum izni Letonya’da yaşamak için gereken izindir. Letonya oturum izni için verilen Letonya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. Letonya D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Letonya Çalışma Vizesi; Letonya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Letonya Şoför Vizesi; Letonya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Letonya Eğitim Vizesi; Eğitimini Letonya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Letonya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Letonyada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Letonya Vize Başvurusu Başladı Mı?

Letonya Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Letonya vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz. Güncel bilgiler her geçen gün değişmektedir. Şu anda Letonya Schengen Vizesi Başvuruları kapalıdır. Açılması halinde sizlere bilgilendirme yapılacaktır. Takipte kalabilirsiniz.

Letonya Vizesi Ret Alınırsa Ne Yapmak Gerek?

Letonya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Letonya Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Letonya Vizesi Danışmanlık

Letonya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Letonya vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Letonya’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Letonya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Tüm Letonya vize türleri için danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Letonya’da yapacağınız seyahat harcamaları içerisinde vize danışmanlık hizmeti ücreti karşılaştırılamayacak kadar küçük bir ücrete tabidir. Bu hizmeti alarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına ciddi düzeyde katkı sağlamaktasınız. Çünkü vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması bir sonraki vize başvurularında dahi sorun yaratmaktadır.

Kültür ve turizm bakanlığına bağlı TÜRSAB belgeli resmi seyahat acentamız Emprovize Vize Danışmanlık bu süreçte sizin yanınızda olacak resmi bir kurumdur. Vize başvuru sürecinde size yasal yol göstermektedir. Ayrıca ücretsiz şekilde danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Vize Danışmanlık:

 1.  Vize için ücretsiz bilgilendirme.
 2. Vizesi başvurusu için gereken güncel evrak
 3. Vize randevu alınması
 4. Evrakların hazırlanması
 5. Evrakların kontrolü
 6. Mülakata hazırlık(eğer davet edilirseniz)
 7. Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu Letonya vize başvurusu süreçleri dileriz. Ayrıca Schengen Vizesi kapsamında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duymanız halinde lütfen uzmanlarımızın sizler için hazırladığı makalelere göz atınız.