Almanya iş arama vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız tarafından tercih edilen özel bir vizedir. Ulusal vize sınıfına giren D tipi vize kategorisindedir. Çünkü 6 ay boyunca geçici ikamet hakkı tanıyarak Almanya topraklarında bulunmanıza izin verir. İş bulma vizesi olarak da bilinen bu vize Almanya’da yaşamak isteyen kişileri nitelikli işçi göçü kanunları ile uzun süreli kalış imkanı tanır.

Almanya iş arama vizesinin en büyük avantajı uzun süre boyunca Almanya’da ikamet etme hakkı vermesi sebebi ile ticari işletmeler ile doğrudan görüşme fırsatı sunmasıdır. Fakat Almanya iş arama vizesi şartları yerine getirilmesi gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

almanua is arama vizesi nedir ve nasil alinir

Almanya iş arama vizesi çok fazla ülkede olmayan farklı ve önemli bir vize türüdür. Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından uygulanan bu vize türünde amaç; nitelikli yabancı göçmenlerin 6 ay süre ile Almanya’ya gelmelerini sağlamaktır. Bu 6 aylık süre içinde kişi Almanya’da alanında uygun bir iş bulursa vizesini normal çalışma vizesine dönüştürerek Almanya’da uzun süreli yerleşim sağlayabilir.

Almanya iş arama vizesi 6 ay süre zarfında  Almanya’ya uyum sağlayabilecek ve  iş bulabileceğini düşünen 4 yıllı üniversite mezunu(lisans) sahibi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurabilir.

Almanya iş bulma vizesi, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara, İstanbul ve İzmir Almanya Konsolosluğu tarafından verilir. İlk vize verilme süresi 6 aydır bu süre içinde Almanya’da iş bulan kişi Almanya’da  her şehirde bulunan Almanya Yabancılar Dairesine başvuru yaparak iş bulduğunu ispatlar ve belgelerini sunarak oturum ve çalışma hakkına sahip olur.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

almanya is arama vizesi sartlari nelerdir

 • Almanya iş arama vizesi başvurusu yapmak için en az 4 yıllık üniversite (lisans bölümü) mezunu olmak gerekir.
 • Kişinin mesleğine ve kariyere dair  belgeler (eğitim diplomaları, sertifikaları, yeterlilik belgeleri, ustalık belgeleri vb)  gerekir.
 • Türkiye çalışmış olduğu işyerlerinden referanslar alınmalıdır.
 • Özgeçmiş yani CV sunulmak zorundadır.
 • Tüm evrakların Almanya iş arama vizesi mülakatında Almanya Konsolosluk Vize Görevlilerine teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Almanya iş bulma vizesi için belgelerden birisi Almanya’da yaşamak ve iş aramak için tarafınızca hazırlanacak bir  niyet yazısıdır. Bu yazının hazırlanmasında Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları sizlere yardımcı olacaktır.
 • Almanya Konsoloslukları başvuru sahibine uygun görürse, 6 ay süre ile Almanya iş arama vizesi verir. Verilen bu 6 aylık iş bulma süreci içerisinde size uygun bir kurum ile anlaşmanız halinde ilgili Alman eyaletindeki Yabancılar ve göç iadesi aracılığı ile çalışma vizesine çevrilerek çalışmaya başalayabilirler.
 • Mülakata çok ciddi bir şekilde hazırlanmak gerekmektedir. Çünkü vize başvurusu sırasıda dosya teslim işlemleri gerçekleştirileceği zaman Konsolosluk birimleri tarafından görüşme yapılmak da ve bu görüşmeye göre vizeniz olumlu yada olumsuz olarak değerlendirilmektedir.
 • Yazılan niyet mektubu çok önemli bir belgedir. Neden Almanya’da bulunacağınız? Almanya’ya ne şekilde katkı yapacağınız? 6 ay içerisinde iş bulamazsanız ülke topraklarını terk edeceğiniz beyanı gibi ayrıntılar içermelidir. Konsolosluğun istediği formatta hazırlanmalıdır.

Almanya İş Arama Vizesine için Gereken Evraklar

 • Almanya iş arama vizesi başvuru formu.
 • Süresi geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekir.
 • 2 adet 35×45 milimetre boyutunda yeni biometrik fotoğraf.
 • Bir adet özgeçmiş (CV Almanca veya İngilizce olmalıdır.).
 • 4 yıllık Üniversite Diplomanızın Almanya’da tanınırlığını ispatlayan Anabin H+ değerlendirme belgesi.
 • Varsa farklı alanlarda yapmış olduğunuz eğitimlerin ve kursların sertifika ve diplomaları.
 • Almanya iş bulma vizesi için en önemli evraklardan birisi niyet yazısıdır. Bu konuda Emprovize Vize Danışmanlık size yardımcı olmaktadır.
 • Almanya’da 6 aylık iş arama esnasında masraflarınızı karşılayacak kadar maddi birikiminiz olması gerekir.  Maddi durumun banka hesapları ve diğer mali belgeler  ile ispatlanması gerekir.
 • Almanya iş arama vizesi için kalacağınız süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Bu konuda da Emprovize Vize Danışmanlık sizlere destek olacaktır.
 • Bugüne kadarki mesleki faaliyetleri kanıtlayan belgeler (örneğin; çalışma belgesi, karne/diploma, barkodlu SGK hizmet dökümü).
 • Almanca ve/veya İngilizce dil bilgisini gösteren dil sertifkaları. (Almanya İş Bulma Vizesine Başvuru yapacak adayların en az A1 seviyesinde Almanca bilmeleri gerekir.  Almanca kursu için İstanbul, Ankara ve İzmir’de Goethe Enstitüleri Almanca dil kurslarına gidebilirler.)

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

almanya is arama vizesi kac gunde cikar

Almanya iş bulma vizesi başvurusu gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama 3 ay içerisinde sonuçlandırılır. Özel bir vize türü olması sebebi ile kişinin tüm dosyasını ayrıntılı olarak yetkililerce incelenmektedir. Bu sebeple nadiren de olsa ek bilgi ve belge istenebilmektedir. Konsolosluk yetkililerinin bu süre içerisinde kişi ile yeni görüşme ve belge talep etme hakkı vardır. Kovid gibi yasal süreci uzatan istisnai durumlarda başvurular normalden erken veya geç sonuçlandırıldığı görülmektedir.

Almanya İş Arama İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler

almanya is arama vizesi almak icin gerekenler

Almanya iş arama izni için denklik işlemleri uygulanmalıdır. Örneğin D tipi vize kategorisine giren Almanya çalışma vizesi için de benzer bir süreç uygulanmaktadır. Zaten Almanya iş arama vizesi ile Almanya’ya giden kişiler çalışma izni sahibi olmak istemektedir.

Denklik işlemleri için diplomanızın lisans düzeyinde geçerliliği olması gerekmektedir. Bu denklik işlemi için aldığınız eğitimi ANABIN veri tabanından ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz. Anabin veri tabanında yaptığınız kontrol sırasında 3 adet farklı sonuca ulaşacaksınız. Bunlar; Tam denklik(H+), Yarı denklik veya denk değil şeklindedir.

Tam denkliğe sahip kişilerin diplomaları Türkiye’de olduğu gibi doğrudan Almanya’da geçerliliği vardır. Bu sayede kişi kendi mesleğini hiçbir prosedüre gerektirmeden yapabilir. Yarı denklikte ise kişi tam denklik sahip olması için ülke içi denkleştirme kurumlarının belirlediği kurslardan ek ders alarak denkliğini tamamlar. Denksiz olan durumlarda kişi diplomasını kullanamamaktadır. Bu sebeple Almanya iş bulma vizesi alamaz.

Ayrıca iş arama vizesi için ön hazırlık yapılması Almanya Konsolosluğu tarafından sıklıkla beklenen bir durumdur. Bu sebeple daha Türkiye’de iken kişilerin Almanya’daki kurumlar ile görüşerek bu görüşmeleri kanıt olarak sunması başarı şansını arttıracaktır.

İş arama vizesi aslında dil şartı olmayan bir vizedir. Fakat Konsolosluk görüşmelerinde alınan en büyük retlerden bir tanesi Almanca bilginiz var mı? Olmaktadır. Çünkü Konsolosluk yetkilileri Almanca bilmeden Almanya’da nasıl iş bulacaksınız? Sorusu ile mülakatı olumsuz sonuçlandırmaktadır. Bu sebeple dil bilgisi sahibi olmanız Almanya iş bulma vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanmasına ciddi katkı sağlar.

Almanya iş arama vizesi almak için bankada göstermeniz gereken zorunlu miktarlar bulunmaktadır. Burada amaç Almanya’da bulunacağınız zaman zarfı içerisinde kendi yaşamınızı sürdürebileceğiniz ve kimseye muhtaç kalmayacağınız konusunda garanti vermeniz beklenir. Aylık olarak yanınızda götürmeniz gereken miktar aylık 947 Euro banka hesabınızda bulunmalıdır. Ayrıca bu miktar 6 aylık olarak toplu ve blokeli bir hesapta bulunmalıdır. Bu sayede konsolosluğa paranın 6 ay boyunca sizde kalacağı garanti edilmiş olur.

Almanya İş Arama Vizesi Ücreti Ne Kadar?

almanya is arama vizesi ucreti fiyati ne kadar

Konsolosluk Vize Harç Ücreti75 Euro
Ulusal Vize Başvuru Merkezi Ücreti35 Euro
Emprovize Vize Danışmanlık Hizmeti250 Euro
Toplam360 Euro

Fiyatlara KDV dahildir.

Gerekli olması halinde yapılacak Almanca/İngilizce tercüme işlemleri ek ücrete tabidir.

Fiyatlara Kargo ücreti dahildir.

İşlem gören dosyaların ücret iadesi yapılmamaktadır.

Almanya İş Arama Vizesi Danışmanlık

Almanya iş arama vizesi danışmanlık işlemleri hakkında bilgi vermek gerekli görüşmüştür. Almanya’da iş arayan nitelikli bir göçmen olarak bulunmak istiyorsanız vize almanız gerekmektedir. Fakat bu vizeye başvuruda bulunuyorsanız tecrübeli bir danışman tarafından yönlendirilmeniz hayati bir konudur. Çünkü uzun süreli ikamet izinleri zorlu ve yaşamınızı değiştirecek Almanya d tipi vize kategorisindedir.

Vize danışmanlık seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus danışmanlık hizmeti veren firmanın resmi ve tam yetkili olmasıdır. Seyahat Acenteleri Yönetmeliğine göre TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acenteleri vize danışmanlık hizmetleri vermede yetkilidir. Emprovize Vize Danışmanlık markası A grub seyahat acentasıdır ve tüm belgeleri tamdır.

Almanya Vize Danışmanlık İşlemi 7 Adım

 • Ücretsiz vize bilgilendirmesi

Misafirlerimizin seyahatleri için ihtiyacı olan bilgiler ve başvuru süreçleri hakkında ayrıntılı olarak ücretsiz şekilde sorularınızı cevaplıyoruz.

 • Güncel evrak listesi temini

Misafirlerimizin için güncel olarak hazırlanmış Almanya iş arama vizesi evrak listesi iletiyoruz. Hangi evrağı nereden nasıl tedarik edilmesi gerektiği konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendiriyoruz.

 • Evrakların kontrolünü sağlıyoruz

Toplanan evrakları teslim alıyoruz ve başvuru öncesi kontrollerimizi titizlik ile gerçekleştiriyoruz. Risklerleri azaltıyor ve eksiksiz bir dosya hazırlanmasında yardımcı oluyoruz.

 • Vize başvuru dosyası için gereken hazırlık

Misafirlerimizin kendi toplaması gereken özlük belgeleri ile bizlerin de hazırlaması gereken başvuru formları, rezervasyonlar ve zorunlu seyahat sağlık sigortası poliçesi işlemlerimizi tamamlıyoruz.

 • Randevuların alınması

Evrak kontrolü ardından kişilerin görev yetki bölgelerinin ayrımına göre ikamet ettikleri ile bağlı olan başvuru merkezi veya konsolosluklardan istenilen tarihe ve saate göre Almanya vizesi başvurusu randevusu alıyoruz.

 • Vize mülakatına hazırlık

İş Bulma vizesi özellikle D tipi vize işlemlerinin  mülakatı önemli bir başvuru aşamasıdır. Konsolosluklar tarafından talep edilmektedir. Bu süreç içerisinde misafirlerimizi yapacakları mülakatlar için hazırlık ve bilgilendirmesi yapılmaktadır.

 • Sonuç takip işlemleri

Başvuruları tamamlanan misafirlerimizin sonuçlanmasını takip ediyor. Pasaportlarını teslim alıyor ve kişilere talepleri halinde gönderimini sağlıyoruz. Tekrar tekrar gelmek zorunda kalmadan istediğiniz adrese iletiyoruz.

Biz Emprovize Vize Danışmanlık ekibi olarak Almanya Vizesi işlemlerinde misafirlerimizi mutlu etmekten memnuniyet duyuyoruz. Tamamen hukuksal çerçevede kurumsal güven ve güler yüzler bizlere ulaşabilirsiniz. 7/24 hızlı iletişim formu ve iletişim de yer alan numaralardan bilgi alabilirsiniz.