schengen vizesi basvurusu danismanlik islemleri izmir firmasi bilgi

SCHENGEN VİZESİ

Schengen vizesi, ilgili üye devletleri topraklarına giriş yapabilmek için gereken kısa süreli izindir. Alınan giriş belgesinin izni 180 günde 90 gün olarak maksimum seviye olarak belirlenmiştir. Yeşil pasaport sahipleri Schengen bölgesinde kısa süreli vize muafiyeti olması sebebi ile Schengen vizesi ile aynı haklara sahip olmaktadır.

Schgen vizesi almak isteyen bir çok misafirimizin önce vizenin türlerini ve amacını doğru belirlemesi gerekmektedir. Çünkü Schengen birkaç farklı c tipi vize anlamına gelir. Örneğin; Ticari ziyaret veya aile ziyareti c tipi vize kategorisindedir. Fakat başvuru prosedürü aynı olsa da evrakları birbirinden farklıdır.

Burada vize türünü anlamak doğru bir işlem prosedürü izleme anlamına gelir. Kısaca açıklanacak olursa “Schengen vizesi C tipi kısa süreli vizedir” ve 90 günden az kalış sağlar. Örneğin; Ticari, aile ziyareti veya arkadaş ziyareti, kısa süreli tedavi, turistik geziler veya kültürel aktiviteleri kapsar. Eğer niyetiniz uzun süreli kalış ise ilgili ülkenin “Ulusal D tipi vizesi” başvurusu yapılmalıdır. Çünkü D tipi vize 90 gün ile 1 yıl arasında kalış hakkı veren geçici ikamet vizesidir. Örneğin; Aile birleşim, üniversite eğitimi, çalışma vizeleri ve Ankara Anlaşması kapsamındaki iş kurma vizesidir.

Eğer Schengen üyesi birisi olan ilgili devletten alınan seyahat izni almanız diğer tüm ülkelere giriş yapabilme imkanı tanır. Fakat vizenin doğru kullanımı ile alakalı tavsiyemiz hangi ülkeye ilk seyahat edilecekse o ülkeden vize başvurusu yapılması yönündedir. Ayrıca belirlediğiniz ülkeden alacağınız her vizenin geçerlilik süresi git gide daha uzun olacaktır.

Schengen ülkeleri:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir. Önemli bir bilgilendirme yapmakta fayda vardır. İzlanda Vizesi almak isteyen kişiler için alternatif Danimarka üzerinden başvuru yapılabilmesidir.

Schengen Vizesi Ücreti

schengen vizesi ucreti

Schengen vizesi ücreti için fiyat araştırması yapıyorsanız size zorluktan kurtaracağız. Bir çok ülkenin Schengen vizesi için talep ettiği harç farklıdır. Fakat İşlem ücretine ek olarak başvuru merkezi kordinasyon ücreti almaktadır. Ayrıca ücrete 30.000 Euro teminatlı ve Kovid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortasına ihtiyacınız vardır. Ücretler tam olarak aşağıdadır.

Schengen Vizesi Ücreti 2021:

Schengen Vizesi Konsolosluk Harcı80 Euro
Schengen Vizesi 12-6 Yaş Arası Konsolosluk Harcı40 Euro
Schengen Vizesi 0-6 Yaş Arası Konsolosluk HarcıÜcretsiz

Yukarıdaki tablo Schengen vizeleri için genel olarak talep edilen harçları temsil etmektedir. Hangi ülkeden Schengen vizesi başvurusu yapacaksanız. Konsolosluk harcı değişkenlik gösterebilir. Örneğin; Bazı ülkelerin Schengen vizesi başvurularında 12 yaş altı çocuklar için 40 Euro değil, Ücretsiz başvuru yapma hakkı tanımaktadır. Bu yazı ortalama maliyetleri anlamanız için yazılmıştır. Bu sebeple lütfen tam ücret için Emprovize vize danışmanlık uzmanlarını arayarak bilgi alınır. Ayrıca ücretler her yıl konsolosluklar tarafından güncellendiğini de unutmayınız.

Vize başvuruna ek olarak Konsoloslukların yetkilendirdiği başvuru kabulü yapan aracı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların en sık kullanılanları Vfs Global Başvuru Merkezi, Idata Vize Başvuru Merkezi, BLS International Kordinasyon Merkezi, As Visa Başvuru Kordinasyon Merkezi ve Kosmos Yunanistan Vize Başvuru Merkezi’dir. İlgili merkezlerin her ülkeye göre hizmet ücretleri farklılaşmaktadır. Aşağıda bunları görebilirsiniz.

Vize Başvuru Merkezi Kordinasyon Hizmet Bedeli:

VFS Global Vize Başvuru Merkezi Kordinasyon Hizmeti13,50 Euro-40 Euro
Idata Vize Başvuru Merkezi Kordinasyon Ücreti33,5 Euro
BLS International Vize Başvuru Merkezi19 Dolar
As Visa Vize Başvuru Merkezi Hizmet Bedeli25 Euro
Kosmos Vize Başvuru Merkezi20 Euro

Yukarıda belirtilen her kuruluş farklı ülkelerin Schengen vizesi başvurusu dosya teslimi kabulü gerçekleştirmektedir.

VFS Global yetkili hizmet verdiği ülkeler; Avusturya, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Çekya (Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Kanada. İtalya (Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya), İrlanda. İsveç, Polonya, Rusya Slovakya, Slovenya (Ankara) Malta, Norveç (Ankara) Ukrayna, Yunanistan (Ankara, Gaziantep), Yeni Zelanda’dır.

Idata Vize Başvuru Merkezi yetkilisi hizmet verdiği ülkeler; Almanya ve İtalya (İstanbul)’dur.

BLS Internatioanl Vize Başvuru Merkezi yetkili hizmet verdiği ülke; İspanya’dır.

As Visa yetkili kordinasyon hizmeti verdiği ülkeler; Macaristan Vizesi, Portekiz ve Slovenya’dır.

Kosmos Vize Merkezi Kordinasyon hizmeti verdiği ülke; Yunanistan’dır.

Yukarıdan anlaşılacağı gibi hangi başvuru merkezi aracılığı ile ilgili ülkeden vize talebinde bulunacaksanız. O ülkenin yetkilendirdiği başvuru merkezi aracılığı ile Schengen vizesi alabilirsiniz. İsveç Vizesi ile İsviçre birbiri ile karıştırıldığını fark ettik. Bu sebeple İsviçre Schengen başvurusu TLSContact Başvuru Merkezi aracılığı ile yapılmaktadır.

Tüm Schengen vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin zorunlu olarak seyahat sürelerini kapsayan 30.000 TL teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Sayahat sağlık sigortasını kişiler kendileri yaptırabilir. Fakat vize danışmanlık hizmeti sunan bir seyahat acentesi bu sigorta poliçesini sizden çok daha uygun fiyata yaptırabileceğini unutmayın. Çünkü dışardan sigorta almaya çalışan bireysel bir kişi ile günde 50 adet sigorta kesimi yapan bir vize danışmanlık firması aynı fiyata ile karşılaşmamaktadır. Vize danışmanlık hizmeti verene resmi seyahat acenteleri çok daha uygun fiyatlar ile Kovid-19 kapsamlı 30.000 TL teminatlı Schengen vizesi için uygun seyahat sağlık poliçesini sizin adınıza alabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti:

1 Aylık Schengen Sigortası10 Euro
3 Aylık Schengen Sigortası25 Euro
1 Yıllık Schengen Sigortası30 Euro

Vize harcı, aracı kurum kordinasyon ücreti ve zorunlu Schengen sigortası başvuru için zorunlu olan 3 kalemdir. Bunun haricinde başvurunuzu riske atmak istemezseniz ihtiyacınız olan danışmanlık ücreti ortaya çıkabilmektedir. Schengen vizesi başvurusu için vize danışmanlık ücreti ülkeden ülkeye değişmektedir. Emprovize Vize Danışmanlık hizmet bedeli ortalama 40 Euro ile 65 Euro arasında değişmektedir.

Yukarıda bahsedilen giderler haricinde ortaya başka hiç bir maliyet çıkmamaktadır. Eğer kişiler isterse aracı kurumlar ücretli olarak ek hizmetler sunabilmektedir. Bunların arasında en sık tercih edilen ek hizmet kargo ile pasaport teslimidir. Bu hizmetler kişinin talebi ile gerçekleştirilir zorunlu değildir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

schengen vizesi nasil alinir basvuru yapilir

Schengen vizesi nasıl alınır hakkında bilgi arayan misafirlerimize ilk cevap Emprovize ile alınır. Bu konuda kendimize güveniyor ve misafirlerimizi doğru yönlendirmekten memnuniyet duyuyoruz. Schengen vizesi almak için adımlar genel olarak açıklayacağız. Bu yapılması gereken adımlar tek tek ve dikkatlice ilerlendiğinde vizenizi alabilirsiniz.

Yapılması gereken ilk şey vize türünüzü doğru belirlemek olacaktır. Örneğin Schengen vizesinin birkaç farklı türü vardır. Örneğin 90 gün altı kısa süreli kalışa giren ticari şirket ziyareti yapacak kişiler ticari ziyaretçi vizesi de bir Schengen vizesi türüdür. Avrupa’da yaşayan aile veya arkadaşlarını ziyaret edecek kişiler de bu kapsamda değerlendirilir. Kısaca 90 günden kısa süreli ziyaretler için AB vizesi almak isteyen herkes Schengen vizesi alır. Burada süre belirleyici faktördür.

Schengen vizesi türünüzü belirledikten sonra evrak toplama aşamasına geçilir. Toplanan evraklar kişinin özlük dosyasını oluşturur. Her vize başvurusunu yapacak kişinin başvuru amacına ve sahip olduğu özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; Turistik gezi yapacak kişi ile Ziyaret başvurusu yapacak kişinin toplaması gereken evraklar büyük ölçüde benzer fakat birkaç ayrıntılı evrak ile değişkendir. Ayrıca başvuru sahibinin çalışan, emekli veya öğrenci olmasına göre toplanacak evraklar farklılaşır. Örnek vermek gerekirse; Malta Vizesi ile dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin toplayacağı evraklar ile çalışanların belgeleri birbirinden farklıdır. Evrak listelerini ayrıca açıklıyor olacağız merak etmeyin. Emprovize Vize Danışmanlık bu süreçte yanınızda olacaktır.

Evraklar doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra randevu aşamasına geçilir. Şu anda Kovid-19 pandemisi sebebi ile bir çok ülkenin kapıları Schengen vizesi başvurusunda kapalıdır. Açık olan ülkelerde randevular konusunda oldukça kısıtlı sayıda talebi almaktadır. Bu sebeple gidilecek tarihten 2 ay randevu aşamasına geçmek sizin menfaatinize olacaktır. Randevular yukarıda bahsedilen ilgili ülkenin yetkilendirdiği aracı kurumun otomasyonlarından temin edilir.

Örneğin; Almanya Schengen vizesi alacak kişiler Idata üzerinden randevu alırken, Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusu yapacak kişiler VFS Global Başvuru merkezi tarafından randevu alırlar. Yada Yunanistan Schengen vizesi almak isteyen misafirlerimizin Kosmos Vize üzerinden randevularını gerçekleştirir. Bu süreçte bütün randevuları Emprovize Vize Danışmanlık sizler adına alacaktır. Bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Randevu kısa süre içerisinde alınmalıdır. Çünkü bazı evraklar alındığı günden itibaren 15 gün içerisinde başvuruya teslim edilmesi gerekir. Aksi halde evraklar zaman aşımı yaşayacağından tekrar alınması gerekebilir. Başvuru merkezi kişilerin başvurusunda ilgili evrakları kabul etmeyebilir ve bu durum hem maddi hem de manevi zarara sebep olabilir.

Tüm dosya oluşturulup, randevu alınıp, formlar ve sigorta evrakları hazırlanması ardından başvuru tamamlanır. Tek yapılması gereken randevu günü randevu saatinde başvuru merkezinde veya konsoloslukta olunması gerekmektedir. Kişinin başvurusu bu adımları gerçekleştirerek tamamlanmış olur.

Başvuru tamamlanması ardından ülkeden ülkeye değişse de 5 ila 15 güne kadar başvurular sonuçlanmaktadır. Başvurunuz sonuçlanması ardından pasaportunuza Schengen vizeniz basılmış olarak elinize ulaşır.

Ab Vizesi

ab vizesi almak icin gereken bilgi

Ab vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği topraklarına seyahat etmek için ilgili ülkeden almaları gereken seyahat iznidir. Ab Vizesi Schengen vizesi olarak algılanmaması gerekir. Çünkü Schengen üyesi ülkeler ile Ab üyesi ülkeler birbirinden farklıdır. Örneğin; Bulgaristan ve Romanya Ab üye ülkelerdir ama Schengen bölgesine dahil değildir. Bu ayrımı bilmek önemlidir. Çünkü Schengen vizesi ile bu ülkelere girilebilirken, ilgili ülkelerden alınan ülkeler Schengen vizesi değildir.

Ab vizesi olarak Schengen bölgesi kast ediliyorsa vize içerik çeşidi belirlenerek vizeye başvurulmasında sakınca yoktur. Ab vizesi ile Türkiyede 2021 yılı içerisinde kovid sebebi ile çok fazla başvuru olmamıştır. Çünkü 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile Schengen vizesi ile ülkeler kapılarını açmaya başlamıştır. En son kapısını aşan ülke Finlandiya Vizesi olmuştur.

Avrupa Birliği’nde birden fazla ülke seyahat edilecekse Ab vizesi olarak arama yaptırıldığını gözlemlemekteyiz. Fakat burada belirleyici faktör sizin Şengen grubu ülkelerden birine girip girmeyeceğiniz durumudur. Eğer Schengen bölgesine girecekseniz ilk giriş yapacağınız ülkeden vize almanız gerekemektedir. Aldığınız vize ile rotanız yönünde ilerleyerek diğer Schnegen ülkelerine ziyarette bulunabilirsiniz.

Ab vizesinin önemli konularında birisi verilen iznin kullanımıdır. İlk giriş yapılacak ülke ve izin süresinin çoğunu iznin alınan ülkede geçirilmesi şartıdır. Bu şartı önemsemeden kullanım gerçekleştiren ve farklı bir Şengen alanına giren kişiler girişte problem yaşamasalar da gelecekte yapacakları vize başvurusunda zor durumda kalma olasılığını arttırmaktadır. Bu sebeple alınan vize düzgün bir şekilde kullanılması Emprovize Vize Danışmanlık uzmanlarınca önemle tavsiye edilmektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi 26 farklı üye ülkelere giriş yapabileceğiniz ortak vize uygulamasına sahip seyahat iznidir. Yani üye ülke topraklarına 180 günde 90 gün ziyaret edebilmeniz için verilen ortak seyahat kullanım belgesidir.

Schengen vizesi Google aramalarında gözlemlendiği kadar Şengen olarak da aratılmaktadır. Bu sebeple doğru anlaşılması önemli olduğundan Schengen olarak aratılması daha sağlıklı bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

İlgili seyahat izin belgesi hakkında misafirlerimizin çok çeşitli sorular mevcuttur. Konu hakkında ilgili makalemizin devamında tüm ayrıntıları veriyoruz fakat bizi doğrudan arayarak Şengen vizesi yada Ab vizesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Schengen Vize Başvurusu

Schengen vize başvurusu yapmak size üye ülke topraklarına gitmenize imkan tanır. Başvuru hakkı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır. Önemli olan kısım doğru prosedürü izlemektir. Eğer doğru süreci yönetilmezse olumsuz bir sonuç ile karşılaşılmaktadır.

Başvuruları Emprovize Vize Danışmanlık hizmetleri sunan Türkiye’nin en iyi vize danışmanlık şirketlerinden biri olarak yetkili seyahat acentelerimiz aracılığı ile yapmanız halinde başarı şansınızı çok ciddi düzeyde arttıracak olduğunuza emin olabilirsiniz. Her yıl yüzlerce vatandaşımız için Schengen vize başvurusu işlemleri gerçekleştirmekteyiz.

İlk olarak yapılması gereken uzmanımızı arayarak başvuru yapmak istediğiniz ülkeyi belirtmek ve durumunuz hakkında bilgi vermektir. Geri kalan bütün süreç sizler adına planlıyor olacağız. Sizlere izlemeniz gereken doğru yol ve Schengen vize başvurusu için gereken evraklar listesini en güncel hali ile iletiyor olacağız. Evraklarınızı iletmeniz halinde tamamını kontrol edeceğiz ve gerekli eklemeleri yaparak dosyanızı tamamlayacağız.

Schengen vize başvurusu işlemlerinde tüm diplomatik yazışmaları yapıyoruz. Gerekli tüm dilekçe taslak ve hazır formatları sizlere iletiyoruz. Tamamı kişiye özgü olarak hazırlanan bu evraklar sizleri profesyonel bir hizmet almanız sayesine oluşmaktadır. Başvurulara kişiye özel yüksek kaliteli hizmetimiz sayesinde misafirlerimiz tarafından her koşulda olumlu dönüş alınmaktadır.

Formların doldurulması ve size uygun 30.000 Euro teminatlı Kovid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Kişinin durumuna uygun sigorta poliçesi işlemleri sizleri maddi olarak gereksiz içeriklere sahip poliçeleri almanıza gerek bıraktırmamaktadır. Bu sayede misafirlerimizin parası cebinde kalmasında aktif rol oynuyoruz. Bizlerin amacı Schengen vize başvurusu yaparken danışanlarımızın karşısında değil yanında olmaktır. Sizlerin menfaat ve mutluluğu güvenilir şekilde korunmaktadır.

Schengen Vizesi Ne Kadar?

Schengen vizesi ne kadar sürede çıkar ve kullanılır diyorsanız. Sizler için özel bir başlık açtık. Doğru bilgi buradadır. Eğer fiyatlar hakkında bilgiye ihiyacınız varsa makalemizin yukarısında Schengen vizesi ücreti başlığı altında konu hakkında bilgi edindiğiniz umuyoruz.

Şengen vizesi süresi kullanım süresi maksimum 3 aydır. Bu süre aşılırsa ilticacı konumuna düşülür ve kişi sınırdan çıkmak istediği zaman para veya hapis cezası ile karşılaşabilir. Bu sebeple 90 günlük maksimum süre aşılmamalıdır.

Örneğin; Bir çok defa aynı ülkeden Schengen vizesi almış bir kişinin vize süresi 5 yıllık dahi verilebilir. Bu sürenin anlamı 5 yıl boyunca bu ülkelerde kalabileceğiniz anlamına gelmez. Sadece 5 yıl boyunca tekrar vize almanıza gerek kalmadığı anlamına gelmektedir. Yine geçerli koşuk gereği vizenizi 180 günde 90 gün yani 3 ay kullanabilirsiniz. Kullanım süresi tamamlandıktan sonra kendi ülkeniz olan Türkiye Cumhuriyetine dönüş yapmalı ve 180 günün diğer kısmı olan 90 günü geçirmeniz zorunludur. 90 gün kendi ülkesinde 180 gün kuralına uygun kalış yapan kişiler tekrar 3 aylık Şengen bölgesine giriş yapabilirler. Norveç Vizesi için bu süreler birkaç küçük ayrıntı ile değişebilmektedir. Ayrıca bilgi almak için arayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Türleri

schengen vizesi turleri nelerdir

Schgen vizesi türleri birden çok olabilmektedir. Hepsini tek tek açıklayacağız. Fakat hangi türden başvuru yaparsanız yapın alacağınız seyahat izni Schengen vizesi olacaktır. Sahip olacağınız haklar ve kullanım şartları tamamı için eşit özellikte geçerlidir. Çünkü kurallar türlere göre değil genel olarak belirlenmektedir.

Turist Vizesi

Schengen bölgesine yapılacak turistik geziler için turist vizesi almak kategorisine başvuru yapmak gerekmektedir. Belgeleri bu kapsamda toplanmalıdır. Müze, tarihi yerleşkeleri ziyaret ve tüm kültürel etkinlikle için vatandaşlarımız turist olarak ziyaret etmektedir. SGK’lı olarak çalışma, işveren olarak, öğrenci veya işsiz kişiler için farklı evraklar olmakla beraber aynı başvuru süreci izlenir.

Burada önemli olan kısım seyahat planı net bir şekilde belirlenerek ilgili konsolosluk biri sadece ve doğru bir şekilde ikna edilmesi hedeftir. Yapacağınız ziyaret için geçecek süre için gerekli finansal varlık banka hesaplarınızda bulunmalıdır. Öğrenciler ve çalışmayan kişiler için sponsorlar bu finansal kaynağı sağlayacağını taahhüt eder. Ayrıca önemli olarak Avusturya Vizesi başvurularında, iltica şüphesi ortadan kaldırılmak için vatandaşı olduğunuz ülkeye bağlayıcı sebeple net bir şekilde sunulmalıdır. Aksi halde yaş ve sosyal durum gereği ret ile sonuçlanan bir başvuru ile karşılaşılabilir. Emprovize Vize Danışmanlık bu işlemler için size doğru bir şekilde yönlendirecek kanıtlarınızı iyi bir şekilde toplamanıza yardımcı olacaktır.

Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi

Arkadaş veya aile ziyareti vizesi ile Schngen vizesi başvurusu yapmak mümkündür. Bu tür de  Şengen vizesi olarak sınıflandırılır. Başvuruda bir tanıdığı ziyaret etmek isteyen kişiler tanıdık olan kişilerden resmi veya özel davetiye almaları önerilir. Bu sayede vize başvurusu başarı şansı önemli düzeyde artmaktadır. Özel davetiyeler kişileri kendi yazdığı gerekli bilgileri içeren formatlarda olmaktadır. Resmi davetiye ise arkadaş veya aile ziyareti yapılacak kişinin ikametinin bağlı olduğu bölgedeki belediyeler tarafından verilir. Örneğin; En sık kullanılan Almanya Vizesi için alınan resmi belge sarı davetiyedir.

Yanına gideceğiniz kişi size talep göndererek sizin konaklayacağınız süre içinde görüşeceğiniz ve yaptığınız davranışlara karşı kefil olduğu anlamını da ifade etmektedir. Bu davetiye aile ziyareti vizesi için öncelikle yakın akraba tarafından gönderilir.

Ticari Schengen Vizesi

Ticari Schengen vizesi ile bir çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müşteri ve iş ortakları ile kısa süreli görüşme sağlamaktadır. Burada altı çizilmesi gereken önemli husus Schengen bölgesinde uzun süreli çalışmak isteyen kişiler Ticari Schengen vizesi değil ilgili ülkenin çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Yani anlaşılacağı gibi içeriği Şengen olan hiç bir vize türü uzun süreli değildir. Çalışma vizesi ile karıştırmamak gerekir. Özellikle Slovakya Vizesi Başvurusu yapacak kişiler sıklıkla bu durumu karıştırdığı gözlemlenmiştir.

Diğer önemli konu ziyaretin gerçekleştirileceği firmalar tarafından kişiye davetiye gönderilmesi gerekliliğidir. Çünkü davetiye yoksa ticari ziyaret yapılacağı konusunda yetersiz kanıt olması sebebi ile turist vizesi olarak değerlendirilmeye alınır. Yani Ticari Şengen vizesi için karşıdan gelecek davetiye lazımdır.

Fuar Ziyareti Vizesi

Fuar vizesi ile Schengen bölgesinde düzenlenen bir fuar katılımı sağlayacaksanız siz de Shengen vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize türünde önemli olan fuar katılımını kanıtlamak gerektiğidir. Bu sebeple en önemli kanıt fuar daveti ve fuar tanıtım broşürleridir.

Schengne Fuar Ziyareti vizesi için fuar takvimi yayınlandıktan sonra hızlı bir şekilde vize başvuru aşamasına geçmeniz önemle tavsiye edilir. Çünkü sonuçlanması ve fuar denetimi sağlanacağı için gereken süre bir miktar uzun sürebilmektedir.

Fuar vizelerinde 2 farklı katılım türü mevcuttur. Bunlar; ziyaretçi olarak katılanlar ve stant kurulum gerçekleştirecek firmalardır. Sektörünüz ile alakalı yeni ticari ortaklıklar sağlamak niyeti ile organizasyon üyesi olan işletmeler bu iki farklı statüden birisine tabidir. Ayrıca Estonya Vizesi başvurusu yapacak kişiler formlarında ayrı ayrı amaç belirlemesi yapılmasını zorunlu tutulmuştur. Bu sebeple amacınızı Schengen vize danışmanlık uzmanlarımıza net bir şekilde açıklamanız önemle rica olunur.

Kısa Süreli Erasmus Vizesi

Erasmus kapsamında Şengen ülkelerinden birinde bulunmak niyetinde olan kişilerin bazı koşullar gereği ilgili ülkeye giriş için Schengen vizesi alması gerekmektedir. Örneğin kalış süresin uzun süreli yani 90 günden fazla ise d tipi vize almanız gerekmektedir. Fakat kısa süreli bir Erasmus programı ile kalış sağlanacaksa bu Schengen vizesi kapsamında değerlendirilir.

Erasmus kapsamında kısa süreli vizeler kategorisine giren en sık tercih Erasmus gönüllü hizmet projelerine katılım gerçekleştirme niyeti içinde olan kişilerdir. Uzun olmayan gönüllü hizmet projeleri için Schnengen vizesi alınmalıdır. Bu sebeple karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü kısa süreli olamayan kalışlar için Erasmus kategorisi eğitim vizesi statüsünde değerlendirilmektedir. Yani süre belirleyici bir faktördür ve tüm sürecin ilerleyişini doğrudan etkilemektedir. Avrupa’da kısa süreli Erasmus vizesi kapsamında yapılan başvurularda Lüksemburg Vizesi son dönemin en çok tercih edilenleri arasındadır.

Kısa süreli Erasmus vizesi için en önemli faktör proje kapsamını ve kabul belgelerinin konsolosluğa sunulmasıdır. Yetkili konsolosluk birimleri proje kapsamında değerlendirmeleri yaparak kişiler izin belgesini vermektedir. Erasmus plus projeleri için güvenilir vize danışmanlık firması Emprovize’dir. Çünkü ekibimizde yer alan uzmanlarımız eğitim süreleri içerisinde doğrudan Erasmus tecrübesine sahiptir. Yani hem vize başvurusu işlemlerinde hem de program kapsamında doğrudan derinlemesine bilgi sahibiyiz. Güvenle vize danışmanlık alabilirsiniz. İzmir merkezli Emprovize Türkiye’nin en iyi vize danışmanlık hizmeti sunun firması olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Dil okulu vizesi

Schengen vizesi kapsamında 90 günü aşmayan dil okulu katılımı sağlayacak kişiler dil okulu vizesi almaları gerekmektedir. Dil okulu vizesi eğitim kategorisinin alt sınıfında yer alır. Çünkü asıl amaç ilgili ülkenin veya üçüncü bir milletin dil eğitimini almaktır.

Dil okulu vizesi başvurularında belirleyici faktör 2 adettir. İlki dil eğitimi süresi, ikincisi de ilgili ülkenin eğitim kurumunda alınan belgelerdir. Bir örnek ile bunu açıklamakta fayda vardır. Örneğin; Fransa dil okulu vizesi ile eğitim almak istiyorsanız. Tek kur satın aldığınız bir dil eğitimi için 89 güne kadar olan bir kalış sebebi ile giriş sağlanacaksa Şengen vizesi yeterlidir. Fakat uzun süreli kalış ise niyetiniz D tipi vize başvurusu yaparak eğitim vizesi almanız gerekir. Ayrıca Fransa dil okulu ajansı tarafından “Campus France Belgesi” sahibi olmanız şarttır. Benzer bir işlem türü Letonya Vizesi başvurularında da geçerlidir.

Anlaşılacağı gibi dil okulu vizesi konusunda kalış süreniz ve karşıdan gelecek belgeler ile oluşturulan özlük dosyası sahibi olarak vize adayı olabilirsiniz. Burada doğru adımlar ile ilerlemek için iki ayrıntıyı da uzmanlarımıza iletiniz profesyonel çalışma düzeyi yabancı dil bilgisine sahip ekibimiz size destek olacaktır.

Schengen Vizesi Fiyat

schengen vizesi fiyat ne kadar

Schengen vizesi fiyat listesi yıllık olarak güncellenmektedir. Harçların belirlenmesinde tek yetkili kurum ilgili ülkenin konsolosluk birimidir. Her yıl yeni dönem için belirlenen harçlar geçerlidir. Yıl içerisinde Schengen vizesi fiyatları değişmemektedir. Geçtiğimiz yıl harçlar 60 Euro iken, 80 Euro’ya çıkarılmıştır.

Vize başvurusu için ödemeniz gereken ücretler bir kaç farklı haldedir. Yani 80 Euro ile iş bitmemektedir. Misafirlerimizin kafasında soru işareti kalmaması için tek tek açıklıyoruz. Çünkü TÜRSAB’a bağlı resmi bir seyahat acentesi olan kurumumuz şeffaflık prensibi ile ilerlemektedir.

Schengen vizesi fiyatları için ikinci ödeme aracı kurumlar hizmet ve kordinasyon bedelleridir. Bu bedeller her kurum için ülkeden ülkeye ve vize türüne göre değişmektedir. Genel olarak alınan hizmet bedellerini yukarıda belirtik. Aracı kurumlar kordinasyon fiyatları sizlerin dosyasını konsolosluk birimlerine iletmek için hizmet veren özel işletmelerdir ve konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş noktalardır. Bu kurumların en önemlileri; Idata Vize Başvuru Merkezi, Vfs Global Başvuru Merkezi, As Visa Kordinasyon Merkezi, Kosmos Vize İşlemleri Merkezi ve BLS Vize Kordinasyon Hizmetleri Firması’dır.

Diğer bir zorunlu gider; Schengen kapsamında 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır. Kovid döneminde özellikle dikkat edilen bu belge Kovid-19 kapsamlı olması ayrıca dikkat edilmelidir. Kalış süresi, yaş ve seyahat amacına göre bu sigorta poliçesi yaptırmanız fiyatı değişiklik göstermektedir. Bu durumda Schengen vizesi fiyat değişikliğine neden olacaktır. Burada önemli olan bir ayrıntı vardır.

Sigorta poliçesi fiyatları 1 ay, 3 ay ve 1 yıl olarak fiyat değişimi sağlamaktadır. Örneğin 1 aylık ziyarette bulunmakta istiyorsanız 3 aylık sigorta yaptırmak zorunda olmanızdır. Çünkü sigorta poliçesi tarihi ziyaretten bir gün önce başlar seyahat bitiş tarihinden bir gün sonra bitecek şekilde ayarlanmaktadır. Bu da toplamda 1 aylık ziyaret için 32-33 günlük bir poliçe gerekliliği anlamına gelir. Dolayısı ile 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası fiyatı bir kaç günlük fark için 3 aylık olarak kesilmesi gerekir.

Eğer bir kaç günlük ziyaret için fazladan 5-10 Euro arası bir maliyete katlanmak istemiyorsanız yapılması gereken; seyahatinizi 28 gün göstermektir. Bu sayede 28 günün üzerine bir gün başlangıç ve bir gün bitiş süresi eklenin 1 ayı aşmayacaktır. Bu durum Şubat ayı için 26 güne göre hesaplanması gerekmektedir. Örneğin; Lihtenştayn Vizesi başvurusu değerlendirilirken günü gününe hesaplama yapılmaktadır. Konuyu tam olarak anladığınızı varsayıyoruz.

Başvurusunu tek başına yapmak istemeyen misafirlerimize sunduğumuz profesyonel destek ile ek bir maliyet kalemi daha ortaya çıkmaktadır. Kişiler vize başvurusu konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Veya başvurusunu riske atmak istemeyen kişiler uzman bir desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. İşte tam bu konuda Emprovize Vize Danışmanlık ile tam ve eksiksiz bir şekilde Schengne vizesi konusunda bilgi edinebileceğiniz bizler yanınızdayız. Tüm soru ve planlamalarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi Ne Zaman Açılacak?

Schengen vizesi kovid-19 pandemi sebebi ile tüm ülkeler tarafından askıya alınmıştı. Fakat pandemic dönemini hızlı bir şekilde geride bırakarak ülkelerin aldığı önlem ve kısıtlamalar ile başvurular yeniden başlamıştır. Şu anda bir çok AB ülkesi Schengen vize başvurusu kabulü sağlamaktadır.

Normal başvuru sürecinden daha sert değerlendirmeler ve ek koşulların sağlanması ile vize işlemleri gerçekleştirilmektedir. Örneğin bu koşullardan en önemlisi EMA (Avrupa İlaç Ajansı) tarafından onaylanan 2 doz aşı olmuş kişilerin başvuru yapabilmesidir. Ayrıca kişilerin uçuş tarihlerinden en az 72 saat önce negatif sonuçlu bir PCR testi belgesi sunmaları gerekmektedir.

Bazı Schengen ülkelerinde artan vaka sayılarına göre Türkiye Cumhuriyeti zaman zaman kırmızı listeye girip çıkabilmektedir. Hangi listeye girdiyse ilgili liste prosedürleri vize başvurularına ek olarak uygulanmaktadır. Bu sebeple seyahat edeceğiniz ülkenin Türkiye’yi hangi virus bölgesi sınıfında değerlendirdiğine dikkat ediniz.

En sık sorulan vizelerden birisi olan Slovenya Vizesi halen askıdadır. Durumun değişmesi ile bu makale hızlı bir şekilde güncellenecektir. Makalemizi sağ üst köşeden sık kullanılanlara ekleyerek takipte kalabilirsiniz.

Schengen Antlaşması Nedir?

Schengen Antlaşması, Avrupa Birliği üyesi olan 5 ülke arasında, sınır geçişleri için polis ve gümrük denetim faaliyetlerini bütünüyle ortadan kaldırmayı hedeflemesi ile imzalanmıştır. Burada esas amaç ülkeler arası kültürel kaynaşma, ekonomik iş birliği ve hukuksal yürütüm faaliyetlerini hızlandırma ve güçlendirmedir.

Schengen Anlaşması 14 Haziran 1985 tarihinde 5 AB ülkesi katılımı ile imzalandı. Bu ülkeler Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanmıştır. 19 Haziran 1990’da imzalanan Schengen Anlaşması Uygulama Birliği ile anlaşma uygulamaya koyulmuştur. Bu anlaşmanın ismi Almanya, Lüksemburg ve Fransa’nın sınırlarının kesiştiği kasaba olan Schengen’de imzalanmasından gelir.

İkinci anlaşma ise 26 Mart 1995 yılında imzalanmıştır ve Portekiz Vizesi ile İspanya anlaşmaya dahil olmuştur. Monako, Norveç ve İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmadan, bu anlaşmaya sonradan dahil olan ülkelerdendir. Aynı 2008 yılında, İsviçre’de Schengen Antlaşması kapsamına alınmıştır ve sınır geçişlerinde kullanılmak üzere Şengen vizesi vermektedir.

Lichtenstein’ın Şengen bölgesine katılması biraz daha uzun bir süreyi almıştır. Lichtenstein, Avrupa Birliği ile Schengen ortaklık anlaşmasına katılımı 2011 yılı Mart ayında gerçekleşmiştir.

Schengen Anlaşması’nın önemli birleştirici özelliği Amsterdam Anlaşmasıdır. Avrupa Birliği hukuk düzeni 1997 yılına kadar ülkelerin birbirinden bağımsız olarak yürütümünü sağlamaktaydı. Fakat Amsterdam Anlaşması ile beraber ortak hukuk sistemine geçiş yapılmıştır. Yani İtalya’da işlenen bir suç ile Almanya’da gerçekleşsen bir yasa dışı aktivitenin cezası aynıdır.

Her yıl farklı ülkelerin katılımı ile artan Şengen üye ülkeler sayısı artması ile şu anda toplam 26 Avrupa ülkesi ortak bölgeye dahildir. Üye devletlerin herhangi birisinden alınan Schengen vizesi ile diğer ülkelere belirli süre içerisinde giriş, çıkış, kalış sağlanmaktadır.

En Kolay Vize Veren Ülkeler

Bir çok misafirimiz Ab vizesi arasından en kolay vize veren ülkeleri araştırmaktadır. Fakat bu şekilde bir ayrım doğru değildir. Bunun bir çok nedeni vardır. Örneğin; İspanya Vizesi ile karşılaştırıldığında İtalya Vizesi daha kolay onay veren ülke olarak bilinebilir fakat Almanya’daki bir akraba veya tanıdığın göndereceği sarı davetiye durumu tamamen değiştirmektedir. Davetiyeler vize onayı almada yüksek düzeyde belirleyici faktörlerden birisidir. Yani buradan anlaşılan en kolay vize veren ülkeler diye bir şey yoktur, kişinin sahip olduğu şartlara göre doğru bir başvuru yapmak vardır.

Sahip olduğunuz şartları en iyi şekilde kullanmak isteyen kişiler başvurularında yanlarında uzman bir vize danışmanlık hizmeti sunan ekip almasında ciddi fayda vardır. Bu sebeple yıllardır binlerce vize başvurusunu olumlu sonuçlandıran gururlu bir danışmanlık firması olarak bizleri tercih etmeniz size diğer başvuru sahiplerinden öne taşıyacaktır.

Sizler için en iyi tavsiye ve yol gösterimini sağlayacak Emprovize Vize Danışmanlık başarıya ulaşmanıza ciddi düzeyde katkı sağlayacaktır. Sayısız bireysel ve kurumsal referansı online araştırmalarınız sonucunda bulabilir tamamen hukuksal çerçevede sunduğumuz bu özel hizmetten yararlanabilirsiniz. Kapımız her zaman sizlere açık. Ofisimizin kapısında girmek Avrupa’ya girmenizin yarısını oluşturmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bizlere güvenebilirsiniz. Tüm belge ve yetkilerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylıdır.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen vizesi başvuru formu iki farklı biçimde tamamlanabilmektedir. Bunlardan ilki online olarak çevrim içi platformlarda toplanan formlardandır. Diğer fiziksel olarak doldurulmaktadır. Formların doldurulması işlem biçimi olarak birbirinden farklıdır. Bu ülkelerin kendi belirlediği biçime formları tamamlamak zorunludur. Örneğin; Danimarka Vizesi başvurusu için online form doldurulurken, Litvanya Vizesi için yapacağınız başvuru için fiziksel olarak el ile doldurulmalıdır.

Formda yer alan bilgiler her Schengen vizesi için ortaktır. Kişinin şahsi bilgileri, seyahat tarihleri, seyahat amacı, kalış yeri ve seyahat planı gibi bilgileri kapsar. Başvuru formları güncel olarak temin edilmeli ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Çünkü eksik ve yanlış bilgi Şengen vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasında en büyük etkendir. Özellikle 10. Maddeden ret yiyen bir çok kişinin yanlış ve eksik bilgi içeren formlara sahip olması nedeni ile karşılaştıkları belirlenmiştir.

Başvuru formlarının doldurulması başvuru sahibi adaylarının kendi sorumluluğundadır. Verilen tüm bilgilerin geçerliliği ve doğruluğu ile şahsen kişiler sorumlu tutulmaktadır. Schengen vizesi başvuru formunda verilen bilgilerin teyidi için ilgili ülkenin konsolosluk birimleri ek belge ve bilgi talep edebilmektedir. Bu gibi riskli durumlara mahal vermemek için vize başvurusu formunu alanında uzman kişiler tarafından doldurulması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Açıldı Mı?

Temmuz 2021 tarihi itibari ile Schengen vizesi başvuruları açıldı. Bir çok ülke Schengen kapsamında vize başvurusu kabulü gerçekleştiriyor. Özellikle Ab vizeleri konusunda bir hayli sıkıntı yaşayan ülkemiz için sevindirici haber olan bu durum için aşılı ve PCR testi sahibi olan kişiler problemsiz bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedir.

Schengen Vizesi Başvurusu Açılan Ülkeler

 • Almanya,
 • Fransa,
 • İspanya (koşullu),
 • Macaristan (koşullu),
 • Hollanda,
 • Estonya,
 • Malta,
 • Danimarka,
 • Finlandiya,
 • Yunanistan’dır.

Koşullu olarak Schengen vizesi başvurusu kabul eden ülkelerde ülkeden çıkış istememektedir. Bu sebeple otel ve uçak satın alımı sağlamanızı ön koşul olarak sunmaktadır. Ayrıca 2 doz Biontech aşı olan kişilerin başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Sinovac aşısı henüz Ab vizesi için onay almamıştır. Bu sebeple bir çok Sinovac aşısı olan vatandaşımız 4. Doz aşı olmaktadır.

Önemli not: Yunanistan Vizesi kapsamındaki adalar için verilen kapı vizesi bu yıl için geçerli olmayacaktır. Ayrıca Amerika vizeleri 2022 Yaz ayına kadar durdurulmuştur. Amerika Vizesi işlemlerini sadece yenileme kategorilerinde uygulamaktadır.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

schengen vizesi icin gerekli evraklar listesi nedir

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu,
 • Pasaport,
 • Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi,
 • 1 adet vesikalık resim,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Vize harcı,
 • Uçuş veya seyahat rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge,
 • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belge,
 • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belge örneğin;
  • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı,
  • Son 3 aya ait maaş bordrosu.

Küçükler için (18 yaş altı): Veliler tarafından verilmiş noter tasdikli seyahat izni veya velayet hakkına tek başına sahip olduğuna ilişkin belge (örneğin ebeveynlerin boşanmış olması halinde veya velilerin biri vefat etmiş olması halinde)

Ücretli ve memurlar için ilaveten:

 • Yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma belgesi,
 • Talep edilen vize süresi için izin belgesi,
 • Bağkur/SGK dökümü, SGK giriş bildirgesi ve son maaş belgesidir.

Firma/serbest meslek sahipleri için ilaveten:

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (fotokopisi, 6 aydan eski olmamalı),
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Vergi Levhası.

Çiftçiler için ilaveten:

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesidir.

Emekliler için ilaveten:

 • Aylık emekli maaşını gösteren emeklilik belgesidir.

Öğrenciler için ilaveten:

 • Öğrenci belgesidir.

Ayrıca başvuruya eklenmesi gereken belgeler:

 • Ziyaretçiler için; resmi veya özel davetiyeler,
 • Ticari ziyaretçiler için; kurumlardan alınma resmi davetiyeler,
 • Fuar ziyaretçileri için; katılım belgeleri ve organizasyon takvimi,
 • Dil okulu ile gidecek kişiler; eğitim planı ve kabul belgedir.

Not: Çalışmayan kişiler ve öğrenciler için sponsor gösterimi zorunludur. Sponsor kişiler seyahati gerçekleştirecek kişi için tüm masrafları tarafınca karşılayacağını beyan etmektedir. Ayrıca sponsorlar için gereken belgeler aşağıdadır.

Schengen Vizesi Sponsorlu Başvuru İçin Evrak Listesi

 • Sponsor’un gelir durumunu kanıtlayan belgeler.
 • Sponsorun 3 aylık banka hesap dökümleri. Aktif kullanılan bakiyeli hesap.
 • Sponsor dilekçesi (örneği kurumumuz tarafından gönderilmektedir.),
 • Sponsor’un çalışması halinde ayrıntılı şirket evraklarıdır.

Schengen vize başvurularında nadiren de olsa bazı ülkeler çeviri ve apostil talebinde bulunabilmektedir. Fakat genel olarak evrakların çevirisi gerekli değildir. Ülkeden ülkeye bu durum değişmektedir. Bu sebeple lütfen seyahatinizi gerçekleştireceğiniz ülke ile alakalı bilgi edininiz. Yanlış ve yetersiz belge sunmanız halinde yetkili başvuru merkezi “eksik evrak dilekçesi” imzalatabilmektedir. Bu dilekçesi imzalanarak yapılan başvuruların neredeyse tamamı ret ile sonuçlanmaktadır. Düzgün ve iyi bir dosya ile başvurmak istiyorsanız Emprovize Vize Danışmanlık doğru adrestir.

Bir belgenin birden çok formatı vardır. Bu formatlar ancak uzman bir bilen tarafından yönlendirilerek alınır. Sadece bir akşam yemeği ücretine bu bilgiye sahip olmak varken başvurunuzu riske atmama imkanına sahip olabilirsiniz. Aksi durumda zaman ve maddi kayıp yaşamanız kaçınılmazdır.

Schengen Vize Süreleri

Schengen vize süreleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

 • Vizesi geçerlilik süresi 180 günde 90 gündür.
 • Başvurusu sonuçlanma süresi 5 ile 15 gün arası sürmektedir.
 • Vize için yapılan seyahat sağlık sigortası süresi seyahat tarihlerinin 1 gün öncesinde başlar 1 gün ardını kapsayacak şekilde sonuçlanır.
 • Vizesi için başvuru yapma izni seyahat tarihinden maksimum 3 ay önce gerçekleştirilebilir.
 • Vize süresi maksimum 5 yıllık olarak verilebilir. İlk başvuru için tavsiye edilen talep süresi 1 hafta-10 gün olarak tavsiye edilmektedir.
 • Vizenin ret durumunda itiraz süresi 1 aydır.
 • Yurt dışından gelen davetiyeyi resmi makamlar çıkarma süresi ortalama 15 gündür.
 • Ab ülkelerinden gönderilen davetiyeler posta ile uçan korgo şirketleri aracılığı ile 3 günde teslim edilmektedir.

Yukarıdaki durumlar haricinde merak ettiğiniz bir süre ile alakalı sorunuz olması halinde iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vizesi kaç günde çıkar diyorsanız burada belirleyici olan ülkelerin değerlendirme süreleridir. Örneğin; En hızlı Schengen vizesi değerlendirme süreci 5 gün ile Fransa Vizesi olmaktadır. En uzun değerlendirme süresi 18 gün ile İspanya Vizesidir. Genellikle Almanya, Hollanda gibi ülkeler çoğunlukla 15 günde sonuçlanmaktadır.

Vizenin sonuçlanma süreleri kovid-19 pandemi süreci için alınan kısıtlama kararları sebebi ile uzamaktadır.  Bu sebeple seyahatten en az 1 ay önce başvuru yapılması faydanıza olacaktır. Çünkü randevular konusunda sıkışıklık yaşanmaktadır. Konsolosluk birimleri süreyi uzatmaya, ek evrak ve belge talep etme hakkına sahiptir.

Schengen Vizesi Almak

schengen vizesi almak

Schengen vizesi almak için yapılması gereken noktalar ilgili işlemler açısından ülkenden ülkeye farklılık gösterir fakat genel prensip belge ve ihtiyaçlar açısından çok yakındır. Çünkü aynı hukuksal ortaklık ile sunulmaktadır. Alınan ortak kararlar 26 farklı Schengen ülkesi için geçerli işlemlere sahiptir. Genel prensip evrakların hazırlanması, randevu alınması ve başvuru tamamlanması olarak 3 aşamalıdır. İsviçre Vizesi de diğer Ab üyesi devleti vizesi gibi değerlendirilmesi sebep ile bu kapsama tabidir.

1.     Aşama: Schengen vizesi gerekli evrakların toplanması gerekir.

Schengen vizesi almak için ilk aşama evrak toplanması aşamasıdır. Burada dikkat edilecek önemli konular doğru evrak listesine ulaşmaktır. Genel liste yukarıda verilmiştir. Fakat sürekli evraklar değişmektedir. Bu sebeple en güncel listeyi kontrol edebilmek için ülkelerin dış işleri bakanlığı veya konsolosluklar aracılığı ile temin edilebilir. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık sizlere bu listeleri sağlar.

Konsoloslukların her belgeyi talep ettiği belirli bir biçim ve format vardır. Belgelerin üzerinde yer alan ayrıntılar konsolosluklar için vizenin sonucuna etki eden ayrıntılardır. Örneğin aktif bir hesabın olumlu izlenim yaratacağı sanısı vize işlemleri ile alakalı en sık görülen yanlış bilgilerden birisidir. Konsolosluk fazla aktif hesaplara gelen maddi gücün geri gideceğinden şüphe duyar. Bunun gibi bir çok doğru sanılan yanlış bilgiler ile beraber dikkatli bir evrak toplama ve dosya oluşturma aşaması gerekmektedir. Dosyalar oluşturulduktan sonraki aşama randevu aşamasıdır.

2.     Aşama : Schengen vizesi randevusu almak gereklidir.

Vize başvuru dosyası oluşması ile beraber ikinci önemli aşama olan randevu işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. Randevuları 2 farklı şekilde alınabilir. Bu durum ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler doğrudan konsolosluklar aracılığı ile randevu vermektedir. Bazı ülkeler yetkili aracı kurumları başvuru dosyası kabulü için görevlendirmiştir.

Yapılması gereken ilk şey hangi ülkeden başvuru yapıyorsanız ilgili ülkenin dosya kabul süreci hakkında bilgi sahibi olmaktır. Eğer yukarıda bahsedildiği gibi yetkili bir aracı kurum mevcut ise ilgili kurumda kendi başvuru türünüzü belirterek uygun bir randevu almanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi randevu tarihidir. Çünkü seyahat tarihiniz ile uyumlu olması beklenmektedir.

Randevunuzu almanız ile beraber başvuru günü ve saatinde yetkili temsilcilikte bulunmanız gerekmektedir. Çünkü yetkili temsilcilik vize dosyanızı kabul eder, parmak izi ve biometri işlemlerini gerçekleştirir. Her yetkili temsilciliği kendi kordinasyon hizmet ücreti mevcuttur. Yukarıda Schengen vizesi ücreti başlığı altında bu bedelleri görebilirsiniz. Başvurunuzun tamamlanması ile son adıma geçilir.

3.     Aşama: Schengen vizesi başvurusunun tamamlanmasıdır.

Schengen vizesi için yapılan başvuru tamamlanması ardından ilgili temsilci dosyanızı yetkili konsolosluk birimine iletir. Ülkeden ülkeye değişmek koşulu ile görev yetki bölgesi ayrımı mevcuttur. Örneğin; Polonya Vizesi için başvuru yapacak kişi ikameti olan ile bağlı temsilcilikten başvurusunu tamamlarken. Almanya vizesi başvurusu yapacak kişi ikameti neresi olursa olsun tüm yetkili Idata Vize Başvuru Merkezlerinden başvuru yapabilir. Fakat yetki dışı bölgeden başvuru kabul eden kurum kişilerden cüzzi miktarda ‘’dış temsilcilik hizmet bedeli’’ talep etmektedir.

Üç aşamalı Schengen vizesi başvurularında ayrıntılı prosedürler vardır. Tüm süreç hakkında desteğimize ihtiyaç duyarsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Emprovize Vize Danışmanlık Şengen vizelerinde uzman kadroya sahip Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı bir seyahat acentesidir. Güvenle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen Vizesi Şartları

 • Schengen vizesine başvuru yapacak kişiler evraklarını tam ve eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir.
 • Hangi ülkeye ziyaret edilecekse o ülkeden başvuru yapılması genel gerekliliktir.
 • Kişilerin finansal durumu seyahatleri için yeterli durumda olmalıdır.
 • Tüm başvuru sahipleri başvuru esnasında vereceği bilgilerin doğru ve güncelliğinden sorumludur.
 • Her başvuru yapacak kişi kendisine ve seyahat amacına uygun dosya hazırlaması gerekir.
 • Seyahat tarihleri boyunca geçerli 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur.
 • Vize kullanım ihlali yapmamak gerekmektedir.
 • Başvuru adayları vizenin bitiminden önce ilgili ülke topraklarını terk edeceğini garanti ve taahhüt eder.
 • Tüm başvuru sahiplerinin evraklarının denetim ve kontrolü için ilgili ülkenin konsolosluk ve yetkili birimlerine izin verilmiş sayar.
 • 18 yaş altı seyahat gerçekleştirecek kişilerin başvurularında imza yetkilisi yasal vasi veya ailesi tarafından yapılmaktadır.
 • Vize kullanım ihlali yapan kişiler maddi yaptırımlara uğrayacağını kabul eder.
 • Kişiler ülkelerine dönüşlerini kanıtlayacak belgeleri konsolosluk birimlerine sunmakla yükümlüdür.
 • Karar merci tamamen ilgili ülkenin konsolosluğunun elindedir.
 • Her başvuru yapan seyahatte bulunacağı ülke topraklarında bulunacakları yasa dışı faaliyetlerden sorumludur. Gerekli cezai işlemin ilgili ülke yasalarına göre verilip uygulanacağının bilincinde olarak başvurmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin adli sicili temiz olmak zorundadır.
 • Seyahatin gerçekçiliği Schengen vizesi talebinde bulunan kişilerce kanıtlanması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler seyahat edecekleri ülkeden geri döneceği ülkede devam eden en az 6 aylık oturuma sahip olmaları gerekmektedir.
 • Schengen bölgesinden çıkış yapacak kişilerin giriş yapmayı planladığı son ülkeye giriş iznine sahip olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen genel şartlar haricinde sahip olduğunuz özel bir durum olması halinde Schengen vizesi danışmanlık uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Emprovize tüm süreçte yanınızdadır. Ekibimiz Şengen vizelerinde uzmandır. D tipi vize işlemleri hakkında danışmanlık desteği mevcut olsa da işe giriş desteğinde bulunmaz. Sadece hukuksal olarak tamamen yasal çerçevede vize danışmanlık sürecinde hizmet vermekteyiz.

Yeşil Pasaport Schengen

yesil pasaport icin schengen vizesi

Yeşil pasaport ile Schengen bölgesine giriş yapmak isteyen kişiler vizeden muaftır. Bu muafiyet AB ile Türkiye Cumhuriyeti devletler arası özel anlaşma gereği getirilmiştir. Yeşil pasaport sahibi kişilerin Schengen vizesi sahibi olarak işlem görmektedir. Yani Şengen vizesi kullanım şartları yeşil pasaport için de geçerlidir.

180 günde 90 gün boyunca hiçbir seyahat izni almaksızın kişiler pasaportlarını göstererek ilgili ülke topraklarına turistik, kültürel ve sportif gezi, arkadaş ve aile ziyareti vizesi gibi kullanarak ziyarette bulunabilir. Kovid-19 pandemisi sebebi ile sürekli değişen ülke giriş çıkış şartları kontrol edilerek pasaportunuz ile beraber gezide bulunulabilir. Fakat yeşil pasaport sahibi olsanız da Schengen ülkelerine giriş yapma garantiniz yoktur. Ek bilgi olarak; Belçika Vizesi sahibi olmadan ülke topraklarına giriş yapmak isteyen hususi pasaport sahiplerinin zaman zaman sınır polisleri tarafından bekletildi gözlemlenmiştir. Yani son yetkili sınırdaki kolluk kuvvetleri (Sınır polisi) inisiyatifindedir.

Yeşil Pasaport İle Schengen Bölgesine Gidebilecek Kişiler?

 • TBMM eski üyeleri ve bakanlar yeşil pasaport sahibi olarak Schengen vizesi almadan Ab topraklarına giriş yapabilir.
 • Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak çalışan ve bu kadro derecesinden çalışmakta iken emekli olan devlet memurları.
 • 2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken emekli olan devlet memurları.
 • Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları alabilir.
 • Görevleri süresince İl, ilçe ve 1. Kademe belde belediye başkanları alma hakkına sahiptir.
 • Özelleştirme kapsam ve programına alınan/özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından;
  • Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş olan kişiler,
  • Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu çalışanı olmak,
  • Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı çalışanlar,
  • Kamu görevlisi olan çalışanlar,
  • 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken emekli olan kişilerdir.
 • Özelleştirilen Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarından;
  • Özelleşme öncesi hususi damgalı pasaport alma hakkını elde ekmiş bulunan kişiler,
  • Kapsam dışı Personel konumunda çalışması şartlarının tamamını taşıyan veya bu şartları taşırken emekli olma sebepleri ile vazifelerinden ayrılan kişiler yeşil pasaporttan faydalanabilir.
 • Yukarıdaki maddede belirtilen şartları taşıyanların eşlerine, reşit olmayan çocukları ve evli bulunmayan evlatları, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına 25 yaşını dolduruncaya kadar yeşil pasaport düzenlenerek Schengen vizesi almadan seyahat edebilirler. (Açık öğretim lisesi veya fakültesi buna dahildir.)
 • 18 yaşını doldurmuş olsa dahi evli bulunmayan, iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen hak sahibinin çocuklarına yaş sınırı olmaksızın yeşil pasaport alma hakkına sahiptir.
 • Yeşil pasaport 5 yıllık süreyle verilir. İl, ilçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanlarına ise görevleri süresince hususi pasaport tanzim edilir.

Schengen Turist Vizesi

Schengen turist vizesi ülkemiz vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vize türüdür. Çünkü ülkemiz vatandaşları ekonomik, ticari, turistik ve ziyaret için gerekli olan bu vize türünü tercih etmektedir. Yani anlaşılan o dur ki Schengen vizesi kısa süreli bir çok ülkeye giriş çıkış sağlayan farklı amaçlar ile düzenlenen izin belgesi olduğudur.

Schengen turist vizesi almak isteyen kişiler yukarıda açıklanan tüm prosedürlere tabi olarak işlem yapması gerekmektedir. Örneğin; turist olarak Hollanda Vizesi başvurusu yapacak kişiler diğer ülkelerden yapacakları başvurular için benzer işlem süreci izlemeleri gerekmektedir. Seyahat rotaları ve planları açıkça konsolosluğa belirtilmesi gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğu tüm seyahat planı ve ilgili rezervasyonları talep ederek kişilerin turist amaçlı ziyaretine ikna olmak istemektedir.

Schnegen Turist Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Schengen turist vizesi ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Fakat başvurunun tamamlandığı gün bu 15 güne dahil değildir. Bazı ülkelerde turist vizesi başvuruları 19 güne kadar sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Bizlerin tavsiyesi seyahat gerçekleştirileceği zamandan minimum 1 ay önce işlemler başlatılmalıdır. Aksi durumda seyahat tarihlerine vize sonuçlanması yetişemeyebilir.

Seyahat planlanması konusunda alacağınız vize danışmanlık hizmeti ile beraber sürelerde problem yaşamadan turistik gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıntılı planlama için iletişim adresinden bilgi alabilirsiniz.

Schengen Vizesi Başvurusu Ret Almak

Bir çok farklı sebep ile Şengen vizesi başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır. Bu ret sebepleri genel olarak ilk başvuru sahibinin bilgisiz ve tecrübesi yaklaşımı sebebi ile olmaktadır. Aşağıda Schengen vizesi ret maddeleri verilmiştir. Bu maddelerden birisi belirlenerek ret verilmiş kişiler eksiklerini tamamlayarak tekrar başvuru yapmaları önerilmektedir.

Schengen Vizesi Ret Maddeleri

 1. Sahte, gerçek olmayan, tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir. (Seyahat amacına uygun belge başvuruya eklenmemesidir.)
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir. (Finansal yetersizlik maddesidir.)
 4. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir. (Finansal kaynağın sahipliğinin inandırıcı bulunmaması.)
 5. İçinde bulunulan 180 günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Schengen üye devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır. (Geçmiş vize ihlali tespit edilmesi.)
 6. Schengen Bilgi Sistemine X ülkesi tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir. (Geçmişte bir Schengen ülkesinden deport yemiş olmak.)
 7. En az bir üye devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir. (Madde çok net bir şekilde tehdit unsuruna dikkat çekmektedir.)
 8. En az bir üye devlet, başvuru sahibinin Schengen Sınırları Yasası uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir. (Sağlık koşulları sebebi ile ret edilme durumudur.)
 9. Bir üye devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir. (siyasal ret sebebi maddesidir ülkeler arası diplomatik problemler tehditi ön görülmesi halinde bu madde kullanılır.)
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir. (En sık karşılaşılan meşhur madde budur. Belgelerin inandırıcılığı ve kalış amacına uygunluk içermemesidir.)
 11. ……… ile ilgili olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur. (Kişinin yaptığı açıklamada şüpheler olması halinde kullanılır.)
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır. (Başvuru sahipleri iltica riskine sahipse bu madde kullanılır. Ülkeye bağlayıcı sebepler sunulması gerekmektedir.)
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir. (Usule uygun başvuru yapılmaması durumudur.)
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır. (Transit vize zorunluluğu olan ülkelerden transit vize almayan kişiler sınırda verilen retlerdir.)
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir. (30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası eksik veya kapsamın yanlış olması halinde verilen rettir.)

Yukarıda belirtilen maddelerden birisinde ret almış olmanız halinde yapacağınız gelecek başvuruları risk altında demektir. Zaman zaman istenmeyen bu durumlar ile karşılaşılan durumlar görülmektedir. Lütfen gelecek başvurularınızda başarı şansını arttırmak için uzman ve tecrübeli bir ekipten Schengen vizesi danışmanlık hizmeti almanız önemle tavsiye edilir.

Schengen Vizesi Danışmanlık

schengen vizesi danismanlik firmasi izmir

Schengen vizesi danışmanlık işlemleri hakkında bilgi vermek firmamızın kurumsal imajına ve şeffaflık politikasına uygun görülmektedir. AB topraklarına turist, kültürel, ticari ve aile ziyaret vizesi alarak bulunmak istiyorsanız Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Fakat bu vizeye ilk başvuruda bulunuyorsanız tecrübeli bir danışman tarafından yönlendirilmeniz çok önemli bir seviyeye sahiptir. Çünkü Schengen bölgesinin tamamına girme iznine aday olmanız sebebi ile alacağınız tek bir ret bile diğer tüm Schengen bölgesine tabi ülkelerinin alt yapısı olan SBS (Schengen Bilgi Sistemi)’ne kayıt olmaktadır. Bu sebeple gelecek başvuruları etkilemektedir.

Danışmanlık hizmeti seçerken dikkat edilmesi gereken en ciddi durum vize danışmanlık işlemlerine destek veren firmanın resmi ve tam yetkili olmasıdır. Seyahat Acenteleri Yönetmeliğine göre TÜRSAB’a belgeli, A grubu seyahat acenteleri vize işlemleri vermede bakanlıkça yetkilendirilmiştir. Emprovize Vize Danışmanlık markası A Grubu seviyesinde yetkili bir seyahat acentesidir. Tüm belgeleri tam ve vize başvuru merkezleri tarafından kayıtlı olarak giriş yetkisine sahiptir.

Schengen Vize Danışmanlık İşlemleri Kapsamı

 1. Ücretsiz vize danışmanlık ve başvuru süreci hakkında bilgilendirme.

Misafirlerimizin seyahatleri için ihtiyacı olan izinler ve başvuru süreçleri hakkında ayrıntılı olarak ücretsiz şekilde cevaplıyoruz.

 1. İlgili ülkenin kişi durumuna göre güncel evrak listesi gönderimi.

Misafirlerimizin için güncel olarak hazırlanmış güncel Almanya turist vizesi evrak listesi iletiyoruz. Hangi evrağı nereden nasıl alınması gerektiği konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendiriyoruz.

 1. Tüm evrakların güncel prosedürlere göre denetim, düzenleme ve kontrolü yapılmalıdır.

Toplanan evrakları teslim alıyoruz ve başvuru öncesi kontrollerimizi ciddi titizlik ile gerçekleştiriyoruz. Risklerleri minimum çekiyor, eksiksiz bir dosya hazırlanmasında destek oluyoruz.

 1. Vize başvuru dosyası ek içerik belgelerinin hazırlanması işlemlerinin yapılması gerekir.

Misafirlerimizin kendi toplaması gereken özlük belgeleri ile bizlerin de hazırlaması gereken başvuru formları, rezervasyonlar ve zorunlu seyahat sağlık sigortası poliçesi işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

 1. Schengen bölgesi üye devletine uygun ilgili başvuru merkezi tarafından randevuların alınmasını yapıyoruz.

Evrak kontrolü ardından kişilerin görev yetki bölgelerinin ayrımına göre ikamet ettikleri ile bağlı olan başvuru merkezi veya konsolosluklardan istenilen tarihe ve saate göre Schengen vize başvurusu randevusu alıyoruz.

 1. Vize mülakatına hazırlık sürecinde bilgi ve pskolojik destek veriyoruz.

Her vize türünde olmasa da özellikle D tipi vize işlemlerinde mülakatlar ilgili konsolosluklar tarafından talep edilmektedir. Bu süreç içerisinde misafirlerimizi yapacakları mülakatlar için ön hazırlık ve bilgilendirmesi yapıyoruz. Bu sayede sürpriz sorular ile karşılaşmayan misafirlerimiz olumlu sonuç almakta öne geçmiş oluyor.

 1. Sonuç takip işlemleri tarafımızca gerçekleştiriyoruz.

Başvuruları tamamlanan misafirlerimizin sonuçlanmasını takip ediyor. Pasaportlarını teslim alıyor ve kişilere talepleri halinde kargo ile gönderimini sağlıyoruz. Tekrar tekrar gelmek zorunda kalmadan istediğiniz adrese pasaport ve vizenizi iletiyoruz.

Biz Emprovize Vize Danışmanlık ekibi olarak Schengen vizesi başvurusu işlemlerinde misafirlerimizi mutlu etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Tamamen yasal olarak hukuksal çerçevede kurumsal güven ile uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. 7/24 hızlı iletişim formu ve iletişim de yer alma hakkında sahipsiniz. Tüm bilgilendirmeler ücretsizdir. Numaralarımız aktif olarak sizlere açıktır.