Yunanistan vizesi, TC vatandaşlarının en çok kullandığı vizelerden biridir. Yunanistan Schengen Vizesi olarak da bilinir ve alındığında diğer Schengen ülkelerine de giriş sağlayabilirsiniz. Yunanistan Kapı Vizesi ise sadece Yunanistan Adalarına günübirlik girişler için kullanılmaktadır.

Makalemizin devamında Yunanistan vizesi nasıl alınır, şartları, D tipi vize başvurusu aşamaları, vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında güncel bilgi sahibi olacaksınız.

yunanistan vizesi

Ayrıca, Yunanistan Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret, finansal gereklilikle, vize başvurusu için parmak izi işlemleri , Yunanistan vizesi kaç günde çıkar, Yunanistan vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı bilgi edinebileceksiniz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2022 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Yunanistan Vize İstiyor Mu?

Yunanistan vize istiyor. Avrupa Birliği ülkelerinden olan Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Çünkü Schengen bölgesine dahil ülkelerden biridir ve bordo pasaport sahibi vatandaşlarımıza vize uygulaması vardır. Yeşil pasaport sahibi kişiler 180 günde 90 gün boyunca Yunan sınırları içerisinde kısa süreli gezide bulunabilirler.

yunan vizesi izmir

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Yunanistan vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2’ye ayrılmaktadır. Ayrıca Kapı vizesi olarak bilinen sadece Yunanistan adalarına turist ziyaretinde bulabileceğiniz özel bir vize türü de mevcuttur. Kısa süreli Yunanistan vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Yunanistan vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır.

Yunanistan Vize türünü belirledikten sonra sırada başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Yunanistan vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

 • Gereken evrak listesi oluşturulur.
 • Schengen veya D tipi vize başvuru formları doldurulur.
 • Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır
 • Yunanistan vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.
 • Randevu günü ve saatinde Kosmos Vize Hizmetleri Başvuru merkezinden yada Yunanistan Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile bulunulur.
 • Parmak izi işlemleri tamamlanır. (Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir.)

VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Yunanistan vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Vizesi Şartları

Yunanistan vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Yunanistan Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzmandan danışmanlık alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Yunanistan vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • T.C.vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Yunanistan schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Yunanistan D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Yunanistan Vizesi İçin Gereken Evraklar

Yunanistan Vizesi için gereken evraklar başvuracağınız vize çeşidine göre farkılılık göstermektedir. Genel olarak;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dokümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Yunanistan’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Yunanistan vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm)’dür.
yunan vizesi

Vize türünüze göre bilmeniz gereken detaylar

Yunanistan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, Idata koordinasyon ücreti, danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Yunanistan vize ücreti 2021 yılı için;

Yunanistan Vize Başvuru Ücreti 202180 €
Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Ukrayna, Rusya, Belarus, Gürcistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Azerbaycan, Moldova, Kosova ve Ermenistan pasaportu sahipleri35 €
Kosmos Vize Merkezi Hizmet Bedeli 202120 €
0-12 Yaş arası başvurularÜcretsiz

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yunanistan Turist Vizesi

yunanistan vizesi

Yunanistan vizesi için Turist başvuruları C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir ve 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Yunanistan Turistik Vize; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Yunanistan Kapı Vizesi; Yunanistan adalarına seyahat edebilmek için verilen özel izindir.

Yunanistan Transit Vize; Yunanistan’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Yunanistan Ticari Vize; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Yunanistan Gemici Vizesi; Gemicelere verilen Yunanistan karasuları giriş iznidir.

Yunanistan D Tipi Vize

Yunanistan D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

Yunanistan D tipi Vizeler;

Yunanistan Çalışma Vizesi; Yunanistan’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Yunanistan Şoför Vizesi; Yunanistan’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Yunanistan Eğitim Vizesi; Eğitimini Yunanistan’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Yunanistan Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında yunanistanda eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Yunanistan Aile Birleşim Vizesi; Yunanistan vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Yunanistan’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Yunanistan Vize Başvurusu Başladı mı?

Yunanistan Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Yunanistan vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Covid-19 pandemisinden önce 1 yıl ve üzeri vizesi olan kişiler vize başvurusunda bulunabilirler. Yunanistan vize başvuruları olumlu sonuçlanması halinde ülkeye giriş yapabilirler şeklindedir. Bu bilgiler sürekli güncellenmekte olduğu için doğrudan arayarak güncel bilginin teyidini uzmanlarımızdan alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Red Maddedileri

Yunanistan vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce red sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesindeki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Yunanistan vizesi ret maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Vizeniz yukarıdaki bir maddeden ret edildiyse vize danışmanlarımız gerekli çalışmaları yaparak sizler için en doğru başvuruyu sağlamakta destek olacaktır. Unutmayın red almış vize başvurularında tekrar vize almak çok daha zor olacaktır. Bu sebeple ilk başvuruda en iyi başvuruyu yapmak adına eksik bir bilgiye sahipseniz lütfen uzmanlarımızdan danışmanlık alınız.

Yunanistan Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

Yunanistan vize süreçlerinde doğrudan izin ve onay merci olan konsolosluk ve büyük elçiliklerin bilgileri aşağıdadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği İletişim:
Address : Zia Ur Rahman cad 9-11, Gaziosmanpasa 06700 Ankara
Tel. : (0312) 448 06 47 yada (0312) 448 03 87
E-mail : gremb.ank@mfa.gr
Web site: www.mfa.gr/ankara

Yunanistan İstanbul Konsolosluğu İletişim:
Address : Turnacibaci Sokak 22-Beyoglu 34433, İstanbul-Türkiye
Tel. : (0212) 393 82 90-1-2, yada (0212) 393 82 94
E-mail :  grgencon.kon@mfa.gr
Web Site: www.mfa.gr/istanbul

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İletişim:
Address : Ataturk Caddesi No.262, Alsancak, 35220 İzmir, Türkiye
Tel. : (0232) 464 31 60
E-mail : grgencon.smy@mfa.gr
Web Site: www.mfa.gr/izmir

Yunanistan Vizesi Danışmanlık

Yunanistan vizesi başvurusu yapacaksanız bize ulaşabilirsiniz. Her Yunanistan vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Yunanistan’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Schengen Vizesi sayfamızda da kapsamlı bilgiler yer almaktadır. İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için Diğer Yazılarımız

Yunanistan Kapı Vizesi 2022
yunanistan turistik vize basvurusu bilgi

Yunanistan Turistik Vize

Türkiye’den Yunanistan Turistik Vize ile gitmek isteyen vatandaşlarımızın…

Yunanistan Ticari Vize

Türkiye’den Yunanistan ticari vize ile gitmek isteyen vatandaşlarımızın…
vize islemleri hakkinda

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi almak isteyen misafirlerimiz için hazırlanan…
schengen vizesi nedir

Yunanistan Vizesi İçin Gereken Evraklar

Yunanistan Vizesi İçin Gereken Evraklar ile alakalı yazımızı…
almanya transit vize
yunanistan kapi vizesi nasıl alinir
gemici vizesi
slovakya sofor vizesi basvurusu bilgi
erasmus vizesi
almanya calisma vizesi
aile birlesimi vizesi
polonya egitim vizesi