Rusya vizesi ile ilgili son dönemlerde en çok merak edilen “Rusya’ya vize var mı” sorusudur. Rusya vizesi halen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınması zorunludur. Rusya elektronik vizesi ile yalnızca St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne gidilebilir ve geçerliliği 8 gündür. Moskova ve diğer şehirler için standart vize alınmalıdır.

Makalemizde Rusya turist, ticari, özel ziyaret, transit, St. Petersburg vizesi, ekspres vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Emprovize Vize Danışmanlık olarak tüm sorularınızı yanıtlamak için uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2010 yılında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşması, 1 Ocak 2016 tarihinde tek taraflı olarak kaldırılmıştır. Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin Rusya’ya gidebilmek için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Fakat güncel Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları, 90 gün süresince Rusya Federasyonu’nun topraklarına vizesiz olarak giriş ve çıkış yapabilecek, bulunabilecek ve transit geçebilmektedir.

Emprovize ekibi vize formların doldurulması, gerekli evraklar, vize türü ve süresi ile ilgili konularda danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize başvurusunu değerlendirmek ve sonuçlandırmak yetkisi sadece Rusya Diplomatik temsilciliklerine aittir.

Yani Rusya’ya seyahat etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  yeşil pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaflığa sahiptir.

Rusya vizesi almak aracılığımız ile çok kolaydır. Diğer ülkeler gibi finansal kanıtlar veya mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye’de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli şarttır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur davetiyenizdir. Eğer bir davetiyeniz yoksa gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için otel ve uçak rezervasyonudur. Birçok misafirimiz sırf bu ayrıntıyı göz ardı etmeleri sebebi ile olumsuz sonuç almaktadır.

Gerçekleştireceğiniz otel rezervasyonunuz için elinizde muhakkak ıslak imzalı ve kaşeli voucher(davetiye) olmalı ve bu belge Rusça olarak verilmektedir. Hem Rusya vize başvuru yaparken hem de Rusya’ya giriş yaparken de bu belge muhakkak pasaportunuz arasında bulunmalıdır.

Birçok vize başvurusunda davetiye Emprovize tarafından sağlanmaktadır.

Rusya turist vizeleri kısa süreli vizelerdir ve işlem prosedürü hızlı ve kolay bir şekilde tarafımızca yürütülmektedir. Fakat uzun süreli kalış sahibi vizeler Rusya oturum izni vermesi sebebi ile zorlu bir işleme sahiptir. Turistik vize 1 aylık veya 3 aylık olarak verilmektedir. Bu çoklu giriş çıkış ile değişkenlik göstermektedir. Davetiye alabilmeniz halinde en fazla 3 aylık vize alabilirsiniz. Bu sürenin üstünde vize almanız için ticari davetiye gerekmektedir. Ticari davetiyeyle de alabileceğiniz maksimum vize süresi 3 yıldır. 3 yıllık davetiye almak biraz zorlayıcıdır.

Moskova vizesi almak istiyorsanız ilgili prosedüre tabi olacaksınız. Çünkü Moskova’ya seyahat etmek isteyen misafirlerimiz Moskova vizesi talebi ile gelmektedir. Bu durum Rusya vizesi almak için adım atmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Rusya vize başvurusu işlemlerini İzmir merkezli A grubu TÜRSAB belgesine sahip seyahat acentamız aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Emprovize Vize Danışmanlık sizlerin yanında.

Rusya Vize Ücreti

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti 2022; Başvuruda ödenmesi gereken konsolosluk harç tutarı, vize türüne, giriş sayısına ve başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir. Başvuru sahibinden istenen ücret; konsolosluk vize harcı, Başvuru Merkezi servis ücreti ve Emprovize danışmanlık bedelimizi kapsamaktadır. Ücret nakit, kredi kartı, banka havalesi ile yapılabilir.

Güncel tarihli 30 günlük tek girişli Rusya vize ücreti 185 USD’dir.

Rusya vizesi reddedildiği takdirde vize ücretleri geri iade edilmemektedir. Rusya vize fiyatlarına tüm işlem masrafları dahildir. Seyahat amacınıza uygun 2022 Rusya vize ücreti ve ve giriş tercihine göre gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız.

Rusya E-Vize

Rusya e-vize için 4 gün önceden online başvuru formunu doldurmalıdır. Form İngilizcedir. Dijital fotoğraf gereklidir. E vize ile St Petersburg , Vladivostok ve Kaliningrad’e gidebilirsiniz.

E-vize için gerekli evraklar hakkında bilgi almak, form doldurma ve tüm danışmanlık süreçleri Emprovize hizmet bedeli her şey dahil 50 USD’dir. Bu ücreti ile tüm masraflarınız dahil olarak vizenizi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Rusya e-vize sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Turist Vizesi

Rusya turist vizesi T.C. vatandaşlarının, anlaşma feshi ile almaları zorunlu hale gelen vizedir. Yani bordo pasaport sahibi iseniz Rusya turist vizesi almak zorunda olduğunuz anlamına gelmektedir. Yeşil pasaportunuz varsa 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

Kültürel etkinliklere katılma, turistik, gezi amacıyla ve sergilere, müzakereler, tıbbi araştırmalar için incelemelere iştirak etmek üzere seyahat edeceklerin başvurması gereken vize türüdür. Turistik amaçlı seyahatlerde gerekli evraklar listesini sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Rusya turist vizesi diğer ülke vatandaşlarına kısa süreli turistik ziyaret etme hakkı vermektedir.

Rusya turistik vize başvurularında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları için ülkeye kültürel organizasyon ve turist gezisi amacıyla seyahat edecekler için verilmektedir. Rusya turist vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Turist vizeleri tek veya çift girişli olarak alınabilme seçeneğine sahipsiniz. Evraklar tek veya çift girişli vize başvuruları için değişmemektedir.

Rusya turistik vize başvuru işlemi aşağıdaki kategorilerden biri seçilerek gerçekleştirilir:

 • 30 günlük tek girişli
 • 30 günlük tek girişli ekspres vize
 • 90 günlük tek girişli
 • 90 günlük çift girişli
Rusya Vize Evrakları

Bu vizelerin sonuçlanma sürelerini hızlandırmak için Express hizmet alınabilmektedir.

Yukarıdaki turistik vize kategorilerinin başvuru işlem ücretlerini iletişim bağlantısına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Rusya vize ücreti; konsolosluk harcı, vize ücreti, davetiye ve hizmet bedeli olarak ayrı ayrı belirtilmiştir.

Turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir. Rusya turist vizesi ile Rusya’da en fazla 1 ay kalış hakkına sahip olunmaktadır. Daha uzun süre kalmak isterseniz Rusya’dan tarafınıza gelecek davetiye mektubuna ihtiyacınız olmaktadır. Bu vize kategorisine başvuru yapmak için ıslak imzalı ve kaşeli otel voucheri ya da evde konaklayacaksanız göçmenlik bürosu onaylı davetiye mektubu gereklidir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile çalışmanız halinde davetiye(voucher) almanıza gerek yoktur.

Rusya Turist Vizesi hakkında diğer merak edilenler için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu sürecine başlamadan önce Rusya’ya yapacağınız seyahat amacınızı ve sayısını belirlemelisiniz. Vize talep formunda belirteceğiniz ülkeye giriş-çıkış sayısının vize ücretini de etkileyeceğini unutmayınız. Turistik amaçlı seyahatler için çoğunlukla tek girişli olarak onaylanmaktadır.

Rusya vize başvurusu yapacak kişilerin farklı tercih alternatifleri vardır.

 • 1 girişli vize : Rusya’ya seyahat edecek kişiye 1 giriş ve 1 çıkış hakkı sağlar.
 • 2 girişli vize : Vize sahibine Rusya Federasyonu’na 2 giriş, 2 çıkış izni verir.
 • Çok girişli vize : Rusya’yı ziyaret etmek isteyen kişilere en az iki ve daha fazla giriş hakkı verir. Çok girişli Rusya vizesine sahip ülke vatandaşları her 180 günde en fazla 90 gün kalma hakkına sahip olmaktadırlar. Bu kuralı ihlal eden kişilerin vizesi iptal edilir.

İzmir Emprovize Vize Danışmanlık Rusya’ya giriş yapmak amacıyla vize başvurusu yapan vatandaşların hizmet kalitesinin yükseltilmesi, vize düzenlenmesindeki süreci hızlandırılması ve kolaylaştırmak için hızlı ve profesyonel vize başvuru süreci sunmak amacıyla hizmet vermektedir. Emprovize vize bilgi formunu doldurarak göndermeniz yeterli olacaktır. Mutlu misafir anlayışımız ile biz sizler için varız.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Rusya vizesi ortalama 5 iş günüdür. Turistik ve ticari vize başvurularınızı seyahatinizden 15 gün önce tamamlanması tavsiye ederiz. Rusya vize başvurularında yetkili merciler Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Başkonsoloslukları‘dır. Bu temsilciliklere evrakların teslim edilmesi ve konsolosluk harcının yatırılmasından sonra değerlendirme sürecini başlamaktadır.

Rusya Vize Başvurusu

Vize sonuçlanma süresi istenilen vize türüne göre değişiklik olabilir. Genel olarak Rusya kısa süreli vize başvuruları (turistik, ticari, ziyaret ve transit) vize başvuruları 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreler yoğunluk, resmi tatiller ve pandemi şartları ile Konsolosluk yetkililerinin kararına göre değişebilir.  Konsolosluk kurumları, vize başvurusu alınması ile ilgili evrakların incelemesinde işlem süresini uzatma ve değiştirme hakkı saklıdır.

Ayrıca Rusya’nın Nazran, Vladikafkas, Beslan, Grozni ve Nalçik şehirlerine seyahat edecek başvuru sahiplerinin vize sonuçlanma süreci incelemeler ile daha uzun süreceğinden 15 günde sonuçlanmaktadır.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya vizesini bizim aracılığımız ile alabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evrakları bize kargo yoluyla ya da bizzat getirerek vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

 • VFS Global Rusya Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile; VFS Global isimli kurum konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu ve konsolosluk adına hizmet veren yetkili vize başvuru merkezidir. Gerekli tüm evraklar ile birlikte en yakın VFS Global Rusya vize başvuru merkezi’ne giderek vize başvurusunu yapabilirsiniz. Buradan gerçekleştirdiğiniz vize başvurusu da konsolosluklara iletilir ve kararın verilme yetkisi konsolosluğa aittir.
 • Rusya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği aracılığı ile; vize başvuruları direkt olarak konsolosluklardan yapılabilmektedir. Rusya konsolosluğundan yapılan vize başvurusu için de benzer adımları gerçekleştirirsiniz. Buradaki tek fark VFS hizmet bedeli ödenmez. Çünkü kişi kendi hizmetini gerçekleştirmiş sayılır. Yukarıda belirttiğimiz yetkili temsilcilik ile; İstanbul, Antalya ve Trabzon’da Rusya Başkonsolosluğu, Ankara’da Rusya Büyükelçiliği doğrudan işlemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca yazımızın devamında yetkili temsilciliklerin adres ve iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Rusya İstanbul Konsolosluğu

Rusya İstanbul Konsolosluğu yetkili aracı kuruluşlar ile vize başvurularını kabul etmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu Rusya’nın Türkiye’deki önemli temsilciliklerindendir. Ekonomik ve kültürel ilişkiler olmaz üzere Rusya ve Türkiye arasında işbirliklerini güçlendirmek amacıyla hizmet etmektedir. Rusya İstanbul Konsolosluğu, Rusya vize başvurusu kabul edebilir, değerlendirir ve karara bağlar. Vize kararı kesin hüküm niteliği taşıdığından dolayı tartışılamaz.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

İstanbul Başkonsolosluk, tüm illerden vize başvurusu kabul etmekte değerlendirme ve karara bağlama yetkisine sahiptir. Doğrudan başvurusu kabul etmeyen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, randevu sistemi ile aracı kurumlar üzerinden belge kabul etmektedir. Seyahat amacınıza (Turistik, Ticari, Transit gibi)  uygun olarak hazırlanan belgelerinize ile birlikte randevu alarak belgelerinizi teslim edebilirsiniz.

Rusya Vizesi

Not: 1.07.2018 Tarihinden itibaren Konsolosluk işlemlerinin ödemeleri aracı kurumlara da konsolosluklara da yalnızca dolar olarak yapılabilmektedir.

Not: Rusya vizesi almak isteyen İran vatandaşlarının sağlık sigortası poliçelerini sunmaları zorunludur.

Rusya vizesini Rusya Federasyonu’nun 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları almalıdır. Kişiler vizelerini temsilciliklerden ya da konsolosluklardan teslim alacaklardır. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) ve yeşil pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının kısa süreli konaklamalarda Rusya vizesi almak durumunda değildir.

Rusya vizesi için alınmış olan tedbirlerde belirli istisna durumlar vardır. Geçici oturum izni olan bireyler, çalışma izni olan bireyler, özel ve hizmet pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin başvuruları da temsilcilikler ve konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirileceğinden başvuru süreci ve yanıtının son merkezi Rusya Federasyonu diplomatik temsilcilikleridir.

Rusya Konsolosluğu Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurunuzda önemli olan kısım kişisel bilgileriniz ve başvuru türünizdür. Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi için gerekli evraklar; pasaportunuz, seyahat nedeniniz ve kalış sürenize göre hazırlamanız gerekir. Bilgileriniz eksik veya yanlış olduğu takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Öncelikle Rusya vize başvuru formunun doldurulmalıdır. Form içerisinde istenilen bilgilerinizin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır. Form da istenilen fotoğrafınız da güncel tarihte çekilmiş olmalıdır.

Rusya turistik vize ve ticari vize başvuruları için gerekli evraklar birbirinden farklıdır. Seyahatinizi seyahat şirketi ile birlikte gerçekleştirecekseniz şirket sizlerden belirli taleplerde bulunur ve seyahatiniz için gerekli çoğu koşulu tamamlayacaktır. Turist vizesi alımlarında Rusya’da tam zamanlı olarak 30 gün kalınabilmektedir. Tek girişli veya çift girişli vize alınabilmektedir.

Rusya ticari vizesi tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen en az 90 gün konaklamalı izindir. Bir yıla kadar uzatılması mümkündür.

Rusya insani vizesi farklı ülke vatandaşlarının ülkeye gelerek Dini, kültürel, bilimsel çalışmalar ile insani etkinlikler için aldığı vizedir. Bir yıl süreli alınabilmekte olup tek girişli veya iki girişli alınabilir.

Rusya özel vizesi ise diğer ülke vatandaşlarının Rusya Federasyonuna misafir olarak giriş yapmasını sağlayan vizedir. Davetiyeye dayanılarak alınan ziyaret vizesi olarak da tanımlayabiliriz. Tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen Rusya özel vizede 90 gün konaklama hakkı verir.

Rusya transit vizesi  karayolu veya tren ile ülkeler arası geçiş yaparken ülke üzerinden geçiş yaparken 10 güne kadar alınması durumunda olan bir izindir.

Ayrıca Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya ve Kazakistan arasında Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında yürürlüğe girmesi ile sonucunda bu ülkeler arasındaki tüm uçuşları iç uçuş olarak kabul etmektedir. Sınır ve pasaport kontrolü ülkelerden yalnızca birinde yapılmaktadır. Bu ülkelere girmek isteyen vatandaşlarımız transit vize almak zorunda kaldıkları gözlemlenmiştir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Seyahatinizin gerekçesini, kalış süresini, konaklayacağınız yeriniz, harcamaların kimin tarafından karşılanacağı gibi sponsorluk işlemleri, ziyaretinize dair detaylarla birlikte, bazı kişisel bilgilerinizi de içeren Rusya vize başvuru formu belgesinin çıktısını alarak doldurulur. Rusya vize başvuru formu doldurduktan sonra çıktısını alarak diğer belgelerinizin arasına eklenmesi gerekmektedir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 212 292 51 01, +90 212 292 51 02

E-Posta: stambul@mid.ru

Web Sitesi: https://istanbul.mid.ru/tr/

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri görev bölgesi olarak kısıtlanması yoktur. Bu nedenle tüm Türkiye’den, ikametinize bakılmadan İstanbul Başkonsolosluğuna vize için veya diğer konsolosluk hizmetlerine başvurabilirsiniz.

St Petersburg Vizesi

Rusya Vizesi Danışmanlık

St Peterburg vizesi olarak bilinen Rusya vizesi e vize olarak da anlaşılmaktadır. T.C. vatandaşlarının da içinde bulunduğu durum ile yabancı uyruklu vatandaşlar da St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne gerçekleştirmek istenilen seyahatler için tek girişli ticaret, insani ve turistik vizeleri elektronik olarak alabileceklerdir. 8 gün geçerlidir. Rusyadaki diğer şehirlere geçiş yapılamamaktadır.

Detaylı bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da çalışabilmeleri için alması zorunlu olan izindir. T.C. vatandaşlarının Rusya’da uzun dönem çalışabilmeleri için Rusya Çalışma izni ve dolaylı olarak oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Emprovize yapacağınız Rusya çalışma izni başvurularınız için Türkiye’nin tamamı için sizlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Acentemiz ile yapacağınız başvurulardan başvurunuzun işleyişini ve tüm takip süreciniz danışman arkadaşlarımız tarafından yürütülür. Vize başvurunuzun sorunsuz ve olumlu yönde sonuçlanması için tüm detayları dikkatle incelenir. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıldığında anında sizlere bilgi verir ve sorunu gidermek için profesyonel adım atacaklardır. Dilerseniz en kısa zamanda merkez ofisimize ziyarette bulunarak veya telefon veya e-posta adreslerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere Rusya vizesi başvurusu işlemlerinde destek vermeye hazırız.

Çalışma izni hakkında tüm detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için gereken evraklar 2022 yılı için tam ve eksiksiz olarak aşağıdaki gibidir. Başvurunuz için şahsen başvuru merkezinde bulunmanıza gerek yoktur. Emprovize Vize Danışmanlık kanalı ile az evrakla, hızlı başvuru yapabilirsiniz. 2022 yılında hazırlanacak Rusya vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıdaki gibidir. Rusya turistik vize başvurularında talep edilen voucher belgesi Emprovize Vize Danışmanlık uzmanı tarafından sizin adınıza temin edilecektir. Ticari ve aile, arkadaş ziyareti vize başvurusu için Rusya Konsolosluğu davetiye istediği sıklıkla gerekmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Rusya Vizesi Evrak listesi;

 • Pasaportun orijinali (Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fonu beyaz, 35x45mm ölçüsünde)
 • Varsa Rusya’da temin edilmiş davetiye (30 güne kadar olan seyahatlerde zorunlu değildir)
 • HIV testi (Rusya’da eğitim alacaklar)
 • Türkiye Oturum kartı (Yabancı ülke vatandaşlar için)

Şahsi Olarak Rusya Vize Başvurusu Yapılması Durumunda Gerekli Evraklar;

Yukarıdaki evraklara ek olarak;

 • Online doldurulmuş vize başvuru formu,
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu,
 • Turistik seyahatler için Rusya’dan temin edilmiş ıslak imzalı ve kaşeli davetiye,
 • Ticari, eğitim vb. seyahatler için Rusya’dan temin edilmiş davetiyenin orijinali ya da elektronik davetiye belgesi,
 • Güncel Pasaport,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Sağlık Sigortası,
 • Oturum kartınızı veya ikametgah belgesidir.

Diğer Rusya Vize Çeşitleri

Rusya vizesi türleri temel olarak aşağıdaki gibidir;

 • İnsani Vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Transit Vize
 • Ticari Vize
 • Şoför Vizesi
 • Aile Birleşimi Vizesi
 • Özel Vize

Rusya’ya gidiş amacınıza göre her bir vize kategorisi ile ilgili detaylı açıklamalar aşağıda yapılmıştır.

Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani vize Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları ve vatandaşlığı olmayan kimselere akademik gelişim ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik baglar, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktiviteler ve insani yardım amaçları ile verilen izindir.

Bu vize Rusya Federasyonu göçmen bürosunun, Rusya Federasyonu kurallarına bağlı olarak; Rusya’daki bir akademik yetkili, Rusya Federasyon’u veya davet eden organizasyonun vereceği davetiye ile alınmaktadır.

Rusya insani vizeler tek veya çift giriş-çıkışlı olarak 90 gün süre ile veya çok girişli olarak 1 sene süre ile verilir. Eğer bu duruma etki eden diğer bir uluslararası antlaşma yok ise tek kural budur. Çok giriş – çıkışlı standart ticari vize ile Rusya Federasyonu topraklarında 180 gün içerisinde tam zamanlı olarak 90 gün süre ile bulunabilirsiniz. Daha fazla bulunamazsınız. Daha fazla için daha uzun süreli bir vize olmak zorunluluğuna tabisiniz.

Rusya İnsani Vizesi için Gereken Evraklar

 • Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 • 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm fotoğraf.
 • Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.)
 • “visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.
 • Davetiye yerine e-posta adresine elektronik davetiye gelmiş ise elektronik davetiyenin sol üst kısmındaki; invitation number (15 haneli), isim soyisim, doğum tarihi ve telefon numarası sorgulama için tarafımızdan not edilip, davetiyesi geldiğinde aranıp geri dönüş sağlanmalıdır.
 • Yabancı ülke vatandaşları için T.C. tarafından verilmiş ikamet iznini göstermeleri gerekmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi, Rusya’ya eğitim almak için gidecek kişilerin başvuru yapması gereken oturum iznidir. Kişiler eğitim sürelerinin tamamını kapsayacak şekilde uzun süreli bir Rusya öğrenci vizesi almalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya Federasyonu’ndaki kurumlarda eğitim almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye temin etmelidir. Bu davetiye eğitim alınacak akademik kurum ve Göçmen bürosunun ortak kararları ile çıkarılır. Rusya’daki eğitim kurumunun Göçmen bürosuna direk başvuru mektubu ile başvuru yapma hakkına da sahiptir. Yani size doğrudan kurumunuz bu davetiyeyi gönderebilir.

Başvuru sahibinin başlangıç vizesi tek veya çoklu olarak 90 gün sürelidir. Bu süre göçmen bürosu tarafından yabancı kişinin Rusya’da ikameti sırasında eğitimin uzunluğuna göre çok girişli yapılabilir veya uzatılabilir. Her koşulda Rusya öğrenci vizesi süresi maksimum 1 yıldır. Daha fazla süre ile vize verilmemektedir.

Rusya eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin ek olarak Eliza (HIV) testi yaptırmaları ve test sonucunu vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize vatandaşlarımızın Rusya topraklarında gerçekleştirecekleri ticari ve ekonomik anlamda seyahat izin belgesi anlamına gelir. Rusya’da düzenlenecek bir fuara ziyaretçi ya da fuarda standa açılması ve katılım gösterilmesi, iş ve ticari görüşmelerin yapılması Rusya ticari vize başvurusunda bulunmanızı gerektirir. Rusya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız için Rusya’dan tarafınıza gönderilmiş, göçmenlik bürosundan alınmış ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ıslak imzalı davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Rusya’ya gerçekleştireceğiniz ekonomik ve ticari seyahatiniz 1 aydan kısa sürecek ise Rusya turistik vize ile Rusya’ya seyahat edebilirsiniz.

Rusya Şoför Vizesi

Rusya şoför vizesi vatandaşlarımızın genel olarak transit işlemleri için talep ettikleri vizedir. Bu vize ile bağlı oldukları firma adına yük taşıma işlemlerini gerçekleştirirler. Eğer Rusya’da yer alan bir şirket bünyesinde çalışılacaksa şoför olsanız dahi almanız gereken vize Rusya çalışma vizesi dir. Çünkü artık şoför olarak düzenli bir şekilde çalışmayı talep ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Rusya Aile Vizesi

Rusya aile vizesi iki grup olarak ayrılabilir. Rusya özel vize ve Rusya aile birleşimi vizesidir. Rusya özel vize, aile üyelerinizi ziyaret etmek için tanınmış hakları kapsamaktadır. Rusya aile birleşimi ise Rusya’da yaşayan ailenize uzun süreli Rusya oturum izni alarak katılmanıza yardımcı olur. Bunlar aşağıda ayrı ayrı açıkladık.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi

Rusya aile birleşimi ile verilecek Rusya oturum izninin süresi 3 yıldır. Bu sebeple Rusya’da kaçak durumuna düşmemeniz için sürekli oturum izni almanız mümkün olana kadar her 3 yılda bir oturum izni sürenizi yenilemek gerekmektedir. Rusya geçici oturum iznini pasaportunuza damga vurarak vermektedir.

Rusya aile birleşimi vizesi evlilik yoluyla verilen oturum iznini almak için Türkiye’deki gerekli işlemleri yapıp Rusya’ya giriş yaptıktan sonra aile birleşimi oturum iznini almak gerekmektedir. Rusya’daki göç bürosunca belirlenen Rusya oturum izni için gerekli evrakları hazırlayıp bulunduğunuz yerdeki Rusya Federal Göç Bürosu’na oturum izni başvurusuna bulunmanız gerekmektedir.

Yani Rusya vatandaşı ile evli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oturum izni alarak uzun süre bir arada yaşaması için gereken izne Rusya aile birleşimi vizesi denir. Bu sayede 3 yıllık oturum alabilir ve her 3 yılda riske düşmemek için aile birleşimi vizenizi yenilemelisiniz.

Rusya Vize Başvurusu Ret Durumu

Rusya vize başvurusu ret durumunda itiraz hakkınız vardır. Rusya Konsolosluğu aracılığı ile yapacağınız itirazlar değerlendirilerek tarafınıza dönüş yapılmaktadır. Kişilerin bilgi gizlemesi, vize ihlali ve deport uygulanmadığı hallerde vize reddi ile karşılaşılmamaktadır. Fakat her halükarda tüm ihtimaller göz önünde bulundurulması gerektiği için hiç bir vize başvurusu %100 garanti değildir. Bu şekilde yaklaşan kişi veya kurumlara inanmayınız.

Rusya vizeleri için Emprovize doğru adrestir. Sizi başarıya ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz.

Rusya Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Rusya vize başvurusu için parmak izi vermek gerekmemektedir. Fakat bu durum kısa süreli vizeler için geçerlidir. Uzun süreli vize başvurularında Rusya Konsolosluğu’nun kişilerle yüz yüze görüşme yaptığı sık sık karşılaşılmasa da söz konusu olabilmektedir.

Rusya vize başvurusu aracı firma olmadan yapılabilmektedir. Eğer aracı firma kullanmadan Rusya vizesi almak istiyorsanız yetkili konsolosluk temsilcilerine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki yazımızda bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğiniz adım adım açıklanmıştır.

Rusya vizesi almak için konsolosluğa gitmek gerekli değildir. Fakat şahsi başvuru yapıyorsanız yani aracı firma kullanmıyorsanız bir üst soru ile aynı koşulların geçerli olacağını var saydığımızda şahsen başvuruya katılmalısınız.

Rusya yeşil pasaport sahiplerinden kısa süreli yani 30 günlük süre ile yapılacak turist faaliyetleri için vize istememektedir. Geçmişte bu muafiyet tüm pasaport hamillerine tanınmaktadır. Fakat 2018 yılında tek taraflı fesih ile artık bordo pasaport sahipleri vize almak zorunda kalmışlardır. Yani yeşil pasaport 30 güne kadar muaf bordo pasaporta vize gerekmektedir.

rusya vizesi icin fotograf olcusu

Rusya vizesi için fotoğraf ölçüsü aşağıdaki özellikleri içermelidir.

 • Kendinize ait yeni çekilmiş bir fotoğraf (6 içinde çekilmiş olmamalıdır).
 • 3,5*4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli), özellikler ayırt edilebilir ve arka fona uyumlu olmalıdır.
 • Yüksek kalitede yüze odaklanmış olmalıdır.
 • Normal fotoğraf kağıdına basılmış olarak sunulmalıdır.
 • Tam yüzü kapsayarak, gülmeyerek çekilmelidir.
 • Güneş güzlüğü, şapka veya yüzü, başı örten başka bir şey olmadan çekilmelidir. (Kişinin dini inancı veya etnik kökeni sebebi ile giydikleri hariç)
 • Fotoğraf başvuru formuna yapıştırılmış olarak sunulmalıdır.

Rusya Vize Danışmanlık

Rusya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Rusya vize türleri için danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Rusya’da yapacağınız seyahat harcamaları içerisinde vize danışmanlık hizmeti ücreti karşılaştırılamayacak kadar küçük bir ücrete tabidir. Bu hizmeti alarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına ciddi düzeyde katkı sağlamaktasınız. Çünkü vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması bir sonraki vize başvurularında dahi sorun yaratmaktadır.

Rusya Vize Danışmanlık

Kültür ve turizm bakanlığına bağlı TÜRSAB belgeli resmi seyahat acentamız Emprovize Vize Danışmanlık bu süreçte sizin yanınızda olacak resmi bir kurumdur. Vize başvuru sürecinde size yasal yol göstermektedir. Ayrıca ücretsiz şekilde danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Emprovize olarak Rusya Vizesi Danışmanlık ile Neler Sunuyoruz?

 1. Rusya vizesi için ücretsiz bilgilendirme.
 2. Rusya vizesi için gereken evrak 2022
 3. Rusya vize randevu alınması
 4. Evrakların hazırlanması
 5. Evrakların kontrolü
 6. Mülakata hazırlık(eğer davet edilirseniz)
 7. Sonuç Takip