avusturya vizesi basvurusu islemleribilgi

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza geldiğiniz için teşekkür ederiz. Avusturya vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Avusturya Schengen Vizesi olarak da bilinen Avusturya vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir.

Makalemizin devamında Avusturya vizesi’nin nasıl alındığını ve Avusturya vize şartlarını okuyabilirsiniz. Avusturya Schengen Vizesi ve Avusturya D tipi vize başvurusu aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Avusturya vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Avusturya Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Avusturya Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Avusturya vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Avusturya vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Avusturya vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Avusturya Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Avusturya konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Avusturya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Avusturya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Avusturya vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Avusturya Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Avusturya vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Avusturya Schengen veya Avusturya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Avusturya vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Avusturya Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Avusturya vizesi alabilirsiniz.

Avusturya Vizesi Şartları Nelerdir?

Avusturya vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Avusturya vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Avusturya Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Avusturya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Avusturya başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Avusturya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Avusturya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Global Vize Başvuru Merkezi ya da Avusturya Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Avusturya vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Avusturya Schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Avusturya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Avusturya Vizesi İçin Gereken Evraklar?

Avusturya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Avusturya vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Pasaport (Güncelliği devam eden),
 • Başvuru formu (tam ve eksiksiz doldurulmuş),
 • Banka hesap dökümü (son 4 aylık),
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Avusturya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Avusturya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.

Avusturya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almaya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, Idata koordinasyon ücreti, danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Avusturya vize ücreti 2021 yılı için;

Avusturya Schengen Vizesi ücreti (12 yaş ve üstü için)80 EURO
Avusturya Schengen Vize ücreti (6-11 yaş arası)40 EURO
Avusturya Schengen Vize ücreti (0-5 yaş arası)Ücretsiz
Avusturya Onaylanmış Vize ücreti (Gidiş amacına göre ücretsiz)150 EURO
Avusturya Erasmus D vize ücreti (0-24 Yaş Arası)Ücretsiz
Avusturya Erasmus D vize ücreti (25 Yaş Üstü)150 EURO
Avusturya Aile Birleşimi vize ücretiÜcretsiz
Avusturya Sezonluk İşçi Vize Ücreti150 EURO
Avusturya Dil Kursu Vize Ücreti150 EURO

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize

Avusturya vizesi için Turist başvuruları Avusturya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Avusturya Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Avusturya Transit Vize; Avusturya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Avusturya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

D tipi Vize Nedir ve Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Avusturya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Avusturya Çalışma Vizesi; Avusturya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Avusturya Şoför Vizesi; Avusturya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Avusturya Eğitim Vizesi; Eğitimini Avusturya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Avusturya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Avusturyada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Avusturya Dil Okulu Vizesi; Avusturya’da alacağınız dil eğitimi için gereken vizedir.

Avusturya Aile Birleşim Vizesi; Avusturya vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Avusturya’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Avusturya Vize Başvurusu Başladı Mı?

Avusturya Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Avusturya vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz.

Covid-19 pandemisinden ‘’Türk hükümetinin 26 Nisan 2021 tarihli duyurusuna uygun olarak, Türkiye’deki Vize Başvuru Merkezleri 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren kapalı kalacaktır. Vize Merkezlerine yapılan tüm randevular iptal edilecektir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler ve anlayışınız için teşekkür ederiz.’’ Şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Güncel bilgileri takip ediyoruz. Son durum hakkında uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Vizesi Ret Almak

Avusturya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Avusturya Vizesi Ret Maddeleri;

Bu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Avusturya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya büyükelçiliği ve Avusturya Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği İletişim:
Adres: Atatürk Bulvarı No.189 06680 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA

Çalışma saatleri: Pzt-Prş 08.15-16.30 Cu 09.00-16.00

Telefon: +90 312 405 51 90-92

e-posta: ankara-ob(at)bmeia.gv.at

Avusturya İstanbul Konsolosluğu İletişim:

Adres: Köybasi cad. No. 44 34464 Yeniköy, Istanbul

Telefon: +90 (212) 363 84 10

Mail: istanbul-gk@bmeia.gv.at

Avusturya Vizesi Danışmanlık

Avusturya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Avusturya vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Avusturya’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Bizimle iletişim kurabilmek için tıklayın. Eğer daha ayrıntılı olarak hazırlanmış turist vizeleri veya ziyaret kapsamlı Schengen Vizesi hakkında ek bilgiye ihtiyaç duyarsanız lütfen makalemize göz atın. Tüm bilgiler güncel olarak uzman kadrolarımızca hazırlanmıştır.