Fransa vizesi T.C. vatandaşları tarafından en çok başvuru yapılan vizelerden biridir. Fransa Schengen Vizesi olarak da bilinmektedir. Fransa vize başvurusu, şartları, evrakları, D tipi vize başvurusu, bankada gözükmesi gereken ücret, kaç günde çıkar ve daha birçok detaylı bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz. 2022 en güncel verilerle hazırlanmıştır. Fransa vizesi başvurusu için bilmeniz gereken ilk şey başvuru çeşidinizdir. Nasıl başvuru yapılır, gerekli evrakların düzenlenmesi, ret maddeleri, itiraz süreci ve diğer taleplerinizde Emprovize Vize Danışmanlık olarak sizleri uzman ekibimizle en doğru şekilde yönlendirmek için hazırız.

fransa vizesi

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi almak için yapılacak ilk şey vize çeşidinizi tespit etmektir. Çünkü uzun ve kısa süreli olarak vizeler 2’ye ayrılmaktadır. Kısa süreli olanlar Fransa C tipi Schengen Vizesi kapsamına girmektedir. Uzun süreli Fransa vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Fransa vize türü belirlendikten sonra başvuru için gerekli evrak listesi alınır. Her başvuru çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Fransa vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır. Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır ve ret almamak için bir danışman yardımıyla hazırlanması en doğru yöntem olacaktır.

Fransa vizesi nasıl alınır konusunda izlenecek adımlar özetle şu şekildedir;

 • Başvuru türü belirlenir.
 • Evrak listesi edinilir
 • Fransa Schengen veya D tipi vize başvuru formları doldurulur.
 • Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır
 • Fransa vize başvurusu için randevu alınır.
 • Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nde ya da Fransa Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvuru tamamlanır
fransa vize başvurusu

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Fransa başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Sonrasında randevu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Fransa Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Global Vize Başvuru Merkezi ya da Fransa Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Fransa vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Fransa vizesi şartları ise genel ve özel olmak üzere farklılık göstermektedir.

Fransa vizesi şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • T.C. vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Fransa Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Fransa schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Fransa D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Fransa Vizesi İçin Gereken Evraklar?

Fransa Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise ona göre evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Fransa vizesi için gereken evraklar;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dokümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Fransa’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Fransa vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa vizesi ücreti; vize çeşidine, kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Fransa vize ücreti 2022 yılı için;

Fransa Schengen Vize Ücreti 202280 EURO
Transit Vize Ücreti 202280 EURO
VFS Global Fransa Kordinasyon Ücreti40 EURO
Fransa Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti40 EURO
Fransa D Tipi Vize Ücreti 202299 EURO

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır. Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz. Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir. Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Fransa Turist Vizesi

fransa vizesi

Fransa Turist vizesi başvuruları C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Fransa Turistik Vize; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Fransa Transit Vize; Fransa’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Fransa Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz

D Tipi Vize

Fransa D tipi vize ulusal vize kategorisindedir.  90 gün üzeri kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Fransa Çalışma Vizesi; Fransa’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Fransa Şoför Vizesi; Fransa’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Fransa Eğitim Vizesi; Eğitimini Fransa’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Fransa Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Fransada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Fransa Aile Birleşim Vizesi; Fransa vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Fransa’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Fransa Vize Reddi

Fransa vize başvuru reddi ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesindeki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Fransa Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Fransa Vize Danışmanlık

Fransa vize başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Fransa vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Fransa’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Emprovize Vize Danışmanlık ekibi tarafından hazırlanan Schengen Vizesi makalemiz muhteşem detaylı olarak sizlere sunulmuştur linkten okuyabilirsiniz.

Fransa Vize danışmanlığı için bize ulaşın

Fransa Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

Fransa büyükelçiliği ve Fransa Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

Fransa Ankara Büyükelçiliği İletişim:
Fransa Büyükelçiliği Adresi Paris Caddesi No: 70, 06540 Kavaklıdere – ANKARA

Mail adresi: visas.ankara-amba@diplomatie.gouv.fr
Telefon: (0312) 455 45 45

Fransa İstanbul Konsolosluğu İletişim:
Adres : İstiklal Caddesi No :4 34435 Beyoğlu / Istanbul

Telefon : +90 (212) 334 87 30

Fransa İzmir Başkonsolosluğu İletişim:
Adres: Kültür, Cumhuriyet Blv No:153, 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 421 42 34

Detaylı Bilgi için Diğer Yazılarımız

turist vize basvurusu
almanya ticari vize nasil alinir
erasmus vizesi
polonya egitim vizesi