almanya geri donus vizesi

Almanya Schengen Vize Başvurusu

Almanya schengen vize başvurusu bir çok misafirimiz tarafından endişe verici bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu yazıyı okuduğunuzda aklınızda bir soru işareti kalmaması hedeflenmektedir. Hadi başlayalım…

Almanya, Avrupa Birliği ve Schengen üyesidir. Buna istinaden Almanya’dan Schengen vizesi alınabilmektedir. Almanya’dan alınan Schengen vizesi tüm Schengen üye devletleri gezebilme avantajı sağlamaktadır. Fakat unutulmaması lazımdır ki alınan vizeyi doğru kullanım diğer alabileceğiniz vizeler için de avantaj sağlamaktadır. Örneğin; Almanya’dan alınmış olan bir Schengen vizesi sonucunda Almanya haricinde başka bir üye devlet sınırlarına giriş ve çıkış işlemi yapılması yani, alınan vize ile hiçbir şekilde Almanya sınırlarına girilmemesi bir diğer almak isteyeceğiniz vizeniz için olumsuz durum yaratabilmektedir. Alacağınız Almanya Schengen vizenizi doğru kullanmanızı Emprovize olarak her zaman tavsiye ederiz.

Almanya Schengen vizesine Almanya Schengen vizesine ticari, turistik, ziyaret vb. kısa süreli amaçlar ile alınabilmektedir. Kısa süre olarak olarak belirtilen süre ise sizlere maksimum 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı vermektedir. Örneğin; Almanya Schengen vizesi aldığınızı düşünün ve kalış süresinin de 90 gün olarak belirtilmiş olduğunu. Vize başlangıcında direkt Almanya’ya seyahat ettiğinizi varsayarsak ve 90 gün Almanya’da kaldığınızı düşünürsek, aynı şekilde diğer 90 gün Türkiye’de konaklamanızı zorunlu tutan bir vize türüdür, Schengen vizesi.

Almanya Schengen vizesi, Schengen üyesi bütün ülkelere giriş izni sağlamakla beraber ayrıca Schengen üyesi olmayan AB’ndeki Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan’a da girmenizi sağlamaktadır.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Almanya Schengen 90 güne kadar olan kısa süreli vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu’ndan yapılmamakta olup İDATA adına sahip aracı kuruluş tarafından başvuru yapılmaktadır. iDATA, Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’de, İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından da İstanbul’da vize hizmetlerinin sağlanması için yetkili tek resmi kurumdur. Bu yüzden Almanya kısa süreli Schengen başvurulara aracılık eden kurumdur. İDATA başvuru değerlendirmesi yapmamaktadır. İDATA aracı kurumunda yapılan işlemler;

Başvuru belgelerinin almak ve doğruluğunu kontrol etmek,
Konsolosluk, kendi aracı kurum ve ekstra diğer gider ücretlerini almak,
Vize işlemi sonuçlandıktan sonra pasaport teslimatını sağlamak.
İDATA belgeleri ve ücreti aldıktan sonra Almanya Başkonsolosluğu’na belgeleri teslim eder ve işlem sonuçlandıktan sonra kişiye kargo veya elden teslim etmek üzere Almanya Başkonsolosluğu’ndan alıp aracılık etmektedir. İDATA vizenizi onaylayan kurum değildir.

İlk önce İDATA’ya gitmeden önce yani Almanya Schengen vize başvurusu yapmadan önce tüm belgelerinizin eksiksiz ve doğru olduğuna emin olmalısınız. Bu aşamalarda Emprovize Vize Danışmanlık her zaman yanınızdadır. Belgeler tamamlandıktan sonra veya önceden randevu alınmalıdır ya da randevusuz başvuruda da bulunulabilmektedir ( Fakat randevusuz başvuru şekli ile uzun saatler boyu bekleyebilirsiniz.). Başvuru günü saatinde randevunuza geldikten sonra parmak izi alınıp, evraklarınız incelenir ve en son olarak başvuru merkezi ve konsolosluk ücretlerinin ödemeleri yapılır.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Onay Almak

Artık en uzun soluklu kısma geldik. Vize başvuruları sırasında garanti (kesin) gibi vize sonucu bulunmamaktadır. Bu yüzden herkesin içerdiği bir risk bulunmaktadır. Bunlar; mali durum, eksik evrak, önceki alınan vizenin yanlış kullanımı vb. durumlardan kaynaklanmaktadır. İDATA vize başvuru merkezine girerken bu durumları da göz önünde bulundurmayı asla unutmayın.

Almanya Schengen olarak Almanya Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi, Almanya Ticari Vize, Almanya Transit Vize, Almanya Turistik Vize için Emprovize Vize Danışmanlık uzman danışman ekibi ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Not: Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Almanya Vizesi hakkında ek bilgi almak için bağlantıya tıklayın.