almanya schengen vize başvurusu

Almanya Schengen Vize Başvurusu

Almanya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yut dışı seyahatleri için en çok tercih edilen ülkeler arasında Almanya gelmektedir. Özellikle ülkemizden Almanya’ya yapılan seyahatler birbirinden farklı amaçlar ile gerçekleşmektedir. Bunların en başında turistik amaçlı geziler gelirken, aile & akraba ziyareti ya da eğitim amaçlı seyahatler de yapıldığı görülmektedir. Almanya schengen vize başvurusu kişilerin aklında birçok soru işaretlerinin olduğu bir süreçtir. Almanya schengen vize başvurusu nasıl yapılır, Almanya schengen vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir gibi konular en çok merak edilenlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda sizlere aklınızda bir soru işareti kalmaması adına tüm detayları açıklayacağız. Fakat yine de aklınıza takılan herhangi bir konu olduğunda Emprovize Vize Danışmanlık olarak ücretsiz ön danışmanlık ve bilgilendirme hizmetimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Schengen Antlaşması kararınca sözleşmeye dâhil olan 26 ülke arasında serbest dolaşım imkânı vardır. Bu ülkeler Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, Fransa, İtalya, İsveç, İspanya, Macaristan, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Liechtenstein, Malta, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve AB üyesi olmadıkları halde özel bir anlaşma ile schengen bölgesi içerisinde yer alan İsviçre, İzlanda ve Norveç’tir. Almanya, Avrupa Birliği’ne üye ve Schengen Bölgesi kapsamında yer alan bir ülkedir. Anlaşma içerisinde yer alan ülkelerden biri olan Almanya schengen vizesi ile schengen bölgesindeki diğer ülkelere de seyahat edilebilmektedir. Siz de Almanya Schengen vizesi ile tüm Schengen üye ülkelerini gezebilme avantajını elde edebilirsiniz. Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edebilmek için vize başvurunuzu bu ülkelerden başlatmak zorunda olduğunu hatırlatmak isteriz. Almanya schengen vizesi 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya schengen vizesi için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Alınan vizeyi doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Örneğin; Almanya schengen vizesi alıp Almanya sınırlarına giriş yapmadan schengen bölgesindeki başka bir üye ülke sınırlarına giriş ve çıkış işlemi yapılması uygun değildir. Bu durum bir sonraki vize başvurularınız için de olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Dolayısı ile alacağınız Almanya Schengen vizenizi kriterlere uygun bir şekilde doğru kullanmanızı Emprovize olarak tavsiye ederiz.

Almanya Schengen vizesi ticari, turistik, aile ve akraba ziyareti vb. kısa süreli amaçlar ile alınabilmektedir. Burada kısa süre olarak olarak belirtilen süre ise sizlere 180 gün içerisinde maksimum 90 gün kalış hakkı vermektedir. Örneğin; Almanya Schengen vizesi aldığınızı ve kalış süresinin de 90 gün olarak belirtilmiş olduğunu düşünün. Vize başlangıcında direkt Almanya’ya seyahat ettiğinizi varsayarsak maksimum 90 gün Almanya’da kalabilirsiniz. Tekrar Almanya seyahati yapabilmeniz için devam eden 90 gün boyunca Türkiye’de konaklamanız zorunludur.

Almanya Schengen vizesi, Schengen üyesi bütün ülkelere giriş izni sağlamakla beraber ayrıca Schengen bölgesinde yer almayan AB’ndeki Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan’a da girmenizi sağlamaktadır.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

90 güne kadar olan kısa süreli Almanya Schengen vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu’ndan yapılmamakta olup İDATA üzerinden aracı kurumlar tarafından başvuru yapılmaktadır. iDATA, Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’de, İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından da İstanbul’da vize hizmetlerinin sağlanması için yetkili tek resmi kurumdur. Bu yüzden Almanya kısa süreli Schengen başvurularına aracılık eden kurumdur. İDATA başvuru değerlendirmesi yapmamaktadır.

İDATA aracı kurumunda yapılan işlemler;

  • Başvuru belgelerini almak ve doğruluğunu kontrol etmek,
  • Konsolosluk, kendi aracı kurum ve ekstra diğer gider ücretlerini almak,
  • Vize işlemi sonuçlandıktan sonra pasaport teslimatını sağlamak.

İDATA belgeleri ve ücreti aldıktan sonra Almanya Başkonsolosluğu’na belgeleri teslim eder ve işlem sonuçlandıktan sonra kişiye kargo veya elden teslim etmek üzere Almanya Başkonsolosluğu’ndan alıp aracılık etmektedir. İDATA vizenizi onaylayan bir kurum değildir.

Öncelikle İDATA üzerinden başvuru yapmadan önce yani Almanya Schengen vize başvurusu yapmadan önce tüm belgelerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Bu aşamalarda Emprovize Vize Danışmanlık her zaman yanınızdadır. Belgeler tamamlandıktan sonra veya önceden randevu alınmalıdır ya da randevusuz başvuruda da bulunulabilmektedir ( Fakat randevusuz başvuru şekli ile uzun saatler boyu bekleyebilirsiniz)

Başvuru günü saatinde randevunuza geldikten sonra parmak izi alınıp, evraklarınız incelenir ve en son olarak başvuru merkezi ve konsolosluk ücretlerinin ödemeleri yapılır.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Onay Süreci

Tüm evraklarınızı tamamladıktan ve İdata üzerinden başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra artık sıra geldi başvurunuzun onaylanıp onaylanmamasına… Eğer tüm evraklarınız tam ve schengen vizesi için gerekli şartları taşıyorsanız başvurunuzun olumlu sonuçlanması olasıdır. Yine de unutulmamalıdır ki vize başvurularında garanti, kesin gibi ifadeleri kullanmak doğru değildir. Bazen de başvuruların olumsuz sonuçlandığı görülmektedir. Bunun da en önemli sebepleri mali durum, eksik evrak, önceki alınan vizenin yanlış kullanımı vb. durumlardır. İDATA vize başvuru merkezine girerken bu durumları da göz önünde bulundurmayı asla unutmayın.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Almanya Schengen vizesi, Almanya Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi, Almanya Ticari Vize, Almanya Transit Vize, Almanya Turistik Vize için Emprovize Vize Danışmanlık uzman danışman ekibi ile iletişime geçmeyi unutmayın. İzmir vize merkezi olarak tüm schengen vizesi başvuru sürecinde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Her türlü sorunuz ve aklınıza takılan konular için bizleri arayabilirsiniz.