İspanya Vizesi, T.C. vatandaşları tarafından alınması zorunlu olan izindir ve İspanya Schengen Vizesi olarak da bilinmektedir. Makalemizde İspanya vizesi nasıl alınır, şartları, D tipi vize başvurusu, vize başvuru formu nasıl doldurulur, bankada gözükmesi gereken ücret, İspanya vizesi kaç günde çıkar, parmak izi işlemleri, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi edinebilirsiniz. Bilmeniz gereken İspanya vize çeşitleri ve nasıl başvuracağınız konusudur.

ispanya vizesi

İspanya vizesi danışmanlığı, vize reddi almamanız konusunda önemli bir etkendir. İtiraz sürecine dair de bilgilerle beraber İspanya konsolosluğu iletişim numarasını yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2022 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz.

ispanya vizesi nasıl alınır

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi alımı için yapılması gereken ilk şey vize çeşidinizi doğru tespit etmektir. İspanya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli D tipi vize ve kısa süreli C tipi İspanya Schengen vizesi olarak 2’ye ayrılmaktadır. İspanya vize başvurusu adımları sırasıyla;

 • İspanya vize türü belirlendikten sonra vize başvurusu için gerekli evrak listesi edinilir.
  (İspanya konsolosluğundan ilgili başvuru çeşidi için gereken evrak listesini alabilirsiniz ya da Emprovize Vize Danışmanlık olarak doğru ve güncel evrak listesini size temin edebiliriz. Başvuru reddi almamak için danışmanlık almanız önemlidir.)
 • İspanya Schengen veya İspanya D tipi vize başvuru formları doldurulur.
 • Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından İspanya vizesi başvurusu için randevu alınır. (Randevu süresi evraklarınızın zaman aşımına uğramaması ve geçerlilik süresini kaybetmemesi için çok ileri bir tarihe alınmamalıdır. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilirsiniz veya İspanya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir)
 • Randevu günü ve saatinde BLS Vize Başvuru Merkezi’nde ya da İspanya Konsolosluğunda hazır bulunulur.
 • Parmak izi işlemleri ve biyometrik işlemleri tamamlanır (VİS).
 • VİS işlemlerini gerçekleştirmenin ardından evraklar teslim edilir.

İspanya vize başvurusu tamamlanmış olur.

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz

İspanya Vizesi Şartları

İspanya vizesi şartları, genel ve özel olmak üzere ayrılır. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

İspanya vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • T.C. vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Şartlar seyahat çeşidinize ve kişisel durumunuza göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bankada göstermeniz gereken para miktarı dahi başvuru türünüze göre değişmektedir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman danışmanlığı alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok önemlidir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. İspanya schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde, İspanya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

ispanya vizesi kaç günde çıkar

İspanya Vizesi için Gereken Evraklar

İspanya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa İspanya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. İspanya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
 • Uzun süreli vizelerde İspanya sınırları içerisinde bulunan İspanya merkezli bir şirketten Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorunludur. Türkiye’deki sigorta şirketlerinin yaptığı seyahat sağlık sigortaları konsolosluk tarafından uzun süreli başvurularda kabul edilmemektedir.

Uzun süreli vize başvurularında tüm belgeler İspanyolcaya çevrilmeli ve Lahey anlaşması kapsamında yetkili mercilerce apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri İspanya Konsoloslukları kabul etmemektedir.

İspanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya vizesi ücreti vize çeşidine göre ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, BLS Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize Danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

İspanya vize ücreti 2022 yılı için;

İspanya Schengen Vize Ücreti 202297 USD
İspanya Schengen 0-6 Yaş Arası Vize ve Hizmet Ücreti0 USD
İspanya Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti49 USD
İspanya Transit Vize Ücreti 202280 EURO
İspanya D Tipi Vize Ücreti 202260 EURO
BLS Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti19 USD

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır. Emprovize Vize Danışmanlık ücreti de başvuru türünüze göre değişmektedir. Ücretsiz ön bilgi ve fiyat teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir. Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Nie Yabancı Kimlik Numarası

ispanya vizesi izmir

İspanya vize başvurularında; İspanya Ankara Antlaşması, eğitim ve oturum izinleri için bazı durumlarda NIE numarası gerekmektedir. Uzun süreli İspanya oturum izni başvurularının bazılarında ek başvuru harçları ödenmesi gerekmektedir. Bu başvuru harçları ancak N.I.E numarası (NIE) ile ödenmektedir. N.I.E için ek bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Detaylar için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İspanya Turist Vizesi

İspanya turist vizesi başvuruları İspanya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bunlar;

İspanya Turis Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

İspanya Transit Vize; İspanya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

İspanya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

İspanya Gemici Vizesi; Gemicilere verilen İspanya karasuları giriş iznidir.

Turist vizesi başvuruları için detaylı bilgiyi İzmir Emprovize Vize Danışmanlıktan alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz

İspanya D Tipi Vize

İspanya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi Vize, 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

İspanya Çalışma Vizesi; İspanya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

İspanya Girişimci Vizesi; İspanya’da bir Start-up kurmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

İspanya Ankara Anlaşması; İspanyada şirket kurmak isteyen kişilerin Self-employed vizesi kategorisinde kendi işlerini yapabilmek için ihtiyaçları olan vizedir.

İspanya No Lucrativa; Kar amacı gütmeyen oturum vizesi olarak bilinen İspanya No Lucrativa Vizesi 1 yıl boyunca hiçbir ticari aktivitede bulunmadan İspanya da yaşamanıza izin veren oturum vizesidir.

İspanya Golden Vize; İspanyada minimum 500.000 EURO değerinde bir gayrimenkul satın alınması ile başvurulabilecek bir oturum vizesidir.

İspanya Şoför Vizesi; İspanya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

İspanya Eğitim Vizesi; Eğitimini İspanya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

ispanya vizesi danışmanlık

İspanya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında İspanyada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Aile Birleşim Vizesi; İspanya vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların İspanya’da sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

İspanya Vizesi Reddi

İspanya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce red sebebinizin ne olduğu tespit edilmelidir. İspanya vize danışmanlığı almanız bu aşamada çok önemlidir, açığı kapatarak yeni başvuru yapılır veya itiraz edilir.

İspanya Vizesi Ret Maddeleri

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.
ispanya vizesi danışmanlığı

İspanya Vizesi Danışmanlık

İspanya vizesi danışmanlığı için İzmir Alsancak’ta Emprovize Danışmanlık hizmetinizde. Her İspanya vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklıdır.  Bireysel başvuru yapılması ve ret alınması halinde başvuru ücretleri tekrar ödenir ve bu durumda maddi kayıp yaşanır, doğru başvuru süreci size hem zaman hem maddi olarak kazanç sağlayacaktır. Ayrıca ücretsiz ön danışmanlık alarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Tüm ayrıntılar uzman vize danışmanları tarafından derlenmiştir.

İspanya Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

İspanya büyükelçiliği ve İspanya Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

İspanya Ankara Büyükelçiliği İletişim:
Adres: Prof. Aziz Sancar 8 06680 Çankaya – Ankara

İspanya İstanbul Konsolosluğu İletişim:
Karanfil Aralığı Sokağı, Nº 16 – 1. Levent 34330 Beşiktaş, İstanbul

Tel.: + 90.212.270.74.10

+ 90.212.270.74.14

+ 90.212.270.24.65

İspanya Konsolosluğu e-posta: cog.estambul@maec.es

Detaylı Bilgi için Diğer Yazılarımız

nie yabanci kimlik numarasi

NIE - Yabancı Kimlik Numarası

İspanya konsolosluğunun yaptığı açıklamaya göre yabancı…
ispanya girisimci vizesiEmprovize

İspanya Girişimci Vizesi

İspanya Girişimci Vizesi olarak bilinen ispanya startup vizesidir.…
ispanya ankara anlasmasiEmprovize

İspanya Ankara Antlaşması

İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen ispanya serbest çalışan…
ispanya no lucrativa oturum izni

İspanya No Lucrativa Oturum İzni

İspanya No Lucrativa oturum izni olarak bilinen kar amacı gütmeyen…
vize islemleri hakkinda

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Vizesi almak isteyen misafirlerimiz için hazırladığımız…
turist vize basvurusu
almanya ticari vize nasil alinir
almanya transit vize
slovakya sofor vizesi basvurusu bilgi
erasmus vizesi
polonya egitim vizesi
gemici vizesi