estonya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Estonya Vizesi

Estonya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz makalemize geldiğiniz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda Estonya vizesi hakkında aradığınız tüm cevapları bulacaksınız.

Estonya Schengen Vizesi olarak da bilinen Estonya vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Estonya vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerdendir.

Makalemizin devamında Estonya vizesi’nin nasıl alındığını ve Estonya vize şartlarını okuyabilirsiniz. Estonya D tipi vize başvurusu ve Estonya Schengen Vizesi aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Estonya vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Estonya Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Estonya Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Estonya vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Estonya vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Estonya vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Estonya Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Estonya konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Estonya Vize İstiyor Mu?

Estonya vize istiyor mu? Sorunuzun cevabı: Evet. Estonya vize istiyor. Çünkü Estonya, Schengen sistemine dahildir. Bordo Pasaportunuz varsa vize almak zorundasınız. Yeşil, Gri ve Diplomatik Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşulu vizeden muaftır. Çünkü ilgili pasaport özel kişi veya özel seyahat sebebi ile verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa topluluğu arasında imzalanan anlaşma gereği bu pasaportlar 90 gün süre ile Estonya’ya seyahat edebilecektir.

Estonya dil okuluna gitmek isteyen bir çok misafirimiz bu sorunun cevabını merak etmektedir. Yani pasaportunuz bordo ise evet, farklı bir renk ise kısa süreli olarak hayır. Tabi ki bu koşulda 90 gün kıstasını unutmamak gerekir. Çünkü 3 Ayı aşacak eğitim, aile birleşimi, iş kurma ve çalışma vizelerinde pasaport renginiz ne olursa olsun Estonya vizesi almak zorundasınız.

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Estonya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Estonya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Estonya vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Estonya Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Estonya vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Estonya Schengen veya Estonya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Estonya vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Estonya Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Estonya vizesi alabilirsiniz.

Estonya Vize Şartları

Estonya vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Estonya vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Estonya Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Estonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Estonya başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Estonya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Estonya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Vize Başvuru Merkezi ya da Estonya Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Estonya vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Estonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Estonya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize Danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Estonya vize ücreti 2021 yılı için;

Estonya Schengen Vize Ücreti80 EURO
Estonya Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti40 EURO
Estonya Schengen 0-5 Yaş Arası Vize ve Hizmet Ücreti0 EURO
VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti16 EURO

Vize ücretine ek VFS Global hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Estonya Vize başvurusunda bulunurken gerekli olan zorunlu seyahat sağlık sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine, covid kapsamına ve seyahat uzunluğuna göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz ön bilgi ve fiyat bilgisi almak için bizi arayabilirsiniz.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Estonya schengen vizesi kapsamındaki başvurular 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Estonya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 6-16 Hafta sonuçlanmaktadır.

Estonya Vizesi İçin Gereken Evraklar Listesi

Estonya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Estonya vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Şirket belgeleri (işe giriş bildirgesi, oda kayıt belgesi vs.),
 • Varsa Estonya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Estonya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
 • Uzun süreli Estonya Vizesi başvurularında apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri Estonya Konsoloslukları kabul etmeyecektir.

Her vize başvurusunun çeşidine göre ayrıntılı olarak hazırlanmış evrak listesini uzmanlarımızdan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Vize için gerekeli belgelerin nereden ve nasıl alınacağını tamamen doğru ve eksiksiz bilerek sağlıklı bir başvuru yapabilirsiniz. En çok karşılaşılan ret sebepleri eksik ve uygunsuz belgeler ile yapılan başvurulardan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca aşağıda yer alan vize çeşitleri bölümünden size uygun vize çeşidini seçerek daha ayrıntılı bilgiye ve ilgili vize başvurusu için gereken evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Estonya Turistik Vizesi

Estonya vizesi için Turist başvuruları Estonya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Estonya Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Estonya Transit Vizesi; Estonya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Estonya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

Estonya Oturma İzni

Estonya oturma izni Estonya’da yaşamak için gereken izindir. Estonya oturma izni için verilen Estonya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. Estonya D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturma izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Estonya Çalışma Vizesi; Estonya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Estonya Şoför Vizesi; Estonya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Estonya Eğitim Vizesi; Eğitimini Estonya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Estonya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Estonya’da eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Estonya Startup Vizesi; Estonya’da kendi işini kurmak isteyenlerin alması gereken vizedir.

Kendi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ayrıntılı bilgi sayfasına gidebilirsiniz.

Estonya Vizesi Ret Durumunda Yapılması Gerekenler

Estonya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Estonya Vizesi Ret Maddeleri;

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Ret almanız durumunda bu maddelerden birisi sebebi ile olacaktır. Lütfen uzman danışmanlarımıza ayrıntılı olarak maddelerinizi ve varsa harici gerekçeleri belirtiniz. Bu sayede eksiklikler tamamlanma imkanı olabilir. Doğru ve kabul alabilecek bir başvuru yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Estonya Vizesi Danışmanlık

Estonya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Estonya vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Estonya’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Emprovize Estonya vize danışmanlık hizmeti sunan resmi bir seyahat acentesidir. Tüm belgeleri tam ve her yıl denetim gören işletme harçları ve vergilerini düzenli yatıran kurumsal bir şirkettir. Yapacağınız başvurularda yanınızda yer almaktadır. Her başvuruyu tam olarak inceleyen uzman bir ekibe sahiptir. Misafirlerimiz için uzun süreli dostluk sağlamayı hedeflemektedir.

 • Ücretsiz bilgilendirme yapar.
 • Evrak listesi oluşturulmasında yardımcı olur.
 • Evrakların toplanması ve kontrolünde titizlikle inceler.
 • Doğru ve hukuksal çerçevede ilerlemenize katkıda bulunur.
 • Vize başvuru randevu alınmasında aktif rol oynar.
 • Hazır bir dosya ile başvuru gününde ilgili kurumda bulunmanızı organize eder.
 • Başvuru sonuçlanma sürecinde sizin yerinize takip eder.
 • Tüm tercüme işlemlerini gerçekleştirir.

Sonuç olarak Emprovize Vize Danışmanlık siz arkanıza yaslanıp aldığınız yeni yaşam kararınızın tadını çıkarırken gerekeli hukuksal prosedürleri sizin adınıza planlayıp, organize eder. Bunca işin arasında bir de vize işlemlerini düşünmek zorunda kalmak istemeyenlere TÜRSAB belgeli resmi bir seyahat acentesi olan kurumumuz samimi ve adil ücretler ile danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Estonya Vizesi İçin Danışmanlık İhtiyacım Var Mı?

Eğer yukarıda sayılan danışmanlık işlemlerinin bir veya birkaçında izleyeceğiniz prosedürler konusunda şüpheleriniz var ise vize danışmanlık hizmetine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Her yıl yüzlere misafirimiz kendi başına yaptığı vize başvurularının ret ile sonuçlanması ardından tekrar olumlu almak için bizlere ulaşmaktadır. Ret alınan başvuruları tekrar olumluya çevirmenin ilk başvuruda olumlu sonuç alınmasından çok daha zor olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Aklınıza takılan soruları ücretsiz bir şekilde yanıtlayacağız 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz. İyi seyahatler dileriz. Makalemizde yer alan bilgilerin sizleri tatmin etmesini umuyor ve zaman ayırıp en iyi vize danışmanlık firması olmamıza katkıda bulunmak için yorumlarınızı esirgemezseniz çok mutlu oluruz.

Belirtmek isteriz ki Estonya seyahatleriniz için gereken kısa süreli Schengen Vizesi işlemleriniz için ek bir bilgiye ihtiyaç duyarsanız muhteşem bir içeriğimiz mevcut. İlgili bağlantıya tıklayabilirsiniz.