Belçika Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz makalemize geldiğiniz için teşekkür ederiz. Belçika Schengen Vizesi olarak da bilinen Belçika vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Belçika vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerdendir.

Makalemizin devamında Belçika vizesi’nin nasıl alındığını ve Belçika vize şartlarını okuyabilirsiniz. Belçika D tipi vize başvurusu ve Belçika Schengen Vizesi aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Belçika vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Belçika Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Belçika Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Belçika vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Belçika vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Belçika vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Belçika Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Belçika konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2022 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Belçika vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Belçika vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Belçika vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Belçika Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Belçika vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Belçika Schengen veya Belçika D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Belçika vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Belçika Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Belçika vizesi alabilirsiniz.

Belçika Vizesi Şartları

Belçika vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Belçika vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Belçika Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Belçika başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Belçika vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Belçika Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Vize Başvuru Merkezi ya da Belçika Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Belçika vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Belçika Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Belçika schengen vizesi kapsamındaki başvurular 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Belçika D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 6-16 Hafta sonuçlanmaktadır.

Belçika Vizesi İçin Gereken Evraklar

Belçika Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Belçika vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Pasaport,
 • Tam dolmuş başvuru formu,
 • Sağlık sigortası poliçesi,
 • Varsa Belçika’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Belçika vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
 • Uzun süreli Belçika Vizesi başvurularında apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri Belçika Konsoloslukları kabul etmeyecektir.

Her vize başvurusunun çeşidine göre ayrıntılı olarak hazırlanmış evrak listesini uzmanlarımızdan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Vize için gerekeli belgelerin nereden ve nasıl alınacağını tamamen doğru ve eksiksiz bilerek sağlıklı bir başvuru yapabilirsiniz. En çok karşılaşılan ret sebepleri eksik ve uygunsuz belgeler ile yapılan başvurulardan kaynaklanmaktadır.

Belçika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Belçika vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize Danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Belçika vize ücreti 2022 yılı için;

Belçika Schengen Vize Ücreti 2022736 TL
Belçika Schengen 0-5 Yaş Arası Vize ve Hizmet ÜcretiÜcretsiz
Belçika Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti368 TL
VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti (İst,Ank)248 TL
VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti (Ant, Bodrum, Antep)276 TL

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Belçika Vize başvurusunda bulunurken gerekli olan zorunlu seyahat sağlık sigortası Belçika konsolosluğu tarafından belirlenen sigortacılardan alınmalıdır. Aksi durumda başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz ön bilgi ve fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Belçika Turistik Vizesi

Belçika vizesi için Turist başvuruları Belçika C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Belçika Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Belçika Transit Vize; Belçika’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Belçika Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

D Tipi Vize Nedir?

Belçika D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Belçika Çalışma Vizesi; Belçika’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Belçika Şoför Vizesi; Belçika’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Belçika Eğitim Vizesi; Eğitimini Belçika’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Belçika Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Belçikada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Belçika Vize Başvurusu Başladı Mı?

Belçika Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Belçika vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz. Güncel bilgiler her geçen gün değişmektedir. Lütfen son durum hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

Belçika Vizesi Ret Almak

Belçika vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Belçika Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Belçika Vizesi Danışmanlık

Belçika vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Belçika vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Belçika’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Belçika’ya yapacağınız gezi eğer kısa süreli ise lütfen Schengen Vizesi hakkında makalemize bakınız. Bu sayede aklınızdaki tüm sorulara cevap bulacaksınız. Bizimle iletişim kurabilmek için tıklayın.