schengen vizesi nedir

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi, halk arasında kullanımıyla Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi kategorisinde 6 aydan fazla süren seyahatleriniz için geçerli olan vize türüdür. Polonya çalışma vizesi yani, diğer bir değiş ile Polonya çalışma izni vize başvurusunun schengen vizesinden ayrılan bir çok yanı ve dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları vardır. Schengen vizesi; 90 günü aşmayan kısa süreli, ticari, turistik, transit veya aile, arkadaş ziyareti gibi kısa süreli vize başvurularınız için yaptığınız vize kategorisidir.

Schengen vizesi alabileceğiniz toplam 26 ülke vardır. Bunları sırası ile belirtmek gerekirse: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkelerden sadece schengen vizesi alabilirsiniz.

Polonya ulusal d tipi vize ve schengen vize başvuruları birbirine şu yönlerden benzer: Ulusal d tipi Polonya vizesi ve Polonya schengen vizesi almak için konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezine giderek parmak izi verdikten sonra işlemleriniz tamamlanır ve inceleme için ilgili konsolosuk ve elçiliğe belgeleriniz iletilir.

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi başvurularınızda en önemli husus, Polonya’da çalışacağınız şirket ile aranızda yapacağınız iş sözleşmesi ve iş veren tarafından tarafınız adına Polonya yetkili makamlarından alınması gereken çalışma izni belgesidir. Eğer Avrupa birliği vatandaşı veya buna ek olarak, Norveç, Lihtenştayn, İzlanda, İsveç vatandaşıysanız, çalışma izni belgesi almadan sorunsuz bir şekilde Polonya’da iş arayabilir veya iş yeri açabilirsiniz. Ayrıca çalışma izni belgesi almış olmanız, vizenizin onaylanması ya da vizeniz olmadan çalışabileceğiniz anlamına gelmez. Bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Çalışma izni, iş veren tarafından gerekli sorumlulukların yerine getirildiğini ve getirileceğini anlatan bir izindir. Bu belge için sizin bir sorumluluğunuz olmamakla beraber, tarafınıza gelen çalışma izin belgesini kontrol etmenizde bilgi eksikliği ya da hata olmaması için önemlidir. Bahsi geçtiği üzere Polonya D tipi Ulusal vize, Schengen vizesi başvuru tipi olarak benzese de tamamen birbirinden ayrıdır. Schengen Avrupa Birliği ve Schengen, üye devletler arasında sınır serbestliği sunarken Ulusal D tipi vizelerde sadece başvuru yaptığınız ülkenin vizesi verilir. Vizeniz onaylanırsa Polonya’da çalışmaya başladığınızda almış olduğunuz oturum kartı da size ayrıca haklar tanıyacaktır. Schengen ülkelerine seyahat veya sosyal haklar açısından bunun gibi önemli birçok hak tanımaktadır. Bu sosyal haklar neticesinde başvurunuz en ince ayrıntısına kadar incelenir ve karara varılır. Bu sebepten zor ve karmaşık olan bu süreçte vize başvurunuzun reddedilmemesi için profesyonel bir destek almanız çok önemlidir.

Unutmamanız gereken diğer konu ise almış olduğunuz vize reddi bir sonraki Polonya Ulusal D Tipi Vizesi başvurularınız veya Schengen vize başvurularınızda almış olduğunuz bu vize reddi göz önünde bulundurularak yeni başvurunuz değerlendirilir. Bu tür sorunlar yaşamamanız için Polonya D Tipi Ulusal Vize başvurusu veya kısa süreli Schengen vize başvurularınız için Emprovize Vize Danışmanlık’ın uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.