Polonya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Tüm Türkiye’de yaşayan misafirlerimiz, Polonya vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli TÜRSAB’a bağlı A Grubu Seyahat Acentamız Emprovize Vize Danışmanlık ile profesyonelce başarıya ulaştırabilirisiniz.

Tüm Vize Başvurularında ücretsiz ön danışmanlık alabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Schengen Vizesi makalelerimizde bulabileceğiniz cevaplar konu hakkında ayrıntılı olarak verilmiştir. Polonya bir Schengen ülkesidir ve Avrupa Birliğine dahildir. Bu sebeple kısa süreli kalışlarınızda Polonya Schengen Vizesi almalısınız.

Schengen vizesi Avrupa birliği üyesi ülkelerinde 90 günden kısa süreli kalışlar için alına bir C tipi vizedir. C tipi vizeler genellikle kısa süreli kültürel aktiviteler, ziyaretler ve ticari görüşmeler için alınan turist vizesidir. 90 Gün üzeri kalışlar için ise gereken vize D tipi vizedir. D tipi vizeler ise uzun süreli geçici oturum hakkı tanıyan vizelerdir. D tipi vize sınıfına dahil olan vizeler genellikle; Çalışma, Uzun süreli eğitim (Lisans, Yüksek Lisans, bazen uzun dil okulları) İş kurma vizelerinden olan Ankara Anlaşması vizesi ve Aile Birleşim Vizesidir. Bu ayrım en çok karıştırılan vize değişkenleridir. Yani amaç ve süre uyumuna göre vizenizin çeşidi C veya D tipi vize olarak değişir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’ya seyahat etmek için ihtiyacı olan izne Polonya vizesi denir. Vizenizi almak için önce schengen vizesi türünüzü doğru belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her vize çeşidi kendine özgü bir hazırlık süreci vardır. Örneğin Polonya turistik vize ile Polonya çalışma vizesi birbirinden farklıdır.

Polonya vizesi nasıl alınır? Sorusu sıkça misafirlerimiz tarafından yöneltilmektedir. Bu sebeple makalemizde Polonya vize ücreti 2021 yılında ne kadar olduğuna değindik. Ayrıca Vize başvurusu aşamalarını ayrıca açıklıyor olacağız. Polonya Vize Çeşitleri hakkında ayrıca blog makaleleri de bulabilirsiniz. Randevu alma sürecine de değindik. Çünkü oturum izinleri ve turistik seyahatlerde vize randevusu almak da bir hayli karmaşık olabilmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Hizmet

 • İlk Adım: Polonya Vizesi Ücretsiz Ön Bilgilendirme.
 • İkinci Adım: Vize için gereken evrak 2021
 • Üçüncü Adım: Vize Randevu Alınması
 • Dördüncü Adım: Evrakların Hazırlanması
 • Beşinci Adım: Evrakların Kontrolü
 • Altıncı Adım: Mülakatına Hazırlık
 • Yedinci Adım: Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu Polonya vize başvurusu süreçleri dileriz.

Yazılar

polonya vizesi basvurusu bilgi

Polonya Vizesi

Polonya vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz makalemize geldiğiniz için teşekkür ederiz. Polonya Schengen Vizesi olarak da bilinen Polonya vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Polonya vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerdendir.

Makalemizin devamında Polonya vizesi’nin nasıl alındığını ve Polonya vize şartlarını okuyabilirsiniz. Polonya D tipi vize başvurusu ve Polonya Schengen Vizesi aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Polonya vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Polonya Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Polonya Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Polonya vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Polonya vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Polonya vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Polonya Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Polonya konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

polonya vizesi nasil alinir

Polonya vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Polonya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Polonya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Polonya vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Polonya Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Polonya vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Polonya Schengen veya Polonya D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Polonya vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Polonya Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Polonya vizesi alabilirsiniz.

Polonya Vizesi Şartları

polonya vizesi sartlari nelerdir

Polonya vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Polonya vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Polonya Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Polonya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

polonya vize basvurusu nasil yapilir

Polonya vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Polonya başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Polonya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Polonya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

VFS Vize Başvuru Merkezi ya da Polonya Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Polonya vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

polonya vizesi kac gunde cikar

Polonya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Polonya schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Polonya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8-12 Hafta sonuçlanmaktadır.

Polonya Vizesi İçin Gereken Evraklar

polonya vizesi icin gereken evraklar

Polonya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Polonya vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Polonya’dan alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Polonya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
 • Uzun süreli Polonya Vizesi başvurularında apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri Polonya Konsoloslukları kabul etmeyecektir.

Her vize başvurusunun çeşidine göre ayrıntılı olarak hazırlanmış evrak listesini uzmanlarımızdan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Vize için gerekeli belgelerin nereden ve nasıl alınacağını tamamen doğru ve eksiksiz bilerek sağlıklı bir başvuru yapabilirsiniz. En çok karşılaşılan ret sebepleri eksik ve uygunsuz belgeler ile yapılan başvurulardan kaynaklanmaktadır.

Polonya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

polonya vizesi ucreti ne kadar

Polonya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, Emprovize Vize Danışmanlık ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Polonya vize ücreti 2021 yılı için;

Polonya Schengen Vize Ücreti 202199 ABD doları
Polonya Schengen 0-5 Yaş Arası Vize ve Hizmet ÜcretiÜcretsiz
Polonya Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti50 USD
Polonya D Vize Ücreti 202199 ABD doları
VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti13,5 euro

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Polonya Vize başvurusunda bulunurken gerekli olan zorunlu seyahat sağlık sigortası Polonya konsolosluğu tarafından belirlenen sigortacılardan alınmalıdır. Aksi durumda başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz ön bilgi ve fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Polonya Turist Vizesi

polonya turist vizesi basvurusu yapmak

Polonya vizesi için Turist başvuruları Polonya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Polonya Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Polonya Transit Vize; Polonya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Polonya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

Polonya D Tipi Vize Nedir?

Polonya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Polonya Çalışma Vizesi; Polonya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Polonya Şoför Vizesi; Polonya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Polonya Eğitim Vizesi; Eğitimini Polonya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Polonya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Polonyada eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Ayrıca Polonya D tipi ulusal çalışma vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler makalemizden en çok tercih edilen Polonya çalışma vizesi hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Polonya Vize Başvurusu Başladı Mı?

Polonya Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Polonya vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz.

Polonya Covid sürecinde vizeler için aldığı son karara göre karantinaya uygulamalarıdır. Açıklama aşağıdaki gibidir;

Schengen Bölgesinden Gelenler

 • Negatif koronavirüs testi yaptırmış olmak zorunludur. Test sınır geçişinden önce son 48 saat içinde yapılmış olmalıdır.
 • Test türü: PCR veya antikor.
 • Bütün ulaşım araçları – sınır geçişleri bireysel ve toplu taşıma araçları ile yayalara açıktır.
 • Negatif test sonucu ibraz edenler zorunlu karantinaya tabi tutulmayacaktır.
 • Polonya’da karantinaya tabi tutulan yolcular test yaptırmaları halinde çıkacak negatif sonuca göre karantinadan muaf tutulacaktır.

Schengen Bölgesi Dışından Gelenler

 • Bütün yolcular karantinaya tabi tutulacak.
 • Yolcunun geldiği ülkede yaptırmış olduğu test karantina istisnası sağlamamaktadır.
 • Polonya’da karantinaya tabi tutulan yolcular test yaptırmaları halinde çıkacak negatif sonuca göre karantinadan muaf tutulacaktır.
 • Test türü: PCR veya antikor.

Özet olarak Polonya vizesi ne zaman açılacak konusunda en güncel bilgiyi web sitemizin blog bölümünden veya Polonya konsolosluğunun resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Polonya Vizesi Ret Durumu

Polonya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Polonya Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

Polonya büyükelçiliği ve Polonya Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

Polonya Ankara Büyükelçiliği İletişim:
Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Adres: 06-650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241

Telefon: +90 312 457 20 00

e-posta: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim:

Adres: Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. No. 7, GİZ 2000 Plaza K. 5, 34485 Sarıyer – İstanbul

Telefon: +90 212 290 66 30

e-posta: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

Polonya Konsolosluğu Yetki Alanları

Polonya Konsolosluğu’nun yetki alanları birbirinden farklıdır. Hangi şehirde yaşıyorsanız ilgili yetki alanındaki konsolosluk üzerinden işlemlerinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Polonya Konsolosluğu’ndan belirli kota çevresinde vize randevusu alınabilir. Aksi durumlarda doğrudan VFS Global Başvuru Merkezleri’nden vize randevusu işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Polonya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Yetki Alanı

Bu konsolosluk bölgesi şunları içerir: Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Hatay, İçel (Mersin), Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat, Zonguldak.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı

Bu konsolosluk bölgesi şunları içerir: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Izmir, Iğdır, Izmit (Kocaeli), Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya (Adapazarı), Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Van.

Polonya Vizesi Danışmanlık

Polonya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Polonya vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Polonya’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Tüm Türkiye’ye hizmet veren en iyi vize danışmanlık firması Emprovize sizler için hazırladığı güvenli ve güncel bilgilerin bulunduğu Schengen Vizesi işlemleri hakkında makalemizi okumayı unutmayın. Bizimle iletişim kurabilmek için tıklayın.

vize islemleri hakkinda

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Vizesi almak isteyen misafirlerimiz için hazırlanan bu yazıda Polonya Vize Başvurusu adım adım açıklanmaktadır. Aklınızdaki soru ”Polonya Vizesi Nasıl Alınır?” ise doğru yerdesiniz. Hadi başlayalım!

İlk olarak Polonya için vize başvurusu yapmadan önce, Polonya’ya seyahat amacınızı belirlemelisiniz. Çünkü bu seyahat amacına göre yapacağınız Polonya vize başvurusu farklılaşmaktadır. Vize başvuru çeşidi, ücretler, başvuru sürecine hazırlık ve vize başvurusu için gereken evraklar değişir.

1. Aşama (Polonya Vizesi Nasıl Alınır): Vize Çeşidinin Belirlenmesi

Seyahat amacınız nedir? Örneğin;

 • Turistik seyahat için Polonya Turistik Vize yani Polonya Schengen Vizesi başvurusu yapılmalıdır.
 • Aile/Arkadaş Ziyareti için Davetiyeli Vize başvurusu yapılmalıdır.
 • Polonya çalışma izni için D Tipi Ulusal Vize başvurusu yapılmalıdır.
 • Eğitim için amaca göre farklılık göstermektedir. Polonya Yüksek Öğrenim Vizesi veya Polonya Erasmus Vizesi durumuna göre başvurusu yapılmalıdır.

Kısacası önceliğimiz yukarıdaki maddeleri dikkate alarak seyahat amacımızı netleştirmek olacaktır.

2. Aşama (Polonya Vizesi Nasıl Alınır): Evrakların Hazırlanması

Polonya vizesi alabilmek için eksiksiz bir şekilde başvuru evrakları hazırlanması gerekir. Evrak listesi hakkında fikir edinmek için Emprovize websitesini ziyaret edebilirsiniz. Uzmanlarımız ile iletişime geçerek en güncel ve doğru listeye ulaşmanız da mümkün olacaktır. Güncel listede yer alan belgelerin toplanması ve doğru şekilde kontrol edilmesi gerekir. Konsolosluk tarafından istenen belgeler doğru bir şekilde toplanmazsa (belgelerde eksik bilgi varsa) hem zaman açısından hem de maddi açıdan kayba uğrayabilirsiniz.

UYARI: Lütfen her sene binlerce vize başvuru sahibinin bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak başvurusunun reddedildiğini unutmayalım. Red aldığınız her vize başvurusu, bir sonraki vize başvurunuzu da olumsuz etkilemektedir.

Yukarıda açıklanmış olduğu üzere vize başvurunuzun Emprovize Vize Danışmanlık gibi alanında uzman danışmanlarca gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.

3. Aşama (Polonya Vizesi Nasıl Alınır): Randevu Alınması

Vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırladık. Şimdi yapacağımız şey nereden başvuracağımızı öğrenmektir. Başvuru merkezini belirleyerek randevu alınmalıdır. Randevu işlemlerinizin Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından kolaylıkla yapılabileceğini unutmayın.

4. Aşama: Sonucun Beklenmesi

Doğru evrakları hazırladık, randevumuzu aldık ve doğru randevu merkezine belirlenen tarihte gittik. Artık sonuç bekleme aşamasındayız. Vize başvurusu yapacağınız ülke ve vize başvuru çeşidine göre vize sonuçlanma süresi değişmektedir. Ardından vizenizin çıkıp çıkmadığını öğreneceksiniz. Bu süreçte uzman ekip arkadaşlarımız sizi sürekli olarak bilgilendirecektir.

Uyarı:

Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için bu zorlu sürecin özenle yürütülmesi gerekmektedir. Aksi durumda hem maddi hem manevi hem de zaman açısından zarara uğramak kaçınılmazdır. Bu süreçte Emprovize Uzmanları işinizi kolaylaştırarak vizenizin olumlu sonuçlanması için yapılması gerekenleri dikkatle yerine getirecektir.

Emprovize Vize Danışmanlık şirketi aracılığı ile yapılan başvurular %98 oranında olumlu sonuçlanmaktadır.

Polonya Vizesi Unutulmaması Gerekenler:

%100 Vize veya Garanti Vize diye bir şey ASLA yoktur. Lütfen size bu şekilde vaatlerde bulunanlara itibar etmeyiniz! Son karar her zaman vize talebinde bulunduğumuz konsolosluk tarafından verilir.

 

Hızlı ve Güvenli başvurunun adresi olan EMPROVİZE VİZE DANIŞMANLIK ofisimize bekleriz. Uzmanlarımızdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca Polonya Konsolosluğu resmi web adresine buradan ulaşabilirsiniz.

schengen vizesi nedir

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi, halk arasında kullanımıyla Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi kategorisinde 6 aydan fazla süren seyahatleriniz için geçerli olan vize türüdür. Polonya çalışma vizesi yani, diğer bir değiş ile Polonya çalışma izni vize başvurusunun schengen vizesinden ayrılan bir çok yanı ve dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları vardır. Schengen vizesi; 90 günü aşmayan kısa süreli, ticari, turistik, transit veya aile, arkadaş ziyareti gibi kısa süreli vize başvurularınız için yaptığınız vize kategorisidir.

Schengen vizesi alabileceğiniz toplam 26 ülke vardır. Bunları sırası ile belirtmek gerekirse: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkelerden sadece schengen vizesi alabilirsiniz.

Polonya ulusal d tipi vize ve schengen vize başvuruları birbirine şu yönlerden benzer: Ulusal d tipi Polonya vizesi ve Polonya schengen vizesi almak için konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezine giderek parmak izi verdikten sonra işlemleriniz tamamlanır ve inceleme için ilgili konsolosuk ve elçiliğe belgeleriniz iletilir.

Polonya D Tipi Ulusal Çalışma Vizesi başvurularınızda en önemli husus, Polonya’da çalışacağınız şirket ile aranızda yapacağınız iş sözleşmesi ve iş veren tarafından tarafınız adına Polonya yetkili makamlarından alınması gereken çalışma izni belgesidir. Eğer Avrupa birliği vatandaşı veya buna ek olarak, Norveç, Lihtenştayn, İzlanda, İsveç vatandaşıysanız, çalışma izni belgesi almadan sorunsuz bir şekilde Polonya’da iş arayabilir veya iş yeri açabilirsiniz. Ayrıca çalışma izni belgesi almış olmanız, vizenizin onaylanması ya da vizeniz olmadan çalışabileceğiniz anlamına gelmez. Bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Çalışma izni, iş veren tarafından gerekli sorumlulukların yerine getirildiğini ve getirileceğini anlatan bir izindir. Bu belge için sizin bir sorumluluğunuz olmamakla beraber, tarafınıza gelen çalışma izin belgesini kontrol etmenizde bilgi eksikliği ya da hata olmaması için önemlidir. Bahsi geçtiği üzere Polonya D tipi Ulusal vize, Schengen vizesi başvuru tipi olarak benzese de tamamen birbirinden ayrıdır. Schengen Avrupa Birliği ve Schengen, üye devletler arasında sınır serbestliği sunarken Ulusal D tipi vizelerde sadece başvuru yaptığınız ülkenin vizesi verilir. Vizeniz onaylanırsa Polonya’da çalışmaya başladığınızda almış olduğunuz oturum kartı da size ayrıca haklar tanıyacaktır. Schengen ülkelerine seyahat veya sosyal haklar açısından bunun gibi önemli birçok hak tanımaktadır. Bu sosyal haklar neticesinde başvurunuz en ince ayrıntısına kadar incelenir ve karara varılır. Bu sebepten zor ve karmaşık olan bu süreçte vize başvurunuzun reddedilmemesi için profesyonel bir destek almanız çok önemlidir.

Unutmamanız gereken diğer konu ise almış olduğunuz vize reddi bir sonraki Polonya Ulusal D Tipi Vizesi başvurularınız veya Schengen vize başvurularınızda almış olduğunuz bu vize reddi göz önünde bulundurularak yeni başvurunuz değerlendirilir. Bu tür sorunlar yaşamamanız için Polonya D Tipi Ulusal Vize başvurusu veya kısa süreli Schengen vize başvurularınız için Emprovize Vize Danışmanlık’ın uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

turist vize basvurusu

Polonya Turist Vizesi