Yurtdışında işe girmek isteyip döviz cinsi üzerinden gelir elde etmek isteyen bir çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından çalışma vizesi nasıl alınır sorusu çok merak edilen bir konudur. Biz de bu sebeple sizler için Emprovize Vize Danışmanlık uzmanlarımız tarafından hazırladığımız özet bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Yurtdışında çalışma izni, çalışma vizesi nedir, çalışma vizesi nasıl alınır ve daha fazlası hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

çalışma vizesi nasıl alınır

Her ülkenin çalışma vize başvurusu birbirinden farklıdır. Genel olarak çalışma yeri Avrupa’da yer alan ülkeler olması sebebi ile bu kapsamda anlatmak daha verimli olacaktır. Çünkü Avrupa devletleri ortak Schengen anlaşması içerisinde olması sebebiyle 26 ülkede ortak kurallar geçerlidir. Tabi Avrupa içerisinde temel mantık aynı olsa da süreç içi ayrıntılar değişiklik gösterebilir.

Çalışma Vizesi Nedir

calışma vizesi almak

Schengen ülkelerinde 2 tür vize vardır. Bunlar 90 günden kısa süreli C tipi vize ve 90 günden daha uzun Ulusal D tipi vize kategorileridir. C tipi vizeler 90 günden daha kısa süreli kalışlar için o ülkeye giriş hakkı verir. D tipi vize ise 90 günden daha uzun süreli kalış hakkı tanıyan yerleşim izinleridir. Buradan tahmin edeceğiniz gibi çalışma vizesi de “D tipi vize” kategorisinde yer almaktadır. Bilmeniz gereken diğer önemli kavramlar çalışma vizesi ve çalışma izni arasındaki farklardır.

Çalışma Vizesi İle Çalışma İzni Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yurt dışında 90 günden daha uzun süreli kalış hakkı sağlayan çalışma vizesi için istihdam amacı ile ilgili ülkenin konsolosluğuna müracaat gerekir. Çalışma izni ise vize başvurusunda kullandığınız ilgili ülkeden gelen yetkili kurumca onaylandığınızı kanıtlayan ön onay belgesidir. Yani çalışma vizesi işlem süresini ifade ederken, çalışma izni ise başvuruda gerekli olan bir evraktır. Bu nedenle çalışma vizesi ile çalışma iznini birbirine karıştırmamak gerekir. Çalışma vizesi nasıl alınır konusunda bilgi sahibi olmak için öncelikle ilk bilinmesi gereken nokta bu ayrımdır.

Başvuru işlemleri içerisinde birkaç farklı adım vardır. Bu sırayı doğru takip etmek gerekir. Aksi durumda çalışma vizesinin reddi, kabul edilmemesi hali zaman ve maddi kayıp yaşamanıza sebep olabilir.

Şimdi gelin hep birlikte çalışma vizesi başvuru aşamasındaki adımları tek tek inceleyelim…

Çalışma Vizesi Başvuru Aşamaları

1

Öncelikle hangi ülkede çalışma vizesi başvurusu yapacaksanız o ülkeden bir çalışma izni belgesi almanız gerektiğini unutmayın. Her ülkenin çalışma ajansı birbirinden farklıdır. İlgili ülkede merkezi bulunan şirket kendi ülkesinin çalışma ajansına istihdam etmek istediği işçi için başvuru yaparak ön onay alması gerekir. Örneğin Almanya çalışma vizesi için çalışma ajansından alınan belgenin ismi Zav Belgesi’dir. Polonya çalışma vizesi başvurusu için ise ihtiyacınız olan çalışma izni istihdam bürosundan temin edilmektedir. Ülkeden ülkeye çalışma izni belgesi ve onay süreci değişkenlik gösterebilir. Hangi belgeyi temin etmeniz gerektiğine dair detaylı desteği Emprovize vize danışmanlık olarak sizlere sağlıyoruz.

2

Çalışma izni belgenizi aldıktan sonra D tipi vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu aşamada önemli olan gerekli ve güncel evrakları toplayıp ilgili konsolosluk biriminden doğru randevuyu almaktır. Eğer herhangi bir evrak hatası var ise veya konsolosluğun talep ettiği evraklarda eksiklik olması durumunda başvurunuz değerlendirilmeye alınmayacaktır. Aynı durum randevu için de geçerlidir. Her kategorinin randevusu birbirinden farklıdır. Yanlış kategoriden randevu alırsanız başvurunuzu tamamlamanıza yetkililerce müsaade edilmeyecektir.

3

Çalışma vize başvuru sürecinin son aşaması başvuru için dosyanın teslim edilmesidir. Dosyanın teslimi parmak izi işlemleri ile tamamlanır. Başvurunuzun tamamlanması ile birlikte artık vize sonucunu beklemeye başlayabilirsiniz. Evraklarınızın incelenmesinin ardından konsolosluktan kabul veya ret sonucu gelmektedir.

Çalışma izni belgesine sahip olmanız vize başvurunuzun olumlu olacağını garanti etmez. Çünkü son kararı yetkili başkonsolosluk veya büyükelçilik vermektedir. Hiçbir kurum veya birey vize başvuru sonucunuzun olumlu sonuçlanacağını garanti edemeyeceğini de belirtmek isteriz.

Yurtdışında Çalışmayı Düşünenlere Öneriler

  1. Yabancı bir dil öğrenmek istiyorsanız yurtdışında çalışmanın size önemli fırsatlar sunduğunu unutmayın.
  2. Gideceğiniz ülkenin dili İngilizce değil ise bile İngilizce bilginizin olmanızın size büyük avantaj sağlayacağını unutmayın.
  3. Yurt dışında hizmet sektöründen turizm sektörüne ya da inşaattan bilişim ve sağlığa kadar pek çok alanda iş fırsatları vardır.
  4. Çalışmak istediğiniz ülke ile ilgili her türlü bilgi sahibi olmak için iyi araştırma yapın.
  5. Yurt dışında çalışmanın en önemli avantajlarından bir tanesi de farklı kültürleri yakından tanımaktır. Haliyle bu durum size bir dünya vatandaşı olmayı da sunmaktadır.

Bu yazımızda çalışma vizesi nasıl alınır sorusunun kısa özetini sizlerle paylaştık. Yurt dışı çalışma vizesi nasıl alınır, schengen vizesi başvurusu, D tipi vize başvurusu hakkında daha detaylı bilgileri almak istiyorsanız İzmir merkezli Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Tüm vize işlemlerinde en güncel bilgileri sürekli takip ederek siz değerli misafirlerimizin tam ve eksiksiz vize başvurusu gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz. Daha ayrıntılı bilgi için hemen bize ulaşabilirsiniz.

İzmir’den yurtdışında çalışma vize başvurusu yapmak için Emprovize danışmanlığı tercih edebilirsiniz. Bizler çalışma vize başvurusu için gerekli olan tüm resmi yazışmaları, dosya takibini sizler adına yaparak vize işlemlerinde sizleri evrak karmaşasından kurtarıyoruz.  Danışmanlık hizmetlerimiz sayesinde randevu almak ya da sıra beklemek gibi işlerle siz ilgilenmiyor sizin adınıza tüm bu işlemleri biz takip ediyoruz. Çalışma vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için dosyanızı ve evraklarınızı doğru bir şekilde yetkili kurumlara ulaştırıyoruz.

Çalışma vize başvurusu hakkında aklınıza takılan tüm soru ve merak edilen tüm konular için bizleri arayabilir ve ücretsiz bilgilendirme hizmetimizden yararlanabilirsiniz.  ‘Çalışma vizesi almak, hiç bu kadar kolay olmamıştı.’ demek isteyen herkesi Emprovize danışmanlık merkezine bekliyoruz.