d tipi vize nedir nasıl alınır

D Tipi Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Uzun süreli yurt dışı seyahatleri için alınması gereken vize türü, D tipi vize kategorisine girmektedir. D tipi vize uzun süreli (90 günden fazla) seyahat yapacak kişilerin alacağı vize çeşididir. Bu vize ulusal vize olarak da bilinmektedir. Şimdi gelin çok merak edilen D Tipi Vize NedirD tipi vize nasıl alınır ve D tipi vize ile Schengen vizesi arasındaki farklar nelerdir sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

Bu yazımızda her ne kadar D tipi ulusal vize hakkında bilgi verecek olsak da Shengen vize başvurusu, almanya vizesi, D tipi ulusal vize başvurusu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve sürecin takibi için Emprovize Vize Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

D Tipi Vize Nedir?

Uzun süreli ulusal vize olarak da bilinen, 90 günden daha uzun yurt dışı seyahatleri için gerekli olan vizeye D tipi vize adı verilmektedir. Özellikle son yıllarda çeşitli sebeplerle yurt dışına gitmek isteyen insan sayısının artış gösterdiği görülmektedir. Haliyle de en çok merak edilen konulardan bir tanesi de D tipi vize nedir ve nasıl alınır sorusunun cevabıdır. Emprovize Vize Danışmanlık olarak D tipi vize hakkında merak edilen tüm detayları sizler için açıklıyoruz.

D Tipi Vize Nasıl Alınır?

Ulusal D tipi vize alan kişiler gittikleri ülkelerde ciddi ayrıcalıklara sahip olabilmektedir. Haliyle de alınması çok da kolay değildir. Diğer vize türlerine göre istenilen evrak sayısı ve gerekli olan şartlar çok daha fazladır. Kişi aile birleşimi, uzun süreli eğitim planlaması gibi amaçlar doğrultusunda D tipi vize başvurusu yapabilir.

Ayrıca;

  • Evlilik vizesi olarak da bilinen aile birleşimi,
  • Gelecekteki kariyeriniz için çalışma vizesi,
  • Eğitim vizesi, dil eğitimi, üniversite ya da akademik eğitimleriniz için başvuru yapmanız gereken uzun süreli vize kategorisidir.

Ulusal D Tipi Vize türünün size ciddi ayrıcalıklar tanıyan vize türü olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple de D tipi vizeye başvuru sürecinde bir çok zorlu aşamalardan geçmeniz gerekebilir. Vize başvurusundan olumlu sonuç alabilmek için gerekli evrakların titizlikle toplanması ve süreç takibinin doğru yapılması gerekmektedir. Bu sebeple de D tipi ulusal vize başvurusunu yetkili bir aracı kurum vasıtasıyla yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü süreç içerisinde yapılacak en ufak bir hata ya da eksik evrak vizenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Yetkili aracı kurumlar vize başvuru sürecini sizin adınıza en sağlıklı ve doğru şekilde yönetecektir. Bu şekilde de hem zaman hem de maddi kaybınız en aza inecektir. Siz de D tipi vize başvurusu izmir için alanında uzman kadromuz ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

D Tipi Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ulusal D tipi vize başvurusu öncesi dikkat etmeniz gereken en önemli nokta profesyonel bir uzman desteği almanızdır. Bahsi geçtiği üzere ulusal vizeler size birçok sosyal hak tanıması nedeni ile konsolosluklar ve yetkili merciler tarafından çok ciddi incelemelere tabi tutulmaktadır. Bu nedenle hem maddi hem manevi kayıplar yaşamamanız için profesyonel destek almanızı öneriyoruz.
  • Ulusal vize başvurularınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, ülkelerin sosyal ve siyasi yapılarının bağlı bulunduğu unsurlardır. Bu nedenle de anlık olarak değişkenlik gösteren prosedürlerin takibinin yapılması ve başvuruların da en güncel haliyle yapılması önemlidir. Tüm ulusal vize başvuruları konsolosluklar ve aracı kurumlar tarafından güncel prosedürlere uygun olarak incelenmekte ve kabul edilmektedir. Bu değişkenlerin takibi büyük önem taşımaktadır.

D Tipi Vize ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Ulusal D Tipi Vize schengen ülkelerinden birinde eğitim alacak, çalışacak ya da aile birleşimi ile kalıcı olarak ikamet edecek olan kişilere verilir. Siz de almış olduğunuz ulusal çoklu giriş vizesi ile schengen bölgesinde seyahat etme iznine de sahip olabilirsiniz. Bu vize başvurusu kişinin evleneceği, çalışacağı ya da eğitim alacağı ülkeden yapılmalıdır. Örneğin Almanya’da çalışacak iseniz Almanya D tipi vize başvurusu yapmanız gereklidir.

D Tipi Vize İle Schengen Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ulusal D tipi vize ile Schengen vizesi arasındaki en önemli fark seyahat süresidir. 90 günden kısa süreli yurt dışı seyahatlerinde schengen vize başvurusu yapılması gerekirken, 90 günden daha uzun süreli konaklama ve seyahatler için D tipi ulusal vize başvurusu şarttır.

90 günden uzun süreli çalışma vizesi, aile birleşimi ya da her türlü uzun süreli eğitim için D tipi ulusal vize başvurusu yapmak gerekir. Ancak 90 günü aşmayan dil eğitimi gibi durumlar D tipi vize kategorisinde yer almamaktadır.

Schengen Vizesi ise; 90 güne kadar olan seyahatlerde geçerli olan kısa süreli turistik vize türüdür. Bu sebepten dolayı Ulusal D Tipi Vize ve Schengen Vizesi birbirinden ayrılmaktadır. Ortak noktaları ise, vize başvurunuzun onaylanması halinde Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üye ülkelere giriş izni tanımasıdır.

Hatırlatmak istediğimiz bir diğer konu ise başvurunuzu hangi ülke konsolosluğundan yaptıysanız ilk giriş yapmanız gereken ülke de orasıdır. Örneğin başvurunuzu Almanya için yaptınız ve başarı ile sonuçlandı ise ilk giriş yapmanız gereken ülke Almanya’dır. Aksi halde bir sonraki Ulusal D tipi veya Schengen Vizesi başvurularınızda konsolosluktaki vize memurları tarafından çok daha ciddi incelemelerle ve prosedürler ile karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Ayrıca son yıllarda çok merak edilen D tipi vizelerinden biri olan Hollanda D tipi vize başvurusu hakkında detayları görebileceğiniz Hollanda Ankara Anlaşması yazımıza da göz atabilirsiniz.

Siz de D tipi vize başvurusu yapmak istiyor ve bu süreci en hızlı ve başarılı şekilde sonuçlandırmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Emprovize Vize Danışmanlık‘ın uzman ekibi tüm vize başvuru sürecinizi yakından takip edecek, değişen tüm güncel prosedürlere uygun olarak sizin adınıza yönetecektir. Sorunsuz D Tipi Ulusal Vize ve Schengen Vizesi başvurularınız için uzman danışmanlarımız ile iletişime geçip başvurunuzu bir adım önde tamamlayabilirsiniz.