Komşumuz Yunanistan’ın en büyük gelir kaynaklarından biri turizm. Turizmdeki en gözde destinasyonları da şüphesiz adalar. Yunanistan’ın her bir adasının ayrı bir güzelliği ve özelliği olup; kimisi tenhalığı kimisi sahilleri kimisi de gece hayatıyla ünlü yerlerdir. Yunan adalarına nasıl gidilir? Kapı vizesi nedir? Kapı vizesi nasıl alınır? gibi aklınızı kurcalayan soruları cevaplandıracağım.

Kapı Vizesi Nedir?

Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara seyahat edebilir. Fakat 2019 yılında Yunanistan’ın yeni aldığı karar ile Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya (Belarus) vatandaşları da kapı vizesi uygulamasından yararlanabileceklerdir.

Hangi Adalar Kapı Vizesi Kapsamındadır?

Yunanistan kapı vizesi , Yunanistan topraklarına ait 6 adada geçerli olup bunlar; Samos, Sakız, Rodos, Kos, Midilli ve Meis Adaları’ dır. Bu 6 ada haricindeki Yunanistan’ın diğer adalarına seyahat edecekseniz Yunanistan Turistik Schengen Vizesi almanız gereklidir. Kapı vizesine başvuru yaparken hangi adaya gidecekseniz o ada için başvuru yapmanız gerekiyor. Örneğin; Sakız Adası için kapı vizesi aldınız, Sakız Adası’na aldığınız kapı vizesi ile Rodos, Kos, Samos, Midilli ve Meis Adası’na giriş yapamazsınız. Kapı vizesi aldığınız ada haricinde hiçbir ada ve ülkeye seyahat edemezsiniz. Kapı vizesi tek girişli olarak verilip; günübirlik veya maksimum 7 güne kadar konaklamalı olarak seyahat edebilirsiniz.

Kapı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kapı vizesi uygulamasında başvuru merkezinde biometri ve parmak izi işlemleri yapılmadığından evraklarınızı kargo yoluyla ileterek başvurunuzu zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz. Kapı vizesine başvuru yaparken günübirlik seyahatlerde gidiş – dönüş feribot biletinin satın alınmış olması yeterliyken, seyahatiniz konaklamalı gerçekleşecek ise gidiş – dönüş satın alınmış feribot biletine ek olarak satın alınmış otel faturasının (voucher) sunulmasını Yunanistan Hükümeti zorunlu kılmaktadır.

Yunanistan kapı vizesi evraklarının tam ve eksiksiz şekilde, seyahat edeceğiniz adaya ve seyahat tarihlerine göre değişmekte olup en az 4 iş günü öncesinde liman ofisine ulaştırılabilmesi için uzman danışmanlarımıza teslim edilmesini önermekteyiz. Yunanistan kapı vizesi işlemleri 4 – 6 iş günü içerisinde sonuçlanıp yaşanılan şehre göre gidiş – dönüş kargo süreleri dahil 8 ile 10 gün içerisinde pasaportunuz elinize ulaşabilmektedir (Bu süreler daha da kısalabilmektedir.).

Kapı Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapı vizesine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir takım gereklilikler mevcuttur. Bunlar; pasaportunuzun en az iki sayfasının boş olması, pasaportun seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması ve pasaportta KKTC giriş-çıkış damgası bulunmamasıdır.

Yunanistan kapı vizesi işlemlerinizi Emprovize Vize Danışmanlığın uzman danışmanları ile iletişime geçip, hızlı ve güvenli şekilde tüm vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mutlu seyahatler dileriz…