Dünya üzerindeki birçok vatandaşın yurtdışında çalışmak istediği ülkelerden biri de Almanya’dır. Bunun en önemli sebebi de Almanya’daki çalışma şartlarının ve çalışan haklarının elverişli olmasıdır. Almanya iş arama vizesi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz bu yazımızda aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Ayrıca yazımızın devamında Almanya vizesi nasıl alınır, Almanya vize çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını da bulabilirsiniz. Almanya vize başvurusu izmir hakkındaki tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Hadi Başlayalım.

Öncelikle belirtmek gerekirse Almanya iş arama vizesi D tipi vize yani ulusal vize kapsamına girmektedir. D tipi vize türü bildiğiniz gibi Almanya’da 90 günden daha uzun süre kalacak olan kişilerin alması gereken vize çeşididir. Eğer Almanya’da çalışmak istiyor iseniz D tipi ulusal vize kapsamındaki çalışma vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Almanya, Avrupa’nın ve Dünya’nın kuşkusuz en kalifiye ülkeleri arasında yer alır. Yoğun Türk nüfusu ve Türkiye ile siyasi yakınlığı nedeni ile de hem seyahat hem de iş anlamında Türk vatandaşların ilgisini çekmektedir. Bu ilginin temel nedeni ise, Almanya’nın sunmuş olduğu yüksek yaşam standartları ve iş olanaklarıdır. İş kurmak, çalışmak veya eğitim almak için Türk vatandaşları tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri Almanya’dır. Yüksek standartlar ile çalışmak veya iş kurmak isteyenler için Almanya çalışma vizesi nasıl alınır gelin şimdi hep birlikte bir göz atalım…

Almanya İş Arama Vizesi Nedir

İş göçü yasası hakkında bilgi sahibi olmak Almanya iş arama vizesi nedir sorusunun cevabı için önemlidir. Çünkü yolun başındaysanız sahip olmanız gereken hakları da bilmeniz gerekmektedir. Mart 2020 tarihinde yürürlüğü giren Almanya göç yasası, nitelikli iş göçünü arttırmak ve kalifiye eleman alımını arttırmak istemektedir. Köln Ticaret ve Sanayi Odasının bilgilendirme toplantısında, iş göçü yasası ile AB üyesi olmayan diğer ülkelerden de kalifiye eleman alımına başlayacağını ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar bu sürecin devam edeceğini bildirmiştir. Göç yasası ile Almanya’ da çalışmak isteyen Türk vatandaşları için 1 Mart 2020 ‘de başlayan başvurular yoğun rağbet görmüştür.

Peki, Almanya iş göçü yasası ile Almanya’da çalışmak için nasıl başvuru yapabilirim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Almanya kalifiye iş göçünü arttırırken bir taraftan da belirli kural ve şartlar koyarak bazı nitelikler aramıştır. Eğer gerekli nitelikleri taşıyorsanız ve Almanya’ da kariyerinize devam etmek istiyorsanız Emprovize Vize Danışmanlık ekibinden profesyonel destek alabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Kariyerinize Almanya’da devam etmek istiyorsanız Almanya iş arama vizesine başvurmanız gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu vize D tipi ulusal vize kapsamında yer almaktadır. Almanya iş arama vizesini aldığınızda size Almanya’da 6 ay boyunca geçici ikamet hakkı tanınmaktadır. Bu 6 aylık süre içerisinde eğer uygun bir iş bulunursa iş arama vizesi çalışma vizesine dönüştürülebilir. Almanya iş arama vizesi ile 6 ay Almanya’da iş arama imkânı verilmektedir. Bu süre içerisinde iş bulmanız ve firma ile anlaşma yapmanız önemlidir.

Peki, nasıl başvuru yapacaksınız? Almanya iş arama vizesine başvuru yapabilmeniz için takdir edersiniz ki bazı nitelikleri taşıyor olmanız gereklidir. Kalifiye ve nitelikli bir eleman olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca mesleki geçmişiniz ve mevcut bir işte çalışıyorsanız göreviniz bu yasadan faydalanmaya yeterli mi ya da denk mi bundan emin olmalısınız.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları Nelerdir?

İş arama vizesi için en önem şartlardan biri yüksekokul mezunu olmaktır. 4 yıllık yüksekokul diploması ile birlikte kariyer planlamanıza ait sertifika, belge gibi evraklar da dosyada bulunmalıdır. Aynı zamanda dosyanızda özgeçmişinize ait bir Cv de sunulmalıdır.

Almanya iş arama vizesi için gerekli olan şartlardan biri de niyet mektubu yazılması gerekir. Tüm evrakların hazırlanmasında emprovize danışmanlık uzmanları sizlere yardımcı olacaktır.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Pasaport
  • Almanya iş arama vizesi başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Özgeçmiş (Cv)
  • Yüksekokul mezuniyet diploması
  • Eğitim ya da kurs sertifikası
  • Niyet yazısı
  • 6 aylık süre içinde masrafları karşılayacak maddi yeterliliği gösteren belge
  • 6 aylık süre için seyahat sağlık sigortası
  • Almanca veya İngilizce dil sertifikası

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya iş arama vizesinde en önemli basamak evrakların ayrıntılı olarak tamamlanmasıdır. Tüm evraklar tam olduğunda Almanya iş bulma vizesi ortalama olarak 3 ay gibi bir sürede sonuçlanır. Ancak bazı özel durumlarda konsolosluk tarafından başka evraklar da istenebilir. Bunun gibi istisnai durumlarda vize başvuru süreci biraz daha uzayabilir.

Tüm şartları taşıyorsanız ve başvurunuz olumlu sonuçlandıysa eğer, Almanya’da iş bulmanız halinde bir an önce Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız ve gerekli şartarı yerine getirmeniz gereklidir. Aksi halde size tanınan kalıcı çalışma hakkını kaybetmiş olacaksınız. Kariyer basamaklarını tek tek tırmanarak yüksek yaşam standartlarında yaşamınıza devam edebilmeniz ve Almanya iş arama vize başvurusu için mutlaka profesyonel destek almanız başvurunuzun olumlu olmasında büyük rol oynayacaktır.

EMPROVİZE uzman danışmanları sizin için bu süreci profesyonel bir şekilde yönetecek ve sizi hayallerine kavuşturmak için var gücü ile çalışacaktır.

Almanya vize başvurusu, schengen vizesi gibi konularda merak edilen tüm detaylar için uzman ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır. Almanya Vizesi hakkında hızlı ve güvenli başvuru için  Emprovize Vize Danışmanlık uzman ekibi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.