İngiltere turistik vizesi başvurularınız da maddi gelirlerinizi tüm şeffaflığınız ile beyan etmeniz gerekli ve heyecanlı bir şekilde başvuru sonucunu beklemeye başlayabilirsiniz. Amerika vize başvurularınızda direk konsoloslukta gireceğiniz sözlü mülakat vize başvurunuzun kaderini belirlerken en zor vize başvurularından olan Kanada ise, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezi aracılığı ile vize başvurularınızı kabul etmektedir. Ayrıca Kanada geçtiğimiz yaz diğer ülkeler gibi parmak izi sistemine geçerek başvurular da olma zorunluluğu da getirmiştir. Hal böyle iken, İngiltere vizesi başvurunuz olumlu bir şekil de sonuçlandıktan sonra geriye tatil planlarınızı hızlandırıp seyahatinize çıkmak kalacaktır.

Peki İngiltere turistik vizesi ile nereleri gezerim? Dediğinizi duyar gibiyim. Olumlu bir şekilde sonuçlanan İngiltere vize başvurunuz sonrası, öncelikle İngiltere’ye giriş yapmanız kaydı ile İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda hatta kısaca Birleşik Krallık ( United Kingdom ) üzerinde yer alan ( U.K ) bu adaya Büyük Britanya ( Great Britain ) denilmekte olup Britanya üzerinde ki ülke ve adalara seyahat edebilirsiniz.

İngiltere vizesi ile İrlanda Cumhuriyetine Gidebilir miyim?

İrlanda, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti olmak üzere iki farklı ülkedir. Kuzey İrlanda (başkent Belfast) zaten Birleşik Krallığa bağlı ve mevcut İngiltere vizeniz ile gidebileceğiniz bir yer. Ancak İrlanda Cumhuriyeti için ayrıca bir vize gereklidir. Ancak İrlanda hükümeti turizmi arttırmak amacıyla hazırlanmış ve 01.07.2011 tarihinden itibaren yürürlükte olan “The Irish Short-stay Visa Waiver Programme” adındaki program ile içinde Türkiye’nin de yer aldığı 17 ülke vatandaşları için yaklaşık 5 yıllık bir vize muafiyeti getirmiş durumda.

The Irish Short-Stay Visa Waiver Programme

Program Ekim 2016 tarihine kadar geçerli olacak şeklinde açıklanmış olmasına rağmen uzatılıp uzatılmayacağı henüz belli olmayıp bu konu hakkında İrlanda hükümetinin yapmış olduğu bir açıklama yoktur. Bu kapsam da eğer, 180 güne kadar geçerli olan bir İngiltere vizeniz varsa (pasaportunuzun vizeli sayfasında yazan “duration of stay” 180 gün ya da daha fazla ise), bunun maksimum 90 gününü İrlanda’ da geçirebilirsiniz. Ayrıca, İngiltere’ ye giriş yaptıktan sonra örneğin Türkiye’ ye geri döndünüz ya da başka bir ülkeye gittiniz, hala vizenizin süresi geçerli ise (yani 180 günü doldurmadıysanız ve İrlanda’ da 90 gün kalmadıysanız) direkt İrlanda’ya seyahat edebilir ve giriş yapabilirsiniz. Yalnız unutmayınız ki İrlanda Cumhuriyeti’ne olan seyahatleriniz de tüm şartlara haiz İngiltere vizeniz olsa dahi hatta direkt İrlanda Cumhuriyeti için vizeniz olsa dahi yetkili memurun sizi geri çevirme ve ülkeye almama yetkisi ve hakkı vardır. Bu konu oldukça mühim olup bu durumun bilincinde seyahat etmeniz de fayda vardır.

İngiltere vizesi ile gezilesi yerler nerelerdir?

Öncelikle İngiltere seyahatiniz de zaman planlamanızı çok iyi yapmanızı tasfiye ederiz. Rotanızı Londra’dan başlayarak İskoçya, Güney İngiltere, Galler ve İrlanda Cumhuriyetine kadar dahil etmeniz keyifli bir tatil geçirmeniz için yeterli olacaktır. Ayrıca İngiltere’de ucuz uçak bulmak Türkiye’den direkt uçak bulmaktan daha uyguna gelecek ve daha hızlı, daha ekonomik bir tatil geçirmiş olacaksınız. Londra’da müzikaller ve müzik festivallerine katılmanızı ve İskoçya’da festivallere katılmanız için önceden takviminizi ayarlamanız ve katılmanızı şiddetle katılmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere vize işlemleriniz için EMPROVİZE uzman danışmanları ile iletişime geçin.