Yazın gelmesiyle birlikte ruhunuzu maviliğinde dinlendirebileceğiniz gün batımında stresten arınacağınız ülkemize yakınlığı ile avantajlı olan ülke Yunanistan’a seyahat etmek istemez misiniz? Yanı başımızdaki bu mavi beyaz kıyıların ruhumuza işlemesi paha biçilemez bir duygu. Aynı ülkemizde olduğu gibi dört mevsim yaşayan nadir ülkelerden biri olan Yunanistan’ı halen görmediyseniz sizin için yaz mevsimi ayrıcalıklı bir fırsat yaratıyor.

Sadece Türk turistlerin değil dünyanın birçok ülkesinden turistleri ağırlamaktadır. Mavi beyaz kıyıların popülerliği gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Aklınıza ilk gelen sorulardan biri olan Yunanistan’a seyahat etmek için ne yapmam gerekir? Her şeyden önce şunu hatırlatmalıyım ki Yunanistan öyle bir iki günde gezip bitirebileceğiniz bir ülke değil. İster Adalar seyahati olsun ister Atina, Selanik gibi merkezi yerler olsun minimum 3-4 gün ayırmanız gerekir.

Yunanistan Adalar Neresidir?

Adalar dediğimde şunlar aklınız gelebilir: Sakız Adası (Chios), Kos (İstanköy), Rodos, Midilli (Lesvos), Meis (Kızılhisar), Samos (Sisam). Adalara Ege kıyılarından feribotla çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Veya tekneniz var ise de rahatça seyahat edebilirsiniz.

Kimlerin Yunanistan Vize Başvurusu İhtiyacı yoktur?

Adalara veya Yunanistan’ın merkezi yerlerine seyahat etmek isteyen Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) sahibi Türk Vatandaşlarının vize alması zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yunanistan Devleti arasındaki anlaşmaya göre yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi kişilerin Schengen vizesi almasına gerek yoktur. Yunanistan vize başvurusu yaparken oldukça dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde seyahatiniz aksayabilir. Bunun sebebi olarak yaşanabilecek olası problemlerdir.

Yunanistan Vize Başvurusu Sırasında Yaşanacak Problemler

Yaz döneminde veya bayram tatiline yakın zamanda Yunanistan Konsolosluğunda yaşanabilecek yoğunluklarla birlikte vizelerin geç sonuçlanması olabilir. Bir diğer sorun hatalı veya eksik belgelerle başvuru yapmanız Schengen vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Bir diğer sorun ise Yunanistan vizesine başvuru yapmadan önce alınması zorunlu olan randevunun dolu olmasıdır. Bu ve buna benzer daha pek çok sorun yaşamamanız için Schengen vizesi başvurusunda mutlaka profesyonel destek almanız maddi kayıp, zaman kaybı, yaşanabilecek sorunlara hızlı çözüm bulabilmeniz adına iyi bir seçenek olacaktır.

Yunanistan vize işlemleriniz için EMPROVİZE uzman danışmanları ile iletişime geçin.
İyi tatiller dileriz.