İngiltere’de yaşayan aile ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapması gereken vize kategorisi İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Gerekli şartlar ve gerekçeler beyan edildiği taktirde vize başvurunuzu sağlayabilirsiniz. İngiltere aile ziyareti vize işlemleri için yapılacaklardan ilki İngiltere’de bulunan aile fertlerinizden veya arkadaşınızdan gerekli olan davet mektubunu almanız olacaktır. Geri kalan belgeler ise, daha önce ki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz üzere mesleki durumunuza göre değişkenlik gösteren evraklardan oluşmaktadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize İşlemleri

İngiltere aile ziyareti vize başvurusu için davet mektubu nasıl olmalı ve nasıl alabilirim?

İngiltere aile arkadaş ziyaret vizesi başvurularında en önemli belge olan İngiltere’den alacağınız davet mektubudur. Davet mektubunu nasıl alabilirim? İngiltere davet mektubu tek başına başvurularda yeterli değildir. Konsolosluk tarafından davet mektubuna ek olarak bazı belgelerde talep edilmektedir. Gerekli tüm belgeler sağlanması halinde dahi İngiltere konsolosluğu tarafından bazı ek belgeler talep etme hakkına sahip olduğunu belirtmektedir.

İngiltere aile arkadaş ziyaret vize süreleri ne kadar?

İngiltere aile arkadaş ziyaret vizesi için başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik pasaport hariç diğer tüm pasaport sahipleri vize başvurusu yapmak zorundadır. Diplomatik pasaport sahiplerinin de 180 gün de 90 gün İngiltere’ye vizesiz seyahat etme hakları mevcuttur. Ayrıca İngiltere üzerinden farklı bir ülkeye seyahat edecek olan T.C. vatandaşlarının 24 saati aşmayan aktarmalarında transit vize almalarına gerek yoktur. İngiltere vizesi işlemleri Schengen vizesinde tamamen ayrı bir uygulama şekliyle kontrol altında tutulmakla beraber vize süreleri de çok farklıdır. İngiltere vize başvuruları aile arkadaş ziyareti, turistik ziyaret vizesi veya diğer vize türlerinde de gerekli şartları yerine getirmeniz halinde 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olarak vize başvurusu yapabilirsiniz. İngiltere vizesi başvuru sonrası işlem süresi 15 – 21 iş günü olarak konsolosluk tarafından belirlenmiştir. Bu sebepten dolayı başvurularınızı en az 1 ay önceden yapmanızı tasfiye ederiz.

Tüm İngiltere aile ziyareti vize işlemleri için EMPROVİZE uzman kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz, siz kahvenizi yudumlarken alanında uzman ekibimiz sizin için tatilinizi planlayarak nasıl başvuru yapılır konusunda destek olacaklardır. Hızlı ve güvenli vize başvurusu için EMPROVİZE’ye bekliyoruz.

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz