schengen vizesi nedir

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi nedir?” Bir çok turist tarafından sorulan önemli bir sorudur. Schengen vizesi; Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda tarafından, Güney Lüksemburg’da Moselle Nehri üzerinde küçük bir köy olan Schengen’de imzalanan vize serbestisi avantajı sağlayan bir vize türüdür. Schengen Bölgesi, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölge olarak da belirtilmektedir.

Schengen Vizesi Kapsamı

Schengen vizesi günümüzde aktif olarak 26 ülkeyi Schengen Bölgesi içerisinde saymakta olup bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn sınırlarını kapsamaktadır. Schengen bölgesi dahilindeki ülkelerin herhangi birinden alınan Schengen vizesi ile diğer Schengen bölgesi ülke veya ülkelere bazı ufak tefek prosedürler haricinde rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliği’nde yer alan fakat Schengen bölgesinde yer almayan bazı ülkelerde bulunmakta olup bunlar; İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’dır.

Schengen vizesi aynı zamanda C Tipi vize olarak da geçmektedir. Schengen vize başvuruları artık eskisi kadar kolay olmadığını belirtip evraklarınızın titizlikle hazırlanması gerektiğini asla unutmayın. Eğer doğru hazırlanmamış olan evraklar ile başvuruya giderseniz ya başvuru aşamasında eksik evrak olarak geri gönderilirsiniz yada hazırlanacağını bilmediğiniz evraklar nedeniyle olumsuz bir sonuç alabilirsiniz.

Schengen Vizesi Önemli Uyarılar

Schengen vizesi ile unutulmaması gereken bazı konular bulunmaktadır. Schengen vizesini istediğiniz ülkeden kolaylıkla alamayabilirsiniz. Yani mesleki, maddi vb. gibi durumlarınızı uygun görmeyen ülkeler olacak ve bu kriterlere göre ret durum ile karşılaşma olasılığınız yükselecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken Schengen vizesi en fazla 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı tanımakta olup en uzun 5 yıl olarak verilmektedir. Bu durumu da şu şekilde özetleyebiliriz: Schengen vizesi almış kişiye 5 yıl vize verilmiş olsa bile her 180 günün (6 ayda), 90 günü (3 ayı) kendi ülkesinde geçirmek zorundadır ve aynı şekilde bu durum tekrarlanmaktadır. Eğer bu durum ile ilgili aklınıza takılan sorularınız olursa uzman danışmanlarımız ile iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Schengen Vizesi Türleri

  • Schengen vizesi kapsamına C tipi turistik, aile / arkadaş ziyareti, ticari, şoför ve transit gibi kısa süreli vize işlemleri girmektedir.
  • Tek girişli: Schengen bölgesi ülkeye sadece tek giriş hakkı olup o ülkeyi terk ettikten sonra vizenizin süresi devam etse bile tekrar girme hakkı tanımayan vizedir.
  • Çift girişli: Tek girişli vize türünden tek farkı vize süresince gidilen schengen bölgesi ülkeye 2 kere girilebilmesi hakkıdır.
  • Çok girişli: Bu vize türü size tanınan Schengen vize süreniz içerisinde istediğiniz kadar gir çık yapabildiğiniz vize türüdür.

Sizlerin ilk başta hangi vize türünü seçeceğinizi bulmanız ve bu vize türüne göre doğru belgeler ile doğru zamanda başvurmanız gereklidir. Doğru zaman olarak sizlere anlatmak istediğimiz; elinizde bulunan evraklarınızın eskimemesi, seyahatinizden önce karşılaşabileceğiniz herhangi bir sürprizin sizin planlarınızı yıkmaması gibi durumlara sizleri hazırlamak olacaktır. Aklınıza takılacak her soruyu yanıtlamak ve vize başvuru sürecinde yanınızda olmaktan Emprovize Vize Danışmanlık olarak memnuniyet duyarız.


Kısa süreli Schengen vize başvurularınız için Emprovize Vize Danışmanlık’ın uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Schengen vizesi hakkında gerekli bilgiler ile ilgili linke tıklayabilirsiniz.