Size bugün dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi Rusya ile geldim. Resmi adı Rusya Federasyonu olup yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. 17,075,389 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip dünya yaşam alanının sekizde birini kapsayan Rusya’da dokuz saat dilimi kullanılmaktadır. 23 UNESCO Dünya Mirası, 40 biyosfer rezervi, 41 milli park ve 101 doğa rezervi, kereste, petrol, doğalgaz, kömür, cevher ve diğer mineral kaynakları da bulunur. Resmi dili Rusça olup para birimi ise Rus Rublesi’ dir. Başkenti Moskova olan Rusya 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulmuştur. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki umuma mahsus bordo pasaport ve yeşil pasaport sahipleri Rusya’ya seyahat edecekleri zaman vize almaları gerekmektedir. Rusya turistik vizesi  işlemleri, schengen vizesi kadar zor olmamakla birlikte yaklaşık 6 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya vize işlemlerinizi Emprovize Vize Danışmanlık’ın profesyonel danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım, karmaşık gibi görünse de ki bu sadece Kiril alfabesinden kaynaklı olmasından mütevellit, dünyanın en eski ve en gelişmiş metro ağına sahip Moskova’da ulaşımınızı çeşitli aplikasyonlarla sağladığınızda kolaylaşacaktır. Rusya gezinizi kısa süreye sığdırmaya çalışmayın keza gezilecek onca güzellikler varken tarih kokan şehirleri gezerken ayrılmak istemeyeceksiniz.

İlk durağımız dünyaca ünlü yer Moskova’nın buluşma noktası olan Red Square yani Kızıl Meydan. Her turistin en az bir kere geldiği ve günde 2 milyon gezginin gelip geçtiği muhteşem Kızıl Meydan. Meydan Kremlin Sarayı’nın bitiminden sonra 15. yüzyılda inşaa edilmiş olup günümüze kadar birçok tarihi olaya tanıklık ettiği için UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Rengarenk oluşu , ilgi çekici yapısı ve muhteşem işçiliği ile görenleri kendine hayran bırakan Aziz Vasil Katedrali 1560 yılında kazanılan zaferler sonucunda Korkunç İvan tarafından yaptırılan bu görkemli yapının 8 kubbesi 8 ayrı zaferi simgelemektedir. Kızıl Meydan’ın en tartışmasız dikkat çeken yapısı Aziz Vasil Katedrali’ dir. Kızıl Meydan’daki bir diğer yapı da Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in Stalin’in önerisiyle 1930 yılında açılan Lenin Mozolesi’ dir. Lenin’in naaşı da burada bulunmaktadır. Anıt mezarı ziyaret etmek isterseniz pazartesi ve cuma günlerinde açık olmadığını unutmayınız.

GUM devlet alışveriş merkezinden, Devlet Tarih Müzesi’ ne, Kazan Katedrali’ nden Büyük İvan Çan Kulesi’ ne birçok yeri görmek için zaman planlamanızı yaptığınızda her yeri görme fırsatını yakalabilirsiniz. Rusya elbette sadece Moskova’dan ibaret değil. St. Petersburg, Sochi(Soçi), Kaliningrad, Kazan ve daha birçok turistik destinasyon mevcuttur.

Rusya’ya seyahat amacınıza göre vize almanız oldukça önemlidir. Rusya turistik vizesi  başvuru evrakları sizi yormadan hızlıca temin edebileceğiniz belgelerdir. Emprovize’nin danışmanlarının size vereceği bilgi formunu doldurup, pasaport ve 2 adet güncel biometrik fotoğrafınızı danışmanlara ilettiğiniz takdirde sizin dosyanızı oluşturup Rusya turistik vizesi başvurunuzu gerçekleştiriyorlar. Rusya Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan anlaşmaya göre Rusya ile Türkiye arasında ticari vize kaldırılmıştır.