litvanya egitim vizesi

Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Vizesi Nasıl Alınır?

Bu yazı Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Vizesi hakkında bilgilendirme amacı ile Emprovize Uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

Cennet gibi doğası, yağmurlu halleri, gaydası, viskisi, ihtişamlı kaleleri ve şatoları, kilt adını verdikleri İskoç eteği ile ünlü Birleşik Krallık ülkesi olan İskoçya. Sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası ile tam anlamıyla yaşayan bir ülke olup golf, futbol, tenis gibi sporların oldukça popüler olduğu İskoçya’da her yıl düzenlenen sanat etkinlikleri ile bir çok ziyaretçiye ev sahipliği de yapmaktadır. Monarşi ile yönetilmekte olup başkenti olan Edinburgh, ülkenin en turistik şehri olsa da İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow ’dur. İskoçya denince aklımıza ilk gelenlerden biri de şüphesiz İskoç viskisidir. Hemen hemen her köyde viski üretimi yapan bir tesis bulmak zor değildir. Hatta yaz aylarında bu üretim tesisleri de ziyaretçilere kapılarını açmaktadır.

Atlantik ve İrlanda Denizi’ne nazır manzarası, tarihi Bronz Çağlara kadar dayanan şehirleri, dengesiz hava koşulları ile gezginlere zaman zaman zor durumda bırakan Kuzey İrlanda. Yazılı bir anayasası olmasa da temel hak ve özgürlükleri Magna Carta ’ya dayanır. Başkent Belfast turistlerin yürüyerek dahi keşfetmesine uygun bir yer olup, tarihi dokusunu koruyan her sokağında sanatla yaşayan bir şehirdir. Sürprizlerle dolu bu sevimli şehir size İngiliz Kültürü açısından çokça fikir verir. Kuzey İrlanda sanat, tarih, el değmemişlik kokar. Kuzey İrlanda’nın tek UNESCO Dünya Mirası Alanı olan 60 milyon yıl önce gerçekleşmiş volkanik patlamayla oluşan katmanlı bazalt sütunları “Devler Kaldırımı” (Giant’s Causeway) Bushmills ’de yer alır.

Masal kitaplarındaki kadar güzel, yeşili mavisi doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakan adeta cennetten bir parça Galler. Başkent Cardiff ile beraber altı şehir bulunan Galler’de yönetim Birleşik Krallık’a aittir. Galler’de seyahat tutkunlarının keşfedebileceği bir çok spesifik yer bulunmaktadır. Brecon Beacons Ulusal Parkı, Gower Yarımadası, Snowdonia Ulusal Parkı bunlardan sadece birkaçı. Doğa harikası bir şelale olan Galler’in en uzun şelalesi Pistyll Rhaeadr ile St. Winefride’s Well ‘dir. Galler’e gittiğinizde mutlaka Galler’in geleneksel yemeklerini de tatmayı unutmayın.

Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Vizesi Nasıl Alınır?

Gelelim bu sempatik insanların yaşadığı İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler ’e nasıl vize alacağınız konusuna. Avrupa Birliği ve Schengen üye ülkelerine yapılan seyahatlerde alınan Schengen vizesi ile bu üç ülkeye girebilmek bu noktada mümkün değildir. İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler seyahatinden önce mutlaka İngiltere vizesi almanız gerekmektedir. Bordo pasaport sahiplerinde olduğu gibi yeşil pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da vize alması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi İçin Gerekenler:

İngiltere’ye seyahat amacı nedir? İngiltere vizesi için gerekli evraklar nelerdir? İngiltere vizesi kaç güne çıkar? Bu gibi sorular vize almak isteyen herkesin aklını kurcalayan en önemli sorulardır. Evraklarınızı temin etmeden önce elbette seyahat amacının belirlenmesidir. Turistik, ziyaret, dil okulu/üniversite gibi. Seyahatin amacını belirleyip hangi vize türüne başvuru yapacağınızı gösterir. Doğru vize türüne başvuru yapmak olası vize reddinin önüne geçmektedir. İngiltere vize başvurusu yaparken mesleki durumunuza göre ve kişisel olarak temin etmeniz gereken evrakları doğru ve eksiksiz temin etmenizdir. Bu noktada Emprovize ’nin uzman danışmanları sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Evraklarınızın doğru ve eksiksiz olması şeffaf bir başvuru yapılmasına aynı zamanda da oluşabilecek sorunları minimuma indirmeye yardımcı olacaktır. İngiltere vize başvurusu kaç güne çıkar? Dediğinizi duyar gibiyim. İngiltere vize başvurusu, yapıldıktan sonra 15 ile 21 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanmaktadır. Evraklarınızı hazırladıktan sonra Emprovize uzman danışmanlarına teslim ettiğiniz takdirde sizin dosyanızı oluşturup, İngiltere vize başvuru merkezi TLS Contact ’ın sitesinden başvuru formunuzu İngilizce olarak doldurmaktadır. Ardından tarama işlemlerini yapıp evrakları sisteme yükledikten sonra sizin adınıza konsolosluk ve başvuru merkezine gereken ödemeleri yapıp, uygun randevu günü ve saatini iletişime geçerek belirlenmektedir.

Randevu günü ve saatinde Emprovize uzman danışmanları ile başvuru merkezinde parmak izi ve biometri işlemlerinin ardından işlem sürecinde ve sonuçlanmasında danışmanlar pasaport takiplerini yapıp pasaportu aldıktan sonra size pasaportunuzu ister kargo aracılığıyla ulaştırabilir, isterseniz direk ofisten teslim alabilirsiniz.

Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Vizesi yani İngiltere Vizesi başvurusu için Emprovize Vize Danışmanlık’ın uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Birleşik Krallık vizesi  hakkında gerekli bilgiler ile ilgili linke tıklayabilirsiniz.