Almanya Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kuzey komşusu Danimarka, doğu komşuları Polonya ve Çekya’dır. Güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre yer alır. Batısında Fransa, Belçika ve Lüksemburg bulunmaktadır. Kuzeybatısında Hollanda vardır. Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne kıyısı yer alan bir batı-orta Avrupa şehridir. Resmi dili Almanca’ dır. Almanya’da genç nüfusun çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlı nüfusu Rusça’ya da hakimdir. Ülkede Fransızca ve İspanyolca da konuşulmaktadır. Başkenti Berlin’ dir. Almanya nüfusunun büyük bir bölümünü Hristiyanlardan oluşmakta olup, Protestanlar yoğunluktadır. Bunu Katolikler takip eder. Farklı dinlere mensup nüfusa ev sahipliği yapan Almanya’da Müslümanlık ve Yahudilik de yaygındır.

Almanya Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Almanya’nın büyük bir bölümü nemli bir iklime sahiptir. Karasal iklime sahip Orta Avrupa ile Okyanus İklimine sahip Batı Avrupa ülkeleri arasında yer alsa da İngiltere’nin de iklimini yumuşatan Gulf Stream’i de kısmen almaktadır. Neredeyse yağışsız geçen mevsimi olmasa da kışları soğuk ve nemlidir. Yazları ise ılık geçmektedir.

Mükemmeliyetçi ve disiplinliğiyle aklımıza ilk gelen Almanlar; düzene, dakikliğe, özel hayatın mahremiyetine çok önem vermektedir. Ayrıca Almanlar için bir yere vaktinde gitmek sosyal etiket anlamında önemlidir.

Almanya Mutfağı

Alman mutfağı dendiğinde aklımıza ilk gelen yiyecek sosistir. Domuz etinden elde edilen Berliner sosisi damak tadınıza hitap etmezse, frankfurter adı verilen dana sosislerini de tercih edebilirsiniz. Elbette Almanya denince akla ilk gelen içki biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra buğdaydan elde edilen weissbier de bulunur. Farklı bir damıtma tekniği uygulanan bu biranın daha buğulu bir görüntüsü olsa da damağınızda bambaşka bir lezzet bırakır.

Alman Kültürü

Almanya’da sanattan müziğe,filmlerden dini günlerin kutlandığı 10.000 den fazla festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra Frankfurt kitap fuarı Türkiye’nin de katıldığı en önemli etkinliktir. Almanya’nın en önemli festivali olan Berlin Film Festivali Almanların Berlinale adı verdiği dünyaca ünlü bir etkinliktir. Almanya gezisi için seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri Almanya vize başvurusu yapmak zorundadır.

Almanya kısa süreli Schengen vize başvurularınız için Emprovize Vize Danışmanlık’ın uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Almanya Vizesi hakkında gerekli bilgiler ile ilgili linke tıklayabilirsiniz.