Portekiz vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Tüm Türkiye’de yaşayan misafirlerimiz, Portekiz vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli TÜRSAB’a bağlı A Grubu Seyahat Acentamız Emprovize Vize Danışmanlık ile profesyonelce başarıya ulaştırabilirisiniz.

Tüm Vize Başvurularında ücretsiz ön danışmanlık alabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Portekiz vize istiyor mu? Dediğiniz duyar gibiyiz. Evet Portekiz vize istiyor. Aşağıdaki makalelerimizde bulabileceğiniz cevaplar konu hakkında ayrıntılı olarak verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Portekiz’ya seyahat etmek için ihtiyacı olan izne Portekiz vizesi denir. Vizenizi almak için önce vize türünüzü doğru belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her vize türü kendine özgü bir hazırlık süreci vardır. Örneğin Portekiz çalışma izni ve Portekiz oturum izni birbirinden farklıdır. Portekiz Schengen ülkelerinden biridir ve süreç bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Schengen vizesi Avrupa birliği üyesi ülkelerinde 90 günden kısa süreli kalışlar için alına bir C tipi vizedir. C tipi vizeler genellikle kısa süreli kültürel aktiviteler, ziyaretler ve ticari görüşmeler için alınan turist vizesidir. 90 Gün üzeri kalışlar için ise gereken vize D tipi vizedir. D tipi vizeler ise uzun süreli geçici oturum hakkı tanıyan vizelerdir. D tipi vize sınıfına dahil olan vizeler genellikle; Çalışma, Uzun süreli eğitim (Lisans, Yüksek Lisans, bazen uzun dil okulları) İş kurma vizelerinden olan Ankara Anlaşması vizesi ve Aile Birleşim Vizesidir. Bu ayrım en çok karıştırılan vize değişkenleridir. Yani amaç ve süre uyumuna göre vizenizin çeşidi C veya D tipi vize olarak değişir.

Schengen Vizesi makalelerimizde bulabileceğiniz cevaplar konu hakkında ayrıntılı olarak verilmiştir. Portekiz bir Schengen ülkesidir ve Avrupa Birliğine dahildir. Bu sebeple kısa süreli kalışlarınızda Portekiz Schengen Vizesi almalısınız.

Portekiz vizesi nasıl alınır? Sorusu sıkça misafirlerimiz tarafından yöneltilmektedir. Bu sebeple makalemizde Portekiz vize ücreti 2021 yılında ne kadar olduğuna değindik. Ayrıca Vize başvurusu aşamalarını ayrıca açıklıyor olacağız. Portekiz Vize Çeşitleri hakkında ayrıca blog makaleleri de bulabilirsiniz. Randevu alma sürecine de değindik. Çünkü oturum izinleri ve turistik seyahatlerde vize randevusu almak da bir hayli karmaşık olabilmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Hizmet

 • İlk Adım: Portekiz Vizesi Ücretsiz Ön Bilgilendirme.
 • İkinci Adım: Vize için gereken evrak 2021
 • Üçüncü Adım: Vize Randevu Alınması
 • Dördüncü Adım: Evrakların Hazırlanması
 • Beşinci Adım: Evrakların Kontrolü
 • Altıncı Adım: Vize Mülakatına Hazırlık
 • Yedinci Adım: Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu vize başvuru süreçleri diler.

 

Yazılar

portekiz vizesi basvurusu bilgi

Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza geldiğiniz için teşekkür ederiz. Portekiz vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Portekiz Schengen Vizesi olarak da bilinen Portekiz vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir.

Makalemizin devamında Portekiz vizesi’nin nasıl alındığını ve Portekiz vize şartlarını okuyabilirsiniz. Portekiz Schengen Vizesi ve Portekiz D tipi vize başvurusu aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde Portekiz vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

Portekiz Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizin için ek olarak finansal gereklilikler hakkında ek bilgileri derledik.  Portekiz Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Portekiz vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

Portekiz vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Portekiz vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Portekiz Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Portekiz konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm bilgiler Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından 2021 güncel bilgileri ile hazırlanmıştır. Aklınıza takılan bir soru olduğunda iletişim bölümünden ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz. Çünkü her şeyden önce memnun misafir ilk sırada gelir.

Emprovize Vize Danışmanlık keyifli okumalar diler.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Portekiz vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Portekiz vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Portekiz vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Portekiz Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Emprovize Vize Danışmanlık vize çeşidinize göre doğru ve güncel Portekiz vize başvurusu için gereken evrak listesini size sağlamaktadır.

Evraklarımızı toparlarken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalarda gerekliyse bir uzmandan bilgi almak vizenizin sonucu açısından hayati önem taşımaktadır. Gereken evrak listesi oluşturulur. Portekiz Schengen veya Portekiz D tipi vize başvuru formları doldurulur. Gerekli yazışmalar konsolosluklar ile yapılır ardından Portekiz vizesi başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Randevu günü ve saatinde AS-Vize Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Portekiz Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Portekiz vizesi alabilirsiniz.

Portekiz Vizesi Şartları

Portekiz vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

Portekiz vizesi için şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak,
 • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
 • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Portekiz Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

Portekiz Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Portekiz başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Portekiz vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Portekiz Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

AS-Vize Vize Başvuru Merkezi ya da Portekiz Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Portekiz vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Portekiz schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Portekiz D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8 haftada sonuçlanmaktadır.

Portekiz Vizesi İçin Gereken Evraklar

Portekiz Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir.

Portekiz vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
 • Şirket evrakları,
 • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
 • Varsa Portekiz’den alınacak davetiye,
 • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Portekiz vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.

Portekiz Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Portekiz vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir. Vize ücreti kalemde oluşur. Konsolosluk Vize harç bedeli, Başvuru merkezi koordinasyon hizmeti, danışmanlığımız ve zorunlu seyahat sağlık sigortasıdır.

Portekiz vize ücreti 2021 yılı için;

Portekiz Vizesi2021 Ücreti
Portekiz Schengen Vizesi ücreti (12 yaş ve üstü için)80 EURO
Protekiz Schengen Vize ücreti (6-11 yaş arası)40 EURO
Portekiz Schengen Vize ücreti (0-5 yaş arası)40 EURO
Portekiz AS-Vize Kordinasyon Ücreti Dil Kursu Vize Ücreti25 EURO

Vize ücretine ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Emprovize Vize Danışmanlık danışmanlığı vize çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre değişmektedir.

Başvuruların olumsuz olması durumunda başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

Ayrıca gerekli olması durumunda çeviri masrafları ortaya çıkmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilirsiniz.

Portekiz Turistik Vizesi

Portekiz vizesi için Turist başvuruları Portekiz C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

Bu vizeler;

Portekiz Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir.

Portekiz Transit Vizesi; Portekiz’den transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

Portekiz Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

D Tipi Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

Portekiz D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

D tipi Vizeler;

Portekiz Çalışma Vizesi; Portekiz’deki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Portekiz Şoför Vizesi; Portekiz’de şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

Portekiz Eğitim Vizesi; Eğitimini Portekiz’de devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

Portekiz Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Portekiz’de eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

Portekiz Dil Okulu Vizesi; Portekiz’de alacağınız dil eğitimi için gereken vizedir.

Portekiz Aile Birleşim Vizesi; Portekiz vatandaşları ile evlenen veya nişanlananların Portekiz’de sürekli oturum iznine sahip olmak için başvurdukları vizedir.

Portekiz Vize Başvurusu Başladı Mı?

Portekiz Turist vizesi ne zaman açılacak? veya Portekiz vize başvuruları başladı mı? soruları Covid-19 pandemi döneminde en çok merak edilenlerdir. Sorunuzun cevabı; Evet. Portekiz vizesi başvurusu başlamıştır. Bu soru için ayrıntılı bir blog makalesi web sitemizden bulabilirsiniz.

Covid-19 pandemisinden yaşanan problemler sebebi ile geçici süre için Portekiz başvuruları kabul edilmiyordu. Fakat 2021 Yaz ayı itibari ile vize başvurularının başlayacağı ön görülmektedir. Portekiz vize başvurularının açılması hakkında güncel bilgiyi web sitemizden yada Portekiz Konsolosluğu’nun web sitesinden edinebilirsiniz.

Portekiz Vizesi Ret Alınırsa Ne Olur?

Portekiz vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

Portekiz Vizesi Ret Maddeleri;

İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

 1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
 2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
 6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
 7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
 8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
 9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
 10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
 11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
 12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
 15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.
 16. Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Portekiz Konsolosluğu İletişim Bilgileri:

Portekiz büyükelçiliği ve Portekiz Konsoloslukları iletişim bilgileri aşağıda sizin için derledik.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği İletişim:

Adres: Kırlangıç Sokak No.39 Gaziosmanpaşa – Ankara

Tel : (+90) 312 405 41 01/09

E-mail : ankara@mne.pt / amboffice.ankara@mne.pt

Portekiz Vize Danışmanlık

Portekiz vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Portekiz vize çeşidinin danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Portekiz’de yiyeceğiniz bir akşam yemeği ücretine bu danışmanlık hizmetine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz şekilde ön danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız. Portekiz kısa süreli vizeleri hakkında danışmanlık hizmetlerimiz için Schengen Vizesi makalemize giderek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Aklınıza takılan ek bir soru olması halinde lütfen bize ulaşın.

Bizimle iletişim kurabilmek için tıklayın.