17 Ağustos tarihinde Almanya Dış İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin ”Yüksek Riskli Bölge” listesine alınması ile ”Almanya’ya girişte karantina var mı?” sorusu bir çok vatandaşımız tarafından merak konusu olmuştur. Bu sebeple Almanya’ya girişte karantina var mı? makalesini sizler için hazırladık.

Almanya hükümetinin yaptığı açıklamaya göre Türkiye yüksek riskli bölge ülkesi sınıfına girmiştir. Bu sebeple bazı şartları yerine getirenler karantinadan muaftır. Yani bir kaç küçük adım ile Almanya ziyaretinde karantinaya girmenize gerek kalmamaktadır. Bunun için yapılan açıklamayı olduğu gibi veriyoruz.

Almanya Giriş açıklaması:

Türkiye yüksek insidans bölgesinde yani riskli bölge sınıfındadır. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyetin tarafından gelen kişilerin yükümlü olduğunuz durumlar aşağıdaki gibidir.
  • Giriş yaparken test sonucu, aşı ya da hastalıktan iyileşme belgenizi yanınızda bulundurun.
  • Testlerin giriş yapılmasından en fazla 48 saat önce (antijen testi) ya da 72 saat önce (PCR testi) yapılmış olması belgelenmelidir.
  • Prensip olarak bir yüksek insidans bölgesinden gelen yolcuların giriş sonrası 10 gün karantinaya girmeleri zorunludur. Karantina süreci negatif test sonucu yolu ile en erken 5 gün sonra sona erdirilebilir. Karantina sürecinden muafiyet örneğin hastalıktan iyileşen ve aşı olan kişiler için mümkündür. Test, aşı ya da iyileşme belgenizi sağlık dairesine iletmeniz zorunludur. İletmek için lütfen Dijital Giriş Kayıt Formu’nun sonunda bulunan yükleme işlevini kullanın.

Yani aşılarını olan kişileri Dijital Giriş Formu doldurması ile karantinadan muaf tutulmaktadır. Eğer aşı olmadıysanız negatif bir pcr testi yaptırarak karantina süresini 5 güne düşürebilirsiniz. En iyisi 2 doz BioNTech aşınızı yaptırın ve seyahatinizi keyfini çıkarınız. Unutmayın Almanya’ya girişlerde 2 doz aşı üzerinden en az 14 gün geçmesi koşulu vardır. Almanya’ya girişte karantina var mı? sorunuzu cevaplayabildiğimizi umuyoruz.

Yukarıdaki açıklamalar 2 haftada bir geçerlidir. Şu anda 30 Ağustos tarihine kadar durum bu şekildedir. Her 2 haftada yeni durum güncellemesi yapılacağı için yeni koşullar getirilebilmektedir. Eğer Eylül ayı itibari ile seyahatinizi gerçekleştirecekseniz. Lütfen uzmanlarımız ile iletişime geçerek güncel bilgileri edininiz. İletişim bölümünden mail veya telefon aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında açıklayıcı bilgi Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Almanya Vizesi işlemleriniz için tüm süreç boyunca sizlerin yanındayız. Schengen vizesi başvurusu için İzmir merkezli vize danışmanlık.