Rusya transit vizesi Standart olarak tek girişlidir. Yani Rusya topraklarından geçecek kişilerin alması gereken izin için Rusya transit vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Türk vatandaşları ve herhangi bir ülke vatandaşı olmayan insanlar için Rusya Federasyonuna karayolu ve demiryolu ile 10 gün veya havayolu ile 3 gün için verilmektedir.

Bu süreyi belirleyen etkenler; Rusya’ya geliş gidiş biletinin geçerlilik süresi, gidilecek ülkeye yapılacak giriş tarihi ve o ülke için alınan vizenin süresine göre belirlenmektedir.

Rusya Federasyonu topraklarından motorlu araba veya ağır taşıtla geçecek yabancıların transit vizeleri, yolculuğu tamamlanabileceği en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir. Her durumda 10 günlük zaman zarfını geçmemektedir. Bu tür vizeler alınırken hesaplama ortalama olarak günde 500 km. yol alınacağı şeklinde hesaplanmaktadır.

Örneğin; 1.000 km kara taşımacılığı yapılacak bir kişi 2 günlük Rusya transit vizesi almaktadır.

Çift girişli transit vizelerin geçerlilik süresi 30 günü geçmemektedir. Rusya üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapmakta olan ve yine Rusya üzerinden geri dönüşleri 1 aydan daha uzun sürecek yabancılar ilk Rusya’dan geçişleri için tek girişli transit vize almalıdır. Rusya’dan geçerek gittikleri ülkede tekrardan tek-girişli transit vize alarak geri dönmelidirler.

Rusya Federasyonu üzerinden uçuş gerçekleştiren ve Rusya’da uçak değiştirmeleri gerekmeyen yabacılar için transit vize gerekmemektedir.

Rusya Federasyonu’nda uçak değişimi yaparak uluslararası uçuşlar yapacak olan yabancı ülke vatandaşları için eğer Rusya’da aynı havaalanından uçak değiştiriyorlar (transfer yaptıkları havaalanının transit bölgesi var ise) ve diğer ülkeye giriş haklarını kanıtlayan belge ve uçak biletleri yanlarında olması ile beraber yapacakları uçak değişim işlemi süresi 24 saati geçmiyorsa, transit vizeye almalarına ihtiyaçları yoktur. Fakat transit bölgeden çıkmak için, transit vizesi alımı gereklidir.

Not; Rusya Federeasyonu, Belarus ve Kazakistan ülkelerinin arasındaki özel birlik antlaşmasına dayanılarak bu ülkeler arasındaki uçuşlar şehirlerarası olarak kabul edilmektedir. Buna dayanılarak; bu ülkelerden herhangi birisine gidecek yabancı ülke vatandaşları, bu ülkelerin yalnızca birinden pasaport kontrolü yaptırmaları yeterli olacaktır. Ayrıca bu ülkelere Belarus ve Kazakistan’a, Rusya’dan transfer olarak seyahat eden bir yabancı ülke vatandaşının Rusya’dan transit vize alması zorunludur.

Rusya Transit Vize İçin Gereken Evraklar

  • 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm fotoğraf.
  • Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.)
  • “visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.
  • Transit olarak giriş ve çıkış yapılacak yerleri online harita üstünde çizip, yol haritasını belirtmek zorundadırlar.
  • Rusya’ya giriş çıkışta, farklı ülkeler üzerinden girilip, farklı ülkelere geçiş yapılacaksa giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizelerini pasaportunda bulundurmalılar ya da vizenin orjinalini gösterip fotokopisini yanlarında bulundurmalıdırlar.
  • Otobüs veya araba ile giriş çıkış yapılacak ise Rusya içerisinde otobüsle gidilecek bütün güzergahların bilet rezervasyonları sunulmalı ve mesafeleri “km.” bazında hesaplayıp yazmaları gerekmektedir.
  • Uçak ile giriş çıkış yapılıyor ise Rusya’ya giriş, çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek güzergahın uçak biletini göstermek zorundadırlar.
  • Yabancı ülke vatandaşları için T.C. tarafından verilmiş ikamet iznini göstermeleri gerekmektedir.