Kısa süreli vize başvurularınız için İstanbul Rusya Konsolosluğu’ndan Rusya vize randevu almanız gerekmemektedir. Rusya vizesi başvuru işlemleriniz ile acentemiz bünyesinde hareket ederek randevulu vize işlemlerinizi danışman arkadaşlarımız desteği ile sizler için gerçekleştirebiliyoruz.

Rusya vize randevu talepleri yapacağınız seyahatin sebebine ve dolayısı ile başvuru şekline göre değişkenlik gösterir. Oturum izni başvurularınız da Rusya Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Ancak yukarıda da belirtilen gibi kısa süreli turistik vize ve ticari vize başvurularında randevu almanıza gerek yoktur. Bu sebeple yapacağınız seyahat türüne göre vize türünü belirleyerek sürecinizi doğru bir şekilde sürdürmeniz önemlidir.

Rusya Vizesi

Rusya vize randevu, Emprovize Vize Danışmanlık şirketimiz aracılığı ile sizin adınıza şahsen randevu kaydı yaptırılarak alınabilir. Rusya Federasyonu’na seyahat gerçekleştirecek olan yolcularımızın vize başvuru sırasında Rusya Konsolosluğuna ülkeye ne amaçla ve ne konumda gitmek istediklerini ve seyahat nedenine bağlı olarak tek girişli, çift girişli veya çok girişli olan vize türünü, vize süresini açık bir şekilde belirtmeleri beklenmektedir.

Rusya vize türleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Rusya Konsolosluğuna çok girişli vize talebinde bulunan yolcuların, Rusya sınırları içerisinde her 180 günde en fazla 90 gün kalma hakkı tanınır. Eğer ki Rusya’da 90 günden fazla kalmak isterseniz Rusya Konsolosluğuna ticari vize (işçi vize) ya da öğrenci vizesi olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize başvuruları için belli başlı hazırlamanız gereken evrak listesi bulunmaktadır.

Rusya vize türlerinin evrak listesi birbirine benzer;

  • Başvuru formu
  • Pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf ( 2 adet, 35*45 mm ölçülerinde, beyaz fona sahip)
  • Voucher (turistik vize başvuruları için gerekmektedir)
  • Davetiye ( ticari ve aile ziyareti vizesi için Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiyenin ıslak imzalı aslı)
  • İkamet izni (Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar için)

Bahsetmiş olduğumuz bu evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde temin edip tamamladığınız takdir Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğuna başvuru talebinde bulunabilir ve vizenizi alabilirsiniz. Başvuru süresinde belgeleriniz de herhangi bir yanlış veya eksik bilgi ya da Rusya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan yönetmeliğe aykırı bir durum varsa vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu tarafından reddedilecektir.

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz