Schgen vizesi türleri birden çok olabilmektedir. Hepsini tek tek açıklayacağız. Fakat hangi türden başvuru yaparsanız yapın alacağınız seyahat izni Schengen vizesi olacaktır. Sahip olacağınız haklar ve kullanım şartları tamamı için eşit özellikte geçerlidir. Çünkü kurallar türlere göre değil genel olarak belirlenmektedir.

Turist Vizesi

Schengen bölgesine yapılacak turistik geziler için turist vizesi almak kategorisine başvuru yapmak gerekmektedir. Belgeleri bu kapsamda toplanmalıdır. Müze, tarihi yerleşkeleri ziyaret ve tüm kültürel etkinlikle için vatandaşlarımız turist olarak ziyaret etmektedir. SGK’lı olarak çalışma, işveren olarak, öğrenci veya işsiz kişiler için farklı evraklar olmakla beraber aynı başvuru süreci izlenir.

Burada önemli olan kısım seyahat planı net bir şekilde belirlenerek ilgili konsolosluk biri sadece ve doğru bir şekilde ikna edilmesi hedeftir. Yapacağınız ziyaret için geçecek süre için gerekli finansal varlık banka hesaplarınızda bulunmalıdır. Öğrenciler ve çalışmayan kişiler için sponsorlar bu finansal kaynağı sağlayacağını taahhüt eder. Ayrıca önemli olarak Avusturya Vizesi başvurularında, iltica şüphesi ortadan kaldırılmak için vatandaşı olduğunuz ülkeye bağlayıcı sebeple net bir şekilde sunulmalıdır. Aksi halde yaş ve sosyal durum gereği ret ile sonuçlanan bir başvuru ile karşılaşılabilir. Emprovize Vize Danışmanlık bu işlemler için size doğru bir şekilde yönlendirecek kanıtlarınızı iyi bir şekilde toplamanıza yardımcı olacaktır.

Schengen turist vizesi ülkemiz vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vize türüdür. Çünkü ülkemiz vatandaşları ekonomik, ticari, turistik ve ziyaret için gerekli olan bu vize türünü tercih etmektedir. Yani anlaşılan o dur ki Schengen vizesi kısa süreli bir çok ülkeye giriş çıkış sağlayan farklı amaçlar ile düzenlenen izin belgesi olduğudur.

Schengen turist vizesi almak isteyen kişiler yukarıda açıklanan tüm prosedürlere tabi olarak işlem yapması gerekmektedir. Örneğin; turist olarak Hollanda Vizesi başvurusu yapacak kişiler diğer ülkelerden yapacakları başvurular için benzer işlem süreci izlemeleri gerekmektedir. Seyahat rotaları ve planları açıkça konsolosluğa belirtilmesi gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğu tüm seyahat planı ve ilgili rezervasyonları talep ederek kişilerin turist amaçlı ziyaretine ikna olmak istemektedir.

Schnegen Turist Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Schengen turist vizesi ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Fakat başvurunun tamamlandığı gün bu 15 güne dahil değildir. Bazı ülkelerde turist vizesi başvuruları 19 güne kadar sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Bizlerin tavsiyesi seyahat gerçekleştirileceği zamandan minimum 1 ay önce işlemler başlatılmalıdır. Aksi durumda seyahat tarihlerine vize sonuçlanması yetişemeyebilir.

Seyahat planlanması konusunda alacağınız vize danışmanlık hizmeti ile beraber sürelerde problem yaşamadan turistik gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıntılı planlama için iletişim adresinden bilgi alabilirsiniz.

Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi

Arkadaş veya aile ziyareti vizesi ile Schngen vizesi başvurusu yapmak mümkündür. Bu tür de Şengen vizesi olarak sınıflandırılır. Başvuruda bir tanıdığı ziyaret etmek isteyen kişiler tanıdık olan kişilerden resmi veya özel davetiye almaları önerilir. Bu sayede vize başvurusu başarı şansı önemli düzeyde artmaktadır. Özel davetiyeler kişileri kendi yazdığı gerekli bilgileri içeren formatlarda olmaktadır. Resmi davetiye ise arkadaş veya aile ziyareti yapılacak kişinin ikametinin bağlı olduğu bölgedeki belediyeler tarafından verilir. Örneğin; En sık kullanılan Almanya Vizesi için alınan resmi belge sarı davetiyedir.

Yanına gideceğiniz kişi size talep göndererek sizin konaklayacağınız süre içinde görüşeceğiniz ve yaptığınız davranışlara karşı kefil olduğu anlamını da ifade etmektedir. Bu davetiye aile ziyareti vizesi için öncelikle yakın akraba tarafından gönderilir.

Schengen Vizesi Türleri

Ticari Schengen Vizesi

Ticari Schengen vizesi ile bir çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müşteri ve iş ortakları ile kısa süreli görüşme sağlamaktadır. Burada altı çizilmesi gereken önemli husus Schengen bölgesinde uzun süreli çalışmak isteyen kişiler Ticari Schengen vizesi değil ilgili ülkenin çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Yani anlaşılacağı gibi içeriği Şengen olan hiç bir vize türü uzun süreli değildir. Çalışma vizesi ile karıştırmamak gerekir. Özellikle Slovakya Vizesi Başvurusu yapacak kişiler sıklıkla bu durumu karıştırdığı gözlemlenmiştir.

Diğer önemli konu ziyaretin gerçekleştirileceği firmalar tarafından kişiye davetiye gönderilmesi gerekliliğidir. Çünkü davetiye yoksa ticari ziyaret yapılacağı konusunda yetersiz kanıt olması sebebi ile turist vizesi olarak değerlendirilmeye alınır. Yani Ticari Şengen vizesi için karşıdan gelecek davetiye lazımdır.

Fuar Ziyareti Vizesi

Fuar vizesi ile Schengen bölgesinde düzenlenen bir fuar katılımı sağlayacaksanız siz de Shengen vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize türünde önemli olan fuar katılımını kanıtlamak gerektiğidir. Bu sebeple en önemli kanıt fuar daveti ve fuar tanıtım broşürleridir.

Schengne Fuar Ziyareti vizesi için fuar takvimi yayınlandıktan sonra hızlı bir şekilde vize başvuru aşamasına geçmeniz önemle tavsiye edilir. Çünkü sonuçlanması ve fuar denetimi sağlanacağı için gereken süre bir miktar uzun sürebilmektedir.

Fuar vizelerinde 2 farklı katılım türü mevcuttur. Bunlar; ziyaretçi olarak katılanlar ve stant kurulum gerçekleştirecek firmalardır. Sektörünüz ile alakalı yeni ticari ortaklıklar sağlamak niyeti ile organizasyon üyesi olan işletmeler bu iki farklı statüden birisine tabidir. Ayrıca Estonya Vizesi başvurusu yapacak kişiler formlarında ayrı ayrı amaç belirlemesi yapılmasını zorunlu tutulmuştur. Bu sebeple amacınızı Schengen vize danışmanlık uzmanlarımıza net bir şekilde açıklamanız önemle rica olunur.

Kısa Süreli Erasmus Vizesi

Erasmus kapsamında Şengen ülkelerinden birinde bulunmak niyetinde olan kişilerin bazı koşullar gereği ilgili ülkeye giriş için Schengen vizesi alması gerekmektedir. Örneğin kalış süresin uzun süreli yani 90 günden fazla ise d tipi vize almanız gerekmektedir. Fakat kısa süreli bir Erasmus programı ile kalış sağlanacaksa bu Schengen vizesi kapsamında değerlendirilir.

Erasmus kapsamında kısa süreli vizeler kategorisine giren en sık tercih Erasmus gönüllü hizmet projelerine katılım gerçekleştirme niyeti içinde olan kişilerdir. Uzun olmayan gönüllü hizmet projeleri için Schnengen vizesi alınmalıdır. Bu sebeple karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü kısa süreli olamayan kalışlar için Erasmus kategorisi eğitim vizesi statüsünde değerlendirilmektedir. Yani süre belirleyici bir faktördür ve tüm sürecin ilerleyişini doğrudan etkilemektedir. Avrupa’da kısa süreli Erasmus vizesi kapsamında yapılan başvurularda Lüksemburg Vizesi son dönemin en çok tercih edilenleri arasındadır.

Kısa süreli Erasmus vizesi için en önemli faktör proje kapsamını ve kabul belgelerinin konsolosluğa sunulmasıdır. Yetkili konsolosluk birimleri proje kapsamında değerlendirmeleri yaparak kişiler izin belgesini vermektedir. Erasmus plus projeleri için güvenilir vize danışmanlık firması Emprovize’dir. Çünkü ekibimizde yer alan uzmanlarımız eğitim süreleri içerisinde doğrudan Erasmus tecrübesine sahiptir. Yani hem vize başvurusu işlemlerinde hem de program kapsamında doğrudan derinlemesine bilgi sahibiyiz. Güvenle vize danışmanlık alabilirsiniz. İzmir merkezli Emprovize Türkiye’nin en iyi vize danışmanlık hizmeti sunun firması olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Dil okulu vizesi

Schengen vizesi kapsamında 90 günü aşmayan dil okulu katılımı sağlayacak kişiler dil okulu vizesi almaları gerekmektedir. Dil okulu vizesi eğitim kategorisinin alt sınıfında yer alır. Çünkü asıl amaç ilgili ülkenin veya üçüncü bir milletin dil eğitimini almaktır.

Dil okulu vizesi başvurularında belirleyici faktör 2 adettir. İlki dil eğitimi süresi, ikincisi de ilgili ülkenin eğitim kurumunda alınan belgelerdir. Bir örnek ile bunu açıklamakta fayda vardır. Örneğin; Fransa dil okulu vizesi ile eğitim almak istiyorsanız. Tek kur satın aldığınız bir dil eğitimi için 89 güne kadar olan bir kalış sebebi ile giriş sağlanacaksa Şengen vizesi yeterlidir. Fakat uzun süreli kalış ise niyetiniz D tipi vize başvurusu yaparak eğitim vizesi almanız gerekir. Ayrıca Fransa dil okulu ajansı tarafından “Campus France Belgesi” sahibi olmanız şarttır. Benzer bir işlem türü Letonya Vizesi başvurularında da geçerlidir.

Anlaşılacağı gibi dil okulu vizesi konusunda kalış süreniz ve karşıdan gelecek belgeler ile oluşturulan özlük dosyası sahibi olarak vize adayı olabilirsiniz. Burada doğru adımlar ile ilerlemek için iki ayrıntıyı da uzmanlarımıza iletiniz profesyonel çalışma düzeyi yabancı dil bilgisine sahip ekibimiz size destek olacaktır.

Schengen vizesi nedir, türleri nelerdir ve daha fazla detayı Schengen Vizesi sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

belcika vizesi basvurusu islemleri bilgi
malta vizesi basvurusu islemleri icin bilgi
fransa vizesi

Fransa Vizesi

Schengen vizesi red maddeleri
Schengen Vizesi Danışmanlık
Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar
en kolay vize veren ülkeler
Schengen Vizesi Türleri
schengen vizesi ücreti
Schengen vizesi
almanya vizesi başvurusu izmir

Almanya Vizesi

italya vizesi basvuru islemleri bilgi

İtalya Vizesi

slovakya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
yunanistan vizesi

Yunanistan Vizesi

ispanya vizesi basvuru islemleri hakkında bilgi

İspanya Vizesi

hollanda vizesi basvurusu icin bilgi

Hollanda Vizesi

portekiz vizesi basvurusu bilgi

Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza…
lihtenstayn vizesi basvuru bilgi

Lihtenştayn Vizesi

Lihtenştayn Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
luksemburg vizesi basvurusu islemleri bilgi

Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
isvicre vizesi basvurusu islemleri bilgi

İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi güncel bilgileri edinebileceğiniz sayfamıza…
avusturya vizesi basvurusu islemleribilgi

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza…
estonya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Estonya Vizesi

Estonya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
danimarka vizesi basvurusu islemleri bilgi

Danimarka Vizesi

Danimarka Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz makalemize…
letonya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
isvec vizesi basvurusu islemleri bilgi

İsveç Vizesi

İsveç Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza…
cek cumhuriyeti vizesi basvurusu islemleri bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi yani Çekya Vizesi için güncel bilgileri…
litvanya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
macaristan vizesi basvurusu islemleri bilgi

Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz sayfamıza…
izlanda vizesi basvurusu islemleri bilgi

İzlanda Vizesi

İzlanda Vizesi güncel bilgileri bulabileceğiniz makalemize…
slovenya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…
norvec vizesi basvurusu islemleri bilgi
finlandiya vizesi basvurusu islemleri bilgi

Finlandiya Vizesi

Finlandiya Vizesi istiyor mu? Hakkın da bilgileri bulabileceğiniz…