İspanya Girişimci Vizesi olarak bilinen ispanya startup vizesidir. İspanya girişimci vizesi yani İspanya Start-up vizesi sadece Türk vatandaşlarının faydalandığı bir vize türü değildir. Aynı zamanda Avrupa birliği vatandaşları da bu vize türünden yararlanmaktadır. İspanya Girişimci Vizesi olarak bilinen iş kurma vizesi, İspanya Ankara Antlaşması vizesi ile karıştırılmaktadır. Fakat birbirlerinden tamamen farklıdır.

İspanya Girişimci Vizesi; Geleneksel iş kollarından farklı olarak yaratıcı, teknolojik ve yenilikçi fikirler ile İspanya pazarında tutacak fikirleri olan kişilere verilen ispanya çalış ve oturum iznidir.

İspanya Ankara Antlaşması vizesi olarak bilinen Self-Employed (Serbest Çalışan izni), kendi işini kurmak isteyen geleneksel iş kollarında ispanya çalışma izni ve oturum izni veren vizedir.

Her iki vizenin de olumlu sonuçlanması durumunda 1 yıllık oturum ve çalışma iznine sahip olunmaktadır. İşletmenin başarılı ilerlemesi ardından uzatma vizeleri ile oturma izni süresi arttırabilirsiniz.

İspanya Girişimci Vizesi Evrak Listesi

 • Pasaport;
 • İş Planı;
 • 2 adet biyometrik fotoğraf;
 • İspanya ulusal vize başvuru formu;
 • TC kimlik belgesi;
 • İkametgah tezkeresi;
 • Nüfus kayıt örneği;
 • Vize başvurusu yapılacak bölgedeki İspanya Ticari Ofisi’nden (Oficina Económica y Comercial)
  gerçekleştirilmesi planlanan proje veya iş hakkında uygunluk raporu.
 • Geçici oturum izni başvurusu formu;
 • Geçici oturum izni ilk başvuru idari bedeli formu;
 • İş izni ilk başvuru idari bedeli formu;
 • Sağlık raporu;
 • Başvuru sahibinin NIE (Número de Identidad de Extranjero) numarasının yazılı olduğu resmi evrak (Aslı
  ve Fotokopisi). Eğer NIE numarası daha önceden alınmamışsa vize başvurusu ile birlikte başvurulabilir. NIE
  başvurusunun evraklarına ayrıca bakınız.
 • Sabıka kaydı;
 • Finansal kaynakların kanıtları;
 • Başvuru sahibinin İspanyada geçirilecek süre için her ay en az 2.130,04 euroluk geliri ayrıca her aile üyesi
  için yine aylık 532,51 euroluk geliri olduğunu kanıtlayan evraklar (Aslı ve Fotokopisi)
 • Belge veya sertifika;
 • Ekonomik yatırımın belgelendirilmesi;
 • İzinler veya lisanslara dair belgeler.

İspanya Girişimci Vizesi Şartları

Herhangi bir suça karışmamış ve yasa dışı yollar ile İspanya da bulunmamış kişiler kendi işlerini kurmak için İspanya Girişimci Vizesine (serbest çalışan izni) başvurabilir.

Oturum vizelerinin verilebilmesi için  İspanyol yetkili makamlarının onayının gerektiğini hatırlatırız. Bu onay alındığında Konsolosluk, başvuru sonucunu bildirmek için mümkün olan en kısa zamanda başvuru sahibi ile irtibata geçecektir.

Başvuru sahibinin gerek başvuru yapmak gerek vizesini almak üzere  ŞAHSEN konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Eksik veya yanlış bir belgenin tespit edilmesi ile konsolosluk başvuruyu kabul etmemektedir. Tekrar randevu alınması gerekmektedir.

Orijinal pasaportun Büyükelçilikte kalması zorunlu değildir, başvuru sahibi başvurusunu gerçekleştirdikten sonra pasaportunu geri alabilir ve işlem sonuçlandığında geri getirebilir.

(*) Lahey anlaşmasının dışında kalan ülkelerin belgelerinin o ülkedeki  İspanya Büyükelçiliği tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir.

Tüm belgeler İspanyolca veya İspanyolca’ya tercüme edilmiş olarak orjinalleri ve fotokopileri A4 boyutunda olacak şekilde sunulmalıdır. Hangi belgenin ne şekilde tercüme edilmesi gerektiğini Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

İspanya Girişimci Vizesi Ret Sebepleri?

İspanya Girişimci Vizesinde yani serbest çalışan vizesine başvuranların aldığı ret sebepleri 4 bölüme ayırmak anlaşılırlık açısından faydalı olacaktır.

İş Planından alınan retler;

İş planı bir işletme için hayati bir unsur olması sebebi ile özenli ve titizlikle hazırlanmalıdır. Çünkü inceleyen yetkililer anlaşılır, kaynakçalı ve tutarlı iş planları istemektedir. Özellikle Ankara Anlaşması ve Girişimci Vizesi İş Planında uygulanabilirlik en önemli unsurlardan biridir.

İspanya Girişimci Vizesi İş Planı karmaşıklıktan uzak olmalıdır. Bu sebeple sistemli bir içindekiler sıralaması ile giriş amaçlar ayrıcalık, ulaşılmak istenen hedef ve finansal kaynaklar olarak sıralamak uygundur. Alt başlıklar ve grafikler ile anlaşılırlık pekiştirilmelidir.

İspanya Girişimci Vizesi İş Planında kaynakça diğer bir önemli faktördür. İş planında yer alan verilerin kaynağı net bir şekilde gösterilebilir olmalıdır. Aksi halde planın geçerliliğine kuşku düşürülecektir. Çünkü veriler doğru değilse ulaşılmak istenen sonuç da doğru olmayacaktır. Bu sebeple kullanılan her veririnin resmi kaynaklar tarafından açıklanan araştırmalar sonucunda elde edilmelidir. Ve bu kaynaklar planda yer almalıdır.

İspanya Girişimci Vizesi İş Planında tutarlılık verilerin gerçekle örtüşmesi ve uygulanabilirlikle kullanılmasıdır. Örneğin ulaşılacak kar rakamlar gerçekle ölçüşmeyecek kadar yüksek veya maliyetlerin finansal yükümlülükleri azaltacak kadar düşük olmaması gereklidir.

Yetkinlikten alınan retler;

İspanya Ankara Antlaşması’ndan başvuru için sektör kısıtlaması yoktur. Yapabileceğiniz ticari aktiviteyi kişiler seçmekte özgürdür. Fakat daha önce bulunmadığınız ve pazarda bulunan yerli şirketlerle rekabet edebileceğinizi konsolosluğu ikna etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple tecrübe sahibi olmadığını işleri seçmemek gerekir. İş planını destekleyecek yetkinliklere sahip olmanız beklenir. Türkiye’de hangi alandan gelir elde ediyorsanız en iyi bildiğiniz iş odur ve o alandan İspanya Girişimci Vizesine başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Finansal kaynaklardan alınan retler;

Her işletmenin kuruluşu için başlangıç maliyetleri birbirinden farklıdır. Bu başlangıç maliyetlerinin yanı sıra işletmenizin müşterilere ulaşıp kar etmeye başlaması belirli bir süre alacaktır. Bu sürede kişilerin kendini ve varsa bağımlı bireylerin yaşamını idame ettirecek kadar ek finansal kaynağa sahip olması beklenmektedir. Yani maliyetler start-up maliyetleri ve yaşam masrafları olarak ikiye ayrılır. Bu giderleri doğru hesaplayarak başvuruda yeterli kaynağın sahip olunduğunu gösterilmek gerekir. Sahip olunan finansal kaynağında yeterli ve kaynak üzerindeki tüm yetki hakkının kişiye ait olduğu belgeler ile kanıtlanmalıdır.

Yaratıcılıktan alınan retler;

Girişimcilik vizesinin serbest çalışan vizesinden ayrıldığı en önemli nokta aslında bu ret sebebidir. İspanya Girişimci Vizesinin amacı İspanya ekonomisinde daha önce yapılmamış bir iş fikrini kurmaktır. Veya hali hazırda bulunan bir ticareti aktiviteye eklenecek yaratıcı bir fayda sağlayacak ikamesiz bir yaklaşım gerektirir. Yani İspanya girişimci vizesinde yeterince yaratıcı ve yenilikçi bir iş kurmak beklenmektedir. Aksi durumda Bölge İspanya Ticaret Ofislerinden İş Planına uygulanabilir onayı alınamamaktadır.

İspanya Girişimci Vizesi Ücretleri 2021

İspanya Girişimci Vizesi olarak bilinen İspanya Start-up vizesinin çeşitli maliyetleri vardır. Bu maliyet kalemleri aşağıda ayrı ayrı sıralanmıştır.

 • Danışmanlık(varsa) maliyeti;
 • İspanyolca çeviri maliyetleri;
 • Konsolosluk Vize Başvuru ücreti;
 • İş izni ilk başvuru idari bedeli;
 • Geçici oturum izni ilk başvuru idari bedelidir.

 

2021 İspanyan Ankara Antlaşması güncel fiyatları öğrenmek için Emprovize Vize Danışmanlık uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ücretsiz ön görüşme için lütfen bizimle iletişime geçiniz.