İngiltere startup vizesi iş kurma imkanı sağlayan Birleşik Krallık oturum izinlerinden biridir. Bu vize türü ile 2 yıl boyunca İngiltere’de ikamet edebilir, süre sonunda yeni bir türe geçiş yapabilirsiniz. Aile üyelerinizi yanınızda götürüp hem kendi işinizi yapabilir hem de başkasının yanında çalışma hakkını yasal olarak size tanır. 5 yılın sonun süresiz oturum izni alarak İngiltere vatandaşlığına giden yolu kendinize açma izni tanır.

ingiltere Startup Vizesi

İngiltere Startup Vizesi Şartları

 • Yeterli finansa güce sahip olmak,
 • Onaycı kuruluş davet mektubu,
 • B2 seviye dil belgesi,
 • Ölçülebilir, uygulanabilir ve denetlenebilir bir iş fikri,
 • Adli sicil kaydının temiz olmasıdır.

Aslında yukarıdaki şartları taşımanız halinde geçmişte çok popüler olan İngiltere Ankara Anlaşması kapsamında iş kurma vizesinden çok daha avantajlı olduğu bir gerçektir. Çünkü Ankara Anlaşmasında başvurunuzu yaptıktan sonra hiçbir şekilde sonucunuza etki etme ihtimaliniz yoktu. Fakat Startup vizesinin en güzel yanı sizi onaylayacak kişiler ile birebir konuşma imkanınız olmasıdır. Tabi bu durum için yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmanız gerekmektedir.

Unutmayın Onaycı kuruluş vize onayını geri çeker ise Birleşik Krallık’da kalmak için yeni bir onaycı kuruluş bulmanız gerekir. Yani onay aldığınız kurumlar ile ortak bir birliktelik içerisinde bulunacağınızı göz önünde tutarak sıcak ilişkiler geliştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Startup vizesi ile kalış maksimum 2 yıl ile sınırlıdır. Bu süre bitiminde yeni bir vize türüne geçiş yapabilir ya da Yenilikçi vizesi ile 3 yıllık daha kalış sağlayabilirsiniz. Tabi Yenilikçi vizesi şartları startup ile karşılaştırıldığında daha zordur.

Aile bireylerinizi Ankara Anlaşması kapsamında yanınıza getirebiliyordunuz. Güzel haber İngiltere startup vizesi ile de getirebilirsiniz. Süreç her ne kadar biraz karmaşık olsa da gerekli vize danışmanlık kapsamında ayrıntılı olarak sizlere aktarılacaktır.

ingiltere Startup Vizesi izmir

İngiltere Startup Vizesi Ne Kadar Sürer

İngiltere startup vizeleri için gerekli süreleri sizlerle paylaşalım. Vize prosedürleri birkaç farklı süreden oluşmaktadır.

 • İş Planı hazırlanması ve evrakların hazırlanması, Endorsing Body yani onaycı kuruluş bulunması ortalama 1 ay sürmektedir.
 • Endorsing body görüşmeleri ve onay mektubunun alınması genelde 2 hafta gibi kısa bir süre alır.
 • Onay mektubunun alınması ile vize başvuru yapılması aşaması 2 haftalık bir süredir.
 • Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanması İngiltere dışındaysanız 3 haftada değerlendirilir. Birleşik Krallık içinden başvuru yapmak da mümkündür eğer böyle bir durum varsa 8 hafta inceleme süresi vardır.
 • Vize sonucunuz geldikten sonra 3 ay içerisinde İngiltere’ye taşınmanız ve ikamet kaydınızı yaptırarak BRP kartınızı almanız gerekir.

İngiltere Startup Vizesi Ücreti

İngiltere startup vizesi ücreti farklı kalemlerden oluşmaktadır. Bu sebeple tüm maliyetleri aşağıda sizler ile paylaşıyoruz. İngiltere startup vizesi maliyet olarak biraz fazladır. Fakat İngiltere vatandaşlığına açılan bu kapı değerlendirilmeye değer.

Vize başvuru harcı: 363 £
TLS Contact kordinasyon hizmet bedeli 55 £,
2 Yıllık zorunlu seyahat sağlık sigortası 1248 £,
Emprovize vize danışmanlık startup için hizmet bedeli: 1000 £,
Endorsin body startup eğitim programı ücreti değişkendir.

Endorsing Body Startup Eğitim Programı Ücreti Nedir?

Endorsin body yani onaylayan kuruluşlar İngiltere startup vizesi alabilmeniz için gereken davet mektubunu hayrına vermemektedir. Tahmin edileceği gibi finansal kazanım hedefine sahiptirler. Her onay talebinde bulunan kişileri onaylama halinde zorunlu koşul olarak “startup eğitim programı” kaydı yaptırmaktadır. Her kuruluşa bu eğitim programı kapsamında danışmanlık verilmektedir. Bu danışmanlık hizmeti için de ücret talep edilmektedir. Danışmanlık kapsamında genel olarak; muhasebe, finansa, hukuk, pazarlama desteği 2 yıl boyunca aktif olarak sağlanır.

İngiltere Start-up Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Başvurmadan önce, iş veya iş fikrinizin bir onay kuruluşu tarafından değerlendirilmesi gerekir. İşletmeniz uygunsa, size bir onay mektubu vereceklerdir.

Ayrıca en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. İngilizce dil gereksinimini karşılamak zorunludur. Dil şartı minimum B2 seviyesinde olmalıdır. Seviye sadece IELTS sınavı ile belirli kuruluşlarda geçerlidir. Bu kurumlar İngiltere Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesinde yayınlanmıştır. 9 üzerinden minimum 5,5 almak gerekmektedir.

Bunların dışında yaşam masrafınızı karşılayabildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Çünkü İngiltere Konsolosluğu başvuru sahiplerinin devlete yük olma riskini ortadan kaldırmayı beklemektedir. Yani İngiltere’de bulunacağınız süre zarfı içerisinde yeterli finansal gereklilik kanıtı bulmanız gerekmektedir. Bu miktar aylık 1270 £ bulunması gerekir. Ayrıca eşinizi de yanınızda götürmek isterseniz 285 £, bir çocuk için 315 £, her ilave çocuk için ise ek 200 £ olarak eklenmektedir.

ingiltere Startup Vize Danışmanlık

İngiltere Vize Başvurusu İçin İngilizce Sınavı

Daha önceki başarılı bir vize başvurusunda yapmadıysanız, genellikle başvuru yaparken İngilizce dil bilginizi kanıtlamanız gerekir. Özellikle İngiltere startup vizesi için Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde B2 düzeyinde İngilizce okuyabildiğinizi, yazabildiğinizi, konuşabildiğinizi ve anladığınızı kanıtlamalısınız. Her vize türü için dil bilme kanıt zorunluluğu birbirinden farklıdır.

Vize için İngilizce Bilgisi Nasıl Kanıtlanır?

Onaylı bir sağlayıcıdan Güvenli İngilizce Dil Testini (SELT) geçmek. İngiltere aile birleşim vizesi için gereken İngilizce dil seviyesi A1 düzeydedir. Bu dil şartı IELTS ile kanıtlanır. Süreç içerisinde konsolosluğun güvenilir dil kurumu olarak belirlediği şirketler aracılığı ile ilgili sınavlar gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu kurumların listesini İngiliz Dış İşleri Bakanlığı web sitesinden yada Emprovize Vize Danışmanlık tarafından sizlere iletilecektir.

Bu konuda tek istisna konsolosluğun açıklamasına göre şu şekildedir. “İngilizce öğretilen derece düzeyinde bir akademik yeterliliğe sahip olmak – yurtdışında okuduysanız, Ecctis (eski adıyla UK NARIC) aracılığıyla yeterliliğinizin bir İngiltere lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine eşdeğer olduğuna dair onay için başvurmanız gerekir.”

Detaylı bilgi için makalemizi inceleyiniz

ingiltere Startup Vizesi

İngiltere Startup Vizesi İçin Gereken Belgeler

 • Onay Mektubu,
 • Pasaport,
 • Banka Hesap Dökümü
 • İngilizce Dil Şartı Kanıtı,
 • Diğer Destekleyici Belgelerdir.

İngiltere startup vizesi için Konsolosluk ihtiyacı dahilinde ek bilgi ve belge talebinde bulunma hakkını saklı tutmaktadır. Bu sebeple her zaman aramalara hazırlıklı olunuz. Türkçe olan belgelerin çevirisi yaptırılması gerekmektedir. Fakat noter onaylı apostile ihtiyaç yoktur.

Startup Vizesi Danışmanlık

İngiltere Startup vizesi danışmanlık kapsamında profesyonel hizmet almak isterseniz Emprovize sizin için doğru adrestir. Çünkü bizler Türkiye’deki tüm başvuru merkezlerine kayıtlı resmi bir seyahat acentesiyiz. Ayrıca İngiltere merkezli onaycı kuruluşlardan olan endorsing bodyler ile birlikte çalışıyoruz. Bu sayede misafirlerimize uygun kuruluşları bularak destek veriyoruz.

İngiltere startup vizesi danışmanlık hizmetimiz için bilgi almak isterseniz uzman kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlerin İngiltere vatandaşlığına giden yolda destekçiniz olmaktan memnuniyet duyarız.

Detaylı Bilgi için Diğer Yazılarımız

aile birlesimi vizesi
ingiltere Startup Vizesi
İngiltere Girişimci Vizesi Tier 1
londra vizesi

Londra Vizesi

Londra Vizesi ülke sınırları içerisinde bulunduğu İngiltere'ye…
turist vize basvurusu
almanya ticari vize nasil alinir
almanya transit vize
almanya calisma vizesi
polonya egitim vizesi
ingiltere ankara anlasmasi vizesi
geri donus vizesi