Rusya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Tüm Türkiye’de yaşayan misafirlerimiz, Rusya vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli TÜRSAB’a bağlı A Grubu Seyahat Acentamız Emprovize Vize Danışmanlık ile profesyonelce başarıya ulaştırabilirisiniz.

Tüm Vize Başvurularında ücretsiz ön danışmanlık alabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Aşağıdaki makalelerimizde bulabileceğiniz cevaplar konu hakkında ayrıntılı olarak verilmiştir. Rusya vize istiyor mu? Dediğiniz duyar gibiyiz. Sorunuzun cevabı: Evet istiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ye seyahat etmek için ihtiyacı olan izne Rusya vizesi denir. Vizenizi almak için önce vize türünüzü doğru belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her vize çeşidi kendine özgü bir hazırlık süreci vardır. Örneğin Rusya turistik vize ile Rusya çalışma vizesi birbirinden farklıdır.

Rusya vizelerinde tek giriş ve çok girişli multi vizelerin giriş çıkış haklarına göre ücretlerinde farklılık göstermektedir. Rusya vize başvurusunun ortalama sonuçlanma süresi 7 gündür. Ayrıca Rusya da resmi makamlarca çıkarılan davetiyeler 15 gün de çıkmaktadır. Bu davetiyeler vizenizin olumlu sonuçlanmasında büyük etkiye sahiptir.

Rusya vizesi nasıl alınır? Sorusu sıkça misafirlerimiz tarafından yöneltilmektedir. Bu sebeple makalemizde Rusya vize ücreti 2021 yılında ne kadar olduğuna değindik. Ayrıca Vize başvurusu aşamalarını ayrıca açıklıyor olacağız. Rusya Vize Çeşitleri hakkında ayrıca blog makaleleri de bulabilirsiniz. Randevu alma sürecine de değindik. Çünkü oturum izinleri ve turistik seyahatlerde vize randevusu almak da bir hayli karmaşık olabilmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Hizmet
İlk Adım: Rusya Vizesi Ücretsiz Ön Bilgilendirme.
İkinci Adım: Vize için gereken evrak 2021
Üçüncü Adım: Vize Randevu Alınması
Dördüncü Adım: Evrakların Hazırlanması
Beşinci Adım: Evrakların Kontrolü
Altıncı Adım: Vize Mülakatına Hazırlık
Yedinci Adım: Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu vize başvuru süreçleri diler.

Yazılar

rusya vizesi basvurusu islemleri

Rusya Vizesi

Rusya vizesi 2021 başvuruları ile ilgili son dönemlerde en çok karşılaştığımız soru “Rusya’ya vize var mı” sorusudur. Rusya vizesi halen alınması zorunludur,Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya vizesine tabidir. Rusya elektronik vizesi ile yalnızca St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne gidilebilir ve geçerliliği 8 gündür. Moskova ve diğer şehirler için standart vize alınmalıdır.

Rusya vizesi işlemleri sayfamızda turistik, ticari, özel ziyaret, transit, St. Petersburg vizesi, ekspres vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Rusya vize başvuru işlemlerine dair detaylı soru ve görüşlerinizi Emprovize Vize Danışmanlık Rusya vizesi başvuru merkezi sayfamızdaki iletişim bilgilerini kullanarak iletebilirsiniz.

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2010 yılında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşması,1 Ocak 2016 tarihinde tek taraflı olarak kaldırılmıştır. Türkiye ve Rusya arasında yürürlükte olan uygulamayla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya vizesi almak zorunda kalmışlardır.

Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin Rusya’ya gidebilmek için Rusya Vize Başvurusu yapmaları gerekmektedir. Fakat güncel Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 gün süresince Rusya Federasyonu’nun topraklarına vizesiz olarak giriş ve çıkış yapabilecek, bulunabilecek ve transit geçebilmektedir.

Emprovize web sayfamızda Rusya vizesi, Rusya vizesi başvuru, Rusya akraba ziyareti vizesi, Rusya aile ziyareti vizesi, gibi tüm vize türleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Emprovize ekibi vize formların doldurulması, vizenin alınması için gerekli evraklar, vize türü ve süresi ile ilgili konularda danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize başvurusunu değerlendirmek ve sonuçlandırmak yetkisi sadece Rusya Diplomatik temsilciliklerine aittir.

Yani Rusya’ya seyahat etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve  yeşil pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaflığa sahiptir.

Rusya vizesi almak aracılığımız ile çok kolaydır. Diğer ülkeler gibi finansal kanıtlar veya mal varlıklarınızı sunmanız gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da Türkiye’de oturuma sahip olmanız vize almanız için yeterli şarttır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur davetiyenizdir. Eğer bir davetiyeniz yoksa gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için otel ve uçak rezervasyonudur. Birçok misafirimiz sırf bu ayrıntıyı göz ardı etmeleri sebebi ile olumsuz sonuç almaktadır.

Gerçekleştireceğiniz otel rezervasyonunuz için elinizde muhakkak ıslak imzalı ve kaşeli voucher(davetiye) olmalı ve bu belge Rusça olarak verilmektedir. Hem Rusya vize başvuru yaparken hem de Rusya’ya giriş yaparken de bu belge muhakkak pasaportunuz arasında bulunmalıdır.

Birçok vize başvurusunda davetiye Emprovize tarafından sağlanmaktadır.

Rusya turist vizeleri kısa süreli vizelerdir ve işlem prosedürü hızlı ve kolay bir şekilde tarafımızca yürütülmektedir. Fakat uzun süreli kalış sahibi vizeler Rusya oturum izni vermesi sebebi ile zorlu bir işleme sahiptir. Turistik vize 1 aylık veya 3 aylık olarak verilmektedir. Bu çoklu giriş çıkış ile değişkenlik göstermektedir. Davetiye alabilmeniz halinde en fazla 3 aylık vize alabilirsiniz. Bu sürenin üstünde vize almanız için ticari davetiye gerekmektedir. Ticari davetiyeyle de alabileceğiniz maksimum vize süresi 3 yıldır. 3 yıllık davetiye almak biraz zorlayıcıdır.

Moskova vizesi almak istiyorsanız ilgili prosedüre tabi olacaksınız. Çünkü Moskova’ya seyahat etmek isteyen misafirlerimiz Moskova vizesi talebi ile gelmektedir. Bu durum Rusya vizesi almak için adım atmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Rusya vize başvurusu işlemlerini İzmir merkezli A grubu TÜRSAB belgesine sahip seyahat acentamız aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Emprovize Vize Danışmanlık sizlerin yanında.

Rusya Vize Ücreti

rusya vize ucreti

Rusya vize ücreti 2021; Rusya vize başvurularında ödenmesi gereken konsolosluk harç tutarı, vize türüne, giriş sayısına ve başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir. Başvuru sahibinden istenen ücret; konsolosluk vize harcı, Başvuru Merkezi servis ücreti ve Emprovize danışmanlık bedelimizi kapsamaktadır. Rusya vize ücreti nakit, kredi kartı, banka havalesi ile yapılabilir.

Rusya vizesi reddedildiği takdirde vize ücretleri geri iade edilmemektedir. Rusya Vize fiyatlarına tüm işlem masrafları dahildir.

Seyahat amacınıza uygun Rusya vize ücreti ve gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız.

Güncel tarihli 30 günlük tek girişli Rusya vize ücreti 185 USD’dir.

Rusya vize ücreti 2021 vize türü ve giriş tercihine göre değişmesi sebebi ile ayrıntılı bilgi almanız daha faydalı olacaktır.

Rusya E Vize

rusya e vize basvurusu icin bilgi

Rusya e vize başvurusu Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen resmi başvuru sayfası ile işlem almaktadır. Otel rezervasyonu ya da seyahat amacını belirleyen ek belgeler bu vize kategorisinde talep edilmemektedir. Başvuru sahibinin belirlenen site aracılığıyla ve kişisel belgelerini sunarak başvurusunu tamamlayabilir.

Rusya E Vize Süresi

Rusya elektronik vize 60 gün içinde maksimum 16 gün konaklama imkanı vermektedir. Daha uzun süreli kalışlar için Rusya Büyükelçiliği bünyesinde görev yapan konsolosluk aracılığı ile vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Rusya E Vize Ücreti

Rusya e Vize Ücreti 50 Dolar olarak belirlenmiştir. 6yaşının altında çocuklar için ücret alınmamaktadır.

Rusya E Vize Sonuçlanma Süresi

Rusya e vize için başvuru yapacak kişiler en az 4 gün önce online başvuru formunu doldurmalıdır. Form İngilizce olarak sunulmuştur. Ayrıca, başvuru anında dijital ortamda bir fotoğrafınızın bulundurulması geremektedir.

Rusya e vize kolaylaştırılmış kategoride sunulmuş nitelikte olan ve belirli bir inceleme aşamasından geçmektedir. Online olarak Rusya elektronik vize başvurusu esnasında sunacağınız evraklarınızın ve formda beyan ettiğiniz bilgilerin doğru, açık ve teyit edilebilir olması gerekmektedir. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen standartların dışında kalan başvurular kabul edilmemektedir.

Kişisel bilgileriniz, pasaport ve kimlik bilgilerinizin uygun eşleşmesi gerekmektedir. Evraklarınızın eksiksiz girilmesi zorunludur. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu diğer ülke vatandaşları için de ek evraklar dahilinde aynı süreç uygulanmaktadır.

Rusya Elektronik Vize başvurunuzu Emprovize ofislerimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Rusya elektronik vize başvuru işlemlerinizi başlatmak ve detaylı bilgi almak için uzmanlarımıza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Rusya Elektronik Vize Nereye Gidebilirim?

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın 25.07.2019 tarihli 357 sayılı Kararı ile; Gri ve yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan şoförler 07.08.2019 tarihinden itibaren, giriş tarihi başlangıcı ile 30 gün süreyle vizesiz seyahat edebileceklerdir. Bununla birlikte, ikamet süresi her 180 gün içinde 90 günü aşmamalıdır.

Elektronik vize ile Rusya’da gidilebilecek yerler:

 • St Petersburg Vizesi (St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi için)
 • Vladivostok Vizesi
 • Kaliningrad Vizesi

Yukarıdaki bölgelere yapılacak seyahatler için elektronik vize uygulaması vardır. Bu vize ile sadece bu bölgeler içerisinde seyahat edilmesine olanak tanınmaktadır. Vize 30 gün geçerli olup, Rusya’ya giriş yaptığınız andan itibaren Rusya’da 8 gün kalış hakkınız bulunmaktadır.

Rusya elektronik vize almak için online olarak internet sitesi üzerinden formu doldurmalısınız. Planlanan seyahatten en az 4 takvim günü öncesinde, dijital fotoğraf eklenmesi ile elektronik vizenizi alabilirsiniz. Rusya e vize için Emprovize hizmet bedeli her şey dahil 50 USD dir. Bu ücreti ile tüm masraflarınız dahil olarak vizenizi alabilirsiniz.

Rusya Turist Vizesi

rusya turist vizesi basvurusu islemleri

Rusya turist vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anlaşma feshi ile almaları zorunlu hale gelen vizedir. Yani bordo pasaport sahibi iseniz Rusya turist vizesi almak zorunda olduğunuz anlamına gelmektedir. Yeşil pasaportunuz varsa 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

Rusya kültürel etkinliklere katılma, turistik, gezi amacıyla ve sergilere, müzakereler, tıbbi araştırmlar için incelemelere iştirak etmek üzere seyahat edeceklerin başvurması gereken vize türüdür. Turistik amaçlı seyahatlerde Rusya vizesi için gerekli evraklar listesini sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Rusya turistik vize diğer ülke vatandaşlarına kısa süreli turistik ziyaret etme hakkı vermektedir.

Rusya turistik vize başvurularında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları için Rusya vizesi ülkeye kültürel organizasyon ve turist gezisi amacıyla seyahat edecekler için verilmektedir. Rusya turist vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Turist vizeleri tek veya çift girişli olarak alınabilme seçeneğine sahipsiniz. Rusya vizesi için gerekli evraklar tek veya çift girişli vize başvuruları için değişmemektedir.

Rusya turistik vize başvuru işlemi aşağıdaki kategorilerden biri seçilerek gerçekleştirilir:

 • 30 günlük tek girişli
 • 30 günlük tek girişli ekspres vize
 • 90 günlük tek girişli
 • 90 günlük çift girişli

Bu vizelerin sonuçlanma sürelerini hızlandırmak için Express hizmet alınabilmektedir.

Yukarıdaki turistik vize kategorilerinin başvuru işlem ücretlerini iletişim bağlantısına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Rusya vize ücreti; konsolosluk harcı, vize ücreti, davetiye ve hizmet bedeli olarak ayrı ayrı belirtilmiştir.

Rusya’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken Rusya vizesi kategorisidir. Rusya turist vizesi ile Rusya’da en fazla 1 ay kalış hakkına sahip olunmaktadır. Rusya’da daha uzun süre kalmak isterseniz Rusya’dan tarafınıza gelecek davetiye mektubuna ihtiyacınız olmaktadır. Bu vize kategorisine başvuru yapmak için ıslak imzalı ve kaşeli otel voucheri ya da evde konaklayacaksanız göçmenlik bürosu onaylı davetiye mektubu gereklidir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile çalışmanız halinde davetiye(voucher) almanıza gerek yoktur.

Rusya Turistik Vize Kaç Günde Çıkar

Rusya turistik vize kaç günde çıkar sorusu en çok yöneltilen sorulardan biridir. Rusya vize işlemleri süresi Türkiye’de bulunan  Rusya Federasyonu diplomatik temsilcilikleri tarafından yürütülür. Turistik vize başvuruları ortalama 7 iş günü içerisinde çıkar. Bu süre resmi tatiller ve yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir. Bu sebeple vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için başvurunuzu en az 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz.

Rusya vizesinin çıkması, Rusya Konsolosluğu’nun talep ettiği belgelerin eksiksiz olarak sağlanmasına ve vize ücretinin belirtildiği gibi tahsil edilmesine bağlıdır. Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu ve Antalya Rusya Başkonsolosluğu bulunur. İşlem süresi başvuru yapılan konsolosluklara bağlı olarak da değişebilir. Konsoloslukların Rusya express vize hizmeti bulunur. Expres yani hızlı vize başvuruları ortalama 2 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Rusya vizesinin çıkış süresinin başvuranın kişisel durumu değerlendirilerek Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Federal Vatandaşlık Servisleri, Büyükelçilik ve Konsolosluğun kararına bağlı olarak değişebileceğini göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Rusya turistik vize ile Rusya’da konaklama süresi tam zamanlı kalma süresi 30 gündür. Vize süresi belirtilen süreye uygun olarak maksimum 30 gün için etkinliğin düzenlenmesi için gerekli olan gün sayısına bağlı olarak sunulmaktadır.

Yazımızın devamında Rusya turistik vize nasıl alınır ve vize prosedürüyle ilgili merak edilen diğer ayrıntılı bilgilere bulabilirsiniz. Evraklarınızı hazırlarken açıklamaları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

48 saat içerisinde sonuçlanan Rusya hızlı vize almak isterseniz lütfen bu bilgiyi yetkilimizle paylaşınız ve ekspres vizenin 2021 yılı güncel ücretini Emprovize vize danışmanınızdan öğreniniz.

Rusya Turist Vizesi Nasıl Alınır

Rusya vizesi başvurularınızda şahsen gelmenize gerek yoktur. Başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için aşağıdaki Rusya vize için gerekli evraklar listesini kargo yoluyla ofisimize göndermeniz gerekecektir. Rusya vizesi nasıl alınır sorusunun ayrıntılı cevabını ilgili yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Rusya Federasyonu Konsolosluklarının bölge ayrımı yoktur ve vize başvurularında şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle tüm Türkiye’deki misafirlerimizin evraklarını ofisimize kargo ile iletmesi halinde işlemlerini başlatmaktayız. Arzu ederseniz İzmir deki ofisimize şahsen gelerek de evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

Rusya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı yapılacak seyahatlerde Rusya turistik vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıdadır. Turistik vize başvurularında zorunlu olan voucher belgesi Emprovize vize danışmanları tarafından temin edilmektedir.

 • Pasaport

Seyahat bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olan vizenin basılması için en az 2 boş sayfası bulunan pasaport sunulmalı.

 • Vize Başvuru Formu

Başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulup, imzalanmalı. Formun çıktısı alınarak başvuru dosyasına eklenmeli. (Form için iletişime geçiniz hemen gönderelim.)

 • Biometrik Fotoğraf

Güncel tarihli, arka fonu beyaz, 3,5×4,5 cm ebatlarında önden çekilmiş fotoğraf.

 • Turist Kabul Belgesi (Voucher Belgesi)

Hotel Voucher olarak da bilinen turist kabul belgesi tur operatörlüğü faaliyeti gösteren Rusya şirketi tarafından düzenlenmiş yabancı turisti kabul onay belgesi, operatör kayıtları içeriğinde detayları bulunacak imzalı ve kaşeli belgedir. Bu belgeyi sunmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Bu belgeyi EAGVS vize danışmanınız sizin adınıza temin edecektir. Rusya voucher belgesi bağlantısından ayrıntılı bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

 • Yabancı uyruklu kişiler için T.C. ikamet izninin aslı
 • Kişisel Bilgiler veya Emprovize Rusya vize başvuru formu

Rusya vize başvurularınızda seyahat şehri, seyahat tarihleri gidiş-dönüş, ev adresi, cep tel, meslek, iş ismi, iş adresi sorularının yanıtlarını yetkilimize beyan etmeyi unutmayınız. Rusya’da Nazran, Vladikafkas , Beslan, Grozni, Nalçik  şehirlerinden birine gidecekseniz vize değerlendirme süreniz uzayabilir.

Rusya Turist Vizesi Sonuçlanma Süresi

2021 yılında Rusya turist vizesi sonuçlanma süresi 7 iş günü arasında değişmektedir. Dilerseniz Rusya Konsolosluğu’nun sunduğu hızlı vize hizmetinden de faydalanabilirsiniz. St. Petersburg vizesi değerlendirme süresi 2 gündür. Rusya hızlı vize katma değerli bir hizmettir. 2021 yılı Rusya standart turist vize ve hızlı vize ücretini lütfen yetkilimize danışınız. Hızlı vizenin sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası 2 iş günüdür.

Rusya Turistik Vize İşlemleri

Rusya turistik vize işlemleri başvuranın konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezinde şahsen bulunmasına gerek kalmaksızın gerçekleştirilebilmektedir. Turist vize işlemlerini başlatmak için evraklarınızı ofisimize göndermeniz yeterli olacaktır. 2021 yılında Rusya Federasyonu’nun Türkiye’de aktif olarak konsolosluk hizmeti veren 4 farklı diplomatik temsilciliği bulunmaktadır.

Rusya Diplomatik Temsilcilikleri:

 • Rusya’nın Türkiye’de İstanbul Rusya Konsolosluğu
 • Antalya Rusya Başkonsolosluğu
 • Trabzon Rusya Başkonsolosluğu
 • Ankara Rusya Büyükelçiliği olmak üzere 4 yetkili diplomatik temsilciliktir.

Rusya Konsolosluklarının yetki alanı sınırlaması yoktur ve şahsen başvuru merkezinde bulunmanıza gerek kalmaksızın evraklarınızı Emprovize ofisine kargo ile göndererek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Rusya turistik vize tek girişli veya çift girişli olarak verilmektedir. Başvuru sahibi eğer Rusya’da kaldığı süre içerisinde bu ülkeye komşu olan diğer ülkeleri ziyaret etmek isterse dönüşte Rusya topraklarından geçmek zorunda kalırsa, çift girişli turistik vize alması gerekmektedir.

St Petersburg vizesi olarak bilinen e vize hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Rusya turist vizesi ücreti hakkında ek bilgi de almanız için ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır.

Rusya’da gezilmesi gereken en popüler yerler yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu

rusya vize basvurusu islemleri

Rusya vize başvurusu sürecine başlamadan önce Rusya’ya yapacağınız seyahat amacınızı ve sayısını belirlemelisiniz. Rusya vize talep formunda belirteceğiniz ülkeye giriş-çıkış sayısının vize ücretini de etkileyeceğini unutmayınız. Turistik amaçlı seyahatler için çoğunlukla tek girişli olarak onaylanmaktadır.

Rusya vize başvurusu yapacak kişilerin farklı tercih alternatifleri vardır.

 • 1 girişli vize

Rusya’ya seyahat edecek kişiye 1 giriş ve 1 çıkış hakkı sağlar.

 • 2 girişli vize

Vize sahibine Rusya Federasyonu’na 2 giriş, 2 çıkış izni verir.

 • Çok girişli vize

Rusya’yı ziyaret etmek isteyen kişilere en az iki ve daha fazla giriş hakkı verir. Çok girişli Rusya vizesine sahip ülke vatandaşları Rusya’da her 180 günde en fazla 90 gün kalma hakkına sahip olmaktadırlar. Bu kuralı ihlal eden kişilerin vizesi iptal edilir.

Emprovize Vize Danışmanlık Rusya’ya giriş yapmak amacıyla vize başvurusu yapan vatandaşların hizmet kalitesinin yükseltilmesi, vize düzenlenmesindeki süreci hızlandırılması ve kolaylaştırmak için hızlı ve profesyonel vize başvuru süreci sunmak amacıyla hizmet vermektedir. Emprovize vize bilgi formunu doldurarak göndermeniz yeterli olacaktır. Mutlu misafir anlayışımız ile biz sizler için varız.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Rusya vize kaç günde çıkar sorusuna cevabına ortalama 5 iş günüdür. Turistik ve ticari vize başvurularınızı seyahatinizden 15 gün önce tamamlanması tavsiye ederiz. Rusya vize başvurularında yetkili merciler Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Başkonsoloslukları‘dır. Bu temsilciliklere evrakların teslim edilmesi ve konsolosluk harcının yatırılmasından sonra değerlendirme sürecini başlamaktadır.

Vize sonuçlanma süresi istenilen vize türüne göre değişiklik olabilir. Genel olarak Rusya kısa süreli vize başvuruları (turistik, ticari, ziyaret ve transit) vize başvuruları 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreler yoğunluk, resmi tatiller ve pandemi şartları ile Konsolosluk yetkililerinin kararına göre değişebilir.  Konsolosluk kurumları, Rusya vize başvurusu alınması ile ilgili evrakların incelemesinde vize işlem süresini uzatma ve değiştirme hakkı saklıdır.

Ayrıca Rusya’nın Nazran, Vladikafkas, Beslan, Grozni ve Nalçik şehirlerine seyahat edecek başvuru sahiplerinin vize sonuçlanma süreci incelemeler ile daha uzun süreceğinden 15 günde sonuçlanmaktadır.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya vizesini bizim aracılığımız ile alabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evrakları bize kargo yoluyla ya da bizzat getirerek vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

 • VFS Global Rusya Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile; VFS Global isimli kurum konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu ve konsolosluk adına hizmet veren yetkili vize başvuru merkezidir. Gerekli tüm evraklar ile birlikte en yakın VFS Global Rusya vize başvuru merkezi’ne giderek vize başvurusunu yapabilirsiniz. Buradan gerçekleştirdiğiniz vize başvurusu da konsolosluklara iletilir ve kararın verilme yetkisi konsolosluğa aittir.
 • Rusya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği aracılığı ile; Rusya vize başvuruları direkt olarak konsolosluklardan yapılabilmektedir. Rusya konsolosluğundan yapılan vize başvurusu için de benzer adımları gerçekleştirirsiniz. Buradaki tek fark VFS Rusya hizmet bedeli ödenmez. Çünkü kişi kendi hizmetini gerçekleştirmiş sayılır. Yukarıda belirttiğimiz yetkili temsilcilik ile; İstanbul, Antalya ve Trabzon’da Rusya Başkonsolosluğu, Ankara’da Rusya Büyükelçiliği doğrudan işlemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca yazımızın devamında yetkili temsilciliklerin adres ve iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Rusya İstanbul Konsolosluğu

rusya istanbul konsoloslugu vize basvurusu yapmak

Rusya İstanbul Konsolosluğu yetkili aracı kuruluşlar ile vize başvurularını kabul etmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu Rusya’nın Türkiye’deki önemli temsilciliklerindendir. Ekonomik ve kültürel ilişkiler olmaz üzere Rusya ve Türkiye arasında işbirliklerini güçlendirmek amacıyla hizmet etmektedir. Rusya İstanbul Konsolosluğu, Rusya vize başvurusu kabul edebilir, değerlendirir ve karara bağlar. Vize kararı kesin hüküm niteliği taşıdığından dolayı tartışılamaz.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

İstanbul Başkonsolosluk, tüm illerden vize başvurusu kabul etmekte değerlendirme ve karara bağlama yetkisine sahiptir. Doğrudan başvurusu kabul etmeyen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, randevu sistemi ile aracı kurumlar üzerinden belge kabul etmektedir. Seyahat amacınıza (Turistik, Ticari, Transit gibi)  uygun olarak hazırlanan belgelerinize ile birlikte randevu alarak belgelerinizi teslim edebilirsiniz.

Not: 1.07.2018 Tarihinden itibaren Konsolosluk işlemlerinin ödemeleri aracı kurumlara da konsolosluklara da yalnızca dolar olarak yapılabilmektedir.

Not: Rusya vizesi almak isteyen İran vatandaşlarının sağlık sigortası poliçelerini sunmaları zorunludur.

Rusya vizesi Rusya Federasyonu’nun 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almalıdır. Kişiler vizelerini Rusya Federasyonu temsilciliklerinden ya da konsolosluklarından teslim alacaklardır. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) ve yeşil pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli konaklamalarda Rusya vizesi almak durumunda değildir.

Rusya vizesi için alınmış olan tedbirlerde belirli istisna durumlar vardır. Geçici oturum izni olan bireyler, çalışma izni olan bireyler, özel ve hizmet pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin başvuruları da temsilcilikler ve konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirileceğinden başvuru süreci ve yanıtının son merkezi Rusya Federasyonu diplomatik temsilcilikleridir.

Rusya Konsolosluğu Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vize başvurunuzda önemli olan kısım kişisel bilgileriniz ve başvuru türüdündür. Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi için gerekli evraklar; pasaportunuz, seyahat nedeniniz ve kalış sürenize göre hazırlamanız gerekir. Bilgileriniz eksik veya yanlış olduğu takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Rusya vize başvuruların Rusya vize başvuru formunun doldurulmalıdır. Form içerisinde istenilen bilgilerinizin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır. Form da istenilen fotoğrafınız da güncel tarihte çekilmiş olmalıdır.

Rusya turistik vize başvurularında gerekli olan evraklar farklı iken ticari vize başvuruları için gerekli evraklar birbirinden farklıdır. Seyahatinizi seyahat şirketi ile birlikte gerçekleştireceksiniz şirket sizlerden belirli taleplerde bulunur ve seyahatiniz için gerekli çoğu koşulu tamamlayacaktır. Rusya turistik vize alımlarında Rusya’da tam zamanlı olarak 30 gün kalınabilmektedir. Tek girişli veya çift girişli Rusya vizesi alınabilmektedir.

Rusya ticari vizesi tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen en az 90 gün konaklamalı izindir. Bir yıla kadar uzatılması mümkündür.

Rusya insani vizesi farklı ülke vatandaşlarının ülkeye gelerek Dini, kültürel, bilimsel çalışmalar ile insani etkinlikler için aldığı vizedir. Bir yıl süreli alınabilmekte olup tek girişli veya iki girişli alınabilir.

Rusya özel vizesi ise diğer ülke vatandaşlarının Rusya Federasyonuna misafir olarak giriş yapmasını sağlayan vizedir. Davetiyeye dayanılarak alınan ziyaret vizesi olarak da tanımlayabiliriz. Tek girişli veya iki girişli olarak alınabilen Rusya özel vizede 90 gün konaklama hakkı verir.

Rusya transit vizesi  karayolu veya tren ile ülkeler arası geçiş yaparken ülke üzerinden geçiş yaparken 10 güne kadar alınması durumunda olan bir izindir.

Ayrıca Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya ve Kazakistan arasında Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında yürürlüğe girmesi ile sonucunda bu ülkeler arasındaki tüm uçuşları iç uçuş olarak kabul etmektedir. Sınır ve pasaport kontrolü ülkelerden yalnızca birinde yapılmaktadır. Bu ülkelere girmek isteyen vatandaşlarımız transit vize almak zorunda kaldıkları gözlemlenmiştir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Seyahatinizin gerekçesini, kalış süresini, konaklayacağınız yeriniz, harcamaların kimin tarafından karşılanacağı gibi sponsorluk işlemleri, ziyaretinize dair detaylarla birlikte, bazı kişisel bilgilerinizi de içeren Rusya vize başvuru formu belgesinin çıktısını alarak doldurulur. Rusya vize başvuru formu doldurduktan sonra çıktısını alarak diğer belgelerinizin arasına eklenmesi gerekmektedir.

Rusya Vize Randevu 2021

Kısa süreli vize başvurularınız için İstanbul Rusya Konsolosluğu’ndan Rusya vize randevu almanız gerekmemektedir. Rusya vizesi başvuru işlemleriniz ile acentemiz bünyesinde hareket ederek randevulu vize işlemlerinizi danışman arkadaşlarımız desteği ile sizler için gerçekleştirebiliyoruz.

Rusya vize randevu talepleri yapacağınız seyahatin sebebine ve dolayısı ile başvuru şekline göre değişkenlik gösterir. Oturum izni başvurularınız da Rusya Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Ancak yukarıda da belirtilen gibi kısa süreli turistik vize ve ticari vize başvurularında randevu almanıza gerek yoktur. Bu sebeple yapacağınız seyahat türüne göre vize türünü belirleyerek sürecinizi doğru bir şekilde sürdürmeniz önemlidir.

Rusya vize randevu, Emprovize Vize Danışmanlık şirketimiz aracılığı ile sizin adınıza şahsen randevu kaydı yaptırılarak alınabilir. Rusya Federasyonu’na seyahat gerçekleştirecek olan yolcularımızın vize başvuru sırasında Rusya Konsolosluğuna ülkeye ne amaçla ve ne konumda gitmek istediklerini ve seyahat nedenine bağlı olarak tek girişli, çift girişli veya çok girişli olan vize türünü, vize süresini açık bir şekilde belirtmeleri beklenmektedir.

Rusya vize türleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Rusya Konsolosluğuna çok girişli vize talebinde bulunan yolcuların, Rusya sınırları içerisinde her 180 günde en fazla 90 gün kalma hakkı tanınır. Eğer ki Rusya’da 90 günden fazla kalmak isterseniz Rusya Konsolosluğuna ticari vize (işçi vize) ya da öğrenci vizesi olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize başvuruları için belli başlı hazırlamanız gereken evrak listesi bulunmaktadır.

Rusya vize türlerinin evrak listesi birbirine benzer;

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf ( 2 adet, 35*45 mm ölçülerinde, beyaz fona sahip)
 • Voucher (turistik vize başvuruları için gerekmektedir)
 • Davetiye ( ticari ve aile ziyareti vizesi için Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiyenin ıslak imzalı aslı)
 • İkamet izni (Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar için)

Bahsetmiş olduğumuz bu evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde temin edip tamamladığınız takdir Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğuna başvuru talebinde bulunabilir ve vizenizi alabilirsiniz. Başvuru süresinde belgeleriniz de herhangi bir yanlış veya eksik bilgi ya da Rusya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan yönetmeliğe aykırı bir durum varsa vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu tarafından reddedilecektir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 212 292 51 01, +90 212 292 51 02

E-Posta: stambul@mid.ru

Web Sitesi: https://istanbul.mid.ru/tr/

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri görev bölgesi olarak kısıtlanması yoktur. Bu nedenle tüm Türkiye’den, ikametinize bakılmadan İstanbul Başkonsolosluğuna vize için veya diğer konsolosluk hizmetlerine başvurabilirsiniz.

St Petersburg Vizesi

st petersburg vizesi basvurusu islemleri

St Peterburg vizesi olarak bilinen Rusya vizesi e vize olarak da anlaşılmaktadır. Rusya vizesi belirli bölgelerinde farklı işlemler görebilmekte olması sebebi ile e vize kategorisinde St Peterburg vizesi olarak alınabilmektedir.

St Petersburg ve Leningrad bölgelerinde uygulanan vize türü bu sınıfta değerlendirilecektir. 18.07. 2019 tarihinde 347 sayılı Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın sunduğu karar ile Rusya Federasyonu St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren gerçekleştirmek istenilen seyahatlerde elektronik vize uygulamasına geçilmiştir. Bu resmi yapılan açıklama ile başladığının kanıtı niteliğindedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da içinde bulunduğu durum ile yabancı uyruklu vatandaşlar da St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne gerçekleştirmek istenilen seyahatler için tek girişli ticaret, insani ve turistik vizeleri elektronik olarak alabileceklerdir.

Bu bölgeler için sadece 8 gün geçerliliği olan e vize alınabilmektedir. Alınacak e vize ile Rusya’nın diğer şehirlerine giriş yapılması mümkün değildir. Direkt olarak bu bölgeye uçmanız ve buradan Türkiye’ye dönmeniz zorunludur. Aksi halde vize ihlali yaptığınız için uzun ve kısa vadeli olumsuz sonuçlar doğurur.

Rusya’nın diğer şehirlerine geçiş planınız varsa turist vizesi almanızı tavsiye ederiz. Rusya e vizesi ücretsiz olarak alınabilmektedir. Başvurunuzu vize danışmanlık hizmetimiz aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz takdirde danışmanlık hizmet bedeli tahsil edilir. Tüm işlemler Emprovize Danışmanları tarafından gerçekleştirilir. Rusya e vize başvurunuzda sizin adınıza başvuru formlarının doldurarak vizenizi en hızlı şekilde alabilirsiniz. Bu danışmanlığı her şey dahil 50 USD hizmet bedeli ile alabilirsiniz. İletişime geçmeniz yeterlidir.

Rusya St Petersburg vizesi olarak da adlandırılan elektronik vize, düzenleme yapıldığını tarihinden itibaren 30 gün de en fazla 8 gün konaklama hakkı verir. Elektronik vize sayesinde St Petersburg ve Leningrad bölgesinde seyahat edebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılan bir soru olması halinde danışmanlarımıza ücretsiz şekilde sorabilirsiniz. Sizin yanınızdayız merak etmeyin.

Rusya Çalışma Vizesi

rusya calisma vizesi basvurusu yapmak

Rusya Çalışma Vizesi Rusya’daki şirketler her sene kendi şirketleri için belirli sayıda işgücü sağlamak için aldıkları çalışma iznidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da çalışabilmeleri için Rusya çalışma vizesi alması zorunludur. Rusya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da uzun dönem çalışabilmeleri için Rusya Çalışma izni ve dolaylı olarak oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusu için anlaşmak da oldukları şirket ile beraber hareket etmeleri gerekmektedir. Rusya çalışma izni prosedürleri bireysel Rusya çalışma izni taleplerini içermektedir. Bireysel çalışma vizesi için yapacağınız başvuruları İstabul Rusya Konsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliğine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Rusya çalışma vizesi çok girişli temin edilmesi gereken bir vizedir. Çünkü uzun süreli bir kalış için alınmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde anavatanınıza giriş çıkış yapmanıza yardımcı olacaktır. Çalışma vize süresi 90 gün ile 3 yıl arasında değişkenlik gösterir. Süre uzadıkça vize alma imkanınız hem davetiye hem de onaylama açısından zorlaşacaktır.

Rusya Çalışma vizesi başvurularınızı şahsen veya danışmanlık desteği ile almanız mümkündür. Rusya çalışma vizesi başvurusu yapacak kişilerin bulaşıcı hastalık riskine karşı test yaptırmaları zorunludur. Bu test uzun süreli eğitim vizelerinde de geçerlidir.

Yapılan testin sonucunu Rusya’da çalışmak istediği firma ile imzalamış oldukları iş sözleşmesi evrakları arasında yer alarak dosyanız oluşturulur. Çalışacak olduğunuz şirket Rusya’daki iş bulma kurumuna sizin adınıza başvuruda bulunmalıdır. Bu başvuruyu Rusya’daki yabancı işgücü çalışma iznine başvurmadan 30 gün önceden yapılmasında fayda olduğu açıkça gözlemlenmektedir.

Rusya çalışma vizesi başvurusu sonucunda iznin alınması 30 gündür. Fakat bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Çalışma vizesi başvurusu için gereken evraklar;

 • Pasaport fotokopisi (noter tasdikli Rusça çevirisi),
 • Apostil ile tasdik edilmiş diploma fotokopisi (Rusya’daki noterden onaylı ).
 • Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilir,
 • 3*4 cm ölçüsünde fotoğraf,

Davetiye başvurusu çalışma izni başvurusunun hemen ardından yapılabilmektedir. Vize çıkış süresi 7-10 gün içerisinde değişmektedir. Ancak bu davetiye 3 aylık dönemi kapsayan tek giriş haklı davetiye türüdür. Eğer bu durum da çalışma vizesi ile Rusya Federasyonun da kalınıyor ise anlaşma yapılan şirketin çalışacak olan kişiye davetiye göndermesi zorunlu değildir.

Rusya işçi vizesi ile Rusya’ya giriş yaparak anlaşmalı kurumlara kayıt yapıldıktan sonra daha uzun süreli bir çalışma vizesi için başvuru süresi 14 gün içerisinde sonuçlanır. Diğer bir adı ile plastik kart olan çalışma kartını süresi bu süreç içerisinde uzatılmış olacaktır. Bu çalışma izni ve çalışma vizesi işlemleri neticelendikten sonraki aşamada 10 iş günü içinde Rusya’daki vergi dairesine yazılı ve ıslak imzalı bir şekilde bildirilerek kişinin istihdam edilmeye başladığı bilgisi verilmesi gerekir. İş vereninize bu durumu hatırlatmanızda fayda vardır. Kişinin bu durumu 30 gün içerisinde işçi denetim kurumuna yazılı olarak iletilmesi zorunludur.

Rusya çalışma vize ücreti istenilen istihdam süresine göre değişim gösterir. İlk olarak çalışma vizesi niteliklerine göre vize harç ücretleri nakit olarak ödeme yapılır. Rusya’daki şirketlere yapılan başvuruları uzatma işleminde ücretlendir.

Emprovize yapacağınız Rusya çalışma izni başvurularınız için Türkiye’nin tamamı için sizlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Acentemiz ile yapacağınız başvurulardan başvurunuzun işleyişini ve tüm takip süreciniz danışman arkadaşlarımız tarafından yürütülür. Vize başvurunuzun sorunsuz ve olumlu yönde sonuçlanması için tüm detayları dikkatle incelenir. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıldığında anında sizlere bilgi verir ve sorunu gidermek için profesyonel adım atacaklardır. Dilerseniz en kısa zamanda merkez ofisimize ziyarette bulunarak veya telefon veya e-posta adreslerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere Rusya vizesi başvurusu işlemlerinde destek vermeye hazırız.

Kısaca; Rusya’ya çalışmak için seyahat edeceklerin başvuru yapması gereken vize tam olarak Rusya çalışma vizesidir. Rusya çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye almanız gerekmektedir. Vizenin uzatılması da bu göçmenlik bürosuna bağlıdır.

Vizenin uzunluğu yapılan iş veya gümrük antlaşmasına bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenecektir. Çalışma vizeleri standart olarak tek girişli 90 gün sürelidir. Fakat nitelik ve kabiliyetli kişiler için istisnalar vardır. Rusya çalışma vize başvurusu esnasında başvuru yapan kişinin kendisi de vize başvuru merkezine gitmesi gerekebilmektedir. Bu karar yetkilinin elindedir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

rusya vizesi icin gereken evraklar listesi

Rusya vizesi için gereken evraklar 2021 yılı için tam ve eksiksiz olarak aşağıdaki gibidir. Rusya vize başvurunuz için şahsen başvuru merkezinde bulunmanıza gerek yoktur. Emprovize Vize Danışmanlık kanalı ile az evrakla, hızlı başvuru yapabilirsiniz. 2021 yılında hazırlanacak Rusya vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıdaki gibidir. Rusya turistik vize başvurularında talep edilen voucher belgesi Emprovize Vize Danışmanlık uzmanı tarafından sizin adınıza temin edilecektir. Ticari ve aile, arkadaş ziyareti vize başvurusu için Rusya Konsolosluğu davetiye istediği sıklala gerekmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Rusya Vizesi Evrak listesi;

 • Pasaportun orijinali (Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fonu beyaz, 35x45mm ölçüsünde)
 • Varsa Rusya’da temin edilmiş davetiye (30 güne kadar olan seyahatlerde zorunlu değildir)
 • HIV testi (Rusya’da eğitim alacaklar)
 • Türkiye Oturum kartı (Yabancı ülke vatandaşlar için)

Şahsi Olarak Rusya Vize Başvurusu Yapılması Durumunda Gerekli Evraklar;

Yukarıdaki evraklara ek olarak;

 • Online doldurulmuş vize başvuru formu,
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu,
 • Turistik seyahatler için Rusya’dan temin edilmiş ıslak imzalı ve kaşeli davetiye,
 • Ticari, eğitim vb. seyahatler için Rusya’dan temin edilmiş davetiyenin orijinali ya da elektronik davetiye belgesi,
 • Güncel Pasaport,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Sağlık Sigortası,
 • Oturum kartınızı veya ikametgah belgesidir.

Diğer Rusya Vize Çeşitleri

Rusya vizesi türleri temel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Rusya İnsani Vize
 • Rusya Öğrenci Vizesi
 • Rusya Transit Vize
 • Rusya Ticari Vize
 • Rusya Şoför Vizesi
 • Rusya Aile Birleşimi Vizesi
 • Rusya Özel Vize

Rusya’ya gidiş amacınıza göre her bir vize kategorisi ile ilgili detaylı açıklamalar aşağıda yapılmıştır.

Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani vize Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları ve vatandaşlığı olmayan kimselere akademik gelişim ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik baglar, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktiviteler ve insani yardım amaçları ile verilen izindir.

Bu vize Rusya Federasyonu göçmen bürosunun, Rusya Federasyonu kurallarına bağlı olarak; Rusya’daki bir akademik yetkili, Rusya Federasyon’u veya davet eden organizasyonun vereceği davetiye ile alınmaktadır.

Rusya insani vizeler tek veya çift giriş-çıkışlı olarak 90 gün süre ile veya çok girişli olarak 1 sene süre ile verilir. Eğer bu duruma etki eden diğer bir uluslararası antlaşma yok ise tek kural budur. Çok giriş – çıkışlı standart ticari vize ile Rusya Federasyonu topraklarında 180 gün içerisinde tam zamanlı olarak 90 gün süre ile bulunabilirsiniz. Daha fazla bulunamazsınız. Daha fazla için daha uzun süreli bir vize olmak zorunluluğuna tabisiniz.

Rusya İnsani Vizesi için Gereken Evraklar

 • Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 • 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm fotoğraf.
 • Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.)
 • “visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.
 • Davetiye yerine e-posta adresine elektronik davetiye gelmiş ise elektronik davetiyenin sol üst kısmındaki; invitation number (15 haneli), isim soyisim, doğum tarihi ve telefon numarası sorgulama için tarafımızdan not edilip, davetiyesi geldiğinde aranıp geri dönüş sağlanmalıdır.
 • Yabancı ülke vatandaşları için T.C. tarafından verilmiş ikamet iznini göstermeleri gerekmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi, Rusya’ya eğitim almak için gidecek kişilerin başvuru yapması gereken oturum iznidir. Kişiler eğitim sürelerinin tamamını kapsayacak şekilde uzun süreli bir Rusya öğrenci vizesi almalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya Federasyonu’ndaki kurumlarda eğitim almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye temin etmelidir. Bu davetiye eğitim alınacak akademik kurum ve Göçmen bürosunun ortak kararları ile çıkarılır. Rusya’daki eğitim kurumunun Göçmen bürosuna direk başvuru mektubu ile başvuru yapma hakkına da sahiptir. Yani size doğrudan kurumunuz bu davetiyeyi gönderebilir.

Başvuru sahibinin başlangıç vizesi tek veya çoklu olarak 90 gün sürelidir. Bu süre göçmen bürosu tarafından yabancı kişinin Rusya’da ikameti sırasında eğitimin uzunluğuna göre çok girişli yapılabilir veya uzatılabilir. Her koşulda Rusya öğrenci vizesi süresi maksimum 1 yıldır. Daha fazla süre ile vize verilmemektedir.

Rusya eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin ek olarak Eliza (HIV) testi yaptırmaları ve test sonucunu vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Rusya Transit Vize

Rusya transit vizesi Standart olarak tek girişlidir. Yani Rusya topraklarından geçecek kişilerin alması gereken izin için Rusya transit vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Türk vatandaşları ve herhangi bir ülke vatandaşı olmayan insanlar için Rusya Federasyonuna karayolu ve demiryolu ile 10 gün veya havayolu ile 3 gün için verilmektedir.

Bu süreyi belirleyen etkenler; Rusya’ya geliş gidiş biletinin geçerlilik süresi, gidilecek ülkeye yapılacak giriş tarihi ve o ülke için alınan vizenin süresine göre belirlenmektedir.

Rusya Federasyonu topraklarından motorlu araba veya ağır taşıtla geçecek yabancıların transit vizeleri, yolculuğu tamamlanabileceği en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir. Her durumda 10 günlük zaman zarfını geçmemektedir. Bu tür vizeler alınırken hesaplama ortalama olarak günde 500 km. yol alınacağı şeklinde hesaplanmaktadır.

Örneğin; 1.000 km kara taşımacılığı yapılacak bir kişi 2 günlük Rusya transit vizesi almaktadır.

Çift girişli transit vizelerin geçerlilik süresi 30 günü geçmemektedir. Rusya üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapmakta olan ve yine Rusya üzerinden geri dönüşleri 1 aydan daha uzun sürecek yabancılar ilk Rusya’dan geçişleri için tek girişli transit vize almalıdır. Rusya’dan geçerek gittikleri ülkede tekrardan tek-girişli transit vize alarak geri dönmelidirler.

Rusya Federasyonu üzerinden uçuş gerçekleştiren ve Rusya’da uçak değiştirmeleri gerekmeyen yabacılar için transit vize gerekmemektedir.

Rusya Federasyonu’nda uçak değişimi yaparak uluslararası uçuşlar yapacak olan yabancı ülke vatandaşları için eğer Rusya’da aynı havaalanından uçak değiştiriyorlar (transfer yaptıkları havaalanının transit bölgesi var ise) ve diğer ülkeye giriş haklarını kanıtlayan belge ve uçak biletleri yanlarında olması ile beraber yapacakları uçak değişim işlemi süresi 24 saati geçmiyorsa, transit vizeye almalarına ihtiyaçları yoktur. Fakat transit bölgeden çıkmak için, transit vizesi alımı gereklidir.

Not; Rusya Federeasyonu, Belarus ve Kazakistan ülkelerinin arasındaki özel birlik antlaşmasına dayanılarak bu ülkeler arasındaki uçuşlar şehirlerarası olarak kabul edilmektedir. Buna dayanılarak; bu ülkelerden herhangi birisine gidecek yabancı ülke vatandaşları, bu ülkelerin yalnızca birinden pasaport kontrolü yaptırmaları yeterli olacaktır. Ayrıca bu ülkelere Belarus ve Kazakistan’a, Rusya’dan transfer olarak seyahat eden bir yabancı ülke vatandaşının Rusya’dan transit vize alması zorunludur.

Rusya Transit Vize İçin Gereken Evraklar

 • 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm fotoğraf.
 • Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.)
 • “visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.
 • Transit olarak giriş ve çıkış yapılacak yerleri online harita üstünde çizip, yol haritasını belirtmek zorundadırlar.
 • Rusya’ya giriş çıkışta, farklı ülkeler üzerinden girilip, farklı ülkelere geçiş yapılacaksa giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizelerini pasaportunda bulundurmalılar ya da vizenin orjinalini gösterip fotokopisini yanlarında bulundurmalıdırlar.
 • Otobüs veya araba ile giriş çıkış yapılacak ise Rusya içerisinde otobüsle gidilecek bütün güzergahların bilet rezervasyonları sunulmalı ve mesafeleri “km.” bazında hesaplayıp yazmaları gerekmektedir.
 • Uçak ile giriş çıkış yapılıyor ise Rusya’ya giriş, çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek güzergahın uçak biletini göstermek zorundadırlar.
 • Yabancı ülke vatandaşları için T.C. tarafından verilmiş ikamet iznini göstermeleri gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize vatandaşlarımızın Rusya topraklarında gerçekleştirecekleri ticari ve ekonomik anlamda seyahat izin belgesi anlamına gelir. Rusya’da düzenlenecek bir fuara ziyaretçi ya da fuarda standa açılması ve katılım gösterilmesi, iş ve ticari görüşmelerin yapılması Rusya ticari vize başvurusunda bulunmanızı gerektirir. Rusya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız için Rusya’dan tarafınıza gönderilmiş, göçmenlik bürosundan alınmış ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ıslak imzalı davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Rusya’ya gerçekleştireceğiniz ekonomik ve ticari seyahatiniz 1 aydan kısa sürecek ise Rusya turistik vize ile Rusya’ya seyahat edebilirsiniz.

Rusya Şoför Vizesi

Rusya şoför vizesi vatandaşlarımızın genel olarak transit işlemleri için talep ettikleri vizedir. Bu vize ile bağlı oldukları firma adına yük taşıma işlemlerini gerçekleştirirler. Eğer Rusya’da yer alan bir şirket bünyesinde çalışılacaksa şoför olsanız dahi almanız gereken vize Rusya çalışma vizesi dir. Çünkü artık şoför olarak düzenli bir şekilde çalışmayı talep ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Rusya Aile Vizesi

Rusya aile vizesi iki grup olarak ayrılabilir. Rusya özel vize ve Rusya aile birleşimi vizesidir. Rusya özel vize, aile üyelerinizi ziyaret etmek için tanınmış hakları kapsamaktadır. Rusya aile birleşimi ise Rusya’da yaşayan ailenize uzun süreli Rusya oturum izni alarak katılmanıza yardımcı olur. Bunlar aşağıda ayrı ayrı açıkladık.

Rusya Özel Vize, Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Rusya özel vize Rusya’da bir yakınınızı, aile bireyini, akrabanızı ya da bir arkadaşını ziyaret etmek amacıyla seyahat edecekseniz Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yani Rusya’daki bir tanıdığınız ile görüşmek için Rusya Özel vizesi almanızda fayda vardır. Çünkü davetiyeli vize olması sebebi ile olumlu sonuçlanma oranı çok yüksektir.

Bu vize kategorisi için başvuru yapabilmeniz için Rusya’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır

 • Rusya vatandaşı ya da Rusya’da ikamet eden yabancı ülke vatandaşı tarafından yollanan, göçmen bürosunun onayıyla verilen davetiye;
 • Rusya vatandaşı bireyin ailesi yabancı ülke vatandaşı ise; Rus vatandaşı olan aile üyesi tarafından direk olarak Konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru dilekçesi;
 • Rusya’da legal olarak yaşayan Türk vatandaşı tarafından yakın aile üyelerini davet amacı ile yazılmış noter tasdikli başvuru
 • Eğer akrabalık varsa, nüfus kayıt örneği ya da formül ”A” ile akrabalık kanıtlanması beklenir.

Başvuru sahibi tarafından acil bir olay karşısında yapılan özel vize isteklerinde de ‘Özel Vize’ verilebilir; ciddi hastalıklar, yakının vefat etmesi veya başka bir acil durum gerektiren durumu kapsar.

Özel vizeler çift ya da tek girişli olarak en fazla 90 gün süre ile verilmektedir. 1 aydan kısa süreli seyahatler için Rusya turistik vize ile Rusya’ya gidebilirsiniz.

Rusya Özel Vize İçin Gereken Evraklar
 • Rusya tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 • 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm)
 • Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.)
 • “visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.
 • Eğer T.C. sınırları içerisinde bulunan kişi(eş, çocuk) tarafından davet ediliyorsa; (Başvuru sırasında davet edilecek eş-çocuk ile birlikte bulunması gerekiyor):

Eş için:

 • Kendi el yazısı ile başvuru sırasında dilekçe yazması.
 • Dış ve iç pasaportu (İşlem görmüş bütün sayfaların fotokopileri ile birlikte.)
 • Evlilik cüzdanı (İlk 3 sayfasının fotokopisi.)

Çocuk için:

 • Kendi el yazısı ile başvuru sırasında dilekçe yazması.
 • Dış ve iç pasaportu (İşlem görmüş bütün sayfaların fotokopileri ile birlikte.).
 • Akraba olduklarını kanıtlayacak belge: “Formül A belgesi”
 • Davetiye yerine e-posta adresine elektronik davetiye gelmiş ise elektronik davetiyenin sol üst kısmındaki; invitation number (15 hanelidir), adı soyadı, doğum tarihi ve telefon numarası sorgulama için Rusya Konsolosluğu tarafından not edilip, davetiyesi geldiğinde aranıp geri dönüş sağlanmalıdır.
 • Yabancı ülke vatandaşları için T.C. tarafından verilmiş ikamet iznini göstermeleri gerekmektedir.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi

Rusya aile birleşimi ile verilecek Rusya oturum izninin süresi 3 yıldır. Bu sebeple Rusya’da kaçak durumuna düşmemeniz için sürekli oturum izni almanız mümkün olana kadar her 3 yılda bir oturum izni sürenizi yenilemek gerekmektedir. Rusya geçici oturum iznini pasaportunuza damga vurarak vermektedir.

Rusya aile birleşimi vizesi evlilik yoluyla verilen oturum iznini almak için Türkiye’deki gerekli işlemleri yapıp Rusya’ya giriş yaptıktan sonra aile birleşimi oturum iznini almak gerekmektedir. Rusya’daki göç bürosunca belirlenen Rusya oturum izni için gerekli evrakları hazırlayıp bulunduğunuz yerdeki Rusya Federal Göç Bürosu’na oturum izni başvurusuna bulunmanız gerekmektedir.

Yani Rusya vatandaşı ile evli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oturum izni alarak uzun süre bir arada yaşaması için gereken izne Rusya aile birleşimi vizesi denir. Bu sayede 3 yıllık oturum alabilir ve her 3 yılda riske düşmemek için aile birleşimi vizenizi yenilemelisiniz.

Rusya Vizesi Şartları ve Sıkça Sorulan Sorular

Rusya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermek Gerekiyor Mu?

Rusya vize başvurusu için parmak izi vermek gerekli mi? Sorusu misafirlerimiz tarafından en sık sorulan sorulardandır. Rusya vize başvurusu için parmak izi vermek gerekmemektedir. Fakat bu durum kısa süreli vizeler için geçerlidir. Uzun süreli vize başvurularında Rusya Konsolosluğu’nun kişilerle yüz yüze görüşme yaptığı sık sık karşılaşılmasa da söz konusu olabilmektedir.

Rusya Vize Başvurusu Aracı Firma Olmadan Yapılabiliyor Mu?

Rusya vizesi başvurusu aracı firma olmadan yapılabilmektedir. Eğer aracı firma kullanmadan Rusya vizesi almak istiyorsanız yetkili konsolosluk temsilcilerine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki yazımızda bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğiniz adım adım açıklanmıştır.

Rusya Vizesi Almak için Konsolosluğa Gitmek Gerekir Mi?

Rusya vizesi almak için konsolosluğa gitmek gerekli değildir. Fakat şahsi başvuru yapıyorsanız yani aracı firma kullanmıyorsanız bir üst soru ile aynı koşulların geçerli olacağını var saydığımızda şahsen başvuruya katılmalısınız.

Rusya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Rusya yeşil pasaport sahiplerinden kısa süreli yani 30 günlük süre ile yapılacak turist faaliyetleri için vize istememektedir. Geçmişte bu muafiyet tüm pasaport hamillerine tanınmaktadır. Fakat 2018 yılında tek taraflı fesih ile artık bordo pasaport sahipleri vize almak zorunda kalmışlardır. Yani yeşil pasaport 30 güne kadar muaf bordo pasaporta vize gerekmektedir.

Rusya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü

rusya vizesi icin fotograf olcusu

Rusya vizesi için fotoğraf ölçüsü aşağıdaki özellikleri içermelidir.

 • Kendinize ait yeni çekilmiş bir fotoğraf (6 içinde çekilmiş olmamalıdır).
 • 3,5*4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli), özellikler ayırt edilebilir ve arka fona uyumlu olmalıdır.
 • Yüksek kalitede yüze odaklanmış olmalıdır.
 • Normal fotoğraf kağıdına basılmış olarak sunulmalıdır.
 • Tam yüzü kapsayarak, gülmeyerek çekilmelidir.
 • Güneş güzlüğü, şapka veya yüzü, başı örten başka bir şey olmadan çekilmelidir. (Kişinin dini inancı veya etnik kökeni sebebi ile giydikleri hariç)
 • Fotoğraf başvuru formuna yapıştırılmış olarak sunulmalıdır.

Rusya Vize Başvurusu Ret Durumu

Rusya vize başvurusu ret durumunda itiraz hakkınız vardır. Rusya Konsolosluğu aracılığı ile yapacağınız itirazlar değerlendirilerek tarafınıza dönüş yapılmaktadır. Kişilerin bilgi gizlemesi, vize ihlali ve deport uygulanmadığı hallerde vize ret durumu ile karşılaşılmamaktadır. Fakat her halükarda tüm ihtimaller göz önünde bulundurulması gerektiği için hiç bir vize başvurusu %100 garanti değildir. Bu şekilde yaklaşan kişi veya kurumlara inanmayınız.

Rusya vizeleri için Emprovize doğru adrestir. Sizi başarıya ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz.

Rusya Vize Danışmanlık

Rusya vizesi başvurusu yapacak misafirlerimiz bize ulaşabilirsiniz. Her Rusya vize türleri için danışmanlık süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Rusya’da yapacağınız seyahat harcamaları içerisinde vize danışmanlık hizmeti ücreti karşılaştırılamayacak kadar küçük bir ücrete tabidir. Bu hizmeti alarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına ciddi düzeyde katkı sağlamaktasınız. Çünkü vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması bir sonraki vize başvurularında dahi sorun yaratmaktadır.

Kültür ve turizm bakanlığına bağlı TÜRSAB belgeli resmi seyahat acentamız Emprovize Vize Danışmanlık bu süreçte sizin yanınızda olacak resmi bir kurumdur. Vize başvuru sürecinde size yasal yol göstermektedir. Ayrıca ücretsiz şekilde danışmanlık alarak aklınızdaki soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

rusya vize danismanlik

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Vize Danışmanlık:

 1. Rusya vizesi için ücretsiz bilgilendirme.
 2. Rusya vizesi için gereken evrak 2021
 3. Rusya vize randevu alınması
 4. Evrakların hazırlanması
 5. Evrakların kontrolü
 6. Mülakata hazırlık(eğer davet edilirseniz)
 7. Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu Rusya vize başvurusu süreçleri dileriz.

rusya turist vize

Rusya’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

Size bugün dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi Rusya ile geldim. Resmi adı Rusya Federasyonu olup yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. 17,075,389 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip dünya yaşam alanının sekizde birini kapsayan Rusya’da dokuz saat dilimi kullanılmaktadır. 23 UNESCO Dünya Mirası, 40 biyosfer rezervi, 41 milli park ve 101 doğa rezervi, kereste, petrol, doğalgaz, kömür, cevher ve diğer mineral kaynakları da bulunur. Resmi dili Rusça olup para birimi ise Rus Rublesi’ dir. Başkenti Moskova olan Rusya 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulmuştur. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki umuma mahsus bordo pasaport ve yeşil pasaport sahipleri Rusya’ya seyahat edecekleri zaman vize almaları gerekmektedir. Rusya turistik vizesi  işlemleri, schengen vizesi kadar zor olmamakla birlikte yaklaşık 6 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya vize işlemlerinizi Emprovize Vize Danışmanlık’ın profesyonel danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım, karmaşık gibi görünse de ki bu sadece Kiril alfabesinden kaynaklı olmasından mütevellit, dünyanın en eski ve en gelişmiş metro ağına sahip Moskova’da ulaşımınızı çeşitli aplikasyonlarla sağladığınızda kolaylaşacaktır. Rusya gezinizi kısa süreye sığdırmaya çalışmayın keza gezilecek onca güzellikler varken tarih kokan şehirleri gezerken ayrılmak istemeyeceksiniz.

İlk durağımız dünyaca ünlü yer Moskova’nın buluşma noktası olan Red Square yani Kızıl Meydan. Her turistin en az bir kere geldiği ve günde 2 milyon gezginin gelip geçtiği muhteşem Kızıl Meydan. Meydan Kremlin Sarayı’nın bitiminden sonra 15. yüzyılda inşaa edilmiş olup günümüze kadar birçok tarihi olaya tanıklık ettiği için UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Rengarenk oluşu , ilgi çekici yapısı ve muhteşem işçiliği ile görenleri kendine hayran bırakan Aziz Vasil Katedrali 1560 yılında kazanılan zaferler sonucunda Korkunç İvan tarafından yaptırılan bu görkemli yapının 8 kubbesi 8 ayrı zaferi simgelemektedir. Kızıl Meydan’ın en tartışmasız dikkat çeken yapısı Aziz Vasil Katedrali’ dir. Kızıl Meydan’daki bir diğer yapı da Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in Stalin’in önerisiyle 1930 yılında açılan Lenin Mozolesi’ dir. Lenin’in naaşı da burada bulunmaktadır. Anıt mezarı ziyaret etmek isterseniz pazartesi ve cuma günlerinde açık olmadığını unutmayınız.

GUM devlet alışveriş merkezinden, Devlet Tarih Müzesi’ ne, Kazan Katedrali’ nden Büyük İvan Çan Kulesi’ ne birçok yeri görmek için zaman planlamanızı yaptığınızda her yeri görme fırsatını yakalabilirsiniz. Rusya elbette sadece Moskova’dan ibaret değil. St. Petersburg, Sochi(Soçi), Kaliningrad, Kazan ve daha birçok turistik destinasyon mevcuttur.

Rusya’ya seyahat amacınıza göre vize almanız oldukça önemlidir. Rusya turistik vizesi  başvuru evrakları sizi yormadan hızlıca temin edebileceğiniz belgelerdir. Emprovize’nin danışmanlarının size vereceği bilgi formunu doldurup, pasaport ve 2 adet güncel biometrik fotoğrafınızı danışmanlara ilettiğiniz takdirde sizin dosyanızı oluşturup Rusya turistik vizesi başvurunuzu gerçekleştiriyorlar. Rusya Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan anlaşmaya göre Rusya ile Türkiye arasında ticari vize kaldırılmıştır.

turist vize basvurusu

Rusya Turistik Vizesi

slovakya sofor vizesi basvurusu bilgi

Rusya Şoför Vizesi

polonya egitim vizesi

Rusya Eğitim Vizesi

calisma vizesi bilgi

Rusya Çalışma Vizesi