İspanya Oturum İzni sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Tüm Türkiye’de yaşayan misafirlerimiz, İspanya Oturum İzni başvuru işlemlerini İzmir merkezli TÜRSAB’a bağlı A Grubu Seyahat Acentamız Emprovize Vize Danışmanlık ile profesyonelce başarıya ulaştırabilirisiniz.

Tüm Vize Başvurularında ücretsiz ön danışmanlık alabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Aşağıdaki makalelerimizde bulabileceğiniz cevaplar konu hakkında ayrıntılı olarak verilmiştir. İspanya oturum izni nasıl alınır ve nasıl orada yaşarım? Dediğiniz duyar gibiyiz. Sorunuzun cevabı: D tipi uzun süreli geçici oturum izni veren vizeleri alarak İspanya oturum izni alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya seyahat etmek için ihtiyacı olan izne İspanya vizesi denir. Vizenizi almak için önce vize türünüzü doğru belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her vize çeşidi kendine özgü bir hazırlık süreci vardır. Örneğin İspanya No Lucrativa Vizesi ile İspanya Ankara Anlaşması Vizesi birbirinden farklıdır. No lucrativa vizesi kar amacı gütmeden 1 yıl boyunca tüm ekonomik bağımsızlığınızı yanınızda götürdüğünüz sermayenizden sağlama şartı koşar. İspanya ankara anlaşması ise self-employed olarak kendi işinizi kurmanızı gerektirmektedir. Yani her vize türü ve çeşidi farklı prosedürlere sahiptir ve farklı haklar vermektedir.

İspanya oturum izni nasıl alınır? Sorusu sıkça misafirlerimiz tarafından yöneltilmektedir. Bu sebeple makalemizde İspanya oturum izni için ücret 2021 yılında ne kadar olduğuna değindik. Ayrıca Vize başvurusu aşamalarını ayrıca açıklıyor olacağız. İspanya vize çeşitleri hakkında ayrıca blog makaleleri de bulabilirsiniz. Randevu alma sürecine de değindik. Çünkü oturum izinleri ve turistik seyahatlerde vize randevusu almak da bir hayli karmaşık olabilmektedir.

Emprovize Vize Danışmanlık ile Ne Sunuyoruz?

7 Adımda Vize Danışmanlık

 1. İlk Adım: Ücretsiz Ön Bilgilendirme.
 2. İkinci Adım: Vize için gereken evrak 2021
 3. Üçüncü Adım: Vize Randevu Alınması
 4. Dördüncü Adım: Evrakların Hazırlanması
 5. Beşinci Adım: Evrakların Kontrolü
 6. Altıncı Adım: Vize Mülakatına Hazırlık
 7. Yedinci Adım: Sonuç Takip

Emprovize Vize Danışmanlık mutlu vize başvuru süreçleri diler.

Yazılar

nie yabanci kimlik numarasi

NIE – Yabancı Kimlik Numarası

İspanya konsolosluğunun yaptığı açıklamaya göre yabancı uyrukları kişilerin Nie numarası alması gereken durumlar mevcuttur. N.I.E; İspanya Yabancı Kimlik Numarası olarak da anlaşılmalıdır. Yurt dışından uzun süreli kalış yani geçici ikamet için gelen yabancı ülke vatandaşları bu numarayı almalıdırlar. Çünkü resmi bir nüfus numarası gibi işlem gören nie sizlere bir çok farklı haktan yararlanmak için imkan tanır. İlgili işlemleri gerçekleştirmeniz açısından da zorunludur. Açıklamanın tamamı aşağıdaki gibidir;

N.I.E. – Yabancı Kimlik Numarası (Foreigners’ Identity Number)

20 Nisan tarihli ve 557/2011 tarihli Kraliyet Kararnamesi ile onaylanan, İspanya’daki yabancıların hak ve özgürlükleri ve sosyal entegrasyonuna ilişkin 4/2000 sayılı Organik Kanun Yönetmeliği’nin 206. Maddesi, ekonomik yönden İspanya ile ilişkisi olan yabancıların, mesleki veya sosyal çıkarlar, tanımlama amacıyla kişisel, benzersiz ve münhasır bir sıra numarası ile sağlanacaktır. İspanya ile ekonomik, profesyonel veya sosyal bağlantısı olan yabancılar bir NIE için şahsen başvurabilirler.

Sonuç olarak, İspanya ile ekonomik, mesleki veya sosyal çıkarlar için ilişkisi olan yabancılar, doğrudan veya yurtdışındaki İspanya Konsoloslukları aracılığıyla Polis Genel Müdürlüğüne Yabancı kimlik numarası için kişisel olarak başvurabilirler. Başvurular, yabancının ikamet ettiği ilçenin Konsolosluğuna şahsen veya usulüne uygun olarak akredite edilmiş bir temsilci aracılığıyla yapılmalıdır ve başvuruya pasaportun sahibinin bilgilerini içeren bir kopyası eşlik etmelidir (AB vatandaşları, kimlik kartının bir nüshasını sunmalıdır) ve başvuruyu haklı çıkaran ekonomik, mesleki veya sosyal menfaatleri kanıtlayarak.

İspanya vize başvurularında; İspanya Ankara Antlaşması, İspanya Eğitim, İspanya oturum izinleri için bazı durumlarda NIE numarası gerekmektedir. Uzun süreli İspanya oturum izni başvurularının bazılarında ek başvuru harçları ödenmesi gerekmektedir. Bu başvuru harçları ancak NIE numarası (N.I.E.) ile ödenmektedir.

Nie Numarası Nasıl Alınır?

Nie numarası almak isteyene kişilerin bazı formları eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Bu formlar nie başvuru formu ve harçlar formudur. Eğer geçmişte bu şekilde bir işlem yapmadıysanız profesyonel destek alınması önerilir. Çünkü yanlış yapılan tek bir işaretleme Nie kapsamını belirleyecektir.

Nie İçin Gereken Belgeler:

 • 790-012 Ücretlendirme formu online olarak doldurulmalıdır. Fiziksel ortamda doldurulan formlar kabul edilmemektedir. Barkodlu bir özgün çıktı alınarak başvuruya götürülmesi gerekmektedir.
 • EX-15 Formu online olarak doldurulacak barkodlu çıktısı alınacaktır.
 • Pasaport

Nie başvurusu için doldurulacak tüm formlar İspanyolca ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde başvuru sonrası Nie talebiniz olumsuz olarak değerlendirilebilir.

Nie Numarası Ne Sağlar?

 • Banka hesabı açmanız imkan sağlar,
 • İspanya’da gayrimenkul satın almak,
 • İspanya’da kendi işinizi kurmak,
 • Sosyal güvenlik sistemine kayıt olmanıza imkan verir,
 • Yasal olarak ülke topraklarında çalışmak,
 • Serbest olarak çalışmanıza olanak sağlar.

Ayrıca farklı bir ikamet amacınız varsa sizlere ayrıntılı bilgi vermek için hazırız. Nie işlemleri için uzman ekibimize bir telefon kadar yakınsınız.

Nie Numarası Ücreti Ne Kadar?

Nie numarası ücreti 9,50 Euro’dur. Başvuru esnasında şahsen tam miktar ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler 12 Dolar olarak da yapılabilmektedir. Bazı konsolosluk birimleri ödemeleri sadece dolar cinsinden aldığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple misafirlerimize ödemeye giderken yanlarında hem 10 Euro hem de 12 dolar bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü İspanya nie başvurusu yaparken bir sürpriz le karşılaşmak istemeyiz.

Ayrıca gerekli formların doldurulması ve Nie numarası için bilgi Emprovize Vize Danışmanlık hizmet bedeli 99 Euro’dur. Ayrıntılı bigli için bizlere ulaşmaktan çekinmeyiniz. Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Ankara Antlaşması

İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen ispanya serbest çalışan vizesidir. Serbest çalışan vizesi yani self-employed vize sadece Türk vatandaşlarının faydalandığı bir vize türü değildir. Aynı zamanda Avrupa birliği vatandaşları da bu vize türünden yararlanmaktadır. İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen self-employed vize, ispanya girişimci vizesi ile karıştırılmaktadır. Fakat birbirlerinden tamamen farklıdır.

İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen Self-Employed (Serbest Çalışan) vizesi, kendi işini kurmak isteyen geleneksel iş kollarında ispanya çalışma izni ve oturum izni veren vizedir.

İspanya Girişimci Vizesi ise; Geleneksel iş kollarından farklı olarak yaratıcı, teknolojik ve yenilikçi fikirler ile İspanya pazarında tutacak fikirleri olan kişilere verilen ispanya çalış ve oturum iznidir.

Her iki vizenin de olumlu sonuçlanması durumunda 1 yıllık oturum ve çalışma iznine sahip olunmaktadır. İşletmenin başarılı ilerlemesi ardından uzatma vizeleri ile kalış sürenizi arttırabilirsiniz.

İspanya Ankara Antlaşması Evrak Listesi

 • İş Planı;
 • İspanya ulusal vize başvuru formu;
 • 2 adet biyometrik fotoğraf;
 • Pasaport;
 • TC kimlik belgesi;
 • İkametgah tezkeresi;
 • Nüfus kayıt örneği;
 • Geçici oturum izni başvurusu formu;
 • Geçici oturum izni ilk başvuru idari bedeli formu;
 • İş izni ilk başvuru idari bedeli formu;
 • Sağlık raporu;
 • Sabıka kaydı;
 • finansal kaynakların kanıtları;
 • Belge veya sertifika;
 • Ekonomik yatırımın belgelendirilmesi;
 • İzinler veya lisanslara dair belgeler.

İspanya Ankara Antlaşması Şartları

Herhangi bir suça karışmamış ve yasa dışı yollar ile İspanya da bulunmamış kişiler kendi işlerini kurmak için İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen Self-Employed vizesine (serbest çalışan vizesi) başvurabilir.

Oturum vizelerinin verilebilmesi için  İspanyol yetkili makamlarının onayının gerektiğini hatırlatırız. Bu onay alındığında Konsolosluk, başvuru sonucunu bildirmek için mümkün olan en kısa zamanda başvuru sahibi ile irtibata geçecektir.

Başvuru sahibinin gerek başvuru yapmak gerek vizesini almak üzere  ŞAHSEN konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Eksik veya yanlış bir belgenin tespit edilmesi ile konsolosluk başvuruyu kabul etmemektedir. Tekrar randevu alınması gerekmektedir.

Orijinal pasaportun Büyükelçilikte kalması zorunlu değildir, başvuru sahibi başvurusunu gerçekleştirdikten sonra pasaportunu geri alabilir ve işlem sonuçlandığında geri getirebilir.

(*) Lahey anlaşmasının dışında kalan ülkelerin belgelerinin o ülkedeki  İspanya Büyükelçiliği tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir.

Tüm belgeler İspanyolca veya İspanyolca’ya tercüme edilmiş olarak orjinalleri ve fotokopileri A4 boyutunda olacak şekilde sunulmalıdır. Hangi belgenin ne şekilde tercüme edilmesi gerektiğini Emprovize Vize Danışmanlık uzmanları ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

İspanya Ankara Antlaşmasında Ret Sebepleri?

İspanya Ankara antlaşmasına yani serbest çalışan vizesine başvuranların aldığı ret sebepleri 3 bölüme ayırmak anlaşılırlık açısından faydalı olacaktır.

 1. İş Planından alınan retler; İş planı bir işletme için hayati bir unsur olması sebebi ile özenli ve titizlikle hazırlanmalıdır. Çünkü inceleyen yetkililer anlaşılır, kaynakçalı ve tutarlı iş planları istemektedir. Özellikle Ankara Anlaşması İş Planı’nda uygulanabilirlik en önemli unsurlardan biridir.

Ankara Antlaşması İş Planı karmaşıklıktan uzak olmalıdır. Bu sebeple sistemli bir içindekiler sıralaması ile giriş amaçlar ayrıcalık, ulaşılmak istenen hedef ve finansal kaynaklar olarak sıralamak uygundur. Alt başlıklar ve grafikler ile anlaşılırlık pekiştirilmelidir.

Ankara Antlaşması İş Planı’nda kaynakça diğer bir önemli faktördür. İş planında yer alan verilerin kaynağı net bir şekilde gösterilebilir olmalıdır. Aksi halde planın geçerliliğine kuşku düşürülecektir. Çünkü veriler doğru değilse ulaşılmak istenen sonuç da doğru olmayacaktır. Bu sebeple kullanılan her veririnin resmi kaynaklar tarafından açıklanan araştırmalar sonucunda elde edilmelidir. Ve bu kaynaklar planda yer almalıdır.

Ankara Antlaşması İş Planı’nda tutarlılık verilerin gerçekle örtüşmesi ve uygulanabilirlikle kullanılmasıdır. Örneğin ulaşılacak kar rakamlar gerçekle ölçüşmeyecek kadar yüksek veya maliyetlerin finansal yükümlülükleri azaltacak kadar düşük olmaması gereklidir.

 1. Yetkinlikten alınan retler; İspanya Ankara Antlaşmasından başvuru için sektör kısıtlaması yoktur. Yapabileceğiniz ticari aktiviteyi kişiler seçmekte özgürdür. Fakat daha önce bulunmadığınız ve pazarda bulunan yerli şirketlerle rekabet edebileceğinizi konsolosluğu ikna etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple tecrübe sahibi olmadığını işleri seçmemek gerekir. İş planını destekleyecek yetkinliklere sahip olmanız beklenir. Türkiye’de hangi alandan gelir elde ediyorsanız en iyi bildiğiniz iş odur ve o alandan İspanya Ankara Antlaşmasına başvurmanız tavsiye edilmektedir.
 2. Finansal kaynaklardan alınan retler; Her işletmenin kuruluşu için başlangıç maliyetleri birbirinden farklıdır. Bu başlangıç maliyetlerinin yanı sıra işletmenizin müşterilere ulaşıp kar etmeye başlaması belirli bir süre alacaktır. Bu sürede kişilerin kendini ve varsa bağımlı bireylerin yaşamını idame ettirecek kadar ek finansal kaynağa sahip olması beklenmektedir. Yani maliyetler start-up maliyetleri ve yaşam masrafları olarak ikiye ayrılır. Bu giderleri doğru hesaplayarak başvuruda yeterli kaynağın sahip olunduğunu gösterilmek gerekir. Sahip olunan finansal kaynağında yeterli ve kaynak üzerindeki tüm yetki hakkının kişiye ait olduğu belgeler ile kanıtlanmalıdır.

İspanya Ankara Antlaşması Ücret 2021

İspanya Ankara Antlaşması olarak bilinen Serbest çalışan vizesinin farklı maliyetleri vardır. Bu maliyet kalemleri aşağıda ayrı ayrı sıralanmıştır.

 • İspanyolca çeviri maliyetleri;
 • Konsolosluk Vize Başvuru ücreti;
 • Geçici oturum izni ilk başvuru idari bedeli;
 • İş izni ilk başvuru idari bedeli;
 • Danışmanlık(varsa) maliyetidir.

Ayrıca popüler D tipi Vizelerden olan Hollanda Ankara Anlaşması kapsamında iş kurma vizesine göz atabilirsiniz.

2021 İspanyan Ankara Antlaşması güncel fiyatları öğrenmek için Emprovize Vize Danışmanlık uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ücretsiz ön görüşme için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

ispanya no lucrativa oturum izni

İspanya No Lucrativa Oturum İzni

İspanya No Lucrativa oturum izni olarak bilinen kar amacı gütmeyen bir ispanya oturum vizesidir. Uzun süreli oturum izinleri sınıfına giren ispanya no lucrativa vizesi 1 yıl boyunca hiç bir ticari aktivitede bulunmanıza izin vermeden No Lucrativa oturum izni sahibi olmanız anlamına gelir. 1 yılın ardından no lucrativa vizesini uzatabilir ve çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

İspanya No Lucrativa Oturum Vizesi Kimler Başvurabilir

İspanya No Lucrativa vizesine başvurmak için herhangi bir ülke veya millet kısıtlaması yoktur. Gerekli şartları sağlayan herkes no lucrativa vizesine başvurabilir.

İspanya No Lucrativa Oturum İzni Gereken Şartlar

 • 1 yıllık finansal kaynağınız yeterli olması gerekir;
 • Daha önce ispanya sınırları içerisinde yasa dışı yollarla bulunmamanız gerekir;
 • Herhangi bir suça karışmış olmamanız gereklidir;
 • 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

İspanya No Lucrativa Oturum İzni Evrak Listesi

 • İspanya ulusal vize başvuru formu;
 • Geçerliliği devam eden pasaport;
 • TC kimlik fotokopisi;
 • Türk vatandaşı olmayanlar 1 yıllık oturum izini;
 • İkametgah belgesi;
 • Nüfus kayıt belgesi;
 • Onaylı bir sağlık kuruluşundan alınmış sağlık raporu;
 • Sabıka kaydı;
 • Finansal yeterliliğin kanıtlandığı belgeler;
 • İspanyada kalınacak yer belgesi;
 • Yetkili sigortacıdan yapılan 1 yıllık sağlık sigortası;
 • Kar amacı gütmeyen ikamet izin başvuru formu;
 • İlk ikamet izin başvuru ücreti tahsilatı belgesi;

Bağımlı başvurular için İspanya No Lucrativa Evrak Listesi;

 • Eş için evlilik cüzdanı veya Formül B belgesi;
 • Çocuklar için doğum veya Formül A belgesi;
 • Ebeveynler için mali olarak bağımlılığın kanıt belgesidir.

İspanya No Lucrativa Vizesi Başvurusu için Dikkat Edilmesi gerekenler;

İspanya No Lucrativa oturma vizelerinin verilebilmesi için İspanyol makamlarından izin alınması gerektiğini hatırlatırız. Söz konusu yetki alındıktan sonra, Konsolosluk, talebin sonucunu kendisine bildirmek için başvuru sahibi ile en kısa sürede iletişime geçecektir. Konsolosluk, telefon veya e-posta ile gelen herhangi bir dosyanın durumu ile ilgili bilgi taleplerine cevap vermeyecektir.

Başvuru sahibi, vize talep etmek ve almak için KİŞİSEL OLARAK gelmelidir.

Pasaportun aslının Büyükelçilikte kalması zorunlu değildir, başvuru sahibi, başvurusu yapıldıktan sonra geri çekebilir ve sonuçlandıktan sonra iptal edebilir.

Tüm belgeler İspanyolcaya olarak Lahey onayı ile sunulur.

Lahey anlaşmasının parçası olmayan ülkelerden gelen belgelerin o ülkedeki İspanya Büyükelçiliği tarafından yasallaştırılması gerekecektir.

Daha fazla bilgi almak için lütfen Emprovize Vize Danışmanlık ekibi ile iletişime geçin.

Ayrıca popüler D tipi Vizelerden olan Hollanda Ankara Anlaşması kapsamında iş kurma vizesine göz atabilirsiniz.

vize islemleri hakkinda

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Vizesi almak isteyen misafirlerimiz için hazırladığımız bu yazıda İspanya Vize Başvurusu adım adım anlatılmaktadır. Kafanızdaki soru ”İspanya Vizesi Nasıl Alınır?” ise doğru adrestesiniz. Hadi başlayalım!

Öncelikle İspanya için vize başvurusu yapmadan önce, İspanya’ya gidiş amacınızı belirlemelisiniz. Çünkü bu seyahat amacına göre yapacağınız İspanya vize başvurusu değişmektedir. Vize başvuru türü, ücretler, başvuru sürecine hazırlık ve vize başvurusu için gerekli evraklar değişir.

1. Adım (İspanya Vizesi Nasıl Alınır): Vize Türünün Belirlenmesi

Seyahat amacınız nedir? Örneğin;

 • Turistik seyahat için İspanya Turistik Vize yani İspanya Schengen Vizesi başvurusu yapılmaktadır.
 • Aile/Arkadaş Ziyareti için Davetiyeli Vize başvurusu yapılmaktadır.
 • İspanya çalışma izni için D Tipi Ulusal Vize başvurusu yapılmaktadır.
 • Eğitim için amaca göre farklılık göstermektedir. İspanya Yüksek Öğrenim Vizesi veya İspanya Erasmus Vizesi durumuna göre başvurusu yapılmaktadır.

Sonuç olarak önceliğimiz bu maddeleri dikkate alarak seyahat amacımızı netleştirmektir.

2. Adım (İspanya Vizesi Nasıl Alınır): Belgelerin Hazırlanması

İspanya vizesi almak için eksiksiz bir şekilde başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Evrak listesi ile ilgili fikir edinmek için sitemizi  ziyaret edebilirsiniz. Uzmanlarımız ile iletişime geçerek en güncel ve doğru evrak listesine ulaşabilirsiniz. Güncel listede yer alan belgelerin toplanması ve doğru şekilde kontrol edilmesi gerekir. Konsolosluk tarafından istenen belgeler doğru bir şekilde toplanmazsa (belgelerde eksik bilgi varsa) hem zaman açısından hem de maddi açıdan kayba uğrarsınız.

UYARI: Lütfen her yıl binlerce vize başvuru sahibinin bilgi yetersizliğinden dolayı başvurusunun reddedildiğini aklımızda bulunduralım. Red aldığınız her vize başvurusu, bir sonraki vize başvurunuzu da olumsuz etkiler.

Yukarıda açıklanmış olduğu üzere vize başvurunuzun Emprovize Vize Danışmanlık gibi profesyonel danışmanlarca gerçekleştirilmesi gerekir.

3. Adım (İspanya Vizesi Nasıl Alınır): Randevu Alınması

Vize başvurusu için gereken belgeleri hazırladık. Şimdi yapmamız gereken şey nereden başvuracağımızı öğrenmektir. Başvuru merkezini belirleyerek randevu alınmalıdır. Randevu işlemlerinizin Emprovize Vize Danışmanlık ekibi tarafından kolayca yapılabilir.

4. Adım: Sonucun Gelmesi

Doğru belgeleri hazırladık, randevu aldık ve randevu merkezine belirlemiş olduğumuz tarihte gittik. Artık başvurumuzun sonucunu bekleme aşamasındayız. Vize başvurusu yapacağınız ülke ve vize başvuru çeşidine göre başvuru sonuçlanma süresi değişiklik göstermektedir. Bu süreçte uzman ekip arkadaşlarımız sizi sürekli olarak bilgilendirecektir. Ardından vize başvurunuzun sonucu belli olacaktır.

Önemli:

Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için bu zorlu sürecin özenle yürütülmesi gerekmektedir. Aksi durumda hem maddi hem manevi hem de zaman açısından zarara uğramak kaçınılmazdır. Bu süreçte Emprovize Uzmanları işinizi kolaylaştırarak vizenizin olumlu sonuçlanması için yapılması gerekenleri dikkatle yerine getirecektir.

Emprovize Vize Danışmanlık şirketi aracılığı ile yapılan başvurular %98 oranında olumlu sonuçlanmaktadır.

 

İspanya Vizesi ile İlgili Önemli Uyarı:

%100 Vize veya Garanti Vize diye bir şey ASLA yoktur. Lütfen size bu şekilde vaatlerde bulunanlara güvenmeyiniz! Son karar daima vize talebinde bulunduğumuz konsolosluk tarafından verilir.

 

Hızlı ve Güvenli başvurunun adresi olan EMPROVİZE VİZE DANIŞMANLIK ofisimize bekleriz. Uzmanlarımızdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca İspanya Konsolosluğu resmi web adresine buradan ulaşabilirsiniz.